SF tim
* 10.12.2019. 12:28:31
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (25%)
Osrednje - 3 (37.5%)
Loše - 3 (37.5%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Hunger Games - Igre gladi  (Pročitano 11964 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 14.08.2012. 14:12:22 »

The Hunger Games - Igre gladi (2012)

Najzad jedan hit čiji kadrovi teku normalnom brzinom a ne adrenalinski podivljalim otkucajima srca. Snimljen je po istoimenoj knjizi Suzane Kolins, koja je i sama radila na prilagođavanju za scenario.

Osnovno što mi se dopada je način na koji je film urađen, režija pre svega. Produkcija u delu koji se odvija u gradu budućnosti deluje baš bogato, dok je ostatak u šumi ali uz povremene specijalne efekte koji naglašavaju buduće vreme u kojem se radnja dešava.

Sama radnja je još jedna antiutopija ali usmerena na doživljaje glavnog lika, devojke Ketnis. Nedostaje snažnija i bolje obrađena poruka koja se sama nameće u antiutopijama. Malo sporije vođena radnja koja ostavlja vremena za razmišljanje prosto vapije za sadržajem koji bi ponudio kritiku društva budućnosti i navodio na rad male sive ćelije. Ako bih "Igre" poredio sa nekim sličnim filmom, recimo "Rolerbolom", izgubile bi na svim frontovima, osim donekle glavne glumice (koja ipak nije ni blizu Džejmsa Kana).

Na postapokaliptičnim ostacima SAD formirana je nova država koja je podeljena na dvanaest radničkih okruga i prebogati glavni grad. Posle pobune okruzi su kažnjeni tako da svake godine iz svakog lutrijom odaberu dvoje učesnika starosti od 12-18 godina za surove igre gladi u kojoj se bore do smrti. Arena je veštački napravljena šuma sa kamerama svuda po njoj i mogućnošću stvaranja novih elemenata iz kontrolnog centra. Stanovništvo prati događanja putem TV-a. Nešto kao gladijatorske igre.

Na 74. igrama, kada je kazna sama po sebi postala besmislena a igre samo jedan vid kontrole radničke klase, biva izabrana mlađa sestra glavne heroine, pa se ona prijavi dobrovoljno umesto nje. Kako je lovac, svi joj daju veće šanse za preživljavanje ali ona nije ratoborna već, naprotiv, veoma uravnotežena, dobra osoba. Film prati njen put, premišljanja, dileme, borbu da preživi i ostane svoja i to je bolji deo filma.
Kraj je šećerast ali dobro odrađen.
Mana je i to što se od samog početka ne dovodi u sumnju da će Ketnis preživeti, ali to se ne da izbeći.

Glavna glumica Dženifer Lorenc (Jennifer Lawrence) svojom pojavom i glumom dobro dočarava Ketnis i lako nosi ceo film. Ni ostali iz glumačke ekipe nisu loši, naročito Vudi Harelson u epizodi mentora boraca.

Iako budžet od 78 miliona dolara nije nešto naročito veliki za današnji Holivud produkcija je, po meni, dobra, čak odlična. Kao što već napisah, režija je odradila, za mene, najbolji deo posla. Atmosfera, vođenje radnje, ugodna brzina kadrova... sve je urađeno fino.
Jedino što je slabije su prebukvalno i prenaglašeno, data u formi dijaloga, objašnjenja kako buduće društvo funkcioniše. Sva sreća pa je to urađeno kroz lik predsednika kojeg glumi dovoljno dobar glumac, Donald Saterlend, da to deluje dobro.

Film mi se dopao, razlikuje se od današnjih hitova i može se gledati sa zanimanjem svih 142 minuta. Samo, moram da ponovim, ipak nedostaje snažnija poruka.
Kritika ga je ocenila dobro, publika još bolje pa je zaradio čak više od 680 miliona.

