SF tim
* 21.11.2018. 04:46:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (100%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: QEDA (Man Divided) - Podeljeni čovek  (Pročitano 210 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 04.09.2018. 01:44:27 »

QEDA (Man Divided) - Podeljeni čovek  (2017)

Švedsko-finsko-danska koprodukcija koja uprkos bogatim roditeljima ostaje u svakom pogledu siromašna. Priča o putu kroz vreme ne bi li se sprečila ekološka katastrofa.

Na samom početku nam u prologu objasne da je krajem ovog veka zbog podizanja nivoa mora planeta zatrovana (sic!) solju te su nestale biljke i živuljke kao i prirodna pijaća voda. Putovanje kroz vreme je ostvareno ali zbog prevelike opasnosti od izmene sadašnjosti zabranjeno je i svi aparati su uništeni a vremenska policija pazi da se zabrana poštuje.
Ipak, Danska je sačuvala jedan aparat i krišom svog šefa tajne službe, kapetana Fang Runga, šalje u naše vreme da pronađe formulu koja može vratiti ekologiju na normalno stanje. Formulu je izmislila naučnica Mona ali nije uspela da je prezentuje svetu jer je zaginula u avionskoj nesreći pre kongresa na kom je trebalo da objavi svoj rad.
Put kroz vreme vrši se tako što se putnik podeli na dve polovine (kao da može biti više polovina, kikiki) pa jedna ode u prošlost a druga ostane u sadašnjosti. Polovinke su kvantno upetljane, mogu da komuniciraju kroz vreme i prostor ali mogu i da prekinu komunikaciju i samostalno žive. Putnik se naziva QEDA (Quantum Entangled Divided Agent).

E sad, polovče koje je otišlo u prošlost izvrši zadatak i javi formulu ali zanesen još očuvanom prirodom prekine vezu i odbije da se vrati u svoje vreme što dovodi do izmene vremenskog toka i sadašnjosti (odnosno budućnosti iz koje je došao). Druga polovina odluči da se takođe vrati kako bi ga naterao da se vrati ali kada ga nađe obojica shvate da je njihov boravak u prošlosti već izmenio njihovu sadašnjost na način koji je po njih nepoželjan. I čiča miča gotova priča.

Film je snimljen u Kopenhagenu i jedini specijalni efekti su prizori opustošene prirode i osušenog drveća. Osim toga ovo je sasvim običan film. Radnja je vođena sporo i "tiho" jer akcije praktično nema i sve je usmereno na obradu par tema:
- Upozorenje da moramo čuvati svoju prirodnu sredinu. Ovo je prektično jedino što film zaista pruža.
- Lako je navići se na bolje, u ovom slučaju čovek iz urbane pustinje bez živog sveta dođe u očuvanu prirodu i nema snage da se vrati u svoje mrtvilo.
- Ne petljaj se sa vremenom jer stići će te paradoks deda-unuk (u ovom slučaju ne baš bukvalno).
I to je sve. Nema ničeg novog što bi bio razlog za postojanje ovog filma. Potpuno neinteresantno.

Gluma je dobra. Ko je gledao Bron/Broen seriju može mu biti zanimljivo da vidi Sofiju Helin (Soga, Sega, Saga, kako god) koja glumi lepu naučnicu ali kao i ostali likovi prilično je nezanimljiva.

Scenografija je skromna i prikazi pustoši budućnosti nisu nešto posebno uverljivi.

Priča ima rupčaga, što mi je žao jer autor je izgleda, bar po imenu, možda naše gore list - "Dunja Gry Jensen". Inače nije to jedino ime poreklom sa naših prostora: Marijana Jankovic, Dragomir Mrsic, Lado Hadzic, koji glume što bitne što sporedne uloge.

Rupe... Zagađivanje solju zbog podizanja mora! Mislim, alo! Prvo, podizanje mora dešava se zbog topljenja lednika a oni su čista voda pa se salanitet okeana zapravo smanjuje. Drugo, kako bre so da dođe do svih kutaka planete u dovoljnim količinama da zemlju učini neplodnom??? Treće, bogati život u okeanu ne bi bio pod udarom tog "zagađenja" pa bi imalo šta da se ručka i to u dovoljnim količinama za sve ljude. Ovo "objašnjenje" ekološke katastrofe je jedno od smešnijih za koje sam čuo.
Vremeplovac je podeljeni čovek ali to se u filmu ič ne primećuje. Čak i kada prekinu komunikaciju polovine funkcionišu kao celine.

Za svaki svoj osvrt na film pokušavam da nađem što više podataka ali u ovom slučaju osim na IMDb i veoma kratke beleške na danskoj Vikipediji nema se šta videti. Ne znam ni budžet, ni da li je bio u bioskopima (postoji DVD sudeći po jednoj slici koju sam izguglao) ni kako ga je kritika ocenila... Kao da se i producenti trude da bude što manje vidljiv.

Dobio je dve nagrade lokalnog značaja (danskih kritičara i njihov ekvivalent Oskara) tako da kod kuće verovatno nije prošao neprimetno ali po belom svetu je druga priča.

Film sam po sebi nije loš i nekome ko se nikada nije sreo sa SFom može čak i da bude zanimljiv ali nama ljubiteljima ovo je davno već sažvakana žvaka bez ikakvog ukusa.

Od mene ocena Loše i bez preporuke za gledanje.

https://www.imdb.com/title/tt6041362/
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 26 upita.