SF tim
* 15.12.2019. 23:39:01
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (33.3%)
Osrednje - 2 (66.7%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Resident Evil: Retribution - Pritajeno zlo: Osveta  (Pročitano 4704 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.04.2013. 00:16:04 »

Resident Evil: Retribution - Pritajeno zlo: Osveta (2012)

Peti deo serijala nastavlja tačno tamo gde je četvrti završio ali ne donosi ništa novo. Zapravo, prepun je ponavljanja scena iz prethodnih delova. Podseća me na epizode dugotrajnih serija kada ili scenaristima ponestane daha ili producenti žele da malo prištede pa se vreme popuni scenama iz prethodnih epizoda. Kao, likovi se prisećaju 'starih dobrih vremena'.

Uvodni deo, koji tokom špice usporenim kadrovima kreće od kraja prethodnog filma pa zatim Mila koja objašnjava šta se dešava u celom serijalu, dobro dođe onima koji se prvi put sreću sa "Pritajenim zlom" ali nama koji smo ispratili sve delove čist je gubitak vremena.
Nastavlja se scenom koja nema nikakve veze sa dosadšnjom radnjom pa sam bio prilično zbunjen. Nisam znao šta zapravo gledam i otkud sada to. Veliki plus je to što je Mila kao domaćica iz američkog predgrađa vrlo-veoma lepa ali to nekako prodrazumevam pa je moglo i bez ovog zastranjivanja. Jeste kasnije sve fino i logično objašnjeno ali malo predugo traje.

"Prava" radnja kreće tek oko petnaestog minuta kada vidimo da je 'Amrela' uhvatila Alis i drži je u prostoriji za ispitivanje. To, jasno, neće potrajati pa će neko pomoći našoj junakinji da pobegne ali pitanje je gde... Već prva scena "napolju" zapravo je već viđena u prethodnom filmu pa se u mom sirotom mozgu opet pojavio znak pitanja (izgleda da sam lako zbunjiv ovih dana Razz).

Tek posle ovolikog zbunjivanja mojih sirotih malih sivih ćelija bude sve potanko objašnjeno i legne na svoje mesto. Ali! Umesto u nove radne pobede idemo nazad u svetlu i bolju prošlost - sledi neka vrsta rekapitilacije scena i čudovišta iz prošlih filmova uz snažan omaž nekim kultnim SF filmovima. Recimo, Alis spasava devojčicu iz legla čudovišta baš kao Ripli u "Osmom putniku".

Alis je opet usred ogromnog, u ovom slučaju najvećeg i najvažnijeg, tajnog postrojenja "Kišobrana" (aj' ne prigovarajte, znam da bi trebalo da pišem prilagođeni oblik a ne prevod al' ni ovo nije nepravilno Razz) i mora se probiti iz njega i usput ga uništiti. Isto kao u prvom filmu, zar ne?

Kao što se da videti, moja osnovna primedba odnosi se na scenario koji uglavnom ponavlja radnju pa i neka zombi-čudovišta.
Mogao bih još staviti primedbu na kostimografiju koja je takođe prepisivala od prethodnika. Mila je u starom borbenom odelu, lepa Bingbing Li (valjda se ovako i čita) kao Ada Wong u seksi crvenoj haljini sa pištoljčinom na butini, Mišel Rodrigez u pomalo muškobanjastoj kombinaciji ali to njoj onako, baš stoji Very Happy, Sijena (nemam pojma kako još se izgovara prezime a mrzi me da tražim) u tipičnom kišobranskom kostimu. Nema Ali Larter što je za moj račun minus. Sad Muški deo tima takođe je uobičajeno kostimiran. Valjda su mislili, kad repriziramo radnju što ne bismo i kostime. :/

Još jedna primedba, jedina logička koja mi je upala u oko, je kako to glavni likovi preživeše prestanak rada srca koji je baš jasno i naglašeno prikazan. Ničim izazvani ustaše kao da se ništa nije desilo.

Sve ostalo je, barem po meni, na najvišem nivou.
Produkcija odlična, scenografija ipresivna, bivša ogromna sovjetska podmorničarska baza deluje baš grandiozno. Lukavo su objedinili američko, rusko i japansko tržište tako što su u bazu utrpali neko američko predgrađe, Crveni trg i Tokio. Gluma kao i ranije, sasvim dobra za akcioni film. Svi lepo izgledaju a Mila ponajbolje. Nema nekih novih ubojitih sprava, oružje je sasvim obično. Jedino što mi se baš dopalo je nazovimo ga tako - pogača-mitraljez. Ala to slisti zombije!

"Pogača" koja seje smrt

Režija je takođe dobra (ili sam se već navikao na Andersonov rad). Film, kada odbijemo uvod i odjavnu špicu, efektivno traje sat i frtalj (od 97 minuta ukupno). Zbog obilja akcije i zgusnute radnje činilo mi se da traje mnogo duže. Mislim da je ovo prava mera za ovaj serijal. Ništa ja tu ne bih dir'o.

Kritika ga ne voli, ima loše ocene na trulim paradajzima. Publika ga obožava, na uloženih 65 doneo je više od 240 miliona zelenih pokojnih predsednika. Bračni par Anderson-Jovović najavio je šesti, ovaj put završni, deo za 2014.

Otkud ovakva Mila u Pritajenom zlu? Ja bio zbunjen...

Pošto ne očekujem mnogo od "Pritajenog zla" - akciju, utegnutu Milu uz još koju lepoticu, dobre specijalne efekte i ostalu tehniku, manje-više sam zadovoljan. Jeste mi smetalo silno ponavljanje i zavlačenje na početku ali uspeo sam da odgledam u komadu i bez zevanja.
Ako kojim slučajem ima onih kojima je ovo prvi film serijala pretpostavljam da će poželeti da odgledaju i ostale.
Tehnički, film zaslužuje ocenu Dobar ali zbog odsustva novih ideja dajem mu samo Osrednje uz preporuku da ga odgledate kao puku jednostavnu zabavu jer više od toga ne može da pruži.

http://www.imdb.com/title/tt1855325/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:30:21 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.04.2013. 07:24:30 »

Kao sto rekoh, u nekoj drugoj temi, mene je film razocarao.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.04.2013. 10:43:21 »

Film je osrednji ali posto je Mila nasa ocena vise se podrazumeva. Sem toga, ideja o rambo devojkama oupste nije losa. Ono, utegnuti kostimi, dobre cure i sve tako redom.  Twisted Evil Sam bog zna sta mi je u podsvesti. Twisted Evil Ama ja ni svest ne razumem a kamoli podsvest. Sve u svemu, ne trazite od akcionog filma da postane umetnost, vec se jednostavno opustite i uzivajte kad nadjete slobodnog vremena.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 22.04.2013. 23:35:07 »

Mene i Robija, kao velike fanove REa, film je razočarao.  Sad
Ništa posebno, što se tiče scenarija. Prije nego što je film izašao, "obradovao" sam se ubacivanju lika Leona Kennedya u serijal, ali opet, ništa posebno od njega, mislim, to je "legendarni" lik igrice. Lagano uništavaju čitav serijal.
Jedina svetla tačka, kao što je i Dan rekao, su efekti i glumci ili preciznije glumice.  Twisted Evil
Ako imate vremena, odgledajte http://www.imdb.com/title/tt1753496/?ref_=sr_1. Bolje je od Retributiona.  pozdrav

PS "Pogača" koja seje smrt   Laughing
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.035 sekundi sa 26 upita.