SF tim
* 23.10.2020. 23:43:24
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 3 (33.3%)
Dobro - 2 (22.2%)
Osrednje - 4 (44.4%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 9

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Gravity - Gravitacija  (Pročitano 7347 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 11.02.2014. 22:55:15 »

Gravity - Gravitacija (2013)

Mnogo hvaljen, vizuelno fantastičan film tanke radnje. Već prvi kadrovi podsetili su me na frazu povodom "Odiseje 2001." - sledeći ovako uverljiv film moraće da bude snimljen na licu mesta - u svemiru. Ovaj je dokazao suprotno. Toliko dobro izgleda da sam ga tretirao kao dobar strip - prvo čitanje/gledanje da bi se ispratila radnja a zatim drugo, lagano uživanje u majstorstvu umetnika i obraćanje pažnje na detalje crteža/kadrova.
A Gravitacija obiluje tehničkim detaljima.
Film za ljubitelje "matica i šrafova". Ako se nekada davno (u mojoj mladosti, dok je SF još bio "tvrd" Very Happy) niste dosađivali čitajući Klarkova "Ostrva na nebu" ili prvog "Ramu" i sl. ovo je prava stvar za vas. Ali, ako niste tenhno-fan i ne interesuje vas nauka, astronautika itd. teško da ćete primetiti "sitnice" poput loptica vatre (a vatra baš tako gori u uslovima mikrogravitacije), suze kao okrugle kapi vode, detaljne kontrolne table brodova, elemente odela, sigurnosne mere na oplati stanica itd, itd... Ja sam ih gledao sa smeškom zadovoljstva na licu mi mom. Very Happy

Radnja je prilično svedena, što se da očekivati od ovakvog zapleta, i ne nudi mnogo materijala za razmišljanje. Za akcioni film dovoljno "mesa" ali sa ponekom veštački popunjenom (predugom) "šupljinom", kao da je ionako kratak film (bez špica oko 80 minuta) predug za ovakav scenario. Ipak, Alfonso Kuaron umešno gradi napetost kroz niz zadataka koje likovi moraju da izvrše ne bi li preživeli.

Na orbiti, leonujući u otvorenom svemiru, posada šatla servisira svemirski teleskop "Habl". Veseli specijalista, po naglasku da se zaključiti da je Indus, posle završenog posla izvodi raznorazne kerefeke uživajući u bestežinskom stanju. Drugi specijalista, doktorka Rajan Stoun bakće se sa kvarom na telekomunikacijama i ugradnjom dela sopstvene konstrukcije. Pilot, iskusni astronaut na poslednjem letu pred penziju, Met Kovalski vozika se unaokolo u MMU (Manned Maneuvering Unit - "ranac" sa motorima za slobodno kretanje van broda) pokušavajući da postavi novi rekord i nadmaši jednog ruskog kosmonauta. Sve deluje idilično, zajedno sa likovima uživamo u vidiku sa orbite.

Ali kada ostaci satelita kog su Rusi oborili izazovu lančani "orbitalni sudar" stvori se veliki roj delova mnogobrojnih uništenih satelita koji se kreću brže od metka i uništavaju sve pred sobom. Pada i komunikacija i astronauti ostaju prepušteni sami sebi. Pokušavaju da izvrše poslednji nalog Hjustona i odmah prekinu misiju i spuste se na Zemlju ali roj novostvorenog đubreta je brži i uništi šatl. Jedini preživeli su Rajan i Met.

Počinje borba za goli život. Pokušaće da stignu do MSS (međunarodne svemirske stanice) i iskoriste jednu od kapsula za spasavanje (stanica je već evakuisana drugom). No, niti je lako stići dotle, niti je na MSS sve kako treba, niti je tu kraj odiseje glavne junakinje...

