SF tim
* 21.11.2018. 04:46:27
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (20%)
Dobro - 4 (80%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Martian - Marsovac: Spasilačka misija (2015)  (Pročitano 322 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 17.10.2018. 01:14:18 »

The Martian - Marsovac: Spasilačka misija (2015)

Kada sam u najavama pročitao da se radi o preživljavanju jednog astronauta na Marsu rekoh sebi da to mora biti dosadno i da ga neću gledati. Ipak, ovo je dobar film po dobroj knjizi.

Posle najave, sledile su pozitivne kritike knjige na domaćim sajtovima pa sam je pročitao. Nije me baš oduševila ali dovoljno je dobra da mi ubaci bubicu interesovanja za to kako će ovaj nefilmični tekst ekranizovati. Tako na kraju odgledah Marsovca.

Film se prilično drži radnje iz knjige Endija Vira ali ne istim redosledom tako da je podosta toga pretumbano a nešto (ceo jedan dramatični deo) izostavljeno (bez ikakvih negativnih posledica po film). Ne pada mi na pamet da poredim knjigu i film, različiti su mediji, svaki sa svojim "jezikom" i zato ću samo reći da je za ovu temu pogodnija knjiga te je stoga bolja (kao skoro uvek) od filma. Very Happy

Radnja - jednostavna glavna linija a prilično komplikovana u sprovođenju krajnjeg cilja.
U bliskoj budućnosti, 2035. god. NASA je poslala ljudsku posadu na Mars. Pre njih već je dostavila raketu za povratak na matični brod, habitat za ekipu, dva rovera, izvore energije i svu ostalu opremu potrebnu za preživljavanje i rad tokom mesec marsovskih dana. Do 18. dana sve je išlo kao podmazano ali onda ih iznenadi izuzetno jaka oluja. Moraju hitno da se evakuišu jer oluja će sruštiti raketu. U pravoj peščanoj oluji, jedva vide par metara oko sebe, vetar raznese komunikacionu antenu i jedan deo debljine olovke zarije se u telo Marka Vatnija i uništi mu čitač vitalnih telesnih znakova zbog čega ostali zaključe da je poginuo. Nemaju vremena da ga traže pa odlaze.

Sledećeg sola (sol - marsovski dan) Mark se budi i utvrdi da je deo antene i zgrušana krv hermetički zatvorila skafander i da je zahvaljujući tome preživeo. Odvuče se do neoštećenog habitata, sanira ranu i sumirajući svoje šanse zaključi da ima mnogo načina na koje može umreti a ako sve to izbegne sigruno ga čeka smrt od gladi jer nova misija predviđena je tek za četiri godine. Kao zaključak samo slegne ramenima u stilu - to bi bilo to, mrtav sam.

No, astronauti nisu obični ljudi, ne predaju se tako lako. Mark odluči da se bori a posmatranje VC šolje kako u spoljnji kontejner izbacuje spakovani vakumirani otpad nalazi način da dođe do potrebne hrane. Kao biologu - botaničaru nije mu teško da unutar habitata napravi pravu baštu u kojoj uzgaja krompir. Čini se da je rešio najvažniji problem ali nevolja ima na pretek a i marfijevi zakoni vladaju svuda u svemiru pa i na Marsu. Protiv svega toga mora da se bori.
Problemi koji ga čekaju su i komunikacija sa Zemljom, prelazak dalekog puta do mesta sletanja nove misije i rešavanje gomile nezgoda koje se usput dešavaju.

Za to vreme na Zemlji su ga proglasili mrtvim ali devojka zadužena za satelite oko Marsa uočava promene i shvati da je živ. Svi u NASI krenu da rade na spasavanju ali vremena ima malo a tu je i birokratija koja smeta...

Mnogo toga dešava se i nema smisla sve prepričati, treba gledati film. Upravo rešavanje svih tih problema suština je radnje.

Film sam gledao dva puta. Prvi put neposredno posle čitanja knjige (pre 3 godine) a drugi prošle noći. Posle prvog puta imao sam gomilu zamerki ali noćas mi je radnja išla sasvim glatko i utisak je povoljniji.

Moja osnovna i praktično jedina bitna zamerka bila bi u redosledu događanja. Daleko od toga da ja nešto mogu da pridikujem velikom Ridliju Skotu, on dokazano zna kako treba napraviti dobar film ali ovde ću reći šta meni smeta a ne šta je loše.
EleM, meni bi normalno bilo da Mark uoči problem, traži rešenje, smisli ga, realizuje ga, nešto pođe naopako pa i to mora da rešava. Ovaj redosled ostavlja prostor za napeto iščekivanje i navijanje da mu to što je zamislio uspe i uzbuđenje kada nešto pukne, eksplodira, izgori... (tako je u knjizi)

G. Ridli je primenio drugačiji redosled. Prvo vidimo Marka kako nešto radi, zatim oni u NASI odgonetaju šta to pokušava i na kraju dobijemo lakonsko objašnjenje šta je u pitanju. Nije uvek ovako ali uglavnom jeste. Možda je ovo više filmično (tokom drugog gledanja nije mi mnogo smetalo) ali za moju malenkost jeste manje efektno.

