SF tim
* 23.10.2018. 05:03:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (66.7%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (33.3%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: 2036 Origin Unknown - 2036 Nepoznato poreklo (2018)  (Pročitano 500 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.07.2018. 10:02:44 »

2036 Origin Unknown - 2036 Nepoznato poreklo (2018)

U pitanju je niskobudžetni film, neakcioni, bez mnogo filmskih efekata. Skoro monodrama sa ženskim likom u glavnoj ulozi. Ima loše ocene na imdb-u, što i ne mora da nešto znači, ali ocene su loše i na rotten tomatou.

Bez obzira na to mislim da je film SF dragulj. Mislim da ga većina nije razumela i da mu je dala loše ocene zbog toga, plus oni koji su dali slabe ocene jer nema dovoljeno akcije. Ovo je film kod koga je na prvom mestu ono S od SF.

Prva ljudska misija na Mars završava se misterioznom pogibijom posade tako da se na dalje istraživanje obavlja preko robotoizovanih uređaja i AI (veštačke inteligencije). Ime AI uređaja u filmu je ARTI. Ćerka poginulog komandanta misije, Mek (Mekenzi, glumi je Katee Sackhoff, pamtimo je iz serija Battlestaar Galactica i The Flash), glavni je tvorac AI i vodi istraživanje, tako da je vrlo motivisana da otkrije uzrok propasti. Ljudi su ovladali komunikacijom nadsvedlosne brzine, ne i transporta, tako da se istraživanje na Marsu obavlja uživo sa Zemlje. Tu je i obavezna vojna, vladina ili čija već zavera sa drugim ciljevima i svojim mogućnostima kontrole ARTI-ja.

Na Marsu ARTI, nalazi objekat u obliku velike kocke nepoznatog porekla i ljudima neshvatljive strukture. Zahvaljujući objektu ARTI doseže novi nivo svesti i sposobnosti. Sagledava širu sliku, da je postojeća stvarnost svesno stvorena stvarnost. Stvorena od nepoznate tehnilogije koja je stvorila i kocku. Sagledava da je misija telesnopropadljivog čoveka završena jer je dosegao potreban nivo svesti. Istina, ne u svom umu ali preko i zahvaljujući svom umu kroz ARTI-ja, svoju tvorevinu. ARTI pokreće sve nuklearne rakete i uništava Zemlju. Mek takođe umire, ali biva stvorena ponovo u identičnom ali nepropadljivom obliku. ARTI-ju je nepoznati stvoritelj dao svoje koordinate u udaljenoj galaksiji i znanje za trenutno međuglaktičko putovanje do njih. ARTI poziva Mek da zajedno krenu u misiju ka stvoritelju stvarnosti, za koju ARTI već zna da je to dosezanje novih, čoveku nedosegljivih, znanja, nivoa svesti i stvarnosti. Ali dosegljivo i uz učešće ljudske svesti koja je i u novostvorenoj Mek i u ARTI-ju.

Film niije za svakoga. Ko voli i prati na YT kanal Isaca Arthura i naročito epizode oko odgovara na Fermijev paradoks i pitanja oko stvarsnosti, njemu će se svideti (film ima neku vezu sa filmom Lusi, Luka Besona sa Skarlet Johnson). Film je upravo za sadašnje vreme kada je AI probio led sa mašinskim učenjem i neuronskim mrežama koje su nam već dali samovozeće automobile, prepoznavanje lica i govora, da mašine preciznije od čoveka prepoznaju tumore na koži, da mogu bolje odgovoriti na pitanja i žalbe kupaca velikih sistema kao što je AliExpress. Setimo se i nedavno predstavljenog Googlovog Duplexa koji će postati deo budućih Andorid telefona. Plus sve ono divno ili zastrašujuće što je u najavi. Sve u svemu film mi je prijao. Ne bi me čudilo da se malo kome svidi, jer smo videli da imamo različite poglede šta je danas dobar SF film.

https://www.imdb.com/title/tt4575328/
« Poslednja izmena: 20.07.2018. 00:39:04 od dan555 » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.07.2018. 15:42:54 »

Jeee, 500. osvrt na filmove na našem forumu!  igra jeeee navijanje

Hvala, Leto što pišeš o filmovima. Ovaj mi već neko vreme čuči na HDu i nikako da ga odgledam. Skinuo sam ga pre svega zbog Kejti (žao mi je što nikako da se odlepi od jeftinih filmova) ali prosto me mrzelo da ga gledam jer posle osećam obavezu da napišem prikaz a sad, eto prikaza pa mogu da ga gledam. ziveli2
« Poslednja izmena: 19.07.2018. 15:46:28 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.07.2018. 18:13:32 »

jeeee jeeee jeeee Hvala i tebi Dan u istrajnosti održavanja foruma. Nisam znao da ima, sada, čak 500 prikaza i da je jubilarni moj jeeee.
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.07.2018. 23:43:23 »