Retko koji film dobije skoro nepodeljene pohvale i od kritike i od publike. Na Paradajzima ima neverovatnih 97% pozitivnih kritika i 85% od publike! Uz to, veoma je uspešan i finansijski - na uloženih 100 mil. zaradio je oko 700.
Sa takvim pedigreom opravdano sam očekivao nešto fenomenalno, bez greške, što pomera granice ali ne bih se baš složio sa kritičarima sa engleskog govornog područja (valjda Paradajzi samo te računaju?).

Tri su elementa koji pre svega određuju Gravitaciju - tehnički, režija, gluma.

Tehnički je izvanredan i to mu je osnovna vrednost. Smatraju ga najboljim do sada snimljenim. Mene je ostavio razrogačenih očiju i opuštene vilice, toliko je dobar (ne štedite pare/vreme na dobru kopiju, ja gledao neku od 6.5 GB). Žao mi je što nemam mogućnosti da gledam trodimenzionalnu verziju jer neke scene zaista su fantastične. Recimo, scena u kojoj otpad uništava MSS je stvarno neverovatno fascinantna. Voleo bih da je vidim kao 3D i "izbegavam" delove MSS koji mi "proleću" pored glave. Very Happy

Ali ono što mu je osnovna vrednost nije bez mana i to velikih.
Na netu se može naći (poduži) spisak grešaka što se nauke tiče. Neke od njih obesmišljavaju samu ideju filma i radnju čine nemogućom. U današnje vreme, kada je lako za stručne saradnike pronaći ljude koji su bili "na licinom mestu" i radili upravo ono što i likovi, za film kome je glavni adut pretenzija da potpuno realistički prikaže dešavanja na orbiti, takve greške su neoprostive. Veliki minus scenaristima (Kuaroni) zato što su aljkavo uradili "domaći".

Kuaron je zaista odradio dobar posao i napravio najviše što je moglo (valjda, neko stručniji će, nadam se, potvrditi ili pobiti moje mišljenje) od ovakve priče. Recimo, naglim smenama glasne muzike i tišine naglašava se praznina vakuuma i muzika postaje jedan od "igrača", ima aktivnu ulogu. U kadrovima koji su, iako fascinantni zbog mesta događanja, zapravo prilično dosadni, unosi dramatičnost. Ili, iako providno, lepo prikazano kako rešenje dolazi iz podsvesti i razgovora sa samim sobom kroz halucinaciju izazvanu hipoksijom.
Ali...

Većinu dešavanja već smo imali prilike da vidimo u drugim filmovima, čak bolje obrađene. Recimo, "Misija na Mars" (Mission to Mars) scena pokušaja spasavanja astronauta koji je odlebdeo u svemir mnogo je jača jer se radi o srećno zaljubljenom bračnom paru (i odličnim glumcima). Ili, požar na brodu sa kojim se bori kapetan (Keri En Mos) u "Crvenoj planeti" (Red Planet). Ili, u karpenterovoj maestralnoj "Mračnoj zvezdi" (Dark Star) fenomenalno Talbijevo "odlebđivanje" sa grupom asteroida Feniks u svemirski beskraj i smrt ili Dulitlovo "surfovanje" na otpalom delu broda dok pada ka planeti (ovakve stvari ne očekujte od Gravitacije mada malo kantri muzike koju pušta Kovalski kao da asocira na to Sad).  Razlika je u tome što Gravitacija te probleme stavlja u prvi plan, gradi film od njih, a pomenuti filmovi ih (odlično) prikazuju kao deo celine i samim tim su bogatiji radnjom. Uz to, iako nosioci radnje, te scene nemaju "šmek" antologijskih, teško da ćemo ih pamtiti kao izuzetne. Jednostavno, tehnički su skoro pa savršene ali bez "duše".

Jedan od primera je skidanje svemirskog odela kada Sandra uđe u MSS. Ko se još ne seća erotike sličnog "bezgravitacionog" razodevanja Džejn Fonde kao Barbarele? E, to je za pamćenje! Bulokova to radi samo realistično, ništa što bi postalo kultno. Jeste da završi u pozi fetusa što bi, valjda, trebalo da je simbolično ali meni je i dalje samo lepa slika.

