SF tim
* 23.10.2020. 23:33:17
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Byzantium - Vizantija (2012)  (Pročitano 2859 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.09.2013. 20:20:13 »

Byzantium - Vizantija (2012)

Teško je biti žena, majka, kurva, pa još vampir, i tako par vekova. Nil Džordan po treći put priča o vampirima na sasvim nehororičan način, pravi porodičnu dramu o majci i kćeri vampirkama. Moram reći da mi je (kao i "Intervju sa vampirom") njegov usporen ritam pomalo dosadan. Da ne bude zablude, mislim da je režija veoma dobra, radnja je lepo vođena, priča teče melanholično i sasvim odgovarajuće lagano, ali, eto, meni to ne odgovara (a i ne marim za vampire).

Džordan polako odmotava priču kroz kratke zapise šesnaestogodišnje devojke Elenor, prateći njen smušen život koji se vrti oko tajne koju nikome ne sme ispričati. Ipak, lagano saznajemo sve detalje o njoj i njenoj majci.
Na prelazu XVIII i XIX veka Klara je vrlo mlada devojka koja preživljava prodajući stvari na plaži. Jedan oficir je surovo gurne u svet prostitucije u kome zaradi smrtonosnu boljku ali i rodi devojčicu Elenor kojoj poštedi život (u bordelu ne smeju živeti deca), u tajnosti je da u sirotište kod časnih sestara i redovno plaća njene troškove. Kada se, godinama kasnije, vojnik koji ju je upozorio na opasnost od oficira i dotični vrate iz rata teško bolesni, vojnik, bogati plemić, tražeći sebi leka dođe do "neimenovanog anđela" koji daruje večni život ali samo onima koji su spremni prvo da umru. Pogađate u šta ih "anđeo" pretvara.
Klara krade tajnu i sama ode do tajnog mesta i postane vampir, jedina žena u tajnom društvu nemrtvih. Oni primaju samo dostojne i isključivo muškarce. Ona, em je kurva, em žena, predstavlja anomaliju pa nju i kćer sve vreme progone. Klara je požrtvovana majka i devojka ne zna za stalnu opasnost ali vremenom će spoznati sve što nije znala i sazreti kao večito mladi vampir.

Vampiri u ovom filmu nisu oni koje poznajemo iz filmova strave i užasa. Ovi su pravdoljubivi, ubijaju samo one koji su spremni ili one koji to zaslužuju. Nemaju velike očnjake već bodu kandžom u koju im se pretvori nokat na palcu kada se spremaju za hranjenje (i ubijanje). Ima tu izuzetaka pa stradaju i nevini, ipak su to vampiri.

Dešavanja iz daleke prošlosti prelivaju se u sadašnjost, majka i kćerka moraju da se izbore sa vampirima koje su poznavale još pre dva veka ali i sa načinom života koji ne menjaju sve to vreme. Kao da su robinje onoga što su bile dok su bile ljudi.

Rekao bih da je vrednost ovog filma više u načinu na koji je priča ispričana nego u samoj radnji. Uvek mi smeta kada u filmu praktično nema normalne osobe, svi su na neki način izvan opšteg toka. Zbog toga može delovati da je film bogat sadržajem, slojevima ali u ovom slučaju, iako me je ostavio zamišljenog, ne uspevam da ih pronađem. Iako čudna, ipak je ovo priča o mladoj devojci koja traži sebe i normalan život, koliko ga jedan vampir može imati. Težak i neobičan život i nesmrt podrazumeva iste takve probleme ali kada se sve svede, ostaje samo priča o samohranoj majci i detetu koje pronalaze sebe u negostoljubivom svetu. A takvih priča ima onoliko...

Kao što sam rekao u jednom drugom prikazu, pokušavam da pratim karijeru Sirše Ronan i zbog nje sam gledao film (iako je o vampirima). Sirša je dobra (mada ne onoliko koliko sam se nadao), neki kritičari hvale njenu ulogu, ali iako je nosilac priče mislim da je ovo film pre svega Geme Arterton. Zbog ove uloge počeću da je cenim kao glumicu. Ne samo što izgleda baš seksi već je odlično odglumila snažnu majku koja uspeva da svoje dete provede kroz sve nedaće. Zbog nje vredi odgledati film.

Budžet je bio skroman, 8 miliona funti, ali ni produkcija nije bila zahtevna, ima samo mrvicu specijalnih efekata. Film ni ne traži više.

Od horora nema ni traga. Da, vampiri ubijaju i piju krv ali to rade nekako otmeno. Ovo je čista drama.

Zašto se zove Vizantija ne bih znao kasti. Borave u bivšem hotelu tog naziva a na kraju se pojavi vizantijska sablja ali pre mi liči da autori nisu znali kako da imenuju film pa eto... zvuči starostavno, zar ne?

Kritičari uglavnom hvale film (60% na paradajzima). Recimo da se slažem sa tim da je ovo umetnički film koji ne teži pukoj zabavi ali imam utisak da nudi pre svega dobar zanatski deo - režiju i glumu a mnogo manje dobru priču.

Prikazivan je u Velikoj Britaniji i nešto malo u SAD, finansijski je katastrofa jer je "zaradio" manje od 90.000 dolara.

Od mene ocena, hmmmm... recimo Osrednje jer mi je bio dosadnjikav na momente. Ipak, zbog dobre (ma, odlične) Geme i solidne Sirše neću vam reći da ga zaobiđete. Pazite samo da budete u pravom raspoloženju dok ga gledate jer uz njega nećete zaboraviti na svoje brige.

http://www.imdb.com/title/tt1531901/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 19:43:04 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.09.2013. 19:29:25 »

Hvala na pregledu filma. Nisam ga vidio ovdje u kinima, tako da me ne cudi malena zarada. Takodje, broj samo pokazuje USA (oko 95K), a film je prevashodno Britansko/Irski.

Nisam siguran da cu ovo gledati... no nikad se ne zna...Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.