SF tim
* 15.12.2019. 23:02:48
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (16.7%)
Dobro - 4 (66.7%)
Osrednje - 1 (16.7%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Dark Knight Rises - Uspon Mračnog viteza  (Pročitano 4852 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.07.2013. 15:44:42 »

The Dark Knight Rises - Uspon Mračnog viteza (2012)

Završni deo trilogije Kristofera Nolana o Šišmišu nastavlja radnju prethodnih. Još jedan super-heroj-film u modernom maniru da se više pažnje posveti ljudskom a ne super-herojskom delu junaka, što Betmenu najviše priliči jer nema super-moći. Kada ga udare iskoči mu čvrga, kada ga baČe sa krova razbije se k'o piii...vska flaša (one stare, staklene, ni pivo nije što je bilo)

Mračni vitez nije prešao na mračnu stranu već je duboko u mračnom periodu svog života. Šššišššmiššši lete noćom, kad padne mrak, pa je uobičajeno da filmovi o Betmenu imaju tamne tonove što sada sasvim odgovara stanju glavnog lika.

Gotam je očišćen od kriminala, vlada mir a Brus Vejn se zavukao u svoj dvorac i ne promalja nos u javnost. Izlomljen je i fizički i psihički, ne vidi bilo kakvu svrhu nastavka karijere Betmena. Razočaran je u život za sve pare (a ima ih mnooogo).
Ipak, kao na filmu, na prijemu u njegovoj kući (na kome se, jasno, ne pojavljuje) lepa provalnica Ketvomen pokuša da mu ukrade vrednu ogrlicu. Brus je uhvati ali nije ona zalud mačka, uspe da pobegne sa plenom. No, nije sve kako izgleda, ogrlica nije bila njen glavni cilj, već nešto drugo, prilično neobično. Ni Brus nije bilo ko pa uspe da shvati po šta je zapravo lepojka došla. Pitanje je kome to treba, ko joj je to naručio i šta želi od Betmena...

Ispod sada mirnog Gotama, bukvalno ispod, u ogromnoj kanalizaciji, opasni zločinac kuje osvetu protiv Šišmiša ali i protiv celog grada i njegovih 12 miliona stanovnika. Bejn je rival dostojan Betmena. Ne samo ravnopravan već i jači.
Shvatajući da je opet potreban svom gradu, Brus uspe nekako da se pribere, pokrpi silne ožiljke i lomove, i ponovo obuče kostim Betmena. Kreće u boj protiv Bejna i njegove vojska kriminalaca, što ni malo nije lako. Bejn uspe da ga pobedi i onako slomljenih kostiju, baČi u podzemni zatvor iz koga niko osim jednog deteta nije uspeo da pobegne.

Mračni plan mračnjaka Bejna ide baš kako je zamislio i Gotam je na kolenima, bez nade za spas... Brus mora da prikupi svu svoju odlučnost i snagu kako bi uspeo da spasi svoj grad. Uz malu pomoć prijatelja kreće u rat sa zlikovcima...

Nolan nije želeo da pravi film dok ne dobije dobar scenario, dobru priču. Nije ovo ni Rat i mir ni Zločin i kazna ali za super-herojski film priča je zaista bogata. Borbi ima, specijalni efekti pršte na sve strane ali likovi nisu papirni već živi ljudi sa lepo objašnjenim motivima za ono što čine. Priličan deo na početku filma bavi se psihičkim stanjem Brusa i gledalac vidi da mu ni malo nije lako da opet postane Betmen. Kao i u novom Spajdermenu lepo je prikazano da super-heroj mora da ima i super-herojsko srce i da bez toga super-moći ništa ne znače. Brus je u tom pogledu hendikepiran jer je samo čovek, telo mu je vrlo-veoma ranjivo. Iako je priča u stilu sličnih filmova, bez nekih značajnih iskakanja iz podžanra superheroja, ima šta da se vidi, nije dosadno. Jeste malo razočaravajuće zbog predvidljivosti ali cenim da je u ovom slučaju to sitan nedostatak.

Uloženo je mnogo novca, 250-300 miliona dolara i to se u svakoj sitnici vidi.
Glumačka ekipa je dobra. Da pomenem samo neke.
Kristijan Bejl se već uhodao i prilično uspešno prikazao slomljenog Betmena kojeg boli svaka koščica ali se ipak ne predaje.
Tom Hardi kao Bejn, sa maskom na licu, glumi više telom i glasom nego mimikom. Njegov super-zloća je takođe samo čovek, nema super-moći ali je superioran i takav kakav je. Dakle, nema smešnih protivnika koji žive sa pingvinima, nose tonu šminke na licu, ponašaju se komično... već živ čovek koji je očvrsnuo u paklu podzemnog zatvora. Baš kako treba za ovaj film.
En Hatavej stasom izgleda zanosno u pripijenom kostimu Žene-mačke ali njeno nežno lice i (barem meni) tužan pogled nekako mi se ne uklapaju u opasnicu koja sa lakoćom prebije gomilu istreniranih siledžija. No, svejedno, lepo ju je gledati. Njen lik je ponajviše šablonizovan što pomalo kvari utisak.
Majkl Kejn kao i uvek izvrstan, u njegovim godinama sa ogromnim iskustvom dovoljno je samo da se pojavi pa da ostavi snažan utisak. VolEm da ga gledam u svim oblicima.
Džozef Gordon-Levit kao mladi policajac Blejk, koji zna Brusovu tajnu, deluje kao dobar naslednik i sledeći Betmen (jes' da se zove Robin ali kako će snimati filmove o Betmenu bez Betmena?).

