SF tim
* 17.10.2019. 22:26:54
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (50%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Eolomea (1972)  (Pročitano 1755 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 03.08.2013. 15:29:21 »

Eolomea (1972)

Za mene "redak zver" - jedini istočnonemački naučnofantastični film koji sam gledao (Vikica kaže da su ih snimili čak osam). Rađen je uz pomoć SSSR-a i Bugarske. Posmatran samo kao SF delo loš je do negledljivosti ali imajući u vidu mesto, vreme, istorijske okolnosti u kojima je nastao da se u njemu "pročitati" više od tvrde SF i postaje zanimljiv.

Radnja je krajnje jednostavna, malo šta se dešava. U neodređeno dalekoj budućnosti kada ljudi putuju širom sunčevog sistema devet svemirskih brodova nestane sa sve posadama. Jedna od pretpostavki je da su u sudaru sa anti-materijom uništeni. Prof. dr Lepotica, pardon, Marija u liku i telu vrlo veoma do neumereno lepe Koks Habeme (Cox Habbema) dobije zadatak da ispita slučaj i proba da ipak pronađe nestale brodove. Savet za svemir odluči da zabrani sve letove dok se ne odgonetne šta se desilo. Jedini protiv je profesor Tal. Tragovi dovedu Lepoticu do Tala koji joj ispriča o signalu koji je stigao sa daleke zvezde. Dekodiran glasi "Eolomea". Iako je tako dokazano da nismo sami u svemiru, visoki savet za svemir nije dalje istraživao Eolomeu i taj program je zatvoren.

Istovremeno, na nekoj svemirskoj stenčugi u stanici Luna 3 dvojica članova posade se dosađuju. Jedan od njih je Dani, kapetan koji ne želi da bude kapetan bele (svemirske) laGJe ali mu stalno odbijaju otkaz koji daje pa mora da bude tu gde je.

Kada ogromna svemirska stanica Margot (nisam siguran da li se u nemačkom čita ono "t" na kraju) prestane da odgovara centrali na Zemlji, Lepotica i tim za spasavanje odu da vide šta se dešava. Zateknu praznu stanicu. Sačeka ih samo Dani kome su naložili da prati odbegli brod koji je sleteo na Margot. Tu je i neka kanta od robota iz kog ne mogu da izvuku nikakvu informaciju, mada je Lepotica pokušala sa asimovljevim prvim zakonom.

Na kraju, sve se očas posla odgonetne samo od sebe - brodovi su tu, posade takođe, prof. Tal i njegov tajni projekat "Eolomea" odnosno put na nju.

Radnja je skoro bez radnje, maltene da je nebitna. Skoro sve se svodi na prepričavanje onoga što se događa. Sednu likovi, pijuckaju čajčić, kaficu ili nešto jače i ispričaju šta se dešava u filmu. Veliki deo filma dvojac na Luni 3 sedi i diskutuje o svojim problemima. Dani kuka kako neće da bude tu a matori kolega kako nije dugo video sina. Krajnje dosadno i van priče. Akcije ima vrlo malo, čak i kada bi se reklo da ne može bez nje, ovde su uspeli da je izbegnu. Najdramatičniji momenat je poletanje nestalih brodova sa Margot ali samo kao SF scena, inače bez ikakve naznake da nešto može poći na loše (Marfi ne stanuje ovde). Dakle, prilično dosadan film za SF-fanove.

Manirizam mi pada na pamet kao odrednica za ovaj film. Manje je bitna radnja od načina, stila kojim je rađen. A to već može biti zanimljivo za razmatranje. Da bi mlađi od 40 godina shvatili o čemu pišem sledi kratak istorijski pregled (kikiki, pa ko izdrži...).

Elem, pobednici u drugom svetskom ratu nisu se povukli iz država koje su oslobodili već su ostali i postali "oslobodioci". Nametnuli su svoju kontrolu "oslobođenim" zemljama. Ta kontrola bila je različita za zapad i istok.
Dok su SAD smatrale da države koje kontrolišu treba da budu ekonomski jake i da same plaćaju "pomoć" "oslobodilaca" pa su pomogle Zapadnoj Nemačkoj da što brže izađe iz posleratne krize i ojača, dotle je SSSR svoje satelite smatrao za niževredne zemlje koje ništa same ne smeju da rade. Umesto da one plaćaju sovjetsku vojsku, SSSR je plaćao da održi njihove neefikasne privrede.

U slučaju Nemačke stvari su bile još drastičnije. Zapadna je napredovala zahvaljujući SAD (makar ekonomski). Parola SAD je bila da su u Evropi da "Nemačka ostane dole (vojno nesposobna za pokretanje još nekog rata) a SSSR van (Evrope)".
Istočna Nemačka nije bila te sreće. Rusi su smatrali da od nje treba da se naplate za sve zločine nacista, 20 miliona ubijenih, i sva uništavanja SSSR-a tokom Otadžbinskog rata. Zato je DDR (Deutsche Demokratische Republik) bio pod najžešćom kontrolom svojih "oslobodilaca".

