SF tim
* 01.06.2020. 07:55:44
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 5 (62.5%)
Osrednje - 3 (37.5%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Edge of Tomorrow  (Pročitano 7439 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 22.07.2014. 13:54:20 »

Edge of Tomorrow - Na rubu vremena (2014)

Jos jedan sf blokbaster, za mene prosecan, koji me nije odusevio ali ga svakako treba spomenuti. U moru prilicno promasenih, skupocenih sf blokbastera, ovaj ipak nesto vredi a na drugu stranu to sto ja nevolim vracanje u proslost, resetovanje, ponavljanje, odnosno dozivljavanje jednog dana bezbroj puta i sl...Moras nesto ceniti ako je kvalitetno bez obzira sto taj kvalitet nije dovoljan za ispunjavanje nekih licnih normi....

Na rubu vremena, negde preveden kao i Na ivice sutrasnjice, od volje vam, je jedan,nazovi ratni sf film radjen prema ilustrovanom SF romanu "All You Need Is Kill", čiji je autor Hiroshi Sakurazaka. Zanimljivo je da su prava na roman otkupljena 2009 godine a sa snimanjem se krenulo 2012 uglavnom u studiu Warner Brosa i na odgovarajucim lokacijama Londona i jos nekoliko gradova Engleske. Uloga Vilijama Kejdza, glavnog lika, prvo je bila namenjena Bred Pitu, medjutim...Valjda je Kruz snazniji, haha, jer je za stavljanje i skidanje odela sa glumaca, prvi put, naravno, bilo potrebno pola sata a tezilo je od 40 do 60 kg.
Film je "kostao" 178 miliona dolara a do kraja jula zarada je iznosila duplo. Kritika veoma dobro. Svi zadovoljni, kriticari, publika....Visoke ocene, na imdb-u 8.1 a na paradajzima, mislim nijedna negativna kritia, od cetrdesetak, ocena 90%....Komentari na raznoraznim sajtovima, uglavnom odlicni, sa mnogo hvale i toplim preporukama za gledanje...

Naravno, svaki iole bolji poznavalac i ljubitelj naucne fantastike, nemoze a da ne primeti slicnost sa filmom, Dan mrmota, a neki cak stavljaju i primese Svemirskih vojnika. Ja licno nemam nista protiv toga, nemoze se kuditi nesto sto samo lici, ili podseca na nesto drugo,ali priča o danu koji se ponovo proživljava, izgleda pomalo nategnuto i neoriginalno, usporavajuce, pomalo dosadno...I to je jedina mana, meni dovoljna, da mi se film ne svidi u onoj meri koliko se svidio ostatku publike. Ipak dodajući komične elemente u celu ovu "pucačinu", autori su napravili hrabar iskorak u odnosu na već pomenute holivudske "omašaje" i to treba pohvaliti.
Tom Kruz, u ulozi oficira američke vojske, zvezde marketinškog odeljenja iste, koga nadobudni engleski general šalje u pravu bitku, iako ovaj nikad i nije uzeo pušku u ruke, još jednom je pokazao kako to izgleda kad imate dobar scenario - dobar ste i glumac! Baš taj njegov filmski preobražaj, od samoreklamerske kukavice, do neustrašivog borca za spas svoje planete, je ono gde je Kruz na samom vrhu. Odlicno odigrano, mada je gluma u celokupnom filmu na visokom nivou.
Kada vec govorim o glumi red je da spomenem jos nesto, a to je o cemu se radi u filmu, zaboga...
Invazija vanzemaljaca je u punom zamahu i samo major William Cage (Cruise) može da spreči potpunu propast ljudskog roda. Cage je sticajem ne/srećnih okolnosti stekao sposobnost da ključni dan za spas/propast Zemlje proživljava iznova i iznova. Zarobljen u začaranom krugu, Cage uz pomoć prekaljene ratnice Rite Vrataski (Emily Blunt), pokušava da smisli strategiju kojom će poraziti višestruko nadmoćnijeg neprijatelja....
Pored Kruza i Blantove, kjoja je stvarno bila fantasticna, ostale aktere stvarno, pri tom nemislim nista lose, nema potreba spominjati a kamoli analizirati....

