SF tim
* 22.10.2019. 20:45:29
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 2 (100%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Last Boy - Poslednji dečak (2019)  (Pročitano 829 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 25.03.2019. 17:07:46 »

The Last Boy - Poslednji dečak (2019)

Film koji možete gledati "različitim" očima najčešće je pozitivno, ali kada, kao u ovom slučaju, morate imati barem još par drugih očiju, a nemate ih, onda je to poveliki problem.

Nešto što ljudi zovu vetrom a prikazuje se kao prelamanje svetla u različitim oblicima skoro da je istrebilo čovečanstvo. Kada vetar oseti zvuk potekao od mašina ili ljudi prohuji i pretvori nesrećnog čoveka u statuu koja se na najmanji dodir raspadne u hrpicu belih grumuljica nečega.

Majka na umoru poslednji put proverava da li je njen sin naučio sve što mu je rekla. Da ume da pročita kartu koju mu je nacrtala, da tokom puta mora da se drži blizu vode jer vetar je ne voli, da ume da koristi aparat koji registruje dolazak vetra i može da ga odbije... I najvažnije, da zna gde je mesto koje ispunjava želje, gde dečak mora stići.

Tokom puta klincu se pridruži još mlađa devojčica. Kada naiđu na odrasle ne znaju da li su ovi dobronamerni ili ne pa i tu iskrsavaju problemi. Vetar ih stalno lovi ali uz informacije koje imaju odrasli donekle se otkriva otkuda on i budi nada da će dečakova moć odbijanja moći da se reprodukuje.
Ali stvari ne idu kako bismo želeli već nekim svojim putem...

Na prvi pogled radnja je jasna, tu je "opasna opasnost", likovi beže od nje. spas vide u bajkovitom mestu koje će ih rešiti svih problema i neizvestan put do njega. Reklo bi se - uobičajena priča postapokaliptičnog (pod)žanra. Na tom nivou nije loše vođena, režija mi se sviđa, tempo je pomalo usporen ali ne toliko da bude dosadno. Atmosfera straha od nepoznatog dobro je prikazana. Gluma mi se dopala, ipak je ovo engleska produkcija a oni u tom pogledu veoma retko podbace.

Mana ima, naravno, i to previše. Ponašanje dečaka je suviše odraslo. Ima dece koja su veoma zrela ali ovde su ga preterali.
Pokušaj objašnjenja otkuda vetar i time ubacivanje SF elementa, em je nepotrebno em ni trun ne utiče na radnju.
Priča se kako tako drži do samog kraja kada puca po svim šavovima. Ponuđeno razrešenje debelo izlazi iz žanrovskog opsega pa i iz logike do tada prikazanih dešavanja. Kao da se odjednom iz ovog sveta prelazi na zakone nečeg drugog.
Takođe, stvar koju nikako ne volim da vidim - kraj je zapravo uvod u sledeći film kog pitanje da li će biti.
Ovoliko film sam za sebe govori.

A sad, drugi par očiju... (ili pogled posle guglanja i dodatnih informacija)

Ovo je film jednog čoveka. Producent (ima svoju producentsku kuću), scenarista i režiser (tek drugi film) je Peri Bandal (Perry Bhandal). Rođeni Britanac ali po poreklu Sik (severna Indija, baš me interesuje ima li na našem forumu ikoga ko ovakve stvari ne zna). Kao što je poznato Siki imaju svoju religiju koje se čvrsto drže. Zašto ovo pišem? Paaa, zato što je ovaj film zapravo pokušaj ekranizacije poezije Dželaludina Rumija, što nam se odmah na početku jednim njegovim stihom stavi do znanja.

Za Rumija sam prvi i jedini put čuo u romanima Haleda Hoseinija gde se vidi da je do te mere uticajan među muslimanima da njegove stihove koriste kao narodne mudrosti. Nešto kao Njegoš u nas.
Rumi (1207 - 1273) bio je muslimanski poeta, filozof, teolog, pravnik, mistik, sufista. Iza njega ostala je jedna od grupa sufista koja je aktivna i danas - vrteći derviši (valjda su opisani i u našoj književnosti). Važno u svemu ovome je suština sufizma - lični doživljaj boga kroz ˇ"insistiranje na askezi, ljubavi, spoznaji duhovne istine i ekstatičkom jedinstvu sa voljenim Tvorcem, kao krajnjem cilju svakog pojedinca." (izvor, Vikica)

Film počinje stihom "Van pojmova ispravnog i pogrešnog, postoji polje. Nači ćemo se na njemu."
Tokom filma provlače se stihovi iz pesme:
"Nemoj se vraćati u san

S jutra vetar želi da ti otkrije tajnu.
Nemoj se vraćati u san.

