SF tim
* 11.12.2019. 09:47:15
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (50%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Планета Бурь - Planeta bura (1962)  (Pročitano 2571 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 13.08.2013. 23:23:54 »

Планета Бурь - Planeta bura (1962)

Film čije barem dve scene nosim u sećanju svih ovih godina (i decenija) - lebdeće površinsko vozilo i robota koji nosi dva kosmonauta dok mu se noge tope u lavi. Toliki je utisak ostavio na mene kao klinca dok sam ga gledao na crno-belom televizoru u ta davna vremena.

U vreme kada je nastao bio je u samom svetskom vrhu po tehničkim rešenjima i specijalnim efektima. Nekoliko doktora i magistara nauka učestvovali su kao savetnici. Ipak, na samom početku stoji obaveštenje da o Veneri nema mnogo podataka i da su kontroverzni ali da fantastika omogućava da se "pogleda" u neotkriveni svet. Čak i ako nisu uspeli da pogode stvarno stanje ne sumnjaju da će jednom sovjeti svojim očima gledati površinu Venere.
Predstava o Veneri toliko je romantična sa životinjama, čudnim retkim biljkama, Venerijancima... da me podseća na Melijesov "Put na Mesec", u lepom smislu. To ne čudi jer istoimena knjiga Aleksandra Kazanceva po kojoj je sniman pisana je tek druge godine kosmičke ere a film sniman 3-4. praktično u vreme Gagarinovog leta. Mnogo toga nije se znalo. Prve fotografije sa Venere poslala je sonda Venera-9 čak 13 godina kasnije. Otuda prostor za maštanje o životu na najsličnijoj planeti Zemlje.

Tri broda prilaze Veneri, jedan odmah strada od sudara sa svemirskom kamenčinom i nestaju u obliku pare. Ostala dva nastavljaju misiju. Iako su planovi poremećeni, odlučuju da rizikuju i pošalju prvi tim jedrilicom koja bi pronašla pogodno mesto za sletanje lendera sa drugim timom. U orbiti ostaje samo jedan član posade, jedina žena, Maša.
Jedrilica sleti daleko od lendera i dvojica kosmonauta uz pomoć robota kreću ka lenderu. Istovremeno iz lendera trojica kreću ka njima lebdećim vozilom. Usput oba tima upoznaju Veneru. Brane se od velikih biljaka mesoždera, nekih guštera veličine čoveka (setite se Gorna, lol), uzimaju uzorke svega i svačega, otkriju potopljeni drevni grad, skulpture... i često čuju nešto kao pesmu iz daleka...
Ovaj segment je tipična avantura. Venera je predstavljena kao preistorijska Zemlja u doba dinosaurusa samo sa retkom faunom i florom, više je kao kamenita golet se tu i tamo biljkama i živuljkama.

Kroz film je ne preterano uglavljena i politička propaganda i to je prilično zanimljivo ako se uporedi sa američkom naučnom fantastikom tog doba. Ima podosta i Denikenovštine - vanzemaljci su možda posetili Zemlju, panspermija, svaka civilizacija je viđena za širenje svemirom... Ta filozofiranja data su kroz monologe i dijaloge. Film nikako nije samo avantura, prilično ideja je ubačeno kroz tekst likova.

U to vreme žestokog hladnog rata vidljive su razlike Holivuda i sovjetskog pogleda na svet. Dok su "holivuđani" plašili svoje sunarodnike raznoraznim čudovištima iz svemira Rusi su predstavili v-ove kao prijatelje, iste kao mi.
Ameri su bili opsednuti mogućnošću atomskog rata i crvene opasnosti pa su im v-ovi bili simboli zlih Rusa. Prebacili su atmosferu straha od komnunizma u svoje filmove samo što su crveni dobili kostime vanzemaljskih čudovišta.