Priča o jedinom preživelom brodolomniku praktično osuđenom na smrt dušu je dala za filozofiranje o životu, smrti, svrsi postojanja, borbi do poslednjeg daha i tako to, kao u "Pincher Martin: The Two Deaths of Christopher Martin" Vilijama Goldinga. Sećam se i priče o posadi broda koja mora da bira da li će smanjiti težinu tako što izbaci jednog člana ili da svi solidarno poginu (neki Sirijus?) koja poručuje da svemir nije ni gostoljubiv ni surov već nezainteresovan. Njime vladaju hladni prirodni zakoni kojima je svejedno da li nam idu na ruku ili nas ubijaju. Šta god mi radili stvari se odvijaju kako oni "kažu".

No, Gravitacija nije umetničko delo nobelovca niti autora neopterećenog zaradom, već visokobudžetski holivudski proizvod sa glumačkim zvezdama "ekstra lige". Osnovni zadatak je zgrnuti što više para a to ne ide sa "umetničkim" (pesimističkim ali realnim) raspletom. Otuda holivudski pomalo bljutav kraj u stilu "Uspravi se Delfina".
Ipak, pored tehničke strane, kvalitet ovog filma je i režija pa mi se čak i takav kraj, uz pogled na nebo sa vatrenim ostacima KSS, učinio poetskim.

Politički je veoma korektan. Počev od toga što se Rusi ne optužuju bilo za šta iako su izazvali katastrofu na orbiti uništivši svoj satelit, jer kako reče Kovalski: "Imaju pravo na to.", pa do neke vrste zajedništva u istraživanju svemira i naglašavanje jedinstva ljudske vrste a ne potencioniranje nacionalnosti. Otuda niz simpatičnih situacija pa je tako na kraju američki astronaut u odelu ruskog kosmonauta u kineskom modulu za spuštanje. Very Happy

Još jedna zanimljivost, koproducent je Kuaronova firma "Esperanto Filmoj" što je na esperantu "Esperantski filmovi" a pošto esperanto znači "onaj koji se nada" naziv možemo da prevedemo kao "Filmovi nade". Kako volim esperanto i one koji su puni nade ovo mi je veoma simpatično.

Izbor glumaca je dobar. Mada...
Sandru volim da gledam jer su mi njeni likovi uglavnom simpatični ali sumnjao sam da može ispuniti ceo film. Deo tog utiska ostao je i sada. Problem je što mi je lako zamisliti nekoliko drugih glumica koje bi ili podjednako dobro ili još bolje odigrali dr Rajan. Kada neki glumac da svoj pečat liku ne mogu zamisliti drugog u toj ulozi. Sandra to nije uspela, recimo da je samo solidna u ovoj roli.
Od Klunija sam dobio tačno ono što sam očekivao. Nije se pomerio od svojih tipskih uloga simpatičnog ali sposobnog lika ali mi to ovde sasvim odgovara liku.

Dr Rajan Stoun nije astronaut heroina bez greške i mane već običan čovek, stručnjak misije sa normalnim strahovima i reakcijama, za razliku od pravog astronauta Meta Kovalskog koji je prekaljeni svemirski vuk, potpuno svestan situacije i mogućih rešenja. Dobra osnova za razvoj likova i njihov odnos što je delimično iskorišćeno ali mene nije nešto mnogo dotaklo.

Moram i da se zapitam da li je ovo SF? Šta u filmu danas nije moguće? Gde je tu, što bi neki rekli, "novum"? Ništa i nigde, sve je moguće, nema novuma! Dakle, jok SF! A na IMDb, Paradajzima, Vikici... obavezno ga svrstavaju u žanr. Jedino na srpskoj Vikici lepo piše - "filmska drama sa elementima psihološkog trilera". Smile

