SF tim
* 17.09.2019. 14:28:29
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Politika tela i estetika straha  (Pročitano 12560 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 26.09.2007. 00:41:05 »

MrSale, horor u umu individue, u kontekstu horor lika ili citaoca/gledaoca ? Ili i jedno, i drugo?
Paralela strah-bol postoji, ali ne kao strah –psiholoski odbrambeni mehanizam protiv bola. E, sad’…srz je i pitanje kako ce umetnici to uspeti i u kojoj meri proizvesti kod nas osecanje straha…na koji nacin, kako. Tu je i pitanje estetike horora.
 Rolling Eyes Sad zaustavite me..zabrazdila sam u 'psihoanalizu'.

« Poslednja izmena: 26.09.2007. 00:43:42 od Pikax » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 26.09.2007. 08:33:48 »

Odmah na početku da kažem da većinu ovih stvari nisam gledao (osim Hičkokovih filmova koje sam odgledao sve, i više puta), 'Muve' i još ponekog (recimo, svi nastavci 'Noći vještica').

Horor ne volim, posebno niskobudžetni. Uglavnom u meni izaziva osjećaj odvratnosti i mučnine u stomaku, do povraćanja. Zbog toga sam, (vidim to čitajući članak mis Pix) propustio neke stvari, ali ću gledati da to nadoknadim.

Ne bi se štel mešati, ali od ovoga je mogao da se napravi dobar prilog za Vektor.

Ne bi se štel mešati (još jednom) ali bi se tekst mnogo lakše čitao da je kod nabrajanja iskorišten list tag. Recimo, izdvojio sam ovaj dio:

U prozi Hauarda F. Lavkrafta možemo naći obilje primera telesnog horora; ovakvi motivi toliko su brojni da kod ovog autora možemo da prepoznamo bar četiri modaliteta ili vrste u kojima se ovaj ispoljava, i to: 1) sakaćenje tela; 2) raspadanje tela; 3) preobražaj tela, i 4) tuđinska (neljudska) tela.

Ovako izgleda mnogo bolje, i lakše se čita:

U prozi Hauarda F. Lavkrafta možemo naći obilje primera telesnog horora; ovakvi motivi toliko su brojni da kod ovog autora možemo da prepoznamo bar četiri modaliteta ili vrste u kojima se ovaj ispoljava, i to:
  • sakaćenje tela;
  • raspadanje tela;
  • preobražaj tela, i
  • tuđinska (neljudska) tela.
.
Mis Pix, klikni na Citiraj pored ove moje poruke pa ćeš vidjeti kako je to napravljeno. Objašnjenje list taga bilo je negdje na našem starom forumu ali ga na novom nisam pronašao. Dan će već znati gdje je to.
« Poslednja izmena: 26.09.2007. 08:36:40 od MasterYoda » Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 26.09.2007. 17:33:00 »

U horor se bih mešao, samo da stavim link za Help o BBKodu (ovaj deo je nepreveden): http://www.sftim.com/forum2/forum/index.php?action=help;page=post#tags
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 26.09.2007. 18:00:39 »

MYoda, tekst sam preuzela sa navedenog sajta, a napisao ga je Dejan Ognjanovic..-> sjajna studija o horor umetnosti.
Razmisljali smo i mi na tu temu..i drago mi je sto svi sada malo drugacije posmatramo horor umetnost.
p.s. popravila sam ga malo - nadam se da je sad' vizuelno lepsi i da je citanje lakse..
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 26.09.2007. 18:41:39 »

uf, nisam ni primijetio tu napomenu  grrr
Izvinjavam se.

Do sada smo samo blago doticali horor u Vektoru. Trebalo bi to ispraviti u budućnosti. Ali samo kvalitetnim stvarima, da ne utrče kojekakvi filmići za siću. Kao što rekoh, nisam poznavalac, pa se ne bum štel mešati.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Ghoul
Registrovani
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 03.03.2008. 19:00:40 »

Mada je, bar meni, pomalo indikativno i to što je svoje najbolje priče stvorio u terminalnom stadijumu svoje bolesti ( rak creva) - te otud i sva ta mračna fascinacija grotesknim preobražajima koji dolaze "iznutra"...

pa ne baš, nije tako bilo.

HPL je prve simptome toga dobio oko godinu dana pre smrti, a i tada je mislio da je imao problema sa varenjem, ne znajući dijagnozu. u poslednjih par godina života on je pisao vrlo malo, razočaran u svoje moći kao pisca, pa se zaista ne može tvrditi da je svoje najbolje priče (pisane 1923-1927, dakle 10 godina pre smrti) pisao 'inspirisan' rakom kojeg u to vreme nije imao...
Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 04.03.2008. 22:41:07 »

Oho Dejane Ognjanovicu, dobrodosao.. pozdrav pozdrav
HPL je imao prilično težak život, praćen emotivnim lomovima.. i još kao dete je imao problema -> noćne more i strahovi (pavor nocturnus, stručnije), kako sam navodi, jesu njegova inspiracija.
E sada..on nije bio upoznat sa Dg-om, ali bolest počinje dosta ranije - pre ispoljavanja bilo kakvih simptoma. Nesvesno radi svoj posao..veliko je to pitanje..
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 04.03.2008. 22:54:58 »

Samo da "upozorim" Ghoula, Pix je lekarka, ovo je mišljenje stručnjaka. tako je

Dobro došao na forum SF tima. ziveli2
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Ghoul
Registrovani
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 10.03.2008. 18:02:25 »

e, ako je lekarka, onda... Wink

mada mi je i dalje teško da poverujem da neko 'ima' rak (i to 'terminalni stadijum' kako se gore navodi) - 10 godina pre prvih simptoma?!

no, dobro, da ne cepidlačimo, suština jeste u tome da su HPL-ovi horori bili umnogome inspirisani brojnim psihosomatskim (i porodičnim) faktorima...
Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 10.03.2008. 20:33:44 »

Sve ima svoj terminalni, ali i početni stadijum…tj. ono što je drug Kaa pretpostavio nije nemoguće..naprotiv. Oboleti od raka i oboleti -> postoji veliki interval izmedju i nije isključeno u samom startu.

( p.s. lepo pišeš..:bravoo: )
Sačuvana

Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 23 upita.