Film svakako nije zaglupljujuc, naprotiv, ima elemente dobrog humora, jako dobre vizuelne efekte, akcijske scene i odlican scenario. Mogu da zamislim kako izgleda u bioskopu, jos 3D. Film je savrseno reziran, vrlo lako se prati jedino je kraj "malo sumnjiv" ali to moze da se oprosti". Ipak, na kraju, bar malo, moras se dodvoriti publici, zar ne?
I da ne budem, tacnije da ne ispadnem, kontradiktoran, nahvalio film a rekao da je za mene prosecan...ne volim motive, ideje ponavljanja, putovanja kroz vreme i ostalog...zbog toga necu ni iznositi dalje impresije da ne bih stvarao zabunu nego ce te to vi lepo, svojim komentarima uciniti i upotpuniti ovaj osvrt i kompletirati ga..

Director: Doug Liman
Writers: Christopher McQuarrie (screenplay), Jez Butterworth (screenplay)
Stars: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

www.imdb.com/title/tt1631867/

I na kraju, svakako preporuka....
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:04:47 od dan555 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 22.07.2014. 23:13:10 »

Nisam gledao ovo, samo da prokomentarisem Dan Mrmota, za mene je to najbolji film o razvoju ljudske licnosti, ne bih rekao da je rec samo o ponavljanju. Ne verujem da ga moze dostici neka sf pucacina.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 23.07.2014. 00:21:56 »

Rekoh, postoji slicnost, samo slicnost, jer i u ovom filmu glavni lik razvija svoju licnost i ne radi se samo o ponavljanju, naprotiv. Ponavljanje jednog dana ili vracanje u proslost je ono sto ja licno ne volim, ogradio sam se i nikako to nisam uzeo kao reper za vrednovanje kvaliteta filma niti sam rekao da se radi samo o ponavljanju. A impresije o resetovanju jednog dana su se odnosile na film o kojem sam pisao, nikako o Danu mrmota. Ako pogledas film, primetices da se glavni lik razvija, napreduje i od, kako sam vec napomenuo, samoreklamirajuce kukavice postaje hrabra licnost, svesna svoga cilja i zadatka.
« Poslednja izmena: 23.07.2014. 00:26:42 od robi75 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 23.07.2014. 01:15:08 »

Lepo napisano Robi  pozdrav.
Tesko da jos nesto moze da se napise a ne oda sadrzaj filma.
Odlicna akcija, tu je verovatno i pobrao dobre ocene. Ko od omladine jos gleda Mrmota Smile. Razvoj ljudske duse  Laughing, tesko je to Garve za omladinu.

Slazem se da nije zabranjeno (pokusati), doraditi jednu ideju.Ono sa plazmom je cista petica. U ovom filmu se kraj nikako ne uklapa. Da je gledao kako prolaze u mimohodu kraj nas (neprijateljsko lose iskustvo), to bi imalo smisla. Jos kad bi posmatrao prolazak kao anonimus - cenio bi film.

Smetala mi je i ona akcija na kraju ali voli on da imitira Ramba i Batu Zivotinju  Wink.
« Poslednja izmena: 23.07.2014. 01:19:14 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.07.2014. 12:30:04 »

Meni se film svideo.Obicno zaspim posle 15 minuta ali ovo me drzalo do kraja. Hvala.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 11.09.2014. 17:28:30 »

Kao sto to vec napisah na drugoj temi, mene je film priajtno iznenadio. Gledali smo ga u kinu, i to je doprinjelo vjerovatno pozitivnom utisku, post je rijec o veoma dobroj akciji, izmjesanoj sa dobrim humorom, nekim djelovima koji su ovdje samo razumljivi (npr. kad Kruz upozna oficira i po naglasku ocjeni - ahh, jos jedan amerikanac, i pita ga - ti si amerikanac? a ovaj kaze - ne, ja sam iz kentakija.

Film je baziran na mangi 'Sve sto trebas je ubijati' i Rita je amerikanka, dok Cage bi trebao biti Japanac, a mjesto radnje je Tokijo. Ono sto je zanimljivo, vezano za Groundhog day - Rita je bila takodje 'ljubavna' zanimacija. Very Happy

I kad Cage dobije ideju da pita ima li kakav drugi nacin da on 'prenese' virus na druge... i koliko puta je ona to oprobala... Very Happy

Za mene film je dobar, osvjezenje u tinejdjerskim dramama koje cine vecinu SF-a danas... Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 28.09.2014. 16:12:03 »

После свих позитивних мишљења која сам нашао очекивао сам одличан филм а ово ми личи на благу лимунаду. Разочаран сам. Evil or Very Mad

Радња иде превише праволинијски а једина зврчка потрошена је очас посла, у неколико реченица. Као акција није лоше али у осталим елементима ни принети није Дану мрмота.

