SF tim
* 18.12.2018. 16:57:21
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (50%)
Osrednje - 3 (50%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Maze Runner - Lavirint - Nemoguće bekstvo  (Pročitano 6904 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 43
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.01.2015. 22:18:58 »

The Maze Runner - Lavirint - Nemoguće bekstvo (2014)

Klasicna distopija, recimo, s elementima zabave, koja s vremena na vreme cak i uspava da nam nesto kaze...mozda bi se i moglo o tome nesto vise, ne znam, o lavirintu kao simbolici, pa o strahu od nepoznatog...

Zatim o odobranom, onom koji je poseban, o tome zasto se covek vodi "iskrivljenim" idejama i o jos mnogo cemu ali nema potrebe...a zasto nema potrebe?...odgovoricu citatom, ne znam ko je autor istog, nije ni bitno a ide ovako: Ako ne znaš da praviš dramu i da šalješ poruku, pravi glupavu zabavu. Ako napraviš savršenu zabavu, daću ti 10 zato što si me zabavio najviše što može. Neću u tvom filmu tražiti mudrost. Ako sam tražio zabavu, ako si mi obećao zabavu, to mi i daj.....korekcija, nikako ti necu desetku, nikako....

Jeste, ovo je neka vrsta tinejdž sf-a, nove žanrovske pomame, koja je do sada svoj vrhunac verovatno dostigla u knjigama i filmovima "Igre gladi". I ovde je takodje rec o ekranizaciji romana, ocekuju se ostali delovi, mislim da su u planu jos dva nastavka, nisam siguran, mozda i vise, hehehe...autor bestselera po kome je snimljen The Maze Runner je James Dashner...Citajuci i uporedjujuci moje utiske sa kritikama i recenzijama ostalih filmofila, dolazim do zakljucka da ga vecina stalno, konstantno poistiovecuje sa filmovima Kocka i Igre gladi...Zasto?...U remek delu Kocka, mislim samo na prvi deo, nije vazno ni sta, ni ko, ni zasto...jednostavno film nose likovi, osvrt je direktno uperen na njihove karaktere jer nije bitno sta je resenje i sta se desava...bitni su ljudi, persone kao clanice drustva...The Maze Runner se ne bavi takvim i slicnim stvarima...Igre Gladi???...miljama ispred Lavirinta...Igre imaju vrlo jednostavnu poruku, jednu, vrlo vaznu na kojoj bih se zadrzao a to je da je ceo zivot sou..naravno da mi se ne svidja sto je ta ideja bazirana na osnovu Farme ili Velikog Brata. To je zabava kojom manipuluses ljudima...nista od toga nema u The Maze Runner...ne, ne...
Film je cista zabava.. pokusava da postavlja i odgovara na hiljadu pitanja ali je to toliko tanko, nevidljivo...ok, nesto su i rekli, recimo da je covek deo drustvenog uredjenja gde vaze odredjenja pravila i to drustvo moze da napreduje samo u okviru nekih granica...granice pomera pojedinac, izuzetnijih od ostalih...i to je to...ali tu nema puno novina, zar ne?...ustaljeni principi....zato kazem da je film cista zabava....e sad u kojo meri, to je diskutabilno....
Da bih mogao nesto konkretnije da kazem o filmu, naravno, potrbno je da ga malo priblizim, bar sto se tice radnje...e ovako, Tomas se budi, izgubljen u džinovskom lavirintu. Tu su još neki momci. On se uopšte ne seća spoljnjeg sveta, samo ima čudne snove o misterioznoj organizaciji, poznatoj kao W.C.K.D. Momci preživljavaju na "proplanku" već dve godine, pokušavajući da pronađu način da pobegnu kroz lavirint koji okružuje njihov životni prostor. Mladići sami uzgajaju hranu i obezbeđuju osnovne stvari za život. Svakih trideset dana u zajednicu stiže novi mladić. Njihov svet počinje brzo da se menja nakon što u njega dospe devojka sa čudnom porukom....

Mislim da je pocetak filma dobar, mogu reci odlican. Tu odlicnost mu daje konstantna misterija koja je negde i trebala da bude pokretacka snaga filma. Delimicno se u tome i uspelo. Sve dok je lavirint delovao hororski misticno, tajanstveno...Posle se to naravno, tokom filma izgubilo jer su ipak akcione scene preuzele primat, sto je i normalno prateci sled radnje u filmu...Time bih odprilike objasnio , nazvacu, sredinu filma....a kraj?...vrlo jasno ukazuje da je nastavak neophodan ali zar je bas moralo tako i na takav nacin?...sustina ideje i nije losa ali je toliko apsurdno prikazana da je kraj ispao ne bas zadovoljavajuci, pogotovo ako se uzme u obzir da je sustinsko objasnjenje ostavljeni za nastavak...ako nista drugo, mislim da moze da se uziva u specijalnim efektima i akcionim scenama...i ipak je film za tinejdzere pa je kao takav ipak uspeo da ispuni ocekivanja populacije do 17, 18 godina starosti. Zato i nema tu preteranog pametovanja, pogotovo jer su likovi vrlo "plitki". I to je opet negde normalno jer je tesko definisati pravi karakter osobe koja nema ni proslost a ni buducnost  a u sadasnjosti bitise u ne bas normalnim okolnostima...i jos par stvari zbog kojih je ovaj film glupava zabava koju pogledaš, zabaviš se ( ako se zabavis) i zaboraviš je sutradan a to su, kao prvo, posveceno je previse vremena na moralisanje, na price o pravilima i moralu jer te price o odnosima su postale "preterano" iritantne"..a premalo fokusa na sam lavirint, pogotovo na desavanja u samom lavirintu...ili sam ja pak zaboravio da je svet otisao u propast, mislim u filmu, mada ni na javi...... jednostavno film ne nosi to breme na sebi da mora da da bilo kakve odgovore prostim serviranjem resenja, slede nastavci, jel da!?...

