SF tim
* 24.10.2019. 01:41:30
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ja žanr - Mi žanr  (Pročitano 6872 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
soutram
Registrovani

pripravnik

Ugled: +0/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 24.09.2007. 13:23:12 »

Mislim da je Dejan Ognjanović jednom rekao kako je horor "ja žanr", dok je SF "mi žanr". Naravno, bilo je nedoumica da li je horor uopšte žanr, ali ne moramo sad o tome.
Uglavnom, kad sam čuo ovu ideju, sa kojom sam se odmah složio, bilo mi je nekako jasnije zašto mi horor nikad nije bio na prvom mestu. Jednostavno, nekako mi te teme nisu dovoljno značajne. Međutim možda bismo popularnost horora "u nas" (pa "i u svetu") mogli baš tražiti u zasićenosti publike velikim temama. To što ima onih kojima nikad dosta, kao što sam recimo ja je već nešto drugo Smile
Možda je to još jedan od izvora one škole mišljenja koja afirmiše domaći horor, koji se opet često svodi na etno-motive. Što može biti zanimljivo, ali baš ne "podiže" ljude toliko. Bar smo svedoci da od Leptirice i Variole na ovamo nema baš nekog domaćeg "kultnog" horor filma. Jednom sam na promocije jedna zbirke priča sa motivima domaće magije pitao autora da li je razmišljao o epopeji, romanu sa glavnim junacima... Nešto kao što je kod nas već bio Baš Čelik (odnosno Čudotvorni mač, ako se dobro sećam). Ali toga nema, i sve se nekako svodi na usamljene ljudske priče.
Ili ono insistiranje na domaćoj, slovenskoj mitologiji... kao to je naše... a borba protiv svetskih nepravdi, empatija sa nekim ko je isto žrtva - nisu možda naši?!? E tu se već približavamo epskoj fantastici.
Ako je horor "ja žanr", a SF "mi žanr", onda bi fantasy verovatno bio "mi-oni žanr"... Jer postaje zanimljivo tek u sukobu sa drugom stranom. U večnoj borbi dobra i zla.
Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.09.2007. 18:24:17 »

Slazem se sa definicijom..medjutim, iz nje direktno proistice ona vaznija… -> horor je pre svega jedan introspektivni fenomen. Anterogradni, uz sazimanje pojednicne svesti u kolektivnu - to bi bio neki moj proizvoljni opis "cistog" sf-a.
Definicija "velike teme" je strogo individualna stvar, a nedostatak inspiracije stvaraoca je iskljucivo i jedino njegov problem.
Slovenska mitologija – kao potencijalni izvor bi bila unikatan proizvod. Umetnicki.
Eto toliko…
« Poslednja izmena: 24.09.2007. 18:26:32 od Pikax » Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 24.09.2007. 19:44:44 »

Znam samo da su bili neki bedni pokusaji na polju stripa..."Nebojsa" i sl. (npr. ne znam gde bih smestio Nenadovicevu "Gospu od Soko Grada" pošto se protagonista zove Ballard Rolling Eyes) Jedini pozitivan primer koji mi pada na pamet a da ima veze sa nasom mitologijom je roman "Talason"...Ne secam se imena pisca... Dobra kombinacija SF-a i Horora ili Lazovićeve priče "Sokolar" etc...
A što se dopadljivih definicija razlike izmedju Horora i SF'a tiće pamtim samo onu Munitićevu "Dok je SF okrenut ka ekspanziji ljudske svesti, njenom širenju u  pravcima nepoznatog i nesaznatog, i stremljenju ka Superegu dotle je Horor vracanje ka unutra, u skučene granice primalnih strahova i ponovnom oživljavanju Ida... Razlika kao izmedju šaha i partije pokera..."
« Poslednja izmena: 24.09.2007. 19:47:56 od kaa » Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 24.09.2007. 20:10:16 »

Vlada Lazovic je napisao sjajnu pricu..skroz.
Fantasticna definicija! -> SF - ozivljavanje superega, horor - ida, realizam bi znaci bio ozivljavanje ega.
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.09.2007. 00:00:16 »

