SF tim
* 16.12.2019. 13:08:11
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (75%)
Osrednje - 1 (25%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Predestination - Predodredjenje (2014)  (Pročitano 3900 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 16.06.2015. 18:05:19 »

Predestination - Predodredjenje (2014)

Na prvi pogled ostavio me je zbunjenog. Rađen je po Hajnlajnovoj kratkoj priči "All You Zombies" (Sirijus br. 60, "Tko ste vi drugi?"). Pisci scenarija su nadogradili jednolinijsku ideju iz priče i žestoko se poigrali sa većinom ako ne i svim paradoksima putovanja kroz vreme što smatram osnovnom vrednošću filma.

Praktično je nemoguće predstaviti radnju a ne otkriti nešto bitno. Priču sam iznova pročitao i jeste u njoj glavna "caka" ali mnogo toga je dodato pa ne bih da vam kvarim gledanje.

Recimo 'vako: vremenski agent pokušava da ulovi bombaša teroristu koju postavlja veoma razorne eksplozivne naprave. Lovi ga kroz vreme i jednom čak skoro da ga uhvati ali doživi nesreću zbog koje mu urade plastičnu operaciju lica čime ga skroz na skroz izmene.
Sa novim licem, u ulozi barmena, navede jednog gosta da mu ispriča svoju, neverovatno čudnu životnu priču. Ta mušterija je pisac ljubića (ili nešto slično za žensku publiku) ali svoj životopis počinje sa "kada sam bio mala devojčica". Kao siroče odrasla u domu za napuštenu decu, izuzetno inteligentna ali i fizički jaka i sklona tuči, čak i sa dečacima. Nigde se ne uklapa, nesrećna je, neprivlačna... U životu će joj se odškrinuti neka vrata ali ljubav i dete će to promeniti.
No, ništa kod ove naše Džejn/Džona nije obično, pa ni njena ćera ne može da prođe bolje...

Dobar deo priče posvećen je mladosti i nedaćama mlade Džejn. Život joj je posut nepravdom i nesrećom. Ali sve je to sa nekom svrhom, kako kažu već na početku filma.
Naučno-fantastični deo počinje tek kada saznamo šta joj se sve do tada desilo a ono začuđujuće, fantastično, odvija se u ostatku filma. Ko je ko, i šta je ko kome ovde je zapetljanije nego u najgoroj sapunici. Ipak, ovo je NF i ovde ista stvar ima sasvim drugačiji smisao.

Radnja je dobro, čak odlično, složena što je, rekao bih, retkost u današnje vreme. Neko se veoma potrudio da istraži paradokse vremeplovstva i utka ih u scenario i to uspešno. Ovoliki trud i umešnost veoma mi se dopada.
No, u svoj toj dobro zakuvanoj paradoksalnoj smesi (meni) promakao je razlog zbog kog je sve ovo urađeno. Jednostavno, imam utisak da su paradoksi sami sebi svrha.
Simbol koji se pominje je Uroboros, zmija koja samoj sebi guta rep, bez početka i kraja. On je glavni motiv svega što se dešava glavnom liku.

Problem mi je što se od svega ovoga nisam zamislio bilo o čemu, toliko mi je daleko bilo kakva poruka filma. Logički ovo je totalno nemoguće a tužan život Džejn/Džona rezultat je tog nemogućeg sleda pa samim tim van moje pameti što je dovoljan razlog da u tom smislu ne "profitiram" od filma. Otuda zbunjenost jer iako znam šta sam gledao, šta se zbilo, ne znam šta mi autori time poručuju.

Gluma je solidna ali moglo je to i bolje. Produkcija u redu, a i sve ostalo je prihvatljivog kvaliteta.

Kritika voli ovaj film a i gledaoci ga visoko ocenjuju.
Ne znam kako da ga ocenim pa nek bude Osrednje a vi probajte da ga odgledate (ako već niste) jer ima šta da ponudi.

http://www.imdb.com/title/tt2397535/

« Poslednja izmena: 11.07.2015. 22:34:58 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 02.08.2015. 12:32:15 »

http://www.filmovix.com/videos/predestination-sudbina-2014/  ,ko voli onlajn.
Uopće nije loše,msm ima rupa naravno..otkud pevac pre jajeta i koke.
Solidan scenario,pitko ispričan.
Preporuka
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.