SF tim
* 16.10.2019. 12:42:56
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 3 (100%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Groundhog Day - Dan mrmota (1993)  (Pročitano 4753 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 21.11.2014. 17:54:10 »

Groundhog Day - Dan mrmota (1993)

Značajan film u kome su se, naprosto, sve kockice složile kako treba i koji je postao reper za obradu priče o liku koji upadne u vremensku petlju.
Mator jeste ali toliko puta smo ga pomenuli da je red da imamo temu o njemu.

Fil je TV voditelj za vremensku prognozu, arogantan, egocentričan, prepotentan... jednostavno rečeno nepodnošljiv tip. Po zadatku, a preko volje, svake godine mora da izveštava sa priredbe u nekoj varošici koja je od narodnog verovanja da mrmot može da predvidi dužinu zime tako što će im "reći" da li je na taj dan video svoju senku ili ne. Ovaj put mu dodeljuju novu, mladu i lepu Smile producentkinju Ritu a tu je i iskusni kamerman koji Fila zna kao zlu paru.
Smeste se u hotel i sutradan odmah posle obavljenog posla požure kući jer Fil ne podnosi provinciju ali iznenadna snežna oluja zatvori put pa su prinuđeni da se vrate u svoje sobe.

Jutro počinje tačno isto kao prethodno, ista pesma, isti govor radio voditelja... Fil ubrzo shvati da je danas opet juče. Pokuša to da kaže Riti ali ona, jasno, ne veruje.
Dan se ponavlja iznova i iznova. Fil isprva to koristi u skladu sa svojim lošim karakterom ali kako se isti dani nižu počinje da se menja prolazeći kroz razne faze.

Preokret i smisao svega što mu se dešava nalazi kada shvati da se polako zaljubljuje u Ritu i od tada se trudi da joj se na svaki način približi.
A to zahteva da postane dobar čovek, baš kao što je i ona dobra, iskrena, čista duša...

Mogao bih da prepričam ceo film mirne duše jer siguran sam da smo ga svi gledali ali upravo zbog toga nema potrebe. Znate već o čemu se radi.

Želim da naglasim da je uspešno opisan preobražaj mizantropa u filantropa što samo po sebi nije lako a ovde je to još u formi veoma uspešne komedije što je još teže.
Ne znam koga sve da pohvalim jer svi su odlični.

Scenario je rađen po priči Denija Rubina a u pisanju je učestvovao i režiser Harold Ramis. Film se razlikuje od priče tako što su ga na uštrp bombatičnog početka učinili pitkijim i jasnijim. Još jedna razlika je u tome što se u priči dan ponavlja kao posledica kletve a u filmu ničim nije čak ni nagovešteno zašto se to događa. Žanrovski to bi mogla da bude mana ali komeNdiji sasvim priliči pa se dobio labavi zabavni fantazi.

Uz dobru priču tu su i odlični glumci. Film, naravno, nosi pre svega sjajni Bil Marej. Možda je malo preterano očekivati (od mene) da ga vidim kao mrzitelja svega i svačega jer ga znam(o) iz uglavnom simpatičnih uloga pa mi je početak mrvicu neuverljiv ali to je verovatno samo do mene. Osim toga ne bih imao ništa da zamerim. Sve je odlično.

Glavna žeMska je Endi Mekdauel, južnjačka lepotinja, manekenka koja je uspešno prešla na veliko platno i postala cenjeno glumačko ime, ovde na vrhuncu slave, posle "Zelene karte" i još nekoliko hitova. Zadatak joj nije bio težak, trebalo je da bude nasmešena, lepa, otvorenog srca što joj sasvim odgovara. Meni je potpuno uverljiva i odlična partnerka koja je svojom čistotom vodila Bilov lik ka nekoj vrsti prosvetljenja.

I u sporednim i epizodnim ulogama su dobri glumci, makar se pojavljivali samo na tren.

Događanja su umešno raspoređena tako da radnja ide ka krešendu isprva polako, u skladu sa realnošću, pa sve brže, kako se isti dani pretvaraju u neprekidni niz.
Kraj nam donosi potpuno drugačijeg Fila.

Dan mrmota odiše pozitivnom energijom, isijava optimizam, poručuje da se možemo promeniti na bolje (koliko god u to ne verujem) i ostavlja nas punog srca posle završetka.
Ponavljanje istog dana prvo deluje kao kazna, što Fil i kaže - zašto baš ovaj dan a ne onaj kada je na plaži upoznao prelepu devojku i proveo ga sa njom, ali ovo nije priča o kazni ili nagradi već o mnogo drugih šansi koje u stvarnom životu nemamo. Kada su ga pitali koliko je vremena Fil proveo u petlji, Remis je prvo odgovorio "deset godina" ali kasnije je promenio mišljenje i objasnio da bi za sve što je Fil naučio bilo potrebno 30-40 godina.
Zamislite da imate toliko vremena da se promenite!!! Fil je mnoge stvari rešio prostom metodom "pokušaj-greška-ispravka" ali u stvarnosti za to uglavnom nemamo prilike. Ipak, možda većina nas nije toliko ni glupa ni samoživa kao Fil pa to može i mnooogo brže. U svakom slučaju, poruka je jasna - budi bolji prema drugima jer tako ćeš biti bolji i sebi a bićeš i srećan sa najboljom devojkom na svetu (jes', malo morgen! ali ipak je ovo samo film pa mu ne zameram)

Uticaj koji je "Mrmot" ostavio u opštoj kulturi toliki je da je postao simbol za stalno ponavljanje nečega.
Dobio je nekolike nagrade, vole ga i kritičari i publika, zaradio je pet puta više od uloženog... Uspešan film u svakom pogledu.
Eh, da je više ovakvih dela...

Ocena Izvanredno i svaka preporuka, jasno.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:33:47 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 21.11.2014. 19:10:42 »

Najzad nešto što sam gledala  Laughing Embarassed

Mada, bilo ga je na svim kanalima bar desetak puta ... Teže je bilo NE videti ga  Twisted Evil

Odličan film ! I glumci i radnja ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 22.11.2014. 01:00:44 »

Hvala  pozdrav. I sutra da ga puste, gledao bih  Laughing.
Sačuvana

S verom u Boga
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 22.11.2014. 03:43:53 »

tesko da ima neki bolji film od ovoga...ok mozda Rambo III

Meni ovo nije film o vremenskoj petlji, nego o licnosti, tj kako biti (ne)srecan. Da li je 10 ili 30 godina potrebno da se nauce ti skilovi sto je Fil naucio, nebitno je. Skilovi su mu reklo bi se vise odmogli nego pomogli u smislu potrosenog vremena. Stvar je da ono sto znas ne koristis sebicno, nego i za dobrobit svih ostalih.
Naravno, u praksi treba biti obazriv s tim. Ne zeli svako pomoc/savet koliko god da nema pojma to sto radi. Pare skoro svako hoce.

Kad malo vise razmislim (mada ne duboko), film ima slicnu poruku kao i knjiga Alhemicar od Koelja i jos par slicnih knjiga, otprilike 'blago je tu gde jesi, samo zakopaj malo dublje' (naravno svako mora da prodje dug put dok ne progleda).
Sad mi pade napamet moja omiljena poruka 'put je vazniji od cilja', mozda se i to moze s necim povezati, mrzi me da mislim u pola 3 nocu.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Sonne

kadet

Ugled: +1/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 26.12.2015. 06:33:49 »

ovaj film sam odgledao... mislim jedno sedam puta... i veceras cu opet...
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 26 upita.