SF tim
* 02.12.2020. 04:31:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 2 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Terminator Genisys - Terminator: Postanje  (Pročitano 3440 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 28.09.2015. 18:03:32 »

Terminator Genisys - Terminator: Postanje (2015)

Peti film franšize ne nudi ništa novo. Nagomilali su likove, scene, efekte iz prethodna četiri i tako smućkali ovaj, naizgled, poslednji deo. Po mnogo čemu najslabiji do sada Terminator.

U budućnosti Džon Konor uspešno predvodi ljude u poslednju bitku protiv Skajneta. Šalje svog najbližeg saradnika Kajla Riza u 1984. da zaštiti svoju majku Saru Konor. Ali...
U samom trenutku odlaska Kajl vidi nešto što ne bi trebalo da postoji. To je odsjaj dve moguće budućnosti/prošlosti, jer prošlost je izmenjena i Sara nije bespomoćna devojka već dobro uvežban borac i spremno dočekuje Terminatora poslatog da je ubije ali i Kajla. Prateći svoje novostečeno sećanje Kajl ih vodi u 2017. kako bi sprečili nastanak Skajneta.
U takvoj, izmenjenoj, prošlosti/budućnosti odvija se radnja. Sara je odmah "skočila" u lik iz T2, "Švarcenšnicl" takođe ali sada je već iskusan u ophođenju sa ljudima.
Ova trojka bori se sa maletene svim tipovima terminatora koje smo videli do sada plus sa samim Skajnetom, kako onim iz budućnosti tako i sa "bebom" koja rapidno odrasta.

I pored novog zlikovca u liku otelotvorenog Skajneta nema ni blizu dovoljno nove priče. Radnja liči na smesu delova povađenih iz dosadašnjih filmova, čak do te mere da je na kraju potpuno predvidiva sudbina "Guvernera". Bukvalno su pokupljene i neke, da kažem, antologijske scene po kojima pamtim(o) Terminatore.

Da li je ovo namenjeno "starim" ljubiteljima franšize, čisto da se podsete "starih dobrih vremena" ili novim gledaocima, da ih uvede u eventualne nove nastavke, ne bih znao ka'sti ali kao "stari" nisam nešto posebno uživao.

Specijalni efekti i scene borbi na nivou su ranijih, dobri ali "izanđali". Dinamičan jeste jer malo-malo pa gledamo neku jurnjavu ali, opet, sve je to već viđeno.

Najslabija "karika", barem po meni, je glumačka podela. Ne znam da li je moglo gore od ovoga (ma, jeste, ali čovek ne očekuje da A produkcija u tome omane).
Glavni lik je, jasno, Sara Konor. Umesto solidne u T1 i fenomenalne u T2 Linde Hamilton, ovde je neka bezlična blago bucmasta detinjastog lika "napredna i nazadna" skroz na skroz neubedljiva Emilija Klark. Pošto ne gledam "Igre prestola" ništa mi ne znači to što tu igra jednu od bitnih uloga ali producentima izgleda jeste bilo važno pri izboru glavne glumice. Po meni čist promašaj.
Isto se odnosi i na Džeja Kortnija kao Kajl Riz. Ne glumi čovek loše ali jedostavno nije to to.
A tek Džejson Klark kao Džon Konor! Sve vreme mi je skakao po nervima. Ako mu je zadatak bio da mi ogadi Džonov lik potpuno je uspeo u tome. Sad

Ako ikako može tako da se kaže, malecko svetla u tamu likova uneo je u drugom delu filma povratnik u glumu i jedini original, Švarcenger. U početku mi je bilo degutantno gledati vidno ostarelog bildera kao T 800 ali kako film odmiče, kada se pojavi u svom prirodnom izdanju - sed i mator ali uz sasvim prihvatljivo objašnjenje, počinje da ulazi u ulogu na pravi način. Čak i jedine pošalice ili gegovi idu na njegov račun. Lepo me podsetio na prva dva film.

Kritika je film "sa'ranila" ali gledaoci su ga mnogo bolje prihvatili pa je na uloženih 155 mil. doneo bruto zaradu od 440 mil.
Priče o tome da je ovo tek prvi film nove samostalne trilogije i o pratećoj TV seriji producenati nisu ni potvrdili ni porekli. Način na koji su završili ovaj film ne ostavlja ni trunku mogućnosti za logičan produžetak jer na sve tokove priče stavljena je tačka. Naravno, kada se petlja sa vremenom uvek je moguće izvući neki končić i smućkati novi čorbuljak ali T1 i T2 bili su dobri baš zato što nisu ulazili u razne moguće budućnosti/prošlosti već su išli ravnom linijom akcije koju je iniciralo ubacivanje u prošlost terminatora i Džona.
Ako nastave posle ovog filma neminovno će morati da se upetljaju u kojekakve zavrzlame sa izmenjenim vremenima, kako prošlim tako i budućim, a to teško da može smisleno da se sklopi u celinu.

Od mene ocena samo Osrednje (idemo na Loše Smile) i bez preporuke za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1340138/
« Poslednja izmena: 02.12.2015. 02:55:50 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 28.09.2015. 20:05:15 »

Slažem se...već smo konstatovali negde da je španska serija. No kako čovek da odoli,reklama je išla ko nenormalna,opet Švarcišnicl...itd.Jednostavno sam morao da ga pogledam.Totalno besciljna franšiza!Onaj lik Džejson Klark-totalni promašaj,ni u onoj seriji o planeti majmunima mi se nije svideo,ma i o ostalima si sve lepo rekao.
Šteta,ponadah se malo,a ono cvrc. gadljivko
« Poslednja izmena: 28.09.2015. 20:09:09 od plotz » Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 29.09.2015. 14:55:11 »

Ima prostora za nastavak jer se u jednom trenutku napominje da ni sari nije rekao ko je poslao svarcija nazad kada je ona bila mala da je spasava to je jedino ostalo misterija tako da eto prostora za nastavak
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 26 upita.