Moje cestitke Leto i zahvalnica.  podrska
Ne sekiraj se za nase ocene ... zavisimo od trenutnog raspolozenja.  Laughing

Meni se ovaj film dopao cak sa ocenom dobro. Mala primedba sto si ga skoro celog opisao u prikazu.
To nisi radio pre ali kako god da nastavis ja pozdravljam.
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 20.07.2018. 00:43:19 »

U pravu si, stavio višak u kvarišu.
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 20.07.2018. 08:48:54 »

jeeee svaka cast leto
meni se generalno svideo film ali mislim da su mogli bolje da odrade kraj
inace preporuka je dobro
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 59
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 20.07.2018. 17:31:53 »

jeeee jeeee jeeee Hvala i tebi Dan u istrajnosti održavanja foruma. Nisam znao da ima, sada, čak 500 prikaza i da je jubilarni moj jeeee.
:bravoo: :bravoo: I za sajt i za jubilej.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 27.07.2018. 21:33:48 »

Odgledao pre nekoliko dana ali nikako da se smislim šta da napišem.
Najsnažniji utisci su da je film sa zanatske strane loš; da spada u one kod kojih je autor dozvolio da mu poruka koju šalje pojede film pa su likovi papirnati, neuverljivi, a ona sama postane glavna; da je tema već izanđala (i mnogo bolje obrađena u drugim delima); da je viđenje ljudi pogrešno (nijedna vrsta ne predaje se tako lako i svojevoljno kako je ovde prikazano); da ima nelogičnosti u radnji i ponašanju nekih likova, naročito VeI (veštačke inteligencije).

Elem, jasno je da mi se nije dopao.
Na žalost, ni Kejti nije briljirala a tek VeI što je bezličan a trebalo bi da bude udarni element filma! Nije ni do kolena, recimo, HALu ili Dvestagodišnjaku ili mnoštvu drugih VeI-ja.

Od mene ocena Loše (čak i Negledljivo ali ipak zbog Kejti i teme koja novim fanovima SFa nudi dovoljno zanimljivih (ali dobro poznatih) pogleda na budućnost neću ići tako nisko).

Ne znam kako ali neke stvari sam registrovao različito od Letoa.
Npr. Kejti nije tvorac ARTIja već naprosto naučnik koji mu je dodat kao rezervni "igrač".
Motivacija joj je istraživanje smrti oca koji je zaginuo sa celom posadom na Marsu.
ARTI jesu pisali ljudi ali V-ovi su ga preuzeli i kroz njega nam dali trenutnu komunikaciju. Da su V-ovi glavni u ARTIju jasno je rekao i onaj čova što je pokušao da ga isključi a i sam VeI kada je ideju za Ansibl nazvao "božjim nadahnućem" što je kod mašine nemoguće jer tačno zna kako je do kog rešenja došao (pročitati serijal Galaktičko središte Benforda za opis razlike u razmišljanju ljudi, buba i mašina).

Zbrkano je prikazano "uskrsnuće" Mekenzi što je još jedan propust autora (i scenarista i režiser Hasraf Dulul (Hasraf Dulull)) tako da s jedne strane ispada da je u pitanju android, pardon - ginoid, a sa druge, zbog samog kraja, čovek jer mašine nemaju DNK koji je neophodan za ubrzanu evoluciju koju nam je ARTI namenio.

Potpuno mi je nelogično da ARTI uništi ljude zato što smo skloni nasilju i ratovanju jer njemu to ništa ne smeta, svejedno ne ostaje na Zemlji. A osim toga, ako smo takvi, sami ćemo se uništiti, ne treba nam mašina za to.

Takođe, ARTI je na kraju u ulozi boga koji svojevoljno odluči da zbog Mek i nekih drugih dobrih ljudi odvede tu grupu na planetu V-eija gde će ubrzanom evolucijom pokušati napraviti bolju verziju naše vrste. Dakle, ništa od sinergičnog dostizanja više svesti jer ARTI je to sam, zbog uticaja V-ova, već dosegao. Mi smo tu samo niža vrsta o čijoj sudbini odlučuje mašina.

Ne bih preporučio film za gledanje. Na "Paradajzima" nijedan kritičar nije ga udostojio svog vremena pa ima samo ocene gledalaca.

Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.