SF tim
* 10.04.2020. 20:42:12
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Cruel & Unusual - Surova i neobična kazna  (Pročitano 1875 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 16.09.2015. 20:21:10 »

Cruel & Unusual - Surova i neobična kazna (2014)

Recimo da je ovo fantastika ili, da bismo ga ugurali u "naš" žanr, fantazi. IMDb potpuno pogrešno svrstava ga u SF. Vode ga i kao triler ali po meni ovo je čista drama.

Teško je bilo šta reći o radnji a ne pokvariti gledanje filma.
Običan čovek živi sa Tajkom (tako se valjda kaže za Tajlanđanke?) i njenim sinom. Voli je "do besvesti i nazad" ali svašta se valja iza brda...

Prvo što vidimo je kako pokušava da je reanimacijom vrati u život. Priča potom prelazi na mesto u nedođiji iliti mestu koje ne bi trebalo da postoji u stvarnom svetu, gde su pravila drugačija i koje je, očito, neka vrsta zatvora u kome vladaju "natprirodne" moći "čuvara" koji se prikazuju samo na TV aparatima.
Poneko mi možda ovde video i religiju jer "zatvorenici" nisu baš iz ovog sveta ali niti ima pomena Boga niti su anđeli među likovima.

Od početne zbunjenosti jer ne shvata šta se dešava i zašto je tu jer nije ubio svoju voljenu ženu, glavni lik, stalnim ponavljanjem kritičnog dana, proći će kroz razne faze spoznaje kako sebe tako i istine o svom životu, a, vala, i o svojim najbližima...

Jedan od razloga da ovo odgledam je i to što je kompletan autor Sabahudin Merlin Dervišević za kojeg sam našao samo to da je rođen u Kanadi '68. Radio je razne poslove u filmskoj i TV industriji a ovo mu je prva režija dugometražnog filma, za koji je napisao i scenario. Pošto je poreklom, očito, iz naših krajeva interesovalo me je kako se snašao u "belom svetu" (bez obzira što je tamo rođen).

Osnovni mi je utisak da je Dervišević napisao dobar scenario. Priča je glavni kvalitet filma. Polako, kroz psihološku dramu (ma, može i triler), otkriva stanje u kome su likovi i pozadinu njihovih odluka. Pri tome ni malo ne davi filozofiranjem ili (pre)dubokom psihoanalizom. Jednostavno prikazuje kako nam istina, kada se otkrije, oslobađa psihu. Uz to ima i dobrih opaski koje izgovaraju sporedni likovi kojima se dodatno osvetljava psihičko stanje različitih ljudi (u istim okolnostima).

Po budžetu (milion kanadskih dolara, što je stvarno malo) i opštem izgledu ovo je nezavisni film, čak možda može da se svrsta u B-produkciju.
Ne deluje naročito impresivno. Bolja gluma značajno bi popravila utisak koji ostavlja ovaj film. Glavni glumac uglavnom mi je išao na nerve a glavna glumica nije uspela da definiše svoja osećanja prema mužu. Njihov odnos je okosnica priče ali nema, što bi neki rekli, "hemije" među njima. Ipak, dramatičnost radnje donekle to nadomešćuje, što pokazuje da dobra priča može da istrpi i osrednje glumce.

Režiju praktično nisam ni primetio tako da je ne bih isticao kao kvalitet ali ni zamerio kao manu.

Film su "uspešno" zaobišli mediji pa je na internetu nemoguće naći opširnije podatke o njemu. Čak su i "Paradajzi" našli samo jednu kritiku i to lošu po ovo delo.

Da zaključim, iako mali film bez impresivnih momenata ili sjajne produkcije dopao mi se. Odgledao sam ga "u komadu" i bez zevanja. Ako vam prijaju priče o razvoju ličnosti u neobičnim, fantazi, okolnostima svakako ga preporučujem.
Od mene ocena Dobro (mada ne bih pogrešio ni da "lupim" osrednje).

http://www.imdb.com/title/tt2379080/

« Poslednja izmena: 02.12.2015. 03:44:25 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.04 sekundi sa 26 upita.