SF tim
* 25.05.2020. 15:15:49
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 8 (80%)
Osrednje - 2 (20%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 10

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Oblivion - Zaborav  (Pročitano 10028 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 25.07.2013. 17:32:53 »

Oblivion - Zaborav (2013)

Neobican i inovitivan sf film koji je, po cenu velikog rizika radjen samo za prave ljubitelje sf zanra. A da, sa druge strane, opet bude interesantan i zanimljiv ostatku populacije, pobrinuli su se producenti dodelivsi glavnu ulogu Tom Kruzu koji se usput receno i sam ponudio zelevsi da glumi u ovom filmu na osnovu kratke price,novele a da scenario nije bio ni u "povoju".

Za pocetak, informacija da je film sniman u najnovijoj digitalnoj 4K rezoluciji na lokacijama širom SAD-a i Islanda. Godinu dana je radjeno na scenariju, tek posle dogovora sa Tomom Kruzom. Zanimljivo je to da je letelica koju koristi nas junak zaista prava i u pravoj velicini, napravljena specijalno za ovaj fim i da niko od glumaca nije koristio dublere pri letenju u istoj. U ovaj, po meni ipak, izdvajajuci sf ulozeno je 120 miliona dolara a zarada 300 miliona. Film je naučno-fantastična akcija i zasnovan je na noveli Džozefa Kosinskog koji je ujedno i režiser filma. I kada sam vec krenuo od rezisera da nastavim sa glumcima a to su pored Kruza jos i Morgan Frimen i Olga Kirilenko.
Džek Harper (Kruz) je jedan od poslednjih mehaničara za bespilotne letelice koji je stacioniran na Zemlji. Džekova misija, koja je deo ogromne operacije izvlačenja vitalnih resursa posle decenija ratovanja s užasnim neprijateljem po imenu Skavsi, bliži se kraju. Živi i patrolira zadivljujućim nebom hiljadama metara iznad zemlje, ali će se njegovo bivstvovanje na nebu obrušiti kad spasi prelepu neznanku iz oborene letilice. Njen dolazak pokrenuće seriju događaja koji će ga naterati da preispita sve što zna, a sudbina čovečanstva pašće u njegove ruke.

A sada na red impresije....Nikada mi nije bilo teze, do sada, da ih iznesem i objasnim. Prvo ne mogu da razumem neku gospodu koja neprestano opanjkava Kruza, glumu i nazovi lose filmove koje je snimio. Da ne duzim, ne slazem se ni sa jednim od navedenih misljenja. Film "nosi" vrlo malo likova i bas zbog toga ti likovi treba da budu upecatljivi, jaki sa karakterom. Gluma je ok, sto se tice svih. Sve na svom mestu i kako treba. Atmosferičan film. Drži pažnju svih dva sata, ali prvenstveno onih koji su ljubitelji žanra. Impresivan za oko sve vreme. Izgled zemlje 2077 god fantastican, neverovatan. Film ne obiluje pucackim scenama i nepotrebnom jurnjavom, fokusiran na zivot jednog coveka i na njegovo traganje za istinom. Film tece u laganom ritmu i pravi zaplet nastaje tek kada Dzek otkrije prezivelu posadu sa jednog zalutalog spejsatla.
E sada...Najveca mana filma je i pored toga sto predstavlja uzivanje za oko, bar meni, to sto se u manjoj meri po toku i nacinu radnje oslanja na vec vidjene filmove s malo likova, poput solarisa ili recimo odiseje. Citam razlicita misljenja gde se ta mera slicnosti podize na neku, bas veliku razinu, medjutim ja se ne slazem. Scenario mi je nekako, ne mogu reci tanak ali ne preterano skoncentrisan na radnju, zakljucice te i sami jer jedan tako velik preokret sto se tice radnje filma mora biti podpomognut dobrim scenariom, jer moram priznati da odmah na pocetku nisam bas sve skontao kako treba, kada je u pitanju rasplet. Nekako mi je bio pretezak u jednom trenutku. Ne svidja mi se i to sto je mnogo nekih stvari koje su ipak kljucne za film ostalo nerazjasnjeno. Ne bih svaku stvar analizirao ponaosob da ne bih otkrivao previse dogadjaja iz filma, vaznih desavanja. Takodje ni likovi nisu dovoljno pojasnjeni a ni razvijeni, bez obzira sto se film kao celina ne oslanja na "istoriju likova"

Zakljucak, steta za film, mogao je da bude klasik. Ima jedan komentar, ovako glasi "jedan od najbolje napravljenih najlošijih filmova ikada" mada ja ne mogu da se slozim sa ovim najlosiji. Film svakako nije za svaku pohvalu i za divljenje ali moze da prodje i ocena osrednje je sasvim adekvatna u odnosu na ono sto su nam Kruz, Friman i drustvo pruzili. I naravno slicica sporednih likova.

