SF tim
* 24.10.2020. 00:15:20
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 5 (83.3%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 1 (16.7%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Halo 4: Forward Unto Dawn - Halo 4: Napred do pobede  (Pročitano 7310 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 01.08.2013. 02:21:51 »

Halo 4: Forward Unto Dawn - Halo 4: Napred do pobede (2012)

Nije lako odrediti koji format je ovo delo rađeno po poznatoj igrici. Gledao sam verziju za DVD pa ću ga tretirati kao film. Šta god da je, dobro je urađeno.

Studio koji razvija igru Halo 4 želeo je promotivni materijal u igranom formatu kako bi privukao nove igrače. Ideja je da gledaoci bolje upoznaju glavne likove i bez igranja igrice dobiju neku vrstu uvoda u radnju i, jasno, požele da je igraju. U početku nije bilo baš jasno šta producenti žele. Da li uvodnu epizodu standardne serije, mini-seriju, film ili nešto deseto. Završilo se snimanjem veb-serije od pet vebizoda od po 15 minuta. Kasnije je produžena verzija kao film pune dužine (90 minuta) objavljena na raznim vrstama diskova. O ovoj verziji sada pišem.
Napominjem da igrice ne igram i nemam pojma o čemu se radi u Halo 4 tako da ovo delo posmatram kao film sa, meni, potpuno nepoznatom radnjom i likovima.

Godine 2525. ljudski rod je kolonizovao svemir i živi na mnogim planetama. Na jednoj od njih nalazi se vojna akademija. Film prati grupu (jedno odeljenje) novih regruta. U toku je veliki rat protiv pobunjenika koje svi mrze jer su ih tome naučili od malena. Radnja je fokusirana na jednog mladića, Tomasa Laskija, njegove nedoumice oko rata, sopstvene sposobnosti da bude vojnik, neposlušnosti na vežbama, ljubavi sa koleginicom itd. Samo njegov lik je razvijen dok su ostali manje-više statisti koji dobijaju tek po neku priliku za iskazivanje karaktera.
Ovaj deo je uobičajena priča o novopridošlicama u vojnu akademiju. Dobro urađeno ali ništa van standardne šeme.

Kroz odgonetanje strogo poverljivog snimka, koje radi jedan kadet, ubacuje se "bubica" o tome da pobunjenici možda nisu pravi neprijatelji. Ono što na snimku vide kao nejasan odbljesak na viziru kacige u drugom delu filma napada akademiju. Tehnički superiorni napadači ubijaju sve redom. Kadeti moraju da pronađu način da prežive. Taman kada pomisle da su pokojni, u pomoć im stiže nepoznat borac, jedini koji može da parira napadačima...

Kako god da posmatram ovo delo, dobro je urađeno. Čak i na drugo gledanje bilo mi je zanimljivo.
Sa budžetom manjim od 10 miliona i ekipom mladih, još neafirmisanih glumaca, postignut je dobar kvalitet.
Dopada mi se većina stvari - režija, gluma, fotografija, specijalni efekti, primerena muzika u najnapetijim delovima... Naprosto, produkcija je dobra.

Zamerki bih imao malo.
Prvi deo, upoznavanje sa kadetima i priča o njihovim problemima u akademiji je nepotrebno duga i pritom još priličan kliše. Nesrazmerno je dug u odnosu na "pravu" radnju (naročito ako uzmemo u obzir broj poginulih pa se pitam zašto su se trudili da nam ih predstave), deo kada vanzemaljci napadaju i traju borbe. Prizori borbe su mi se baš dopali. Odlično urađeno (sa sve usporenim snimcima tačno tamo gde je potrebno).

