SF tim
* 15.12.2019. 23:08:35
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Гадкие лебеди - Ružni labudovi  (Pročitano 1987 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 08.09.2013. 14:23:09 »

Гадкие лебеди - Ružni labudovi (2006)

Ekranizacija istoimenog romana braće Strugacki. Zapravo, pre bi se moglo reći da je snimljen po motivima romana jer je mnogo toga izmenjeno uključujući i kraj. Osnovna poruka je ostala ali malo uprošćena i direktno iskazana dok je finale sasvim različito i prilično depresivno umesto na neki način optimistično.
Roman je napisan 1967. ali u SSSR-u objavljen je tek 1987. pod naslovom "Время дождя" (Vreme kiše) zato što je bio cenzurisan zbog kritike celog ljudskog roda i negativnih pogleda na sadašnji svet.
U nas je preveden i objavljen 1988. kao deo kompleta izabranih dela Strugackih (Naučna fantastika braće Strugacki, Narodna knjiga, Dečje novine, po bibliografiji na ZS). ZŽ-u je promakla pa je nema u enciklopediji iako je objavljena kao samizdat u SSSR-u i 1972. bez odobrenja autora, u Nemačkoj.

Ovo delo nije akciono poput Обитаемый остров, više liči na Stalkera ali ideja je prenesena mnogo direktnije. Zajednička im je veoma usporena radnja, česti dugi kadrovi (po meni neprilično i nepotrebno) i odsustvo jasne priče, tj. tek pri kraju saznamo "šta je pisac 'teo da kaže". Završna scena jeste lepa, jasna i bogata porukama ali treba imati nerava pa dočekati... Ne vidim svrhu snimanja likova kako prolaze kroz duuuuugi hodnik sve gledajući im leđa, previše mi liči na nedostatak ideje kako popuniti vreme do kraja.

Knjiga mi je nekako promakla (zapravo ceo komplet, valjda sam već bio pročitao većinu tih romana pa nisam hteo da se trošim zbog jednog naslova) tako da ne znam tačno šta je sve promenjeno u filmu. Mogu da zaključim samo na osnovu onoga što piše na Vikici (Гадкие лебеди (повесть)) a po tome film je prilično pojednostavio siže romana, čak donekle izmenio krajnju poruku. Na žalost, to nije doprinelo kvalitetu filma, odnosno atraktivnosti. Da bude jasno, ne kažem da je loš, samo nije dobar onoliko koliko bi trebalo da bude na osnovu predloška Strugackih. Prilično sam siguran da većini gledalaca neće biti zanimljiv, čak može biti i dosadan. O čemu se radi saznajemo tek u završnom delu filma. Kao što rekoh, treba to dočekati. U svakom slučaju, različit je od "glavnotokovskih" zabavnih ostvarenja.

Poznati ruski pisac Viktor, kao član komisije UN, na putu ka nekom gradiću u Rusiji svrati do bivšeg člana komisije da se raspita o čemu je pisao u svojim izveštajima. Tako saznajemo da postoje "ljigavci" koji imaju neka čudna svojstva. Šta tačno mogu i šta tačno jesu ostaje nejasno do kraja. Ljigavci su tu samo kao sredstvo, lakmus koji služi da se ljudski rod vidi onakvim kakav jeste. Koliko sam shvatio, u romanu imaju značajniju ulogu i mnogo su bolje definisani. Ovde ostaju nedorečeni.
Kada Viktor stigne na svoje odredište nađe gradić na koji pada prepotopska kiša bez prestanka i deo je već potopljen. U izolaciji je, vojska svuda okolo a i u samom gradu. Komisija bi trebalo da odluči šta da se radi. U gradu su samo ljigavci i deca u školi za veoma inteligentne đake. Decu podučavaju ljigavci ali sve do kraja nije jasno da li su i deca postala neka vrsta ljigavaca ili su samo pod njihovim uticajem.
Previše nedorečenosti u filmu, za moj ukus.

Od ostalih članova komisije sazna da su se ljigavci pojavili sa kišom. Lice i telo im je deformisano, kao da je obavijeno krpama i imaju sposobnosti koje u filmu ne vidimo, osim levitacije razreda. Jedino što se naglašava je značajno viši nivo inteligencije i moralnosti (mada ovo drugo nije baš jasno ako se ne zna sadržaj knjige) i mogućnost sagledavanja pravog stanja ljudskog društva.

U školi je i Viktorova kćerkica Ira, potpuno predana "stvari" ljigavaca. Čini se da i sama ima neke mogućnosti koje obična deca nemaju. Viktor uzalud pokušava da je nagovori ili joj naredi da pođe sa njim i izađe iz grada jer vojska je odlučila da pobije sve koji imaju tu, pretpostavimo, genetsku anomaliju pa su ljigavci. Neposredno pre hemijskog napada koji će to mesto opustošiti vojska evakuira sve ljude ali deca odbijaju da pođu. Viktor grozničavo pokušava da ih nađe i spase...

Radnje nema mnogo, ovo je više filozofsko delo tako da je bitnije ispratiti dijaloge i pokušati pohvatati poruke. Pa ko uspe nešto da pronađe reći će da je film odličan, ko ne da je negledljiv. Ima li čega da se pohvata prosudite sami, ja se ne usuđujem. Onih par poruka koje su date eksplicitno nije teško shvatiti. Može biti teško prihvatiti ih jer em su istinite em ni malo pohvalne za nas kao rod. I, na kraju, šta da radi izuzetno pametno dete koje je videlo zvezde, mnogo širi horizont svesti od našeg, u običnom svetu do da bude beznadežno nesrećno. A i mi sa njom...

Gluma je dobra, scenografija polupotopljenog grada ubedljiva, muzika primerena. Režija, hmmm... onako laički posmatrano, nedovoljno dobra. Imam utisak da je Konstantin Lopušanskij simplifikacijom romana umanjio jasnoću radnje a presporim tokom umrtvio film. Da se tokom tih dugih kadrova ima o čemu razmišljati pa ajde, ali ja nisam uspeo (što ne znači da vi nećete).

Zvaničnih kritika nisam našao a gledaoci koji su ih pisali uglavnom ga ocenjuju kao odličnog, 10/10.
Film se vodi i kao "Gadkie lebedi" ili "The Ugly Swans".

Da li ga gledati... paaaa, ne znam šta da kažem. Ja sam ga odgledao na čak tri "rate". Ne mogu da kažem da je loš ali sigurno je drugačiji od očekivanog. 'Zbog radi zato' ocena Osrednje.

http://www.imdb.com/title/tt0439581/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:37:03 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.