Osim ovoga ostale zamerke su (prava) sitnica i ne bih rekao da umanjuju kvaliltet filma. Recimo, niko da pomene da je marsovska gravitacija manja od naše pa se "gore" mnogo lakše kreće i nosi veći teret.

Uz ovo pomenuo bih nešto čisto lično. Jes' da nisam završio biologiju ali ipak sam kratko vreme proveo studirajući je. U Marku nisam prepoznao nijednog od svojih kolega. U njegovim manirima i šalama nisam video biologa. Za razliku od prosečnog gledaoca ne moram da zamišljam kako se zezaju i razmišljaju biolozi jer znam iz ličnog iskustva a glavni lik ovde nije ni blizu toga. Ali ovo je samo lično zapažanje.

Kada sam već kod uverljivosti likova. Glumačka ekipa je odlična. Met Dejmond kao nosilac radnje takođe je izvanredan. Nije lako prikazati najusamljenijeg čoveka u sunčevom sistemu a on je to sa lakoćom izveo. To što me nije ubedio da je botaničar nije bitno jer to su samo moje bubice.
Drago mi je bilo da vidim što u glavnim što u pratećim ulogama još neke glumce. Da pomenem Šona Bina (uvek rado ga gledam), solidnog Džefa Danijelsa, lepe i dobre Kristen Vig i Kejt Runi Maru i meni naročito simpatičnu i poznatu iz serija "Halt and Catch Fire i "Black Mirror" Mekenzi Dejvis.

Produkcija je takođe odlična. Za ljubitelje SFa dovoljni za uživanje su prizori svega na Marsu a izvedeni su bez greške. Snimano je uglavnom u Mađarskoj i svaka čast njihovom studiju kod Budimpešte na ovom uspehu. Eksterijer, po običaju, glumila je Vadi Rum u Jordanu, poznata i iz drugih filmova o Marsu.

Iako budžet od 103 miliona dolara nije veliki, naročito za ovakav film, rezultat je čista A produkcija. Za uverljivost zaduženi su bili pravi naučnici što je još jedan dokaz ozbiljnosi kojom je film rađen.

I kritičari i publika dali su mu najviše ocene. Zaradio je 630 m. što je odlično na onakav budžet.

Meni se film dopao iako mi je isprva smetalo to što nisam video ono glavno iz knjige - slavljenje ljudske genijalnosti i snalažljivosti (barem ne u očekivanoj meri).
Ocena Dobro i svakako preporuka i za čitanje knjige i za gledanje filma.

http://www.imdb.com/title/tt3659388/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.10.2018. 12:24:33 »

Добар филм који вреди погледати. Од замерки ми је остало у сећању да је пешчана олуја претурила ракету, што је потом довело до заплета. Делује ми сумњиво да марсовска суперетка атмосфера има ту снагу. Да би то постигла вероватно би морала да има брзино од хиљада а не стотина километара на сат. Али не смета.

Филм је у основи ода човеку, о томе како су људска бића сналажљива, како су створена за преживљавање и за освајање нових пространства. Вероватно не сви, али појединци да. Лично мислим да ће освајање Месеца и Марса ићи много теже него што се мисли. Погледајмо Антарктик, има база које опстају заваљујући редовним авионским доставама. И то је то. Нема ту колоније. А где је Марс, Месец, где нема ни воде ни земље ни ваздуха.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #2 poslato: 17.10.2018. 17:10:51 »

Antarktik je u UN proglašen zajedničkim dobrom svih ljudi, nešto kao svetsko more. Zabranjeno je naseljavanje i eksploatacija prirodnih dobara kako bi se očuvala priroda. Dozvoljeno je samo istraživanje, otuda samo istraživači tamo.
U filmu Mark ima kratak monolog o pravnoj podlozi svog položaja i vidi se da je situacija ista kao na međunarodnim vodama i brodovima.
Kada i ako jednom počne kolonizacija moraće države da se dogovore kako pravno da reše novonastalu situaciju (nadam se da nećemo opet ratovati zbog osvajanja nove teritorije ali ovaj put na drugoj planeti).

Mars ima vode, na polovima sigurno (ali zaleđene i pod nekim slojem zemlje) a na Mesecu su sonde takođe našle mesta sa vodom, verovatno od davno palih kometa.
Sačuvana

SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 46
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 17.10.2018. 19:25:11 »

Добар филм који вреди погледати. Од замерки ми је остало у сећању да је пешчана олуја претурила ракету, што је потом довело до заплета. Делује ми сумњиво да марсовска суперетка атмосфера има ту снагу. Да би то постигла вероватно би морала да има брзино од хиљада а не стотина километара на сат. Али не смета.