E, u takvim uslovima nastala je Eolomea. Svega 3-4 godine posle Čehoslovačkog proleća, pobune koju su sovjeti ugušili tenkovima.

Prvo što me je iznenadilo je manir u kome je snimljen - hipi!!! Zamislite hipije u SSSR-u! Teško, a tek u DDR. Likovi su podeljeni na ozbiljne državne službenike i praktično hipija Danija, koji ceo film nosi pocepane čarape, razbarušenu kosu, stalno pokazuje težnju da bude slobodan. Kada se Lepotica spetlja sa hipikom i ona pređe na tu stranu, barem u scenama odmora na moru (Galapagos kog glumi Bugarska Very Happy).
Deo specijalnih efekata takođe je u maniru tog vremena, post-hipi do delirijumičnih (al' skovah pridev). Zahvaljujući dodatku sa DVD-a koji ide uz film može se saznati da su autori bili pod snažnim uticajem "Odiseje" pa je verovatno i to bitno uticalo da duh (hipi) zapada zapahne i Eolomeu.

Prof. Tal uspeva da pošalje brodove uprkos zvanične zabrane, tajno. U strogom DDR-u koji je ubijao svoje građane koji su želeli da pređu na zapad, ovakva ideja je vrlo smela. Prosto se čudim kako su to sovjetski cenzori propustili. U filmu inače glume i Rusi a film je razvijan u SSSR-u tako da ništa nije moglo da promakne. A možda i nije. Možebiti da su taj put posmatrali kao na još jednu priliku da izvezu svoju ideologiju i prošire Istočni blok.

Ipak, glavni lik, bundžija Dani to je samo na ličnom planu, takoreći salonski hipi. Jeste da stalno kuka kako želi da bude slobodan ali prilježno izvršava svoje zadatke kosmonauta a na kraju se i žrtvuje napuštajući svoju dragu Lepoticu, slobodu na Zemlji i pridružuje se putnicima na Eolomeu. Baš kao pravi dobri pionir ili poslušni drug građanin.

Za glumu nikako ne bih mogao reći da je loša, naprotiv, milim da su svi glumci dobri. Ali ne razumem režisera koji je većinu likova postavio tako da deluju kao da su stalno na lakim drogama. U nekim scenama to ispadne krajnje neprilično (recimo opšti kikot na šalu tokom sednice na kojoj su delegati obavešteni o nestalim brodovima i verovatnoj pogibiji 150 članova) a u nekim smešno (spasilačka ekipa tokom istraživanja opustele Margot stanice hoda kao pubertetlija koji prilazi devojci). Osim prof. Tala i donekle Lepotice svi se ponašaju prilično neodgovorno, u stilu "lako ćemo" ili "nije bitno" (ah, da, i stari kosmonaut na Luni 3 je stalno ozbiljan).

O tehničkom aspektu teško mi je odrediti se. Iz DVD-dodatka saznajemo da su se baš trudili da se što više približe "Odiseji" i to se vidi, to je plus. Ali značajno manja sredstva od onih kojima je raspolagao Kjubrik takođe se primećuju. Kretanje brodova ne deluje baš sjajno. Recimo da su specijalni efekti osrednji, video sam i mnogo lošije i mnogo bolje.

Mislim da svaku hvalu zaslužuje kostimografija. Žena koja je to radila čak je išla u Zvezdani grad kod Moskve i napravila skice na osnovu pravih odela kosmonauta. Što se tiče svakodnevne odeće u ondašnjem stilu je. Haljine i odela koje nosi Lepotica udružene sa njenim stasom i likom pravi su praznik za (moje) oči. Moguće da je razlog mog pozitivnog stava to što je u pitanju moda moje mladosti pa mi sada izgleda fenomenalno. Ako se vama ne dopada, izvinjavajte zbog preterane hvale.

Da zaključim. Film kao film je loš. Kao provokativno delo u jednom strogo kontrolisanom društvu sa mogućom krajnjom porukom da Istočni Nemci slobodu moraju potražiti van svoje države-zatvora (na nekoj Eolomei) i da put moraju planirati i izvesti skriveno od vlasti, rađeno u tada modernom hipi-stilu, sasvim je zanimljivo i hrabro.

Ipak, pošto je pre svega SF film, od mene ocena samo Loše uz preporuku da se naoružate strpljenjem i odgledate ga.

Hvala Lemonzoo-u što je pronašao ovaj film i što je uradio titl. Nisam znao za njega a nema ga ni u enciklopediji ZŽ.

http://www.imdb.com/title/tt0068542/

ps, znam da sam preterao sa onim "Lepotica" ali možda tako navabim još koga da odgleda film i napiše svoje utiske. Very Happy
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:00:55 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.