SF tim
* 17.10.2019. 15:53:36
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 3 (50%)
Loše - 2 (33.3%)
Negledljivo - 1 (16.7%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Europa Report - Izveštaj sa Evrope  (Pročitano 4384 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 14.09.2013. 01:39:24 »

Europa Report - Izveštaj sa Evrope (2013)

Fin "mali" film na poznatu temu prvog kontakta, ovog puta na jupiterovom satelitu Evropi. Lepo urađen ali veoma poznate radnje. Rađen kao kvazidokumentaran, sastavljen od snimaka kamera za nadzor na svemirskom brodu, lenderu, svemirskim odelima... i intervjua ljudi iz kontrole leta na Zemlji.

Veliki brod "Evropa jedan" sa šest članova posade iz raznih država ide na Evropu da bi na licu mesta proverili da li u okeanu ima života. Brod ima deo koji rotira stvarajući veštačku gravitaciju (nešto kao Leonov iz "Druge Odiseje"). Tokom puta desi im se nezgoda pa ostanu bez kontakta sa kontrolom leta. Put ipak nastave, slete na Evropu i počnu istraživanja. Šta će naći i kako će se provesti pogledajte sami...

Nisam našao podatak o visini budžeta ali scenografija, kostimi, računarska grafika su veoma dobri. Prosto da poverujete da su glumci zaista tamo, stešnjeni u svemirskom brodu i kasnije modulu za spuštanje. Uprkos veličini broda pomalo može delovati klaustrofobično zato što su u kadru skoro uvek "na gomili". Atmosfera je dobro odrađena iako se nije išlo u pravljenje konflikta među članovima (dakle, sapunica izostaje). Radnja je podređena izvršavanju zadatka i želji svih članova da što više saznaju o Evropi, čak i uz rizik sopstvene pogibelji.

Gluma, režija, produkcija... manje-više sve je na solidnom nivou. Ipak, ostaje utisak da nije uloženo brdo para. Nema poznatih glumačkih imena što u ovom slučaju i nije neka mana.

Pošto je u pitanju prava tvrda naučna fantastika sa zadovoljstvom sam ga odgledao.

"Moda" pravljenja filmova koji liče na dokumentarce skrpljene od tajnih, zvaničnih snimaka projekta možda je previše uzela maha. Čini mi se da bi ovaj film bio bolji da je rađen na uobičajen način.

Prvi i osnovni problem (barem meni) je u potpunosti poznata priča. Otišli su negde, nešto je pošlo naopako pa imaju tehničke probleme, na "licinom mestu" im se takođe nešto desi i na kraju misija rezultira drugačije od očekivanog. Malo je dosadno i razočaravajuće gledati dobro urađen film a biti uskraćen za neizvesnost originalno smišljene priče.
Dakle, veliki minus scenaristi (Philip Gelatt). Ovo mu je tek drugi snimljen scenario, trebalo je uzeti nekog boljeg a ne trošiti trud na izanđalu priču.

Druga stvar koja mi je smetala je redosled snimaka. Nisu svi poređani redosledom kojim su se desili pa se desi da prvo vidimo posledicu a tek kasnije u filmu uzrok. Takođe, intervjui osoblja na Zemlji i ono što su članovi posade snimali dati su tako da deluje pomalo konfuzno. Na kraju sve dođe na svoje, ima razloga zašto je tako urađeno ali ipak deluje previše zbunjujuće.

O nauku su se ogrešili u nekoliko stvari. Prvo, na Evropi se kreću kao da su na Zemlji a tamo je gravitacija slična Mesečevoj, dakle trebalo bi da skakuću a ne koračaju. Drugo, sama osnova priče nije moguća. Led je tamo debeo od 75-100 Km, nema šanse da bilo kakvo biće iz okeana ispod to probije. Temperatura na površini je u proseku oko -150 °C, voda bi se odmah zamrzla što u filmu nije prikazano na taj način. Dalje, bilo kakvom biću u takvom okeanu ne bi na kraj pameti palo da izlazi na površinu jer em bi se trenutno smrzlo em u toj ledenoj pustoši nema hrane. Evolucija ih ne bi pripremila za lov na površini gde nema lovine.

Ovakve stvari mi prilično smetaju jer ukazuju na to da scenarista nije uradio domaći zadatak. No, što se radnje filma tiče, ako zažmurimo na ove gluposti, može da prođe, ima smisla. Doprinosi krajnjoj poruci, zapravo pitanju.

Kritika je uglavnom pohvalila "Raport", na "Paradajzima" čak 77% pozitivnih kritika. Kažu: "Klaustrofobičan i stilski polako razvijajući triler koji je vratio nauku u naučnu fantastiku." (izvin'te na kljakavom prevodu)
Po meni, malo su ga previše ocenili.

Nit' znam koliko je koštao nit' koliko je zaradio. U AmeriKi je pokupio smešnih 113.000 "zelenih" što je uvredljivo malo za ovaj dobro urađen film. Valjda ondašnjoj publici nije bio dovoljno atraktivan. Možda je trebalo da stave neku poznatu glumicu u "vrućim pantalonicama" pa da gledaoci pohrle da ga vide i uživaju u uloženom trudu sineasta.

Zbog toga što film vidim kao "mali" od mene ocena Osrednje. Preporuka za gledanje samo ljubiteljima "matica i šrafova" jer je najjači u uverljivom prikazu letelice i opreme. Meni je to bio užitak gledati. Radnja, kao što više puta rekoh, već previše puta eksploatisana pa ne donosi ništa novo.

http://www.imdb.com/title/tt2051879/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:00:09 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 54
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.09.2013. 17:36:12 »

Za mene je ovo bila prava uzivancija. Konacno sam odgledao film iz cuga. Efekti i realizacija su vrhunski. Na zalost ima dosta manjkavosti upravo u onom Naucnom! I ja bih dao ocenu Osrednje.
« Poslednja izmena: 17.09.2013. 17:38:47 od bapabrapa » Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.09.2013. 00:11:09 »

Zadovoljan...slozio bih se sa predhodnim ocenama. Preporuka.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 01.10.2013. 15:18:07 »

Ugasio nakon 10 minuta. Dosadno.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 11.11.2013. 09:21:52 »

Ni posebno oduševljen, ni posebno razočaran. Odgledao i nakon toga obrisao. Nema ničega što bi me navelo da ga pogledam ponovo, nekada u budućnosti.
Ocjena - za jedan manja od osrednje.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 14.11.2013. 19:47:10 »

Što bi rekli, ni previše, ni premalo. Taman za ocenu osrednje.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 26.11.2013. 14:28:24 »

Oprobao gledati... nije islo... mozda oprobam opet.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.