Mislim da ga je pojednostavio maksimalno, da bi bilo lakse za zapamtiti... Ti sama si postavila temu koja pokazuje da je Horor daleko kompleksniji...
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 25.09.2007. 00:05:44 »

Mislim da ga je pojednostavio maksimalno, da bi bilo lakse za zapamtiti... Ti sama si postavila temu koja pokazuje da je Horor daleko kompleksniji...
Naravno da je kompleksniji, introspekcija je sama po sebi komplexnost. Najveci i najtezi zadatak za umetnika..zato je prava ( i lepa ) horor umetnost jedinstvena i duboka.
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 25.09.2007. 00:11:53 »

Smile... Po prvi put da cujem da jos neko misli da Horor umetnost i njena estetika moze da bude i lepa...  Opisivali su je kao sokantnu, optuzujucu, ironicnu, cinicnu,... retko da je neko rekao da tu ima i lepote... btw. i ja mislim da ima.
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 25.09.2007. 00:16:36 »

pozdrav  Very Happy
To sam i pokusala da objasnim @soutram-u...da pravi kardinalnu gresku prilikom definisanja i samog znacaja introspekcije..
Horor je itekako lepa umetnost kada je stvaraju pravi umetnici.
Sačuvana

soutram
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 25.09.2007. 10:28:17 »

Citat
"Dok je SF okrenut ka ekspanziji ljudske svesti, njenom širenju u  pravcima nepoznatog i nesaznatog, i stremljenju ka Superegu dotle je Horor vracanje ka unutra, u skučene granice primalnih strahova i ponovnom oživljavanju Ida... Razlika kao izmedju šaha i partije pokera..."

Dosta dobra definicija, samo u drugom delu Frojdovska. Ja ipak više gotivim Junga.
Što se tiče introspekcije, razumem ja to, samo mi nije u vrhu interesovanja.
Možda kao neko sagledavanja vlastite beznačajnocti. Recimo kao nešto kod Lavkrafta.

A što se tiče estetike - moliću lepo Šok koridor - Bekvalca znam još od kad sam išao u osnovnu  Wink
« Poslednja izmena: 25.09.2007. 10:29:55 od soutram » Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 25.09.2007. 14:32:27 »

E.. pa nijedna teorija nije nit' potpuna, nit' egzaktna. Prepune su rupa i iskljucive su po mnogim pitanjima.I Jungova nije izuzetak.
Svidja ti se Jung zbog kolektivnog nesvesnog –> bazicne stvari sf-a.
Introspekcija je sagledavanje vlastitih misli i osecanja (pitanja tipa zasto radim to sto radim&zasto mislim to sto mislim&zasto verujem u to sto verujem), a nikako vlastite beznacajnosti!! Horor lezi na potencijalnom ( samo potencijalnom )egzistencijalnom nistavilu tela…ne i duha. Vrlo bitna cinjenica.
« Poslednja izmena: 25.09.2007. 14:40:50 od Pikax » Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 25.09.2007. 15:18:40 »

Bekvalac je onaj procelavi, nenasminkani?... Ma dobro, nije strasno - i ja sam imao slicne u osnovnoj... sreca pa ih nema na TV'u
Sok Koridor mi je jedna od najiritantnijih emisija koje sam ikada gledao... obojica su prepuni bitnih i nebitnih podataka, sto nije tako strasno... ali njihovi komentari i interpretacija istih...
 grrr To boli, tebra...
Sačuvana

Ghoul
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 03.03.2008. 18:53:17 »

aha, sasvim slučajno svratih ovde - fino mesto, a vidim i da sam vas čak i naveo na neka razmišljanja: pošto sam ja autor gornje distinkcije iz naslova topika (na koju se dr ABN smesta primio čim je čuo), i pošto vidim da postoje razna tumačenja, kazaću vam svoje viđenje tih stvari čim uzmognem...

pozdrav!
D.O.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.036 sekundi sa 24 upita.