Sa druge strane Sovjeti su smatrali da su svi ljudi (čitaj radnici i seljaci) drugovi, da istom teže - oslobođenju od zlih kapitalista, uz podrazumevajući dodatak: "mi smo kao prva socijalistička država prijatelji i prirodne vođe svih radnika i seljaka na svetu". Tako je njihova misija na Venru mešovita - među Rujama je i Kern sa svojim robotom, mister Džonom, obojica Amerikanci. U to doba bilo je nezamislivo da Holivod snimi film u kome Ameri sarađuju sa Rujama u svemiru. Kern je iskorišćen da se ukaže na različite poglede na ljudsku prirodu.
Tako reče Kern misleći da posada lendera neće doći po njih: "Ljudi su prirodno sebični i kukavice." a Šerba mu odgovara: "Ljudi su prirodno prijatelji!"

Gluma je solidna. Možda su glumci malo preozbiljni, duboko zamišljeni kao da igraju tešku partiju šaha. Ali, opet, ovo nije današnja produkcija, '62. su obraćali pažnju da duševno stanje likova i usklađivali ga sa situacijom u kojoj su. U nekim scenema su preterali pa ima patosa, recimo kada jadna, sva u suzma, očajnog izraza lica, neodlučna Mašenjka ne zna da li da posluša Zemlju i ostane na orbiti ili sleti i pokuša da pronađe svoje drugove i voljenog. Srećom, to su primenili svega par puta.

Avantura i tehnički deo filma su ono najbolje. Do te mere su dobri da uz ovaj film obavezno ide priča o tome kako su ga Ameri preveli, poamerikanizovali ruska imena, dosnimili malo scena i tako napravili čak dva "svoja" filma. To kazuje da je produkcija bila u samom svetskom vrhu.

Danas je sve to beznadežno zastarelo i smešno. Ne znam kako bi ga mladi sada gledali, valjda bi se valjali od smeha. No, u doba kada je nastao bio je jedan od kamena međaša, izvanredan primerak ondašnje naučne fantastike.

Minusa ima. Problem je unutrašnja logika. Recimo, prikazan je ogromni biljojedi dinosaurus na stenovitoj goleti. Pa, umro bi od gladi u takvoj sredini.
Kernu robot otvori vizir na skafandru kako bi mu dao tabletu leka, i Kernu ništa. Pa, šta će im onda odela???
U jednoj sceni objasne kako je kiseonik vezan za tlo i nema ga u atmosferi a u drugoj 'ladno zapale logorsku vatricu koja veselo gori.

Ima i malo duhovitosti. Tako radio-vezom pitaju robota o kosmonautima koji su sa njim ali se ne javljaju:
Centrala: Izvestite o položaju svojih saputnika. (hoće reći, gde su)
Robot; Njihov položaj je horizontalan. (hehe, leže ljudi bolesni, šta zna robot Džon šta je položaj Very Happy)

Robot nije svemoguć, možda ima tek rudimentarnu veštačku inteligenciju. Pomalo je i nespretan. Ali, bez njega posada jedrilice ne bi uspela da se spase.

Muzička numera, pesmica je simpatična i vedra. (skinuo i slušam Smile)

Teško mi je da budem objektivan jer je ovo film moje rane mladosti, detinjstva čak. Na sreću, opšte je mišljenje (uključujući ZŽ) da je "Planeta bura" izvanredan film. Tako ću ga i oceniti - Izvanredno! Antologijski film.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D1%83%D1%80%D1%8C
http://www.imdb.com/title/tt0056352/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:36:27 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 29.08.2013. 18:33:42 »

Pogledao ga. Efekti su malo slabiji s obzirom na američke filmove.
Titl je dosta loš, jer se prebrzo izmjenjuju rečenice i zato mi je film bio dosta konfuzan, nisam pohvatao dosta toga. Sovjetski herojski astronauti su prikazani na dosta romantičan način, kako će učiniti sve za druga, i sl...
S obzirom na sve, solidan film. Preporuka za gledanje.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 26 upita.