SF tim
* 04.06.2020. 12:16:19
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Monster House (Čudovišna kuća)  (Pročitano 9694 puta)
0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 18.09.2007. 22:08:26 »

Nasred sela ljuta kuća

Autorima filma Monster House pošlo je za rukom da skroje idealan filmski kaputić za decu. Dok ona mogu da ga obuku, mi ostali gledamo kroz izlog s nostalgijom što smo ga prerasli. Sva sreća, u ovom slučaju, nostalgija prija..

Ko bi pomislio da hvatanje komšija na delu još može biti predmet filmske jeze, zabave i naposletku uzbudljivog otkrića koje dečji likovi iz filma Monster House, bez ustručavanja, mogu da podele s vršnjacima iz romana Ubiti pticu rugalicu. Njihovo motanje oko kuće Nebbercrackera, Gargamela više generacija mališana čije su igračke i tricikli bespovratno nestajali na travnjaku ispred zloglasne kuće, prerasta kratke nogavice akcijašenja po komšiluku da bi se savladao zmaj u prvo dečje suočavanje sa istinom da taj zmaj ima ranjeno srce.

Animirani film Monster House izgrađen je na već istraženom lokalitetu priča o ukletoj kući iz komšiluka, uspevajući da mu vrati uverljivost prvog otkrića. Sitni znakovi kojima se kuća odaje (it's alive!), prepričavanja urbane legende od strane dokonih lokalnih probisveta, dečja radoznalost i spremnost da se poveruje spram ignorisanja odraslih (roditelja, policije i bebisiterke) – iako krajnje školski, metod građenja tenzije oko tajanstvene kuće primenjen je s prvobitnom naivnošću i postupnošću koja istiskuje pomisao na već viđeno. Jaka identifikacija s junacima potiče kako od živosti s kojom je prikazan svet dvanaestogodišnjaka (teleskop, soba kao osmatračnica, prva prava basketara, prva simpatija...), tako i od njihove međusobne povezanosti i emotivnog angažovanja u otkrivanju tajne kuće. Dva glavna junaka definisana su kroz buddy-buddy odnos u kom brzo raspoznate ko je Don Kihot, a ko Sančo Pansa: jedan sanjar i senzitivac, duboko uronjen u domaštavanja, drugi sladokusac, površan i uvek spreman da klisne kad prigusti, ali simpatičan zbog iskrenosti reakcija. Umesto da su likovi otaljani kao deca koja traže đavola po komšijskim dvorištima, pažljivo je dramski postavljen trenutak u kom junaci bivaju angažovani, tj. u kom priča naizgled surovog starca počne lično da ih se tiče. Isto važi za vođenje priče. Baš kada pomislite da će se tajna kuće i njenog čuvara razrešiti po klišeu (kuća zaposednuta duhovima, kuća u kojoj se desilo neko veliko zlo, kuća izgrađena na starom indijanskom groblju itd.), sledi iznenađenje – priča u priči, i to takva da bi joj Tim Burton posvetio čitavih sat i po na nivou svoje makabrističke melodrame Corpse Bride. Iako su mnogi požalili što ona nije predmet celog filma, upravo je njeno razotkrivanje usred očekivanja da se nejač po holivudskom principu razračuna s Gargamelom ono što Monster House čini posebnim u nizu sličnih filmova. Razbokoravanje bizarne bajke srodne Hitchcockovoj Rebecci i gotskim melodramama, usred dečje avanture iz predgrađa, pravi je medenjak za ljubitelje metapriča i žanrovskih kombinatorika.

Kada je priča izgrađena ovako sitnim bodovima, ne osetite kada vas i šta tačno uzme pod svoje. Prvo mislite da je to bebisiterka, za film namenjen deci bez zadrške surova da skoro osetite žalce što scenarista nije dao klincu ništa sem teleskopa i bucmastog druga, zatim kratka i dirljiva ispovest vlasnika progutanog zmaja za kojim žali i nakon dvadeset godina, a kojom vas pridobije iako se pojavi u par scena, poput beskrajno tužnih Čehovljevih epizodista. Naposletku pomislite da je u pitanju već onaj prvi kadar u kom devojčica pedala tricikl i blentavo se, kroz pesmu, obraća lišću, sve dok točak ne zapne na travnjaku gospodina Nebbercrackera. Čak i da ne dolazi kao spas u već iritantnoj navali humanoidnih animiranih životinja što sve po vrstama emigriraju u toplije krajeve usput se mangupirajući i poučno zboreći, Monster House je pravi mali biser od filma.
( preuzeto sa: www.popboks.com )

« Poslednja izmena: 11.11.2011. 15:17:33 od dan555 » Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.09.2007. 01:02:16 »

Vredi...stvarno mali biser od filma - ko' voli animirane filmove.
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.09.2007. 01:17:03 »

Gledala otvorenih usta. Sviđa mi se sto je animacija besprekorna, a likovi umetnički urađeni. Nisu se trudili da likove vrno prikazu već im je data umetnička nota.
Kuća je stravično urađena, da sam se zamislila, jel ovo film za decu?
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.09.2007. 08:50:46 »

Gledala sam kako je snimljen, pa me je to privuklo da ga odgledam. Neobicno - sjajno uradjen.. Wink
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 20.09.2007. 18:19:02 »

p.s. drago mi je da nisam jedina koja gleda i filmove za decu..
Sad Very Happy
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 20.09.2007. 21:24:09 »

Imam dobranu kolekciju, a omiljeni su mi oni Sf.
Izdvajam; Titan AE, Kaena proročanstava, Planeta s' blagom,
Atlantis.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 21.09.2007. 22:21:51 »

MH je zaiste film koji sam morao pogledati na nagovor svojih klinaca...

Kao pravi tajo sam se fol uneo u radnju sa cigaretom u ustima...kontajuci "aj da odradim klincima pa cu ovo, ono..."

Medjutim, nakon prvih minuta filma sam zaboravio na izgorelu cigaretu u pepeljari...

Mislim da sam rekao dovoljno..

Extra film za extra publiku, nasu najmladju...Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
GliG

stažista

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 23.06.2009. 12:12:44 »

:oops:Gledo sam ga Embarassed...sramota...(film je OK al je za deu) Embarassed Confused
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 23.06.2009. 12:35:56 »

Čemu sramota? Što si gvirn'o u crtać?  Mr. Green Mr. Green
Pa šta. Svi to radimo.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 23.06.2009. 13:04:29 »

Šta fali crtićima? Da pomenem samo Wall-E
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 23.06.2009. 13:07:38 »

Futurama, Simponovi, South park, Madagaskar (narocito ovaj drugi deo, pingvini su mi genijalni), Ice age....nindza kornajce Laughing
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
GliG

stažista

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 23.06.2009. 13:42:18 »

Madagaskar se ne stidim...PINGWINS RULE gun gun gun
Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 23.06.2009. 19:09:57 »

:oops:Gledo sam ga Embarassed...sramota...(film je OK al je za deu) Embarassed Confused
Čudno si ti DETE...Very Happy
Sačuvana

svemirski putnik

pripravnik

Starost: 31
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 24.06.2009. 21:06:49 »

crtaci su prava stvar naprimer ben 10 to je pravi sf pozdrav
Sačuvana

ko govori sta hoce , mora slusati sta nece
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 23 upita.