Ocena na imdb-u 7.1 a na paradajzima ima 67% pozitivnih kritika.

www.imdb.com/title/tt1483013/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 21:52:09 od dan555 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 25.07.2013. 23:11:47 »

U ovoj susi Sf filmova, ovo je ipak osvezenje. Konacno da nesto nije po stip junacima ili gde super A. rasa spsava po nebrojeni put planetu Zemlju.  Evil or Very Mad
Sem toga i malo subjektivnog je u oceni pa sve u svemu "Dobar" mu je od mene pa ko kako hoce.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 26.07.2013. 12:51:49 »

Ovo je jedan od filmova koji me je prijatno iznenadio. Iskreno, mozda i radi toga sto nisam bas mnogo ocekivao od Tom Kruza,  te sto film nije bio promovisan koliko npr. Prometheus, al' za jednu malu SF pricu, ovaj film je prilicno dobar.

Od tehnologije, predivnih pejsaza, kabine pored jezera, pa do odlicnih glumaca i dobro uradjenog raspleta - ocjena dobar je potpuno opravdana.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 26.07.2013. 14:24:01 »

Upravo skinut, večeras kokice i gledanje...  Mr. Green
Nadam se da će ispuniti moja (velika) očekivanja. Od ostatka ekipe je dobio dobre ocene.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 26.07.2013. 16:26:50 »

Dopao mi se film. Prica je malo spora, i zamjeram im sto su koristili CGI umjesto maketa (osim za Cruiseovu letjelici). Dopada mi se minimalisticki pristup. Ovo mi je najdrazi film nakon Prometeja.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 26.07.2013. 20:53:19 »

Предуг филм за овако мало дешавања или премало радње за овако дуг филм. Успорено. Помало предвидиво у неким сегментима.
Иначе, добро урађен филм, продукција добра, глумачка екипа такође. Чиста НФ па му је то додатни плус.
Од мене ипак само Осредње. Више сам очекивао па сам малчице разочаран. Да није тако дао бих му Добро.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 30.07.2013. 18:04:46 »

ja sam uzivao. gledao sam ga iz dva puta. zaspao sam jos u prvoj trecini. probudila me pucnjava u trecoj trecini. ideja je dobra i daje prostora za jos jedan film.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 30.07.2013. 20:48:43 »

Предуг филм за овако мало дешавања или премало радње за овако дуг филм. Успорено. Помало предвидиво у неким сегментима.
Иначе, добро урађен филм, продукција добра, глумачка екипа такође. Чиста НФ па му је то додатни плус.
Од мене ипак само Осредње. Више сам очекивао па сам малчице разочаран. Да није тако дао бих му Добро.

Ne znam da bih duzinu filma uzeo za nesto lose, pogotovo u doba kad dobra naucna fantastika dolazi veoma sporadicno. Naravno, tesko je ovakav film usporediti sa kultnom 'Odisejom u svemiru 2001', no recimo da sam pocetak usporedimo, ovaj film ima i akciju... naravno u slucaju Odiseje, film je remek djelo gdje je Kubrick radio sa Klarkom, no ja i dalje vise volim knjigu i opis u knjizi nego li izvedbu u filmu.

Film ne bi valja da je ista kraci, isjekli bi djelove potrebne da se shvati sustina filma. Iako je film dosta providan, lako je pretpostaviti kraj, ipak je isvjezenje u doba kad izlaze filmovi i ogromnim robotima koji se bore sa jos vecim dinosaurima... Smile

I da, imas pravo - ak' se vise ocekuje (sto ja odavno ne radim sa Kruzovim filmovima), onda naravno da se covjek i vise razocara...
Sačuvana

ariella
oficir

Ugled: +2/-0
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 04.08.2013. 15:25:33 »

meni je los,prilicno spor i predvidljiv......ljudi protiv ljudi cccc,nista novo
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 04.08.2013. 19:42:01 »

ja sam uzivao. gledao sam ga iz dva puta. zaspao sam jos u prvoj trecini. probudila me pucnjava u trecoj trecini. ideja je dobra i daje prostora za jos jedan film.

Laughing ja sam tako gledao Inception
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 05.08.2013. 03:49:20 »

Laughing ja sam tako gledao Inception

Pa je li drugi put bio unutar sna, ili je pak san unutar drugog sna... Smile vrag ce ga znati... Very Happy
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 06.08.2013. 09:57:06 »

aaaahahaha odlično pitanje al džaba, nema mistike, film me je, naprosto, toliko smarao i toliko mi bio dosadan i predvidljiv da sam se spontano uspavljivao Smile mada, opet ko bi ga znao :p
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 11.08.2013. 23:47:04 »

Glasao dobro. Prijatno sam iznenađen.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 22.08.2013. 16:05:26 »

Dobar. Za ne poverovati, ostrao sam "budan" čitavo vreme. Čini mi se da je jedna od boljih Kruzovih uloga.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 22.08.2013. 16:11:22 »

Zahvaljujući mlađoj ćeri - baba odgledala film i nije se pokajala ! Vredi videti !
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 27 upita.