SF tim
* 15.07.2020. 01:50:52
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (25%)
Loše - 3 (75%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 4

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Hansel & Gretel: Witch Hunters - Ivica i Marica: Lovci na veštice  (Pročitano 4909 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 30.07.2013. 05:03:54 »

Hansel & Gretel: Witch Hunters - Ivica i Marica: Lovci na veštice (2013)

Američko-nemačka koprodukcija o poznatim junacima ali mnogo godina posle dešavanja u bajci, koja je poslužila samo kao inspiracija i nema mnogo veze sa filmom.

Film otvara baš bajka - otac ostavlja Ivicu i Maricu u šumi, nađu kuću od kolača, uhvati ih veštica, krene da sprema pečenog Ivicu... i to bi bilo sve od bajke. Malena Marica, poput iskusnog provalnika, napravi kalauz od neke žičice, otključa lisice (o da, prave policijske sjajne metalne savremene lisice), krene nožem na vešticu koja sa smeškom baci čini na malu ali... cvrc... čini se odbiju, klinka izbode rugobu, oslobodi brata, bace vešticu u vatru, nauče da je spaljivanje najbolji način za utepavanje dotičnih (što je katolička crkva "znala" već vekovima pre filma i obilato koristila da pobije gomilu jadnih žena), i... postanu poznati lovci na veštice o kojima piše sva štampa.

Mnogo godina kasnije, kada su već veoma iskusni i poznati lovci, pozove ih gradonačelnik jednog mestašca da im pomognu da pronađu grupu nestale dece za koju pretpostavljaju da su ih otele veštice. Bata i seka stignu taman na vreme da spasu nevinu devojku koju je šerif krenuo da spali kao vešticu. Tako steknu neprijatelja koji će pokušati da ih omete u radu, eto komplikacije i (tankog) zapleta u radnji.

Od jedne uhvaćene veštice, Ivica i Marica saznaju da se bliži sveta noć svih veštica, Krvavi Mesec, tokom koje žrtvovanjem nevinih mogu da zavladaju svetom. Počinje borba lovaca i veštica. Akcije na pretek uz pokoje iznenađenje u vezi sa glavnom, velikom crnom vešticom, nevinom devojkom, sopstvenom porodicom... i tako to... uobičajene stvari. Ah, da, tu je i jedan trol, prilično neočekivano.

Ovo je prvo delo na engleskom norveškog režisera T. Virkole (ili kako se god čita) i moj utisak je da ga je odradio u skandinavskom stilu, sa svojstvenim humorom. Imajući u vidu par sličnih (Iron Sky, Ronal the Barbarian) u kojima mi ta vrsta humora nije legla, iskustvo se ponovilo. Ono što bi trebalo da bude smešno, naprosto, meni nije.

Produkcija je holivudska i uprkos ne tako velikom budžetu od 50 miliona deluje sasvim pristojno. Naglasak je na kostimografiji i scenografiji koji dočaravaju varošicu od pre 300 godina i to deluje veoma fino.
Specijalni efekti ograničeni su na nešto bacanja čini veštica što liči na super-herojske moći, nekakve munje i sl. letenje, nešto malo eksplozija i gomilu vatri. Ništa preterano skupo.

Maskeri su imali pune ruke posla jer su veštice prikazane kao potpuno izopačena ljudska bića, skoro neprepoznatljiva čudovišta.
Film obiluje krajnje surovim scenama, poput spljeskavanja glave šerifa, na razne načine kasapljenje veštica na sitne nesastavne deliće i slično. Ljubitelji takve vrste horora verovatno vole ovaj film ali u njemu nema nikakvog zastrašivanja gledalaca, ne ispunjava osnovni uslov dela strave i užasa.

U pozitivne elemente ubrojiću glumce. Manje-više kako glume, važnije mi je što svi deluju lepo. Ima poznatih lica. Džeremi Rener dobio je nezahvalnu ulogu da igra nedorečenog lakomislenog Ivicu koji bi trebalo da bude zadužen za humor. Na žalost, lik je sasvim slabo zamišljen pa nije čudo što nije ostavio bolji utisak.
Nisam ljubitelj Geme Arterton ali ovde izgleda mnoooogo lepo kao ozbiljni i odgovorni deo dvojca, Marica. Veliki plus za film. Tu je i uvek lepa Femke Jansen kao velika crna veštica (sva sreća pa ona može da prikaže svoje ljudsko lice i ne moramo stalno da gledamo ogavnu veštičju verziju). I ostali su prijatni oku, naročito mlada bela veštica u liku Pihle Vitale.

Priča može da se prati, nije baš da je besmislena. Naravno, više služi kao podloga za akciju nego što razrađuje likove.

Loša strana filma je duža od dobre.
Pre svega, kritičari zameraju a ja se slažem, režiser je stao na pola puta - nit' je snimio punokrvnu akciju, nit' parodiju. Film niti je dovoljno smešan za drugo niti su veštice dovoljno dobri protivnici za prvo.
Kretanje veštica je toliko neprirodno, naročito dok skaču na sve strane, da kvari akcione scene. Bore se koristeći čarobne štapiće kojima bacaju čini, poput nekog superheroja, ali biju se i kao nindže pa i to nije neka naročita atraktivna akcija.

Po meni, veeeliki minus je savremeno oružje, novine, moderno ponašanje likova, u srednjovekovnom selu od pre tri veka. Režiser je objasnio da je tako želeo da napravi vanvremeni film ali mene je uspeo samo da zbuni. Nisam znao šta gledam. Priču o vremenu kada su spaljivali veštice ili neku savremenu zabit. Jednostavno, moderno vatreno oružje nema šta da traži u tom okruženju.

Kritika i publika su veoma različito reagovali na film. Prvi su mu na "paradajzima" dali skoro jednoglasno loše ocene (svega 15%) a drugi su ga masovno gledali pa je zaradio više od 225 miliona. Već je najavljen nastavak.

Od mene ocena Loše iako je za one manje osetljive na opisane slabosti gledljiv.

http://www.imdb.com/title/tt1428538/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:07:10 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 30.07.2013. 13:57:03 »

Niti planirao gledati. Vec sama ideja da je bazirano na bajci, i sve ove kvazi-bajke... hvala na iskrenom sudu filma. Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.08.2013. 21:12:21 »

Ništa posebno i poveće razočarenje, mada sam i predpostavljao. Ocena "osrednje" , mada da su neki drugi glumci, verovatno bi bila loše, al' 'ajde.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 31.10.2013. 18:08:53 »

Loše od mene.

Citat
MTV krenuo da snima filmove. Zaobiči ako ste 13+
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 10.01.2014. 14:14:07 »

Posto nisam imao nista pametnije gledai, upalio sam ovaj film. Zanimljivo je da me film nije mnogo razocarao, jer nisam mnogo sta ni ocekivao od njega.

Iskreno mislim, da su filmu dali neko drugo ime i da ga nisu vezali za bajku o ovici i marici, te da su izbacili gluposti sa puskama i strujom, film bi bio i dobar. Ovako, los i to samo zahvaljujuci glumcima.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 11.01.2014. 22:38:07 »

Iskreno mislim, da su filmu dali neko drugo ime i da ga nisu vezali za bajku o ovici i marici, te da su izbacili gluposti sa puskama i strujom, film bi bio i dobar.

Nije jedina bajka koja je uništena, a i te puške se sreću (bar slične) u još par filmova (pada mi na pamet Van Helsing) sa sličnom tematikom. Ali svakako se slažem sa tobom, glupost je.  Neutral

Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 27 upita.