SF tim
* 06.12.2019. 18:05:06
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Lathe of Heaven (1980)  (Pročitano 2993 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 16.04.2013. 21:42:41 »

The Lathe of Heaven - Nebeski strug (1980)

George Orr, čovjek koji može promijeniti stvarnost svojim snovima, pokušava potisnuti tu sposobnost pomoću narkotikâ. Cijenjeni prihijatar, dr. Haber, otkrije da su njegove sposobnosti prave i natjera Georgea hipnozom da mijenja stvarnost u korist čovječanstva. Međutim, dobiju se bizarni i zastrašujući rezultati njegovih djela.

Portland, bliska budućnost. Prije četiri godine svijet je zadesila nuklearna katastrofa. George Orr je zamalo umro od radijacije, ali se izliječi pomoću svojih posebnih sposobnosti da sanjanjem može promijeniti što god želi. Sve što sanja, to se u stvarnosti ostvari.

Ta njegova sposobnost je dvosjekli mač. Bilo što dobro što sanja ostvari se na najgori mogući način. I nitko se osim njega ne sjeća što je prije bilo, jer se osim promijene, promijeni  i ono što je prije bilo. Da bi prekinuo sanjanje krka se tabletama, ali se jednom prigodom predozira, pa mora ići psihijatru, dr. Williamu Haberu na savjetovanje.  

Dr. Haber ga isprva tretira kao bilo kojeg drugog duševnog bolesnika, ali nakon što uvidi da George posjeduje izvanredne sposobnosti, pokušava pomoću njih poboljšati svijet. Zbog  kompleksa super junaka, ne mari za posljedice, važno je samo da se svijet poboljšava. Svijet se poboljša, ali na čiji račun?

Uz novostečene super moći koje otkrije u Georgeu, doktor od dobronamjerne osobe postane tašta. Tako u jednoj prilici sugerira Georgeu da sanja da ima institut oneirologije (to mu je specijalnost), a u drugoj prilici da sanja nepostojanje rasa, da svi ljudi budu isti (tako bi riješio problem rasizma u svijetu, na koji se troš previše vremena).

Nakon što se to ostvari, ipak se ne može odhrvati od ksenofobije i izjavi da se pomoću stvarnog sanjanja namjerava riješiti vanzemaljske rase, koji žive na Zemlji. Vanzemaljci su došli također na jednoj Haberovoj seansi sa Orrom. Sugerirao mu je da sanja da na Zemlji ne bude više ratova i da sve nacije budu ujedinjene. Orr je sanjao da su se svi ujedinili protiv vanzemaljaca koji vrše invaziju na Mjesec.

I tako dalje. Koliko se god trudili poboljšati svijet, uvijek zakompliciraju situaciju. Orr se pokušava osloboditi od Haberovih seansi, ali ga ovaj prevarom hipnotizira. Na kraju ga njegova taština košta mentalnog zdravlja.

Osim loše kompjutorske simulacije, film je bogat lijepim specijalnim efektima, kostimografijom i šminkom. Sav dekor je u laganom futurističkom stilu. Rad kamere je odličan, kao i izbor glumaca. Svi su odradili posao bez zamjerke. Mislim da nisam nigdje vidio neku veću grešku. Glazba je u stilu osamdesetih (prevladava sintisajzer). Ako se zanemari svirka na tom instrumentu, jako se lijepo uklapa u scenografiju. U jednoj sceni je puštena i With a little help from my friends  od The Beatlesa.  Također, film obiluje lijepim snimcima krajolika i čarobnih zgrada na Portlandskom suncu.

Ima i par rupa u priči. Nije objašnjeno zašto vanzemaljci komuniciraju sa Georgeom, Augmentator je ostao malo mistificiran, kao ni ono kako i zašto je prešao iz sna u javu pri kraju filma. (Barem ja nisam shvatio. Za to se valjda treba pročitati knjiga.)

Sve u svemu, vrlo kvalitetna znanstvena fantastika sa dobrom glumačkom postavom, postavom iza kamere i dobrom pričom. Ocjena 8/10.

Žanr: znanstvena fantastika
Zemlja: SAD, Zapadna Njemačka
Jezik: engleski
Trajanje: 105 minuta
Režija: Fred Barzyk, David R. Loxton
Scenarij: Diane English, Ursula K. Le Guin, Roger Swaybill
Glumci: Bruce Davison, Peyton E. Park, Niki Flacks, Kevin Conway, Vandi Clark, Bernadette Whitehead, Jo Livingston, Jane Roberts, Tom Matts, Frank Miller

Trailer

IMDb

« Poslednja izmena: 08.03.2015. 00:39:07 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.04.2013. 03:21:13 »

Prilagodio sam poruku našem forumu, dao joj formu kakvu imaju ostali prikazi. Sadržaj nisam dirao, osim što sam izbrisao nekoliko slika pošto ih je bilo mnogo. U kvarišu sam stavio višak prepričavanja radnje.

Izvinjavam se Lemonu što sam mu dirao poruku i zahvaljujem na trudu. Originalnu poruku sam sačuvao pa ako insistiraš, mogu je vratiti, s tim što forma, odnosno redosled sadržaja mora biti ovakav kakav je sad, Razloge možeš pročitati u zalepljenoj temi ovog foruma, čisto su tehničke prirode.

Nadam se da se ne ljutiš i još jednom se izvinjavam. Embarassed
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.04.2013. 16:32:20 »

Ma nije problem, nisam čitao ta pravila.Smile
Inače, titl nije nigdje objavljen javno osim ovdje, jer se filmovi na prijevodi online neće vidjeti još neko vrijeme.
Slobodno mi kritiziraj (ili neko drugi) opis, probao sam to sastaviti profesionalno, valjda sam ispao pamljetan Smile.
Sačuvana

bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 54
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 27.10.2013. 13:45:34 »

Meni se film toliko svideo da sam nabavio knjigu. Lemonzoo veliko hvala za titl.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 26 upita.