SF tim
* 09.12.2019. 20:28:04
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Upside Down - Naopačke  (Pročitano 2782 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 13.04.2013. 19:39:35 »

Upside Down - Naopačke (2012)

Glavni "lik" ovog filma je izvanredno izmaštana i prikazana (CGI) scenografija. Radnja je manje-više uobičajen ljubić o zabranjenoj pa i nemogućoj ljubavi dvoje mladih iz različitih svetova (bukvalno). Sve je utopljeno u društvo strogo podeljeno na bogati i siromašni deo, na eksploatatore i eksploatisane.

Da biste uživali u ovom filmu morate gledati kopiju savršene slike. Koliko god ljubavna priča bila obična i nezanimljiva mesto radnje je samo po sebi dovoljan razlog za gledanje filma.

U prologu glavni lik objašnjava da je svemir napravio izuzetak pri stvaranju njegovog sveta. To su dve planete bliznakinje, toliko blizu postavljene da im se planine na jednom mestu skoro dodiruju. Gravitacija svake deluje samo na stvari koje su sa te planete a ne na one sa druge. Tako predmet sa jedne kada se postavi na drugu i dalje biva privučen ka svojoj planeti i pada na nju, što sa te druge izgleda kao da pada naviše. Ako se stvar sa jedne zadrži duže od sata na drugoj počne da gori. To fizički odvaja ljude te dve planete. Bogata planeta iskorišćava siromašnu i izvlači naftu iz nje. Posle jedne velike eksplozije siromašna je i fizički razrušena pa su ruine posvuda što na platnu izgleda odlično. Jedino mesto koje spaja dva sveta je zgrada najveće firme, Transsveta, koja praktično vlada svetovima. Planete se zovu, prikladno, Dole (siromašna) i Gore (bogata) što i lingvistički utuvljuje stanovnicima kakav je poredak stvari iako fizički nema nikakvog razloga za takvu podvojenost.

Kao klinac Adam voli da se penje na vrh planine i posmatra kišu sa drugog sveta kako "pada" naviše. Jednom prilikom upozna devojčicu Iden (raj) koja se zatekne nasuprot njega na drugoj planeti. Naravno, zaljube se i godinama kasnije, kao tinejdžeri, sastaju se na istom mestu i pomoću kanapa prelaze sa jedne planete na drugu i druže se (ljubU se, šta drugo Very Happy). Kako je to zabranjeno, čuvari reda ih otkriju i pucaju, zbog čega Adam ispusti Iden pa ona padne na svoj svet. Adam je ubeđen da je poginula.

Ovako se vole dvoje iz različitih gravitacija...

Deset godina kasnije gledajući TV ugleda Iden i tako sazna da je živa. Odjednom ima nov cilj u životu - da dođe do Iden. Pošto ona radi u Transsvetu a Adam je od svoje tetke nasledio skoro čarobni recept za prah koji pomiruje gravitaciju oba sveta, ponudi firmi da na osnovu njega razvije pomadu protiv starenja pa ga zaposle. To je prilika da dođe do svoje voljene ali mora da se prošvercuje na drugu stranu i pronađe način da ne padne nazad na svoju planetu. Moraće da savlada još jednu prepreku - posledicu povrede Iden.

Kancelarija na razmeđi dve planete

Na svakom koraku vidljiva je podela na Gore i Dole, na ogromne socijalne razlike ali sve to je samo scena na kojoj se odvija radnja. Adam nije revolucionar, borac, ne interesuje ga promena sveta. Samo želi da bude sa svojom dragom. A ljubav će obaviti sve ostalo i promeniti svet.

Deluje bajkovito, zar ne? Uprkos prilično detaljnom pseudonaučnom objašnjenju svetova i trudu da se iskoriste neobični detalji koji iz te čudne fizike proizilaze (što film čini prilično zanimljivim i simpatičnim) ovo je ipak samo fantazi a ne naučna fantastika. Naučno je sasvim nemoguće postojanje ovakvih svetova. Gravitacija naprosto ne radi na taj način.