Gde je problem?
Radnja bi, zapravo, trebalo da se odvija u prošlosti jer šatlovi su 2011. "penzionisani" i više se ne koriste. Do sada su servisirali ili unapređivali "Habl" tokom pet misija, poslednja je bila STS-125 2009. Da je film o nekoj od tih misija mogao bi da se "iza ćoška" ugura u alternativnu istoriju (što se ne bi očekivalo od filma punog najsavremenije tehnike). Ali priča je o misiji STS-157 a poslednja prava misija je bila STS-135.
Takođe, bitnu ulogu igra kineska oritalna stanica "Tijengong" (ili Tjangun?) (Tiangong) koja zaista postoji ali samo kao jednostavan samostalni eksperimentalni element, laboratorija Tijengong-1 lansirana 2011. U filmu je prikazana složena, potpuno razvijena stanica u klasi Mira ili MSS-a što Kina planira da napravi tek oko 2020 (2023. bi bila sasvim završena).
Jedini sada nepostojeći a mogući objekat (dakle, SF) je KSS Tijengong ali planiranog drugačijeg oblika od onoga u filmu. Dakle, trebalo bi da se radnja odvija u bliskoj budućnosti što je nemoguće jer funkcionalnih šatlova više nema.
Alzo dakle, opet se postavlja pitanje da li je ovo zaista SF? Ako jeste, kom podžanru pripada? Nepostojećoj alternativnoj budućnosti???

Šta reći na kraju...
Film svakako treba pogledati i dajem mu ocenu Dobro ali ne delim mišljenje velike većine koja ga smatra izuzetnim. Filmovi bi trebalo da su ipak nešto više od tehničkog savršenstva slike i trikova pa zbog skromne radnje i odsustva samosvojnosti mislim da ne dobacuje do izvanrednog.

http://www.imdb.com/title/tt1454468/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:34:59 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 15.02.2014. 01:40:04 »

Nisam ovo jos gledao, ali je plan.
Slazem se da ovo nije SF, iako je radnja u svemiru. Zna se cesto tako grijesiti.
Ne slazem se da nije antiruska propaganda. Iako, kako kazes, oni njima ne zamjeraju, svejedno su ih prikazali kao krivce. I to je slanje poruke. To je podsvjesna propaganda koja u gledatelju gradi mislenje o Rusima.
Sačuvana

robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 20.02.2014. 18:32:50 »

Nemogu, ali stvarno ne mogu, eto mozda nisam dovoljno "promocuran" da i u ovom filmu vidim, trazim, pronalazim nesto antirusko od strane amerike i amerikanaca...pa film toliko lepo izgleda, milina za culo vida, da, ma nije mi palo na pamet, da trazim nesto, kopam, sto bi mi pokvarilo utisak. Svaka cast Dane na prikazu...ali ono sto valja u ovom filmu je toliko dobro, toliko, moram reci, izuzetno sa fenomenalnom Sandrom Bulok da potire ono sto ne valja, sto je po meni svedeno na minimalno....pogledao sam ga u dahu i odusevio se...ja moram po prvi put, lazem i filmu Ja sam legenda, dati ocenu izvanredno jer opet kazem, mozda ne trazim u filmu i ne vidim ili prosto necu, ono sto bih trebao...kao i u zivotu, kod ljudi trazim ono sto je dobro, koliko me to sto je dobro dotakne, uporedim sa onim sto ne valja i donesem svoj sud...za mene, izvanredno...ponovicu komentar, licni, koji sam napisao u jednoj drugoj temi a glasi, ljudi manite me gresaka i nerealnog u filmu ili pitanja sta radi doktorica na popravci satla ili tome slicno....najbolji, vizuelno, film o svemiru koji sam ikad pogledao....jednom recju, superiorno....Sandra Bulok, ma velicanstvena....jos jednom, ocena izvanredno...
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 02.03.2014. 10:04:56 »

Mogli su da snime nemi film i da dobiju oskara. velicanstveno! jedna jedina ruska raketa unisti kompletan telekomunikacioni sistem amerike. bravo!
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 05.03.2014. 22:21:31 »

