SF tim
* 15.12.2019. 23:45:10
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Grabbers - Grabljivci  (Pročitano 3098 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 25.02.2013. 23:27:35 »

Grabbers - Grabljivci (2012)

Blaga komedija o invaziji vanzemaljskih krvopija na malo irsko ostrvo. Stanovnicma je jedini spas opšte pijanstvo.

Još početkom prošle godine, pripremajući spisak žanrovskih filmova, dopala mi se radnja. Očekivao sam zabavan film i laku sprdnju sa podžanrom 'invazija v-ova'. Otprilike to sam i dobio i nisam razočaran.

Nešto vatreno, kao meteor, palo je u okean u blizini Irske. Mornari sa obližnjeg broda videli su pad ali nisu dugo poživeli da bi pričali o tome. Nešto strašno ih je pobilo. Sledećeg jutra na obližnjem ostrvu ljudi počnu da nestaju.
Istovremeno, u mirnu ostrvsku zajednicu, kao privremena zamena kolege koji je na odmoru, dolazi mlada i lepa policajka iz Dablina grada. Sama se prijavila i puna je poleta za posao. Iskusni, životom razočaran i manje-više stalno polupijan, policajac-domorodac polako je spušta na zemlju i objašnjava da na ostrvu sve ide svojim laganim tokom i da nema gužve koju došljakinja očekuje. Ipak, vanzemaljska čudovišta postaraće se da joj se želja ispuni.

Kada jedan od v-ova napadne ribara, "brata po flaši", a on ne samo da se odbrani nego i zarobi čudovište, postane jasno da se ostrvo mora braniti. Lokalni naučnik-smetenjak otkrije zašto je ribar preživeo - bio je pijan a alkohol je otrovan za v-ove koji se hrane krvlju. Policijski dvojac mora da smisli kako da napije sve stanovnike ostrva a da ne izazove paniku jer na plaži čeka ogromni mužjak koji će tu noć, po kiši (jer mu je voda neophodna), krenuti da tamani ljude.
Na kraju će se suočiti sa monstrumom i utepati ga/poginuti/zaljubiti se/pobeći/pridružiti mu se/lupnuti cipelicama i vratiti se u Kanzas/uhapsiti ga zbog prebrze vožnje/silovati ga/iseckati ga svetlosnim sabljama/pozvati Čaka Norisa ili Nika Slotera... (precrtati nepotrebno ili dopisati potrebno)
Možda vam se čini da sam otkrio previše radnje ali sve ovo piše i u najavama distributera i ne kvari gledanje.

Kao što se da primetiti, ništa od originalne radnje. Sve je već dobro razrađeno i uhodano. Čudovište je nešto kako ogromna hobotinca sa viškom krakova i bez kljuna. Tamanjenje ljudi je na nivou SF horora. Ima tu probadanja, dekapitacije, gutanja celih ljudi, bacanja tela preko mora i dolina i sl. Ipak, ne bih rekao da je bilo šta od toga zastrašujuće (mislim, kad mene nije uplašilo...). Možda nekoga uplaši glava koja ispadne odnekud (da ne otkrijem baš sve Very Happy) ali ceo film je više blaga parodija nego film strave i užasa.

Osnovni kvalitet, po meni, je dobrodušnost i pozitivni duh kojim je opisana malobrojna zajednica ostrva Erin. Kao da se vidi da su autori (Irci, dakle znaju o čemu pišu/snimaju) sa ljubavlju prikazali ostrvo i njene stanovnike. Svi likovi su simpatični i dobri, bez obzira na to da li su možda malo i čudaci.
Kada se tome doda dobra gluma, fino vođena radnja, odlična računarska grafika čudovišta, poneki citat iz poznatih SF filmova... eto ugodnog gledanja.

Iako komedija (ili parodija, kako god) nisam primetio neke baš smehotresne scene. Može biti da je to do mog osećaja za humor. Nije da nema simpatičnih momenata. Recimo, mladunci v-ova su šašavi, kada preuzmu krčmu naprave rusvaj kao Gremlini (samo neinteligentni), a i sami, kao pojava, su smejurija.

Ipak, osmeh tokom gledanja ne izostaje zbog već pomenutih simpatičnih likova. Ne znam koliko su uverljivi kao pijanci (meni nisu bili naročito smešni, daleko su oni od našeg Gidre) ali, eto, toliko su mi se dopali kao dobrice (a znate da volim dobrice Smile) da sam sa uživanjem odgledao film.

Budžet je pristojna četiri miliona funti (većina je, pretpostavljam, otišla na skoro jednogodišnju postprodukciju i dobre spec. efekte - čudovišta). Kritičari su ga uglavnom pozitivno ocenili. Nisam našao podatak o tome kako je prošao u bioskopima i da li je vratio uložen novac.

Meni se film sviđa. Mali, fini, pun pozitivne energije, taman za opušteno gledanje.
Ocena Dobro i preporuka za gledanje u neko dokono vreme.

http://www.imdb.com/title/tt1525366/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:36:28 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 26.02.2013. 14:05:01 »

Ja i trejlere preskacem  Laughing. Sreca moja da sam film odgledao pre prikaza  Twisted Evil.
Sve je istina kako je gore napisano. pozdrav Lepo sroceno.
Odlicna reklama za alkohol  Laughing.
Sačuvana

S verom u Boga
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 54
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 25.02.2016. 15:28:17 »

Ideja je odlicna ali zamerka je sto glumci uopste nisu bili pijani. Irski film sa treznim glumcima??? Svasta...

Odlicna je scena gde se policajka i cudoviste bore za muzjaka. Bravo za scenaristu.

Od mene ocena Dobro zbog masovno trapave glume pijanstva. Nisu trebali da glume!!!
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 26 upita.