Utisak kvare nelogičnosti ili nedoslednosti unutar realizacije ideje dvostruke gravitacije. Negde se naopaka gravitacija iskoristi za odličnu scenu, fazon ali drugde kao da zaborave da nisu na Zemlji. Ovo donekle mogu da im oprostim zato što bi insistiranje na svim sitnicama verovatno poprilično učinilo film nemogućim.
To ipak kvari opšti utisak jer upravo ta dva čudesna sveta predstavljaju najznačajniji deo filma. Ljubavna priča, radnja sama, nije vredna gledanja. Samo vizuelno izvanredna scenografija i intrigantni svetovi čine film zanimljivim.

Kao što su neki kritičari rekli, fenomenalna ideja dvojne planete protraćena je na banalnu ljubavnu priču.

Gluma mi je zadovoljavajuća, naročito glavni glumac. Džim Stradžis je uverljiv kao večito optimistični zaljubljeni mladić. Kirsten Danst je ovde više u funkciji zvezde nego što je doprinela svojom ulogom, barem se meni tako čini.
Produkcija je odlična. Fotografija izvanredna.
Snimano je u Rusiji pa se mogu videti Lade i Volge. Very Happy Pozdravljam što među likovima ima i ruskih prezimena.

Finansijski film je potpuno propao, doneo je svega 8 miliona "zelenih". Budžet je bio veliki ali za ovako dobro izvedenu sliku sestrinskih planeta možda čak i skroman sa 60 miliona dolara.
Kritičari su ga uglavnom odbacili kao loše delo.

Za mene je SF pre svega literatura ideja a ovde, iako nije baš pravi SF, ideja je odlična. Zbog toga sam uživao gledajući film. Da je priča bila bolja, a ne tanki ljubić, ocena bi bila Izvanredno, ovako samo Dobro uz preporuku da odgledate dobru kopiju na što boljem ekranu. Uživanje u pogledu je (skoro pa) zagarantovano.

http://www.imdb.com/title/tt1374992/
« Poslednja izmena: 08.03.2015. 00:10:37 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 13.04.2013. 21:58:54 »

Slede poruke iz teme koja je pokrenuta pre ove. Nisam smislio ništa bolje pa se izvinjavam autorima poruka zbog toga što ih prenosim ovako. Kako tema nije započeta prikazom filma morao sam nešto da uradim.

anonimni autor

30.12.2012. 14:33:18

odusevljen sam
film koji ima punu atmosferu dobre knjige. bogata slika, prelepa sf tema, dosledna do kraja filma
nije za skeptike, kao sto za skeptike nije 95% sf-a. ali ljubiteli mogu da uzivaju od prvog do poslednjeg kadra
kako odspavati na plafonu? naravno da moze! ako budem dalje pisao otkricu radnju, pa izvolite sami ....

http://www.imdb.com/title/tt1374992/

Bojan71

30.12.2012. 21:44:09

Pre nekoliko minuta završio sam gledanje filma. Na početku mi je bilo čudno dok se nisam navikao. Ne bih da otkrivam radnju, samo da napišem da je film izuzetan, jeste ljubavni ali je okruženje ekstra urađeno. Eh, neka pobedi ljubav....

Pozdrav za ekipu

valiant68

30.12.2012. 22:49:18

Dobar mamac ste zabacili. Veceras nema sanse ... koliko mi se spava ali sutra pustam da odgledam.
Hvala za preporuku.

MasterYoda

30.12.2012. 23:58:12

Hm!
Gledao sam ga, ima neko vrijeme, ali nikako da se nakanim da napišem prikaz. Ne ide mi to.
Svijet(ovi) gdje se može pasti gore i penjati dole. Naravno da ovako nešto nije moguće, i da film sam po sebi i nije nešto naročito, ali sam ipak odgledao u cugu i uživao u svakom trenutku filma.
Moja preporuka za trenutke odmora.

anonimni autor

31.12.2012. 08:40:56

naravno socijalni podtekst. onda bi film bio bas o nama, o nasoj ekonomskoj, socijalnoj, politickoj, vojnoj i svakoj drugoj podeljenosti, sa prikazom da gornji svet nema nameru, niti sposobnost da izmeni postojece stanje divljacke eksploatacije, cak i aparthejda. tada i kraj ima optimizam!?
posto mi to-taj podtekst, nije nista novo i nepoznato, ostajem da film gledam samo kao dobru, odlicnu sf pricu

pitanje - kako se pravilno pise prikaz filma na forumu?
« Poslednja izmena: 13.04.2013. 22:06:07 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.