SF tim
* 23.10.2020. 23:47:48
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 4 (66.7%)
Osrednje - 2 (33.3%)
Lose - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dredd  (Pročitano 4587 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 14.01.2013. 23:04:17 »

Dredd - Sudija Dred (2012)

Prvu filmsku adaptaciju Sudije Dredda (1995) prezreli su svi poklonici ovog stripa. E, kako ja u zivotu nisam ni video a kamoli procitao strip o pomenutom sudiji, misljenje o ekranizaciju istog, baziracu samo na licnim impresijama "slozenim" posle gledanja filma, bez osvrta na njegovu autenticnost u odnosu na "maticni" strip.

Kako je i red, krenucemo, jel, od pocetka. Strip o sudiji Dredu, kao okosnica filma, poceo je da izlazi 1977 godine i vrlo brzo je postao najpopularniji britanski strip, verovatno, svih vremena. Trojku koja je pocela ovu avantutu cine Džon Vagner, Karlos Ezekijera i Pat Milis. Kod nas je izlazio osamdesetih godina u strip-reviji Laser. Bez obzira na svu popularnost, strip je do sada imao samo dve ekranizacije, 1995-e sa Staloneom u glavnoj ulozi i ovaj film koji sada spominjem, pokusavajuci da ga priblizim  prevashodno mladjim ljubiteljima naucne fantastike.

Sto se tice filma, ovoga puta, autori, directed by Pete Travis, produced by Alex Garland i Andrew MacDonald, pouceni greskama koje su nacinili tvorci filma o sudiji Dredu iz 1995 godine, bas su se onako, dobro, potrudili da filmski sudija Dred bude sto je vise moguce verna kopija stripovanom Dredu. Znaci, cilj je bio, dodvoriti se fanovima ovog junaka prikazujuci ga kao pravednog, bez emocija, lika odanog zakonu koju nikada, ali bas nikada, ne skida kacigu.
Ja se bas tu i ne slazem ali ko mene sta pita. Iako je sve masta, pa i lik sudije, ovde nije dozvoljeno igranje istom. Nema prostora za inovacije a po meni se na taj nacin drzis, primoran, nekih okvira bez mogucnosti za napredak. Mozda ce delovati nepovezano ali sustina je ista; i Dzems Bond sada pije Hajneken i vozi bengulu. Jednostavno si prinudjen, kada su ekranizacije stripova u pitanju, da se dodvoravas citateljima stripa jer ce oni ipak biti najveca, ne mora znaciti i najlosija, kritika. I jasno da je, bar sto se tice njihovog misljenja, udeo veliki, jer dzaba i budzet, govorim o prvom filmu, od 80 miliona dolara i odlicna glumacka ekipa Sylvester Stallone, Armand Assante, Rob Schneider i Diane Lane ako film ne prodje kod publike koja veliku paznju poklanja stripu.

Ovoga puta o radnji filma nesto vise. Budućnost. Amerika je ozračena pustoš. Na Istočnoj obali, od Bostona do Vašingtona, prostire se Mega City One - ogromna metropola puna nasilja, sa više od 400 miliona stanovnika. Red u urbanom haosu pokušavaju da uvedu samo Sudije koji su predstavnici zakona, porotnici, sudije i egzekutori - sve u jednom. Jedan od njih je Dred (Karl Urban). "Vrhovni sudija" šalje ga u misiju da testiraju početnicu, moćnu vidovnjakinju, Cassandru Anderson (Olivia Thirlby). Sudije kreću prema naizgled rutinskom ubistvu u zloglasnom mega-bloku Drvo Breskve, visokom 200 spratova.......
Odlican pocetak filma, impresivan u svakom pogledu; postapokaliptični Mega Siti 1 je uspešno oživljen uz pomoć kompjuterskih efekata, a njegov spasilac Sudija Dredd zestoko isteruje svoju okrutnu ali neophodnu pravdu. I sve to tako deluje do trenutka kada  Dredd i Andersonova dospeju u Peach Trees. Od toga trenutka film u podukcionom pogledu postaje skromniji i počinje da biva vrlo jednostavan. Na jednoj strani sudije, na drugoj narko bos i njegova vojska.
Procitao sam podatak da je ulozeno negde izmedju 40 i 50 miliona dolara u produkciju. Ja ih iskreno, nisam video. Zarada minimalna.
Specijalni efekti dobri na pocetku a kako se film posle pretvara u pucacinu i jurnjavu nisu ni bili potrebni. Mislim efekti. Moram se ispraviti, pogotovo ako se gleda u 3D tehnici, efekat koriscenja droge koje se i naziva slo-mo je impresivan jer uzivaoci sve dozivljavaju usporeno.

