SF tim
* 23.10.2020. 23:23:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (20%)
Osrednje - 1 (20%)
Loše - 3 (60%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Battleship - Bojni brod (2012)  (Pročitano 5513 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« poslato: 08.08.2012. 00:24:39 »

Battleship - Bojni brod (2012)

Znate kako kažu za dobru priču - mora da vas uhvati već prvom rečenicom, pasusom. Autori ovog filma nisu čuli za taj savet pa je uvod em dug em dosadan. Kao da ga je radio kuvar koji ume da pročita recept, kupi sastojke ali ne i da spremi dobro jelo.

Vanzemaljci opet napadaju... Astronomi su 2005. otkrili planetu sličnu Zemlji. Napravljen je komunikacioni sistem kojim su poslali signal ka dotičnoj. Sedam godina kasnije, v-ovi su tu... Pet brodova ulazi u orbitu ali jedan opali u neki naš satelit i, da prostite, opandrči po HongU-KongU razarajući jadne Kineze.

Za to vreme nestašni mlađi brat mornaričkog oficira divlja po barovima pa ga bata, da bi ga doveo u red, natera da pristupi mornarici. I gle čuda, ubrzo je i on oficir... kako vreme brzo leti i kako se očas posla završavaju mornaričke akademije, praksa, proces napredovanja... Ali, i tu je problematičan momak pa kad se zaljubi u admiralovu ćeru ima problem više.
Sve ovo traje predugih predosadnih pola sata na početku filma.

Kada flota krene na vežbu, padnu vanzemOljci, naprave nekakav energetski štit unutar kog se, lako je pogoditi, nađu braća. 'Igranka' počne i tek tada film može da se gleda, doduše ako su vam dovoljni specijalni efekti koji su dobri jer više od toga nećete pronaći.

Na film je potrošeno 209 miliona dolara pa je produkcija na najvišem nivou. Gluma je solidna, muzika takođe. Glavni su, jasno, specijalni efekti. Sve izgleda kao da je stvarno. Brodovi su zanimljivi ali podsećaju na transformerse jer svaki čas nešto iz njih iskače, premešta se, mrda...
Kao što već rekoh, problem je što je to sve. Priča je potpuno isprana od upotrebe pa je sve u celini i celosti predvidivo. Ajd', ima par 'caka' koje su malo manje korišćene pa mogu da prođu kao zanimljive. Na žalost, do te mere su nemoguće da vređaju svaki iole normalan um.

Moje veliko razočaranje je to što jedini pravi glumac u filmu, Lijam Nison ima samo kratku epizodu. A ja očekivao da je jedan od glavnih... Uaaaaa!!!
Rijana lepo izgleda ali čini se da nije neka glumica pa su joj tekst sveli na kratke proste rečenice. Osim toga, na plakatu deluje mnogo bolje nego na filmu.

Akcije ima više nego dovoljno, samo što se izgubi strpljenje čekajući da počne. Film je trebalo da bude barem 20 minuta kraći od 131 minut koliko traje.

Gluposti u akciji dodatno otežavaju gledanje. A ima ih na 'tone'.
Pomenuću samo neke.
Opet i opet... vanzemljci koji tako lako lete svemirom nemaju bolje lično oružje od nekakvih noževa i šiljaka. To je kao da danas neka armija izvede helikopterski desant u pratnji teško naoružanih lovačkih aparata, a vojnici koji se iskrcaju od naoružanja imaju samo mačeve i sekire. Svašta...

Brodovi su tako 'sjajni i bajni' da se po vodi kreću, nećete verovati, skokovima. Ne kao delfini već više kao žabe. Najubojitije oružlje su im nekakve leteće mine u obliku valjka sa drškom. Nisu aerodinamične i što je još gore, nisu navođene. Lete čisto balistički. Mislim... ccc... doleteli su 'preko pola svemira' a nisu u stanju da naprave navođene projektile?!?

Da pomenem i to što signal od Zemlje do te planete stigne, hmmm, za par godina? A oni se potom sjure brodovima, koji, jel'te, moraju da imaju FTL pogon?

Vanzemaljci liče na ljude ali dovoljno su različiti da mogu da pohvalim kreatora.
Tokom celog filma ni reči o tome šta v-ovi zapravo žele i zašto su došli. Jedina naznaka je kratak uvid glavnog lika u misli zarobljenog v-a kada vidi potpuno razaranje ljudskog roda.
Ali, to je u koliziji sa ponašanjem posetilaca jer oni ne napadaju već se samo brane. Čak ne ubijaju nenaoružane ljude. Ako im skener kaže da čovek pred njim nije opasan ostave ga na miru. Potpuno van priče. Ovamo se biju do istrebljenja a 'vamo se samo brane kada ih ljudi napadnu.

Bojni brod iz naslova je čudo. Star je 70 godina, muzejski primerak a 'kreše' iz prve pa čak ima i ispravnu bojevu municiju. Ajmo mi na Kalemegdan da sednemo u neki od izloženih tenkova, upalimo ga i ispalimo koju granatu! Glupost...

A tek lanac i sidro!!! Od kakvog li su to materijala kad mogu da omoguće ono što smo videli u filmu??? A i to morsko dno, mora da je od ojačanog armiranog betona sa hvataljkama od vibranijuma sa štita kapetana Amerike!

Da rezimiram. Kome su dovoljne šarene sličice pune tapanja i eksplozija a ima strpljenja da pregura prvih pola sata, može da gleda film. Mi ostali samo na sopstvenu odgovornost. Možda vam udari u glavu ovoliki broj gluposti, pa pazite...

Kritika je film ocenila nešto ispod proseka. Zaradio je malo više od 300 miliona što, nadam se, nije dovoljno za nastavak.

Od mene ocena Loše i preporuka za izbegavanje.

http://www.imdb.com/title/tt1440129/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 22