Šta reći o ovom filmu, a ne ponoviti vaše oduševljenje. Sada, kad sam konačno došao do dobre kopije (stari žargon), mogu samo reći da film nema neke velike pretenzije. Ništa što bi i mrvicu doprinijelo razrješavanju pitanja tipa 'a zašto smo mi tu?', 'koja je svrha života?', 'ima li Boga?', 'šta On hoće od nas?' i tako to. Ne, ovaj film je napravljen da 'izgleda'. I to veoma uspješno. Jedva čekam da se dokopam 3D verzije.
Ocjena... Teško je ocijeniti ovakav film samo jednom ocjenom. Staviću 'izvanredno' iako to, ipak, ne zaslužuje, upravo zbog izostajanja viših ciljeva.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 15.03.2014. 14:21:04 »

Ide na skidanje, pa gledanje. Jedan od malobrojnih filmova, koji je na ovom forumu dobio visoke ocene, a usput i neke oskare.  Razz Ne može da ne valja.  Razz
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 22.09.2014. 13:48:13 »

Ide na skidanje, pa gledanje. Jedan od malobrojnih filmova, koji je na ovom forumu dobio visoke ocene, a usput i neke oskare.  Razz Ne može da ne valja.  Razz

Ehhh.... na znam je li mozda do toga sto sam ga gledao kod kuce, no mene je ovaj film ostavio ravnodusnim... Srednja zalost sa predobrim specijalnim efektima, puno drame a dio sa 'zamisljenim prijateljom' je ono sto ma razocaralo....

Zbog dobre tehnike (snimanje u 360 stepeni) i akcije, vise vuce prema dobro...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 23.09.2014. 19:56:47 »

Dobro me poseti... kao što sam rekao i sad vidio, 15.03.2014. sam skinu ovaj film, ali ga još uvek nisam pogledao, stoji na HDu sa filmom The Counselor i .... samo stoji. Nemam neke volje da ga gledam, ni sam ne znam zašto, valjda ne podnosim Bulokovu ili čekam jedan dan da budem slobodan i da ne bude interneta  grrr
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.12.2014. 10:36:32 »

odgledao i ja.
bravo Dan na prikazu.
ocena dobro ne mogu reci izvanredan.nesto mu fali za to ne znam sta ali mu fali.inace reper za dobar film mi je ako gosopja ne zaspi dok gledamo isti a za ovaj nije zaspala tako da je dobar film sa ocenom dobar.
Sačuvana
BokassaTzar

kadet

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 16.02.2015. 20:22:51 »

Није лоше, могло је и боље, али према осталом ђубрету које се снима је јаааако добар.
Призори су феноменални. Обавезно погледати  v

Има пар нереалних момената, на пример да целу лавину догађаја покреће судар(уништење) Руског сателита. Малко нереално, ако се поразмисли колика је вероватноћа орбиталног судара било чега са остацима Руског сателита. Тај би сателит био баш великачки, што би се рекло, пар километара можда  Shocked

Други екстремно нереални момент је да: госпоја Космонаут са апаратом за гашење пожара - кога користи за потисак  Exclamation Question
погађа(долеће) на Кинеску орбиталну станицу. Госпоја је генија за вожњу, ништа мање  Smile
Sačuvana

Миш уз пушку, миш низ пушку
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 17.02.2015. 14:14:30 »

Није лоше, могло је и боље, али према осталом ђубрету које се снима је јаааако добар.
Призори су феноменални. Обавезно погледати  v

Dobro receno, i kako sam kazes, pogledati samo zbog prizora, a zanemari promasaje...

Ne znam, iako ima malo vise SF-a u kinu, nekako mi je sve vise plitak taj SF, a sve je vise tih tinejdjerskih triologija...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
BokassaTzar

kadet

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 18.02.2015. 23:06:07 »

Овај филм је ОК сасвим,
поготову за неког ко на Јутјубу гледа оне фасцинантне слике снимане са свемирске станице.
И не тупе га са политичким порукама, што је најважније од свега  Cool
Sačuvana

Миш уз пушку, миш низ пушку
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 20.03.2016. 19:27:48 »

meni je bio dobar
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.031 sekundi sa 26 upita.