SF tim
* 18.09.2019. 11:41:21
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Matrix i istorija filozofije  (Pročitano 2443 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
pmilid
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« poslato: 07.12.2012. 16:06:29 »

Ako nekog interesuje, u prilogu moze naci moj tekst "Zasto je Neo nov? Trilogija Matrix i istorija filozofije", tekst je objavljen u casopisu Theoria, godiste 54, godina 2011, str. 5–21.

Verzija je pripremljena za stampu, i stampana s tim stranicama, ali su naknadno pre stampe ubaceni apstrakt i ispravljene neke slovne greske.

Naravno, vrlo bi me radovalo da cujem sta drugi misle o iznetim tezama.

Predrag Milidrag
Institut za filozofiju i drustvenu teoriju
Beograd
www.instifdt.bg.ac.rs

Evo i rezimea

Tekst analizira filmsku trilogiju Matriks brata i sestre Vačauski s aspekta istorije filozofije i prisustva ideja Platona, Dekarta i Hegela u njoj. U prvom delu analizira se platonistički okvir prvog filma i tvrdi se da u njemu njema kartezijanske radikalne sumnje, ali da je prisutna kratezijanska tema u fizičkim vežbama u samom svetu matriksa kao način za oslobađanje duha. U drugom delu, koristeći Hegelovu Filozofiju istorije i Fenomenologiju duha, autor pokušava da odgovori na pitanje iz naslova: šesti Neo jeste nov jer on počinje da sam sebe određuje, on je slobodan. Završni deo teksta posvećen je borbi Nea i Agenta Smita u trećem delu. Neova smrt jeste tragična u hegelovskom smislu tragedije. Na kraju, autor tumači dijalog između Arhitekte i Proročišta koristeći Marksovu ideju da je celokupna prethodna istorija čovečanstva samo predistorija.

Ključne reči: Platon, Hegel, Dekart, Marks, sloboda volje, platonizam, filozofija istorije, tragedija.

* Istorija filozofije i Matrix, Theoria.pdf (340.91 KB - preuzeto 279 puta.)
« Poslednja izmena: 07.12.2012. 16:08:06 od pmilid » Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.12.2012. 20:44:58 »

Ocigledno slabo citam 'holivudske novosti', dok mi je promaklo da je Lovrenc sada Lana.

Ovo budem procitao kod kuce... hvala!
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
pmilid
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.12.2012. 21:10:41 »

o, jeste, promenio je nedavno pol, mislim cak i pre nego sto su poceli da snimaju Atlas oblaka.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 24 upita.