SF tim
* 19.01.2020. 10:36:46
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 1 (100%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Мишень - Meta  (Pročitano 1888 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 23.04.2014. 12:23:35 »

Мишень - Meta (Mishen; The Target) (2011)

Odmah da priznam da nisam uspeo da ga odgledam u celini i celosti. Sad Izdržao sam do otprilike polovine a potom na preskok do kraja.
Antiutopija o bliskoj budućnosti sa porukama o tome šta je potrebno za sreću, da li ima svrhe večni život i kome priliči.

Rusija je 2020. visokorazvijena država blagostanja a Kina postala svetski lider pa je kineski sveprisutan (nisam ukapirao u čemu je značajno za priču). Priča prati grupu iz samog vrha društva, sve uspešni i bogati kojima je sve dostupno. Samo jedna devojka malo odstupa od ostalih, kako po svom poreklu tako i po shvatanjima.
Celo društvo je obuzeto trudom da se što duže ostane mlad i u dobroj formi. Ruski ministar prirodnih resursa načuo je da na Altaju postoji napuštena sovjetska istraživačka stanica za ispitivanje kosmičkog zračenja (neko neobično, dato kroz kineski (meni nerazumljiv) naziv) koja je akumulirala dovoljno te čudne energije da je dovoljno u samom centru Mete, kako je zovu, boraviti dan-dva i prestati stariti. Pedesetak stanovnika obližnjeg seoceta su matori a fizički sasvim mladi.
Ministar sa svojom ženom, koja kao i svi svako jutro nosi tehno-masku koja joj čuva mladalački izgled lica ali zbog nje ne može da razgovara ni sa kim, njenim bratom poznatim voditeljem šoua, uspešnim džokejem željnim uzbuđenja i običnom devojkom koja je uspela nekako da skupi pare za put, odu do Mete, upoznaju seljane, okolinu, i provedu potrebno vreme u centru. Sada više ne stare...

Meta, po priči, donosi ne samo večnost već i sreću i zadovoljstvo u životu. Ali ne svima... Za sreću i ljubav potrebno je ipak nešto više od čudne moći Mete. Ministar i društvo to će saznati na teži način. Pomoću super-naočara koje mere dobru i lošu energiju (auru, šta li već...) svih stvari otkriva da postoje dobri i loši minerali i planira da Rusija koristi samo dobre kako bi svom stanovništvu donela blagostanje i napredak. Kako minerale, naočare mogu da prate i odnos dobro-loše i ljudi. Pre Mete, i on i žena mu uglavnom su imali dobru energiju ali posle nje, kako vreme odmiče loša ih sve više prožima dok u potpunosti ne postanu plavi (loši).

Radnju je praktično nemoguće prepričati jer je uglavnom filozofiranje o životu, moralu, svrsi postojanja, psihologiji i "taka na taka"... U potpunosti je posvećena razvoju likova i prikazivanju stanja njihove psihe i ličnosti.

Glumačka ekipa je dobra, gluma mi se baš dopala jer je potpuno primerena opštem tonu filma. Glavna glumica je Engleskinja, Justine Waddell , likom i glumom više nego odgovarajuća za ulogu ministarke. Pročitao sam na njenoj Viki-stranici da je samo za potrebe ovog filma "od nule" naučila ruski! Alal ti ćufte, lepotice i pametnice! Svaka čast!
Produkcija takođe dobra. Budućnost je prikazana raznim tehno-stvarčicama u svakodnevnom životu i Pežoovim futurističkim kolima.
Režija je isto na nivou a vođenje priče ravnomerno.

Ali, jedno veeeliko ALI - ako gledate 5-10 minuta (bilo kojih) sve deluje savršeno, kao odlična distopija, stilizovano, umereno, majstorski vođeno... Ali, to traje i traje i traje... celih 158 min. i ubrzo postane nesnosno dosadno. Poruke se daju ne samo kroz razvoj likova i događaja već i bukvalno izgovorene kroz likove. Bez ovih izgovorenih podataka teško da se može shvatiti šta i zašto se dešava a meni je bilo nemoguće ovako spor film pažljivo pratiti i pohvatati sve te naznake.

Ova distopija mi deluje poznato upravo iz ruskih filmova. Nekada, tokom XIX veka, najbogatiji deo plemstva koji je novac sticao od ogromnih imanja i rada feudalno zavisnih seljaka, nije imao potreba bilo šta da radi. Mnogi od njih, prebogati, obrazovani, uticajni a iznutra potpuno prazni provodili su baš takav život - potpuno prazan. Njihova dekadencija prikazana je u raznim delima ruskih pisaca pa me Meta neodoljivo podseća na to doba. No, nije baš sve isto, kraj filma daje prednost sasvim običnom životu, lišenom bilo kakve želje za napretkom, potpuno pasivnim provođenjem večnosti. Pomalo nedosledno ali pošto nisam odgledao ceo film sasvim moguće da mi je nešto bitno promaklo.

Zbog dužine i dooosaaadnooog načina pripovedanja dajem mu ocenu Negledljivo a preporuka... pa, hm... šta da vam kažem, ako ste u odgovarajućem raspoloženju, imate dva sata i četrdeset minuta viška i dobru volju i nerve, pogledajte ga, nije đubre ni B-produkcija.

http://www.imdb.com/title/tt1772980/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:33:58 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 26 upita.