Филм је у основи ода човеку, о томе како су људска бића сналажљива, како су створена за преживљавање и за освајање нових пространства. Вероватно не сви, али појединци да. Лично мислим да ће освајање Месеца и Марса ићи много теже него што се мисли. Погледајмо Антарктик, има база које опстају заваљујући редовним авионским доставама. И то је то. Нема ту колоније. А где је Марс, Месец, где нема ни воде ни земље ни ваздуха.

Bas zanimljivo opazanje, i dosta tacno, no bez malo preuvelicavanje, ne bi ni bilo filma. Smile

Najbrzi vjetar zabiljezen na Marsu je oko 60milja na sat, sto je oko pola od onoga sto na zemlji imamo sa hurikanima / uraganima. Mislim da veci problem je grmljavina nastala usljed elektrisanja prasine usljed oluje. Takodje svakih nekoliko godina umaju ogromne oluje koje se mogu vidjeti i sa teleskopa na zemlji i velicine su kontinenta.

Meni je film bio osvjezavajuci dobar. Knjigu nisam procitao, no sto se tice same ideje i ranje, Robinson Kruso je bar imao Petka... ovaj bas nikoga...  Mr. Green

Slazem se sa ocjenom dobro, i takodje sam film odgledao dva puta.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Eldundarin
Registrovani

oficir

Ugled: +6/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.10.2018. 19:45:28 »

Sad makar znam da uz sebe uvek nosim krompir kad idem na put Very Happy
Sačuvana

Wisdom over Violence
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #5 poslato: 17.10.2018. 20:18:12 »

A đubrivo svejedno nosimo u sebi. Laughing
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +14/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 17.10.2018. 20:19:39 »

Laughing ... Dobar sažetak filma, uvek možeš i nešto da kolonišeš usput  Very Happy
Ja nisam čitao knjigu, ali jesam gledao film - i on me je podsetio na onu Gudvinovu  priču iz Siriusa "Cold equations", samo što film ima puno više optimizma.
Sjajan filmčić koji je baš onako "up beat", priča o malom čoveku koji se bori za opstanak a protiv verovatnoće.
Sve se slažem sa Danom - jedina mi je zamerka što u toj "bliskoj" budućnosti izgleda da nema rusa koji za sada "na krkače" nose amerikanc do ISS-a, obraćaju se nekim drugima Rolling Eyes
Glumci su sjajni (ste primetili i novog Landa), ali meni je najbolji Met koji je
posle Mr.Mena u Inerstelaru
još jednom sjajno odglumio samotnika na dalekoj planeti.
Pejzaži su predivni, kamera odlična, soundtrack užasan Laughing i najbolja je režija - a niko se tome nije nadao posle Kovenanta.
Smatram da je film odličan - naročito u poplavi kvazi SF-a ovo je onaj pravi stari Kempbelovski "hard" SF.

P.S. samo da dobacim da se "prisvajanja" Antarktika (a bogami i Arktika) već polako dešavaju i ako oni veliki ne budu imali mozga neće nam ni trebati druge planete za rat...
« Poslednja izmena: 17.10.2018. 20:22:24 od kaa » Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

oficir

Ugled: +6/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 17.10.2018. 21:07:03 »

Da se malo nasmejemo

This Is How Much Money Has Been Spent Saving Matt Damon
Sačuvana

Wisdom over Violence
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 18.10.2018. 09:49:33 »

citao knjigu i daleko je bolja od filma posebno na kraju gde su ga bas posolili
ali sam i knjigu i film odgledao,procitao u jednom dahu i da volim filmove sf koji su prilicno realni
Sačuvana
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 18.10.2018. 15:24:17 »

...i da volim filmove sf koji su prilicno realni

Ako nisi gledao seriju Mars, odgledaj, svideće ti se.
Sačuvana
putnik
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 19.11.2018. 17:28:54 »

Овај филм сам гледао 2-3 пута а не знам зашто сам га репризирао. Генерално гледано, пошто сам књигу прочитао, филм ме је разочарао.
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: juče u 10:22:29 »

slazem se putnik ali ako nisi citao knjigu film je strava
ja sam prvo gledao film i bio sam odusevljen ali posle citanja knjige shvatio sam da je film bled ali tek posle knjige ali u svakom slucaju to ne menja cinjenicu da je i film strava
jer ipak film ne moze da se meri sa knjigom nikada
tako je i sa gospodarima
i jos mnogo drugih .......
Sačuvana
putnik
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: juče u 10:57:24 »

Oh, pa ne diraj mi Gospodara. On mi je reper kako se film može dobro snimiti po knjizi. Baš sam ih skoro pročitao (ponovo) pa sada vrebam slobodno vreme da ga i pogledam ponovo. Pored Gospodara bi pomenuo i tri ekranizacije Stivena Kinga. Uporište, Zelena milja i Bekstvo iz Šošenka.
A veoma bih voleo kada bi neko preveo knjigu Das boot pa da je uporedim sa izvrsnim filmom u uncut verziji (5,5 sati).  Laughing
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 26 upita.