Produkcija je izvrsna. Muzika odgovarajuća. Masovne scene borbi policije i zloća upečatljive ali neverovatno glupe. I pored najmodernijeg oružja jure u gomili jedni na druge kao klinci u osnovnoj školi na zakazanim tučama. Betmen, takođe, ne koristi mnogo svoje spravice već sa sa Bejnom bije pesnica na pesnicu... Na sreću, tu su betmobil i nova betletelica.

Svi vole ovaj film. Publika se junački istrošila pa je zaradio preko milijarde. Kritika ga hvali zbog istih stvari koje se i meni dopadaju. Very Happy Ipak, neki mu zameraju to što su u njemu videli političke refleksije na tada aktuelni protest na ulicama američkih gradova protiv bankara i savremenog kapitalizma. Ovde je pobuna koju je inicirao Bejn prikazana kao u francuskoj revoluciji, narod izvlači sve iole bogatije građane i ubija ih posle kvazi-suđenja. Po meni deluje preterano tražiti takve elemente u filmu o super-heroju. Priče u ovom podžaru su jednoslojne, ne bih ja tu kopao dublje. Ono što se želi reći kaže se jasno i glasno, dijalogom ili nedvosmislenom radnjom.

Meni se film uglavnom dopao. Daleko je od bilo kakve umetnosti ali je odličan primerak podžanra super-heroja.
Ocena Dobro i preporuka za gledanje onima kojima je do sada promakao.

http://www.imdb.com/title/tt1345836/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:31:00 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.07.2013. 19:53:15 »

Potpuno se slazem sa ocjenom filma. Film kao film nije los, no sama galama oko filma i velika popularnost ovdje su razlog sto sam cekao da ovaj film pogledam na TV-u... nisam ga cak ni rentao... no film kao film je kao sto i sam kazes, dobar. Toliko dobrih glumaca, tesko je i napraviti nesto da nevalja...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Mefisto

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 20.07.2013. 05:38:57 »

Potpuno se slazem sa ocjenom filma. Film kao film nije los, no sama galama oko filma i velika popularnost ovdje su razlog sto sam cekao da ovaj film pogledam na TV-u... nisam ga cak ni rentao... no film kao film je kao sto i sam kazes, dobar. Toliko dobrih glumaca, tesko je i napraviti nesto da nevalja...
Meni je film bio dosadan...Zena macka uopste nije dobro uradjen karakter...jednostavno Anne Hathaway uopste nema taj senzibilitet ni dinamiku no to sam znao i pre snimanja filma...Radnja je potpuno konfuzna i diskutabilna...ma smesan film morao sam da pravim pauzu po par dana da bih nastavio da ga gledam u tri dela sa pauzama,Bane karakter je toliko superioran u prvom delu filma dok se u nastavku filma odjednom pretvara u retardiranog bildera.....kristofer Nolan se isprazino...no hvala mu za prva dva dela koja su bila sjajna... pozdrav
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 20.07.2013. 11:21:23 »

Citat
Bane karakter je toliko superioran u prvom delu filma dok se u nastavku filma odjednom pretvara u retardiranog bildera
To je mana svih super-herojskih filmova. Da bi bilo zanimljivo, u početku je zloća mnogo jači od glavnog lika a da bi ga ovaj pobedio na kraju mora da izgubi svoju superiornost. To često urade tako neuverljivo da se čovek zapita šta mu bi...

Meni priča drži vodu, ima svoju logiku i normalno prati razvoj likova. Čak mislim da mu je to kvalitet više u odnosu na druge filmove ovog podžanra.
No, ukusi i očekivanja su različita pa je normalno što se razlikujemo u mišljenju. Što više mišljenja to bolje. pozdrav
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 20.07.2013. 12:03:51 »

Dobar film u svakom smislu....
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 22.07.2013. 12:58:35 »

Zar ne bi trebalo biti obrnuto, da glavni lik postaje jaci (kroz dozivljeno)... bar sam ja to tako vidio u ovom filmu, i vremenska kronologija i nije tako losa... (ipak nije cjeli film smjested u sedmicu dana Smile)
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 27.08.2015. 15:06:53 »

do sada jedini film za koji sam glasao izvanredno
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.037 sekundi sa 26 upita.