SF tim
* 24.10.2020. 00:19:20
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (50%)
Osrednje - 3 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Amazing Spider-Man - Čudesni Spajdermen  (Pročitano 4377 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 24.06.2013. 17:03:02 »

The Amazing Spider-Man - Čudesni Spajdermen (2012)

Izgleda da je zavladala nova moda - superheroji ljudskog lika (da parafraziram parolu "socijalizam ljudskog lika"). Film koji više od ranijih posvećuje pažnju nesuperherojskom delu Spajdermena.

Osnova radnje je tu ali sa malim izmenama koje u velikoj meri menjaju prirodu problema sa kojima će Spajdermen morati da se izbori.
Spajdermen je lik osmišljen tako da se pubertetlije mogu poistovetiti sa njim. Srednjoškolac, dobar učenik, veoma inteligentan, pošten, štreber i maltretiran od lokalnih siledžija. Supermoći daju mu priliku da to izmeni, okrene naglavce. Baš ono o čemu većina potencijalnih čitalaca/gledalaca maštari.

Već sam početak odstupa od kanona stripa. Malog Pitera roditelji odvode iz kuće koju je neko, očito, ispreturao tražeći nešto. To nešto otac skloni u torbu i sa ženom odvede sina kod svog starijeg brata, Bena Parkera. Od tada mališan više nije video svoje roditelje. Odrastao je kod strica i strine. Radnja odmah skače ne srednju školu - Piter je dečko koji se bavi fotografijom, prilično je skrajnut od ostalih a glavni školski "dasa" ne propušta priliku da ga maltretira.

Posle pucanja cevi, u podrumu nađe torbu svog oca. Njen sadržaj ponuka ga da istraži čime se otac bavio. Tako dospe do naučnika u ogromnom privatnom naučnom institutu. Želeći da ga pita o ocu, jer dr Konors je radio sa njim, dospe u tajnu laboratoriju u kojoj je neka super-tehno-aparatura u kojoj pauci pletu svoje mreže. Jedan ga ujede i eto nama Spajdermena.

Pošto je shvatio šta rade u laboratoriji, razradom očevog rada uspe da dovrši ključnu formulu neophodnu za završetak istraživanja. Odnese je Konorsu što donese probleme... pa... svima... Pojavi se zloća Gušter koji teroriše grad i želi da zavlada svetom.

Piteru, baš po kanonu, lopov ubije strica na ulici. Griža savesti natera mladića da usavrši svoje moći, nabaci kostim i krene u lov na ubicu. Isprava to je haotično hvatanje i pomalo premlaćivanje sitnih kriminalaca ali kada krene na Guštera shvati da je na njemu velika odgovornost i postane pravi superheroj.

Ne izostaje ni ljubav sa najlepšom devojkom iz škole, Gven, koja je, baš zgodno, ćera kapetana policije koji ima zadatak da uhvati Spajdija, za koga još ne znaju da li je dobar ili loš.

Sve ovo je manje-više dobro poznato iz stripa i ranijih filmova. Nema razloga da se krije radnja. Razlike su ono što ovaj film čini drugačijim.

U stripu je, kroz nauk strica, poručeno da velika moć nosi veliku odgovornost, ovde je dodato da je potrebno i nešto više za superheroja. Na početku vidimo da je Piter i bez supermoći hrabar, pravdoljubiv i pošten. Same po sebi moći ne čine superheroja. Ako se zloupotrebe nastane superzloća. Da bi se dobio superheroj nosilac mora i pre toga biti na "svetloj strani" što je kroz Pitera u filmu lepo prikazano.

Veliko odstupanje od kanona stripa je to što ovde roditelji nisu poginuli već se njihova sudbina ne zna. Kako je sada, sasvim je moguće da se pojave u nekom narednom filmu.

Dalje, Piter nije običan učenik kojeg je pauk slučajno ujeo već je i porodično i lično povezan za glavnim tokom radnje. Prvo, otac mu je naučnik a Konors kolega koji nastavlja zajedničko istraživanje. Piter je taj koji ga dovršava, doduše ne sasvim pa nusefekti dovode do problema na kojima se zasniva akcioni deo filma. Dečko je, dakle, na neki način, u periodu pre sticanja moći značajniji od kanonskog. To ostaje i kasnije jer zna formulu i šta rade u tom ogromnom, moćnom institutu, Oskorpu.