Moraš tražiti ono što stvarno želiš.
Nemoj se vraćati u san.

Ljudi stalno prelaze preko praga
gde se dva sveta dodiruju:

Jer vrata su okrugla i otvorena.
Nemoj se vraćati u san."
(izvor: https://www.poezijanoci.com/strana/rumi-pesme.html#2)

U kritičnom trenutku na kraju filma majka recituje dečaku poslednji stih.

Ovo baca sasvim drugo svetlo na ono što nam se kroz film poručuje. Odgovore trebalo bi tražiti ne u našem zapadnjačko-hrišćanskom svetu već islamskom misticizmu sufista.

Možda je sada jasnije zašto sam napomenuo da je autor Britanac poreklom Sik. Ni jedna ni druga nacija (ili narod) nije islamska. Otkuda Bandalu upućenost u Rumijevu poeziju ne bih znao kasti ali očito da je ovaj film moguće gledati samo kroz te oči. Mislim, ako želimo da shvatimo šta je pisac hteo da kaže.

I na kraju, sasvim nemistično, sinteza! Very Happy

Islam mi je strana religija koja me asocira pre svega na zlo viševekovne okupacije našeg naroda. Finese poput vrhunske poezije Rumija (ovih par pesama koje pročitah na gore postavljenom sajtu deluju mi fenomenalno, ali opet, koliko shvatam, govore više o božjem nego ovom našem, ljudskom svetu što mi ne prija) nisu mi poznate. Znam da je ta civilizacija bila naprednija i prefinjenija u mnogim stvarima od naše hrišćanske tokom srednjeg veka ali mi smo upoznali ono najgore od njih pa mi ta dostignuća ostaše van interesovanja.
Pretpostavljam da ni ostatak zapadnog sveta ne zna više od mene o Rumiju i misticima islama. Ovo bi značilo da većina neće pohvatati poruke ovog filma.

Možda je ovo odlično delo ali ako je film engleski, na engleskom jeziku, sa engleskim glumcima, namenjen zapadnjačkoj publici... pa... onda imamo problem. Poslata je poruka jezikom i shvatanjima druge civilizacije i normalno je da neće biti razumljiva ciljnoj grupi, tj. nama hrišćanima (a i svim ostalim nemuslimanskim kulturama). Trebalo je "prevesti" izvanredne Rumijeve stihove i poruke na naš "jezik", tako da možemo shvatiti šta se dešava i kuda ili čemu zapravo likovi streme.

Da probam da zaključim.
Ovaj film nije SF, uprkos pominjanja "velikog sudarača" u CERNu, detektora koji mogu registrovati "vetar" (što je zapravo nelogičnost jer ukazuje na to da je od uobičajenih čestica ili polja sila što će reći da je deo našeg univerzuma), i da je bilo bolje da je sniman kao čista fantastika. Bilo bi jasnije šta se želi kas'ti.
Nije loše snimljen, može se gledati bez zevanja.
Na kraju ostaje pitanje zašto je zapravo snimljen, nedostaje jasna (nama zapadnjacima, a naročito meni sa mozgom koji se smanjio od starosti) poruka i objašnjenje o tome šta je vetar i zašto se boji vode i sl.

Podataka o filmu nema mnogo (ni ovaj nema svoju stranicu na Vikici). Izgleda da je išao pravo na diskove i striming-servise. Na Paradajzima nema profi kritika a gledaoci su mu dali bednih 18% (što je premalo) a na IMDb čak 7. Ovolika razlika me zbunjuje, valjda su gledaoci isti ljudovi? Dakle, utisci su podeljeni, od odličnog do negledljivog.

Rizikovaću da ispadnem glup u društvu i uprkos tome što sam posle gledanja guglanjem saznao nešto više o onome što je autor hteo da filmom poruči, ipak dam ocenu Loše. Bez preporuke za gledanje, osim ako niste baš znatiželjni da proverite svoj drugi par očiju. Very Happy

https://www.imdb.com/title/tt4157728/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 25.03.2019. 18:45:59 »

pozdrav Hvala ti do neba !

http://www.novasvest.com/vesti?id=137

Sad je mnogo jasnije ... film me toliko zbunio da nisam ni pokušala da guglam  Twisted Evil

http://refleksijasvijesti.com/knjige5/rumi-sufijski-put-ljubavi.pdf
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.03.2019. 19:01:10 »

Njah, ovo je samo moje skromno mišljenje. Ko zna koliko sam izgrešio u tumačenju filma. kesa
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 25.03.2019. 19:37:31 »

Sigurno si menje izgrešio od mene ... moje viđenje :

Shocked nejasno nejasno nejasno kriv sam lud je  grrr
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.