Evo i nekih zanimljivosti koje sam pronasao vezane za snimanje ovog filma; Producenti su nabavili zamke za zmije kako bi glumci bili bezbedni na lokaciji snimanja. Uhvaćeno je 25 otrovnih zmija. Najveća je bila zvečarka od metar i po. Iako je većina glumaca iz britanije, samo je Tomas Brodi-Sangster koji igra Njuta smeo da zadrži svoj akcenat. Snimanje je trajalo 42 dana. Film je kostao 34 miliona a zaradio oko 340 miliona dolara..
Uglavnom, po svim sajtovima, film je ocenjen kao osrednji, pa bih mu i ja dao istu ocenu...kriticari su ga ipak vise nahvalili u odnosu na "obicnu raju"...
I nema se tu sta mnogo dodati, objasniti...ko voli nek' izvoli...

Gospoda koja je radila na filmu, redom:

Director:
Wes Ball
Writers:
Noah Oppenheim (screenplay), Grant Pierce Myers (screenplay),
Stars:
Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter

www.imdb.com/title/tt1790864/
« Poslednja izmena: 11.07.2015. 21:55:32 od dan555 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.01.2015. 08:54:14 »

kao i obico posto sam  odgledao film procitao sam i knjigu i naravno da su mnogo stvari izmenili i prilagodili filmu ali za divno cudo pratili su radnju fino
e sad problem je sto je knjiga iz tri dela i u ovom prvom delu je vise pitanja nego odgovora i nezgodno je davati bilo kakvu ocenu o filmu koji je prakticno nedovr...
Inace toko cele knjige fino vodi radnju i pomalo otkriva sta se u stvari desilo i o cemu se sve radi.
mene je na kraju cele price odusevio sam kraj i njegov nacin resenja probelma.
u svakom slucaju zanimljivo stivo
sto se tice filma meni je sasvim ok.naravno da je moglo bolje uvek moze bolje ali bez nastavka cini mi se da ce biti totalni promasaj
moja ocena je dobro ali cekam nastavak i da vidim kako ce da rese dalje probelme mislim u filmu.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 25
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 05.01.2015. 14:54:05 »

Još jedan u nizu "onih". The Hungar Games, The Giver, Divergent... ima još nekoliko čini mi se. Mada iskreno, ovaj film je mnogo bolji od ostalih, sa kojim ga ja upoređujem. OCjena između osrednje i dobro. Definitivno treba 10 ocijena, 5 je premalo  Mr. Green
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 46
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 05.01.2015. 21:42:53 »

Sa obzirom da je u film ulozeno 34 miliona dolara, a zarada bila 10 puta toliko... sigurno ce biti i nastavci... Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 07.01.2015. 12:21:29 »

kao i obico posto sam  odgledao film procitao sam i knjigu i naravno da su mnogo stvari izmenili i prilagodili filmu ali za divno cudo pratili su radnju fino
e sad problem je sto je knjiga iz tri dela i u ovom prvom delu je vise pitanja nego odgovora i nezgodno je davati bilo kakvu ocenu o filmu koji je prakticno nedovr...
Inace toko cele knjige fino vodi radnju i pomalo otkriva sta se u stvari desilo i o cemu se sve radi.
mene je na kraju cele price odusevio sam kraj i njegov nacin resenja probelma.
u svakom slucaju zanimljivo stivo
sto se tice filma meni je sasvim ok.naravno da je moglo bolje uvek moze bolje ali bez nastavka cini mi se da ce biti totalni promasaj
moja ocena je dobro ali cekam nastavak i da vidim kako ce da rese dalje probelme mislim u filmu.

Baba nije i , najverovatnije, i neće gledati  Embarassed ali bi rado čitala ... Jel' može iformacija o knjigama ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 08.01.2015. 08:25:46 »

citao na engleskom ako hoces nadjem fajl pa saljem
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 08.01.2015. 10:34:31 »

Crying or Very sad grrr
Sačuvana

Bog čuva budale !
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 09.01.2015. 00:42:08 »

NEKA BUDE mrsavo Dobar.  Embarassed
Evidentno je da film ima smek. Nemogu reci da sam uzivao ali neka bude sa se nisam dosadjivao,
Evidentno je i da su najavili fazu dva, znaci sledi nastavak. Pa da sacekamo.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.03.2015. 12:29:36 »

Pogledao, ozmedju dobro i lose.... istina, vise na lose...

Ne znam vise sta ocekivati od ovih teen distopija... izgleda da to vise nije za mene...
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 26.11.2018. 02:00:37 »

Propustio sam da ocenim ovaj film. Meni je bio solidan. Za ovu vrstu filmova pruža ono što se očekuje. Intriga samog lavirinta i odnosi između likova su zanimljivi.
Loše je to što je samo početak trilogije pa je nedovršen, kao što je već pomenuto. Ako nas film ostavi bez odgovora na sva pitanja koja je postavio onda nije zaokruženo delo i osećam se prevarenim.
Zato ocena Osrednje.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 27.11.2018. 20:45:57 »

Po meni ovoj je jedan od rijetkih filmova gdje je nastavak bolji od prvog filma.

Treci film i zavrsetak uveliko je bolji od pocetka.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.035 sekundi sa 26 upita.