Sledeća razlika je glavni negativac. Čudovište Gušter je čisto zlo ali ono što je iza njega, iz čega je nastalo, ne da nema "crnu dušu" već je moralna osoba koja, iako nesrećna, odbija da se povinuje nemoralnom naređenju šefa. Zločinac je ovde više po uzoru na Hajda-Džekla nego na tipične protivnike superhoroja.
Iza ovog negativca nazire se pravi, ali ne pojedinac već se naslućuje neka tajna organizacija čime se ulazi u teoriju zavere. Za borbu sa njima Spajdiju će biti potrebno mnogo više od supermoći. A i duže će trajati, stripadžije bi to otegli na nekoliko decenija i bezbroj epizoda. Ovde, jasno, nije dovoljno savladati Guštera i završiti posao i epizodu/film. Sve mi se čini da će u nastavcima još više da zakukulje i zamumulje protiv koga se to naš junak bori. Lepo za ljubitelje teorija zavere ali ne i za pristalice kanona.

Kao što se vidi, iako na prvi pogled sve deluje isto, stvari su zapravo poprilično pomerene u odnosu na strip i dosadašnje filmove.

Kritičari veoma hvale to što je mnogo više pažnje posvećeno razvoju i problemima ljudskog, a ne superherojskog, dela likova. Spajdi "odrasta" učeći da koristi svoje moći. Pravi greške i uči na njima ali sazreva i kao osoba. Tako, ume da se skoro iživljava na nekom lopovu kojeg je uhvatio, pokazujući mu šta sve može. Prilično neprilično za jednog superheroja (meni bilo neugodno da gledam kako se "puva", ni malo superherojski).
Ono u čemu su, za moj ukus, preterali je ponašanje dvoje zaljubljenih (pre nego što su postali par) koje više odgovara klincima u osnovnoj školi nego savremenim srednjoškolcima.

Na glumu nemam zamerku ali...
Glavni glumac, Endrju Garfild, likom mi nikako ne odgovara Spajdermenu. Ne da je loš glumac nego mi naprosto njegovo lice nije za superheroja. Nešto na njemu mi smeta.
Glavna glumica, Ema Stoun, je (opet samo po meni) mnogo lepša od prethodnice, Kirsten Danst (za koju se pitam zašto je uopšte smatraju lepoticom).
Dve sporedne ali bitne uloge, strica i strinu, igraju glumci koje veoma cenim i volim da gledam - Martin Šin i Seli Fild. Na žalost, toliko su neprimetni da sam veoma razočaran. Likovi su im svedeni na čist šablon i skoro bljutave replike.

Produkcija je bez greške. Specijalni efekti očekivani za Spajdermena. Nije ni čudno jer uloženo je velikih 230 miliona dolara.
Akcioni deo nije preovladavajući, ne guši film, što u skladu da namerom režisera ali čini mi se da će poneko ostati uskraćen za više borbe.

I kritičari i publika vole ovaj film. Zaradio je 750 miliona što znači da sledi nastavak.
Neću reći da je loš ali meni nije baš preterano "legao". Odgledao sam ga bez problema ali pubertetski i ljubavni problemi prikazani na ovakav način na mene nisu ostavili naročito dobar utisak.
Daću mu ocenu Osrednje a preporuka vam ni ne treba - i kritike i zarada kažu da ga odgledate ako već niste a ja ću zadržati za sebe šta mislim.

http://www.imdb.com/title/tt0948470/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:36:09 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.06.2013. 17:45:50 »

I za mene je film bio osrednji. Da budem iskren, nisam mnogo ni ocekivao od ovog filma i cak sta vise bio sam prijatno iznenadjen da nije smece kao prethodni filmovi bazirani na istom super heroju. (ne znam zasto, ali glumacka ekipa mi jednostavno nije sjedala)

Ovo sam gledao sa klincima i njima se svidjelo, po meni kao sto rekoh, srednja zalost... Ne znam, jesmo li postali previse zahtjevni, jer ovaj film sa svim efektima bi prije 10-15 godina svakako bio dobar ako ne i odlican... Valjda svi ti drugi pokusaju ozivljavanja spidermana na velikom ekranu jednostavno se i dalje vuku sa ovom serijom filmova...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.06.2013. 09:32:22 »

Slazem se sa prethodnicima.Za mene do sada najbolja ekranizacija ali nikako veca ocena od osrednje.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 26.06.2013. 16:23:55 »

Meni je onaj bivši spidermen išao na živce, tako da mi je ovaj bio solidan.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.