„Na rubu vremena“ нема шарм „Мрмота“. Иста тема, понављање дана искориштена је на различите начине, као што рече Роби, али развој главног лика потпуно је различит. Овде се Круз бори да преживи и ради ствари које мора а у „Мрмоту“ Мари постаје бољи човек својом вољом.

Од почетка ми је сметала поставка ратовања, практично преписано рововско бојевање у првом светском рату. Такође, Круз се стално враћа у исти тренутак али гине у различито време, не иде то тако ако се враћа један дан. И на самом крају је потпуно нелогично да се врати у време у које се вратио (да не откривам).

Од мене Осредње.

Додатак, нешто ме „жуљало“ и тек сад од задњег допузало до предњег мозга.
Прелаз од кукавице до хероја дешава се нагло, практично одједном. Напросто, или ће погинути или се борити да преживи а после прве смрти умето да као кукавица гледа како да нове околности искористи да преживи он на пречац постане херој који је спреман и да погине како би спасио човечанство.
Ману, дакле, видим у томе што нема ни трунке дилеме, ни труке понашања кукавице и не видимо тај прелаз. Сад је кукавица а већ трен касније херој.

А крај је огромна логичка рупа. Не могу да образлажем зашто јер бих открио превише.
« Poslednja izmena: 28.09.2014. 22:14:57 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 28.09.2014. 23:28:20 »

Hm, pa nije ni Marej bas sasvim svojom voljom postao bolji. Tj jeste, ali ne na nacin da razmislja kako biti bolji, nego kako izbeci neuspehe, ali bukvalno metodom pokusaja i neuspeha, kao neka prirodna selekcija. Vise kao zivotinja, kao neki pas koji gleda da ne dobije batine, podseca i na one majmune iz Odiseje koji su se odjednom setili da mogu kost da iskoriste kao orudje, i pokrenuli civilazaciju, tako je i njegova prekretnica kad je preskocio onu baricu. Poceo da koristi mozak. Onda zadovoljavanje svojih potreba, hedonizam, egzibicionizam, umetnost (koja ga ipak distancira od obicnih ljudi), interes za ljude oko sebe, saznanje da ne moze spreciti prirodnu smrt, ali moze spasiti i ulepsati neciji zivot.

Kruzovi filmovi su me uvek nervirali pa cu i ovaj preskociti.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 29.09.2014. 13:14:41 »

dan, po meni bas su napravili tajnovitim koliko je trebalo Cage-u da skupi hrabrosti i reaguje... Od prvog sletanja kad ne zna da koristi sprave za nisanjenje, pa do prvih pokusaja da se spasi, te spasi Ritu do djela gdje on odustane...

Najbolje pokazano pri kraju, na farmi, gdje Rita nema pojma koliko su puta tu vec bili.

Kraj cak sta vise ima logicnosti koliko i sama ideja... povratak u normalno vrijeme sa pocetka filma poslije unistavanja 'uzroka' vremenske lupe.
« Poslednja izmena: 29.09.2014. 13:16:38 od SuperFrog » Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 29.09.2014. 13:52:27 »

Odgledala !!!

Deda uživao a baba pomalo heklala ...  Embarassed

Dan mrmota  Rolling Eyes sa mnooogo frke i tuče ...  Crying or Very sad

Kraj mi baš i nije najjasniji ... zašto povratak na početak filma ? Meni bi bilo logičnije da se vrati na početak invazije pa ,kao, nje i ne bude.
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 29.09.2014. 14:17:17 »

Ma sve dobro dok deda ne krene heklati...

Pa po meni, to je kad je masina vec imala vrijeme podeseno za lupu, no orginalno vrijeme je ono gdje je pocetak filma - kraj.

Meni mini scene, npr. kad bjezi prvi put da nju pronadje - te zavrsi ispod tocka... priceless... puno malih smjesnih scena, koje i ne pokzauju mnogo, no sargent-ovo - What the hell..... ti sve kaze... Very Happy

Na kraju krajeva, posto je film vezan za mangu, siguran sam da u njoj ima bolje objasnjenje, ako ga uposte i ima, posto su mange znane po mastovitosti citalaca... Smile
Sačuvana

venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 29.09.2014. 21:22:24 »

Ni ja ne volim ova.... što bi Robi rekao "ponavljanja". Ali kad poredim ovaj film sa SFom u posednje vreme, svakako zaslužuje ocenu dobro. Ipak, gledam s vedrije strane... u kojem ćeš još filmu viditi nekoliko desetina pogibija Tom Kruza. Very Happy

Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 26 upita.