SF tim
* 17.10.2019. 23:04:04
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (40%)
Osrednje - 1 (20%)
Loše - 2 (40%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Avengers - Osvetnici  (Pročitano 2993 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.10.2012. 00:40:20 »

The Avengers - Osvetnici (2012)

Superspektakl sa superherojima, superglumcima, superprodukcijom, superbudžetom (220 mil), superzaradom (1,5 mlrd)...

Gvozdenko, kapetan Amerika, Hulk, Tor, Crna Udovica, Oko sokolovo okupljeni pod nadzorom direktora Štita Fjurija bore se protiv Lokija i njegove zle armije iz drugog svemira.
Sve počne ljudskom glupošću i pohlepom. U želji da ovladaju energijom čudesne kocke Teserakta i naprave oružje otvore prolaz ka svetu Drugih, koji pošalju Lokija da pripremi portal za invaziju njihove vojske Čitaurija. Da bi to uspeo, Loki preobrazi glavnog naučnika i Hokaja u svoje sledbenike.
Fjuri okupi superheroje da bi nekako povratio Teserakt kog je Loki oteo, rušeći pritom ceo dobro čuvan objekat laboratorije.
Heroji se glože među sobom ali, kada opasnost dođe, svi deluju kao jedan i tako oforme superherojsku grupu Osvetnici...

Kako svaki od glavnih likova ima dugu predistoriju i sopstvenu priču, neupućenom gledaocu teško je do nemoguće da pohvata sve konce, ko je ko, šta može, zašto i kako radi to što radi. Kroz odnos među superherojima i kratke flešove iz prethodnih filmova ponešto se da razabrati ali ipak nedovoljno. Početak zato deluje konfuzno i pretrpan šturim, nedovoljnim informacijama o likovima.
Srećom (ili krajnje namerno Very Happy), scenario je solidan jer postoji osnovna nit priče koju je lako pratiti i nije potrebno preterano udubljivati se u istorijat likova. Neke stvari ipak ostaju jasne samo onima koji su već upoznati sa ovim marvelovim likovima, naročito u njihovim međusobnim prepirkama. Ovo ipak nije preterana zamerka jer većina gledalaca zna sve o junacima - ima dovoljno ljubitelja marvelovih stripova.
Kada akcija krene stvari legnu na svoja mesta i film se dalje prati bez problema.

Osim puke akcije radnja je bogata i finim, a i manje finim, ispoljavanjem razlika u karakteru junaka, uz sasvim pristojnu dozu humora.
S jedne strane ovi heroji nisu neprikosnoveni delioci pravde bez greške i mane, pa ima dosta materijala za razradu njihovih likova što obogaćuje film a sa druge, rešenje koje dovodi do pobede je krajne blesavo jer jedan od njih može sam da zaustavi i onesposobi ogromne borbene mašine vanzemaljaca pa ispada da cela ova halbuka nije ni bila potrebna. No, to vidim kao sistemsku grešku superherojskih priča (zbog čega ih ne volim) pa teško da bih mogao to da zamerim filmu. Scenaristi su fino izvukli sve što su mogli od ljudskih priča heroja i to mi je delovalo zanimljivo i dobro.

Dijalog koji bih izdvojio jer u par rečenica pruža suštinu superherojskih likova:
Kap A.: Da, moćan si u oklopu ali šta si kada ga skineš?
Gvozden: Genije, milijarder, plejboj, filantrop.
A.: Znam ljude koji nemaju ništa od toga a vrede deset puta više. Boriš se za sebe, nećeš leći na žicu dok drugi prelaze preko nje.
G.: Ja bih samo presekao žicu.
...
A.: Prestani da glumiš heroja.
G.: Heroja, kao ti? Ti si eksperiment, Rodžerse. Sva tvoja posebnost je izašla iz boce.

Uz ovoliko glumaca iz holivudske A postave može se očekivati samo dobra gluma. Ipak, odskače Robert Dauni Junior kao Gvozdenko. Na drugoj strani je Semjuel L. Džekson koga mi je više muka da gledam kako sve uloge igra na isti način. Ljubitelji, kako neko ovde na forumu reče, "najlepše guze Holivuda" biće na svom jer Skarlet je sveprisutna. Ja ostadoh uskraćen jer meni omiljena Gvinet Paltrou ima samo kratku epizodu svedenu na ulogu lutkice, ni blizu one sposobne Pots iz prethodnih filmova.

O produkciji i gomili dobrih specijalnih efekata nema smisla govoriti, naprosto se podrazumeva da budu vrhunski. Ovim je Marvel potvrdio da pored uspešnih stripova ume da napravi i uspešan film.

Kritika skoro glorifikuje Osvetnike a publika je prepunila bioskope.
Za ovu vrstu filma, smatram da zaslužuje ocenu Dobro i preporuku za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt0848228/
« Poslednja izmena: 08.03.2015. 00:52:35 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.10.2012. 20:19:49 »

pozdrav
- ja sam glasao za "loše" - film mi se nimalo nije svideo  Evil or Very Mad.
Da skratim, imam utisak da se obrnula situacija iz zlatnih godina izdavaštva - kada je "Marvel" poštovao autorsku slobodu, pravio stripove koji nisu služili strogo za prodaju igračaka i uopšte bio teška avangarda u odnosu na svoje rivale iz "D.C"-a.

Ne shvatite me pogrešno, film je gledljiv, sa zabavnom pričom i vizuelno sjajan - ali meni lično, je konačni poraz ideja koje su stajale iza te izdavačke kuće.
Sačuvana

venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.10.2012. 21:35:23 »

Zahvaljujući "superglumcima" osrednje. Glume jedni od mojih omiljenih, kao i omiljeni glumac, Jeremy Renner. Vizuelno je film odličan, ali sama priča i nije nešto.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 20.10.2012. 14:14:36 »

Vizuelno je film odličan, ali sama priča i nije nešto.
+1, potpuno se slažem.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.