Drugi problem je to što ovo nit' je serija, nit' promo-snimak, nit' film već sve to pomalo. Kao promotivni materijal deluje baš kako treba, ostavlja otvoren kraj koji možete popuniti tako što ćete pazariti i odigrati igricu.
Kao serija, da je pilot-epizoda, rekao bih da je fenomenalna i željno očekivao sledeće epizode.
Da je prvi deo najavljene, recimo, trilogije filmova takođe bih rekao da je odlično.
Ali, ne! Ovo je samostalno delo iza koga ništa ne sledi (iako je bilo razmišljanja o snimanju prave serije, odnosno celovečernjeg filma).
Potpuno otvoren kraj, gde ne znamo ni ko su napadači, ni zašto napadaju, ni ko su super-borci koji su pomogli da nekolicina kadeta preživi, ne funkcioniše u filmu. Prosto mi deluje nepošteno ostaviti toliko pitanja bez odgovora.

Od mene ocena Dobro i preporuka da ga odgledate. Snimljen je tako da možemo da ga gledamo i mi koji ništa ne znamo o igrici, pa izvol'te. Very Happy

http://www.imdb.com/title/tt2262308/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:05:27 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 01.08.2013. 10:24:41 »

Moji utisci,mada sam ga gledao pre duzeg vremena,su bas,bas dobri.Sef je sve lepo objasnio,nesto dodati,pod uslovom da ti se svidja film ili sta vec,bilo bi suvisno i nepotrebno.I od mene ocena dobro i svakakao preporuka.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 01.08.2013. 12:50:30 »

Bilo bi zanimljivo vidjeti film baziran na Halo - prvoj orginalnoj igri, no nisam siguran kako bi to proslo sa Niven-om, sa obzirom da je slicno Ringworldu. Prve dvije igre sam igrao, (prvu cak sta vise i zavrsion), no ovaj film jos nisam gledao. Izgleda dobro, mozda ga pogledam ovaj vikend. Hvala na preporuci.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 04.08.2013. 10:12:22 »

Sta god da im znacio ovaj film (uvod za seriju, reklama za igricu, ..,), meni se dopao.
Sačuvana

S verom u Boga
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 05.08.2013. 02:00:32 »

Drugi problem je to što ovo nit' je serija, nit' promo-snimak, nit' film već sve to pomalo.

Iznervirao se tražeći odgovarajući "format". Rolling Eyes

Dan je sve rekao, s tim da bih ja naglasio da je najveća zamerka odugovlačenje sa početka (sredine)filma, vezanim za život kadeta.
Od glumaca samo sam ranije gledao onog "Kineza" u seriji Supernatural, ali svejedno, poprilično dobra gluma.
Od mene kao gejmera ocena dobro i nada u nastavak.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 13.08.2013. 19:01:43 »

Neznam zasto, vec izvesno vreme, film mi je gotovo zaboravljen stajao u kompu spreman za gledanje. Valjda sam po skidanju nasao nesto drugo sto mi je okupiralo paznju, pa su godine dalje odradile svoje. Kako bilo da bilo, trazeci cime da se zabavim i zaboravim na to sto mi se znoj niz kicmu sliva u sedeci deo moga ja, vratih se filderu nepregledanih filmova. I mogu vam reci da sam se prvo iznenadio kako da preskocim i ostavim za kasnije film iz mog omiljenog zanra, a kad sam poceo da gledam iznenadio me je i sam film i to prijatno. Film je jako dobro odradjen i predstavlja ce dobru podlogu bilo da ce raditi filmove kao nastavak ili mozda cak i seriju (za sta ja licno navijam). Nemogu samo da zamislim da ce na ovome stati.
Elem sve u svemu preporuka i jako dobra ocena od mene.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 16.08.2013. 22:18:10 »

Film je jako dobro odradjen i predstavlja ce dobru podlogu bilo da ce raditi filmove kao nastavak ili mozda cak i seriju (za sta ja licno navijam). Nemogu samo da zamislim da ce na ovome stati.

Nije bitno, film ili serija, samo da ne stanu.  pozdrav
Mada, što ti kaže, bolja bi bila serija.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.10.2013. 15:04:29 »

Ugasio sam ovo nakon 5 minuta. Slabo.
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 27.08.2015. 10:35:24 »

od mene dobro
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.04.2016. 21:05:18 »

Ja odgledao novi crtani.
Sve mi razjasnio i jos mi se dopao.
Halo The Fall of Reach

Sad vidim da je to serija  grrr
Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 26 upita.