SF tim
* 25.04.2019. 06:42:56
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Izrada sajtova i postavljanje istih  (Pročitano 22045 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 10.11.2008. 08:47:52 »

Pih, amateri...ccc  plazenje Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 10.11.2008. 09:29:24 »

Neću nikoga napasti zbog CSS-a, samo da kažem nekoliko sitnica vezanih za isti.

Sve se može napraviti u čistom HTML-u, pišući kod u običnom editoru (notepade ili nešto slično, ja volim PSPad). Nije potreban ni DW, i ja ga koristim samo kad negdje zapnem i nikako ne uspijevam nešto uraditi onako kako želim. Tada učitam stranicu u DW, odradim to što želim, snimim i bježi iz DW-a. Zašto? Zato što DW pravi veoma prljav kod prepun svega što mi ne treba. Nakon svake intervencije u DW-u, otvorim istu stranicu u PSPad i pročešljam kod. Pravo je čudo koliko toga tom prilikom obrišem.

Stranice urađene u čistom HTML-u su OK ali, ima tu jedno veliko ali! Ako je prezentacija jednostavna i ako je radiš po unaprijed tačno definisanim kriterijima, može proći tako. Ali, ako se prezentacija sastoji od više stranica a ciljni izgled nije potpuno poznat prije početka izrade, javlja se mnogo problema, a neki od njih su:

Konzistentnost elemenata: Veoma je teško postići jedinstven izgled elemenata od kojih se stranica sastoji. Razni naslovi i podnaslovi, potpisi ispod slika i masa drugih stvari treba da ima uniforman izgled a to je u čistom HTML-u skopčano s unošenjem numeričkih vrijednosti pri čemu se gubi mnogo vremena. Zašto? Zato što, ako recimo imaš 20 podnaslova za svaki od njih moraš lokalno podesiti sve što treba podesiti - veličine, boje, razmake itd, itd.

Izmjene i prilagođavanja: Nakon što si lijepo kreirao sve što treba, naručilac kaže: baš bi bilo lijepo da ispod naslova ubaciš podlogu takve boje, da slova budu malo veća/manja da ovo ili ono. U HTML-u tada moraš proći kroz sve elemente i promijeniti parametre. Ako koristiš CSS, samo promijeniš vrijednost nekog od parametara i to je to.

Razmislite o CSS-u veoma ozbiljno. Lako ga je naučiti (osnove se savladaju za jedan dan) a mnogo vremena možete uštediti kasnije.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 10.11.2008. 11:25:20 »

Shocked Ćerka otvorila Word i napravila sajt za 300 evra - već celu godinu stoji bez problema.

Provajder bio kod mene i ja mu pokazala - hoće i on  Laughing Ima sajt ali je UŽASAN - nepregledan i ružan iako se on baš razume u to.

Fazon je u dizajnu i jednostavnosti - izluđuju me komplikovani sajtovi na kojima je sve crno i trepće a moraš da klikaš pola sata da nađeš nešto. Pogledajte BBC - pregledno, odmah se snađete, ... a ne možete reći da ONI ne mogu "bolje".

Bez preterivanja, sve sa merom.
Sačuvana

Bog čuva budale !
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 10.11.2008. 11:54:39 »

Fleš je upropastio mnoge dobre ideje. To je stvar koju danas izbjegavaju svi ozbiljni korisnici.
Da se razumijemo: fleš kao ideja je jako dobar i ako se koristi (veoma) umjereno, može dati živost stranici. Nažalost, tako je lako pretjerati da većina pretjera pa tako dobijemo stranice koje zvone i vrište na sve strane, sporo se otvaraju i veoma su nepregledne.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
slon
Registrovani

oficir

Ugled: +3/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 10.11.2008. 16:16:22 »

Ma ovaki ili onako najvažnije je da stranica dobro izgleda i da je pregledna. Meni ponestalo ideja npr. trebam web stranu za jednu benzinsku pumpu ali nemam ideje. Pumpa je neugledna pa ne mogu čak ni slikati pa da poredam sličice.  grrr
Sačuvana

«slon, created by nature.»
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 10.11.2008. 16:36:34 »

Slikaj je, pa u Fotošopu odradi neki filter, recimo napravi kao crtež. Može da ispadne lepo, lepše nego što izgleda u stvarnosti.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 10.11.2008. 17:43:29 »

Ili da nadjes Googlom neki crtez sa pumpum, sve u fol crtaca.... Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 25.02.2009. 20:20:35 »

sal ja ocem da pravim sajt khmm ali neznam sta da radim dalje ovaj skinuo sam dreamweaver cs3 sa nekakvim pluginsima all in da li to da instaliram ili ne i onda sta dalje i kako ili da probam prvo ja sam pa sta ispadne
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 25.02.2009. 20:29:07 »

Ako ne znaš HTML i CSS bolje ni ne pokušavaj. Ispašće samo mučenje.

Drimviver može da napravi sajt, ali treba prvo da ga naučiš. Čak i tada, nije to to ako ne poznaješ HTML, pa ne možeš da sam intervenišeš u Drim-u.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 25.02.2009. 20:30:01 »

Pa dreamweaver uglavnom ima prilično prijateljske komande (da ne kažem user-friendly interface). Mislim da na početku  ima i neki tutorial.

A možeš i peške. Otvoriš bilo koji tekst editor, ukucaš <html>. To ti je početak.  Mr. Green

Šalim se. Trebalo bi da ima po Netu dosta uputstava za html, sad ću da probam da iskopam neki. Evo ga:

Kod:
http://www.journalism.sfsu.edu/mm/begin_html.html
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 25.02.2009. 20:30:48 »

Evo još jedan:

Kod:
http://www.davesite.com/webstation/html/

Edit: inače važi ono što Dan kaže.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 25.02.2009. 21:48:17 »

Samo poznavanje DW je sasvim dovoljno da se napravi kakav takav sajt, bez poznavanja HTML-a.
Radio sam tako sajtove, bez ikakve intervencije u samom kodu.
Medjutim, DW nema dzabe opciju u kojoj mozete radni prozor podeliti u dva dela..
Code i Design.

Sve sto uradite u Design (nacrtate tabelu, rasporedjujete tekst i slike po njoj, odredjujete linkove i tako) se automatski, pred vasim ocima generise u cisti HTML, u Code prozoru.

Mislim da nema boljeg nacina ucenja HTML-a.
Cak i ako kliknete na neku sliku ili tekst (samu rec cak) u Design prozoru, u HTML kodu koji je u Code prozoru se bolduje deo koda koji se odnosi na ono na ste ste kliknuli.

I onda analizirate "zasto i kako" eksperimentisuci sa tim dok ne "uklavirite" osnove.

Ali uslov je da vladate DW-om.

Sajt mozete odraditi i bez code-a, ali preporucujem da gvirnete ipak u sam kod.

DW jeste mocan alat (u njemu definisete sve, bukvalno sve (od pozadinske boje ili patterna, do UTF-a, fonta (mozete ih naravno mesati), frame-ova (ako vam sajt to zahteva), boje linkova, zone slike koje ce biti linkovi, velicinu fontova, debljinu tabela, okvir tabela...ma sve...
I kada to odradite, predstoji vam samo kreativni deo posla.. Smile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 25.02.2009. 22:20:33 »

Sajt koji je apsolutni lider za učenje skoro svega što se tiče računara, programiranja i tako dalje i tako bliže je (a vezano je za mrežu):

Kod:
http://www.w3schools.com/

Sve, ali baš sve, detaljno je objašnjeno, ilustrovano primjerima (a iz primjera se najbolje uči). Slobodno se poslužite. Laughing
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 26.02.2009. 02:58:56 »

@yoda
Iz toga sam i ja dboar deo naucio, zaista jedan od najboljih sajtova sa dosta korisnog materijala.

A sto se tice DW, on je zaista mnogo dobar alat, i pocetnicima je priblizio mnoge stvari (zato se danas na svakom koraku prave sajtovi za 20-30€). Njegov problem je sto zna da ostavi dosta repova i viska koda, pa bez poznavanja HTMLa nije bas lako uociti ove propuste.
Druga stvar, dosta puta je DW znao da napravi stranicu koja se ne ucitava dobro u Operi ili vatrenoj lisici. Razlog opet u kodu, koji je ispravan, samo neke stvari koje on (pod ovim 'on' se moze smatrati i IE, jer ga Micro~1 ne pravi 100% po standardu) podrazumeva W3C standard ne podrazumeva, pa onda treba malo cackati po kodu da sve dodje na svoje.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.031 sekundi sa 23 upita.