Od mene ocena Dobro i preporuka za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1392170/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:08:04 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 14.08.2012. 19:24:18 »

Lepo si ga opisao.
I ja mislim da je drugačiji i da ispada iz "savremene produkcije", nije dosadan ima svoj ritam i ono najlepše što ima je glavna glumica koja me je kupila za sva vremena sa ulogom u "Winter's Bone" ...
Ali sve vreme sam imao utisak već viđenog - opšta mesta koja se ponavljaju. Pomenuo si "Rolerbol"(i nije fer poređenje IMO pošto je to klasik) , ja ću da pomenem  prozaičnijeg "Trkača" - ovaj film nije pobegao od stereotipa koji su postavljeni još tada. Strašno mi je smetala predvidljivost koju čak ni sjajne brutalne scene lova nisu zamaskirale. Harelson i Saterlend su još pojačali taj utisak...
Film je ,po meni, nažalost samo kvalitetnija komercijala i novo žvakanje stare ideje. Osrednje, bez preporuke.
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 15.08.2012. 11:16:53 »

Namogu a da se neslozim sa Kaa-om. Vec vidjeno ali drugacije upakovano.
Dakako film nije dosadan. Ima svoj smek ali ja to povezujem time sto je ideja vec razradjiivana i poznata tako da ti ostaje samo da juris razlike.
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 15.08.2012. 14:37:09 »

Ni ja ne mogu da dam preporuku. Vidjena radnja samo promenjen vremenski perod desavanja. Koliko puta sam gledao film na temu opstanka, borbe za zivot nasumice odabranih likova koji zarad uzivanja poremecenog uma ili nekog drugog cilja ( u ovom slucaju vladina taktika zastrasivanja) jurca po nekoj vukojebini pokusavajuci da spase zivot ubijajici konkurente. Jos su medju tinejdzere ubacili malo dete da se " kasapi". Ne volim reality pa je i to mozda uticalo na stvaranje kompletne slike o filmu. Brojke, pogotovo u Americi ne idu meni u prilog ali da ne davim, film je poprilicno tanak i nista novo ne nudi.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 15.08.2012. 14:39:00 »

kesa mene su smorili, jes Robin Hudkinja simpatična al ostatak: ideja, poruka, sf elementi - loše.
Ako imate višak vremena, samo napred.
Sačuvana

S verom u Boga
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 15.08.2012. 17:38:18 »

Sad nisam siguran da li da odem da ga vidim u kino, ili da cekam netflix. Naime, film jos igra u kinu, a jedini konkurent u SF u tom kinu mu je MiB3. Sta gledati ovaj vikend?  grrr  Mr. Green
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 15.08.2012. 17:47:24 »

Spremam se da ga sagledam, samo još neki sokić s ledom i grickalice.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 16.08.2012. 18:14:52 »

Predugacko a prazno.  The Running Man za decu.

Prakticno jedino sto mi je bilo interesantno je fama oko sponzora i gluma ‚‚boraca‚‚ kako bi bili popularniji.

Ovaj nesudjeni decko, koji je ostao u distriktu, je najmladji brat Hemsworth(Thor).
Zajedno sa ovim koji je otisao glumi u rimejku Red dawn
Sačuvana
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.08.2012. 19:06:23 »

Predugacko a prazno.  The Running Man za decu.

Prakticno jedino sto mi je bilo interesantno je fama oko sponzora i gluma ‚‚boraca‚‚ kako bi bili popularniji.

Ovaj nesudjeni decko, koji je ostao u distriktu, je najmladji brat Hemsworth(Thor).
Zajedno sa ovim koji je otisao glumi u rimejku Red dawn

To će da snime ?!!!  Shocked help
Sačuvana

goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 16.08.2012. 23:36:44 »

Vec snimljeno. Imas trejler na tubi.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 17.08.2012. 12:53:16 »

Pogledao Hunger Games sinoc i moram priznati da me je prijatno iznenadio.

Je, film podsjeca na svarcijev Running Man, no ipak se odudara od takvih filmova sa krajom filma. Nisam citao knjige, no sama sredina napravljena me uveliko podsjeca na 1984 a SF elementi, sredina i opresija filmu daju daleko dublje znacenje nego li jedan 'sredi ih sve' film kao sto je bio Running Man.

Svakako cu pogledati i nastavke kad izadju...

I za kraj, ocjena dobar.
Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 17.08.2012. 22:19:48 »

Knjige su dobre. Drze akciju, a kraj me je zaista iznenadio, sto postaje sve teze ovih dana. Tako da preporucujem za citanje.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 15.09.2012. 00:06:16 »

Film nije vredan gledanja i gubljenja vremena, radite nešto drugo, divite se oblacima, igrajte SuperMario, zalivajte cveće, bilo šta, samo nemojte gledati ovaj film.
Sačuvana

SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 18.09.2012. 14:22:49 »

Zar bas tako lose?  Rolling Eyes
Sačuvana

venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 19.09.2012. 22:31:19 »

Zavisi koliko i šta očekuješ. Ako očekuješ dobar film, odgovor je, da.  pozdrav
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 26 upita.