Karl Urban je ubedljiv i deluje vrlo mocno cak i ispod slema. Svi ostali, pa cak i njegova partnerka, su toliko inferiorni u odnosu na njega, tako da bih ja ovom prilikom nacinio izuzetak i nijednog drugog glumca ne bih posebno izdvojio ni spomenuo.
Muzika mi je vrlo odgovarajuca i onako, bas mi se slaze sa "tezinom" filma, mnogo pucanja i puno krvi.
Rezime je sledeci; film jeste verna i kvalitetna ekranizacija stripa ali previse jednostavna i predvidljiva. I tu se vracam na moje glavno "smetanje" vezano za ovaj film, ne moze ni da bude zanimljiviji i kompleksniji ako strip nije takav. A bilo je mnogo prostora za tako nesto.
U svakom slucaju od mene osrednje.

www.imdb.com/title/tt1343727/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:00:24 od dan555 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 16.01.2013. 00:40:08 »

Pa pošto si ga sinoć spomenuo u  nekoj poruci ja skinuo i odgledao večeras, potpuno se slažem sa tobom, jednostavan i predvidljiv, osim početnih scena grada SF baš i nema uz izuzetak municije koju koriste sudije.
Pošto strip nisam čitao ne mogu ocjeniti koliko je vjeran stripu, ali za dosadno veče može proći.I od mene osrednje.
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 16.01.2013. 00:42:17 »

pozdrav

...pazi, prikaz hebe kevu, sjajno sročen i tačan- bravo svaka cast

Al' meni je film dobar, a ti si usput i objasnio zašto - od malih nogu sam pratio strip i sad su ga definitivno potrefili (atmosferu i ideju) za razliku od Stalonetovih zvizdarija...
I ja gotivim Urbana.

Još jednom svaka cast i + od mene . pozdrav
Sačuvana

robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 16.01.2013. 11:15:21 »

pozdrav

...pazi, prikaz hebe kevu, sjajno sročen i tačan- bravo svaka cast

Al' meni je film dobar, a ti si usput i objasnio zašto - od malih nogu sam pratio strip i sad su ga definitivno potrefili (atmosferu i ideju) za razliku od Stalonetovih zvizdarija...
I ja gotivim Urbana.

Još jednom svaka cast i + od mene . pozdrav

Hvala. Konacno i ti da se javis. Jednom mesecno? Steta sto nemas vremena (prepoatavljam) za cesca druzenja jer, siguran sam da imas mnogo toga da kazes. Pozdrav i tebi i ritern sto se tice +. pozdrav
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 31.01.2013. 15:17:17 »

Једноставан, поштен филм. Има све што је потребно, без вишка. Чиста акција уз мало, сасвим мало, пси’иЋког додатка. Ко није гадљив на велику количину крви и касапљења људи може фино да се забави и опусти уз Дреда.

Стрип нисам волео (мада мислим да имам пар свешчица из те едиције) тако да филм гледам само као филм а не екранизацију.

Мало ми смета пренаглашен положај уста Дреда, делује сувише неприродно. Једно је када тако изгледа стрип-јунак а сасвим друго жив глумац.

Главна женска, Оливија Терлби, је симпатично лепа а Лена опасно лепа. Допада ми се како је Оливија одглумила а Лена је можда мало превише сасвим-зла, мада, ипак је то по стрипу где је све црно-бело па је разумљиво зашто је тако и у филму.

Задовољан сам филмом, од мене оцена Добар.

Ево и Оливије, да комплетирамо главне ликове.

« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:53:26 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 04.02.2013. 01:00:38 »

Ja odustao posle desetak min. Film je rađen za 3d i nisam hteo da kvarim utisak pošto gajim nadu da ga odlgedam tako.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 16.10.2013. 16:13:37 »

Jedan od filmova koje sam propustio da gledam u 3D.

Ne znam zasto, jednsotavno nisam imao volje za gledanjem najvise iz razloga sto sam bio dobro razocaran sa prvim flimom. Sam strip sam ponekad citao i uvijek mi je bila zanimljiva tama stripa, ideja o veoma crnoj buducnosti u kojoj sudije su i izvrsioci presuda - sto ostavlja veliku mogucnost iskoristavanja.

Poslije gledanja 10 minuta na iPad-u, ugasio sam film, presao na TV i pregledao cjeli film.

Od mene ocjena dobro, od glume Urbana i simpaticnog pocetkina, male Olivir Thirlby, losih momaka i ostalih stanara zgrade pa do same uloge Ma-Ma - Lena Headey za koju se mora reci da joj stoje uloge negativca. (Cersei Lannister u GoT)

Sam pocetak filma je najavio da se radi o akciji a vidno je da je sama ideja sa razicitim bandama preuzeta iz sadasnjih gang-zagadjenih gradova gdje svako malo se dese oruzani napadi i ubistva... (znam, ima toga i kod nas, ali zasigurno nije tako lose kao ovdje, gdje odredjena predgradja policija jednostavno izbjegava)

Hvala za prikaz, steta sto ga nisam prije procitao te odgledao film u bioskopu u 3D.
« Poslednja izmena: 16.10.2013. 16:17:23 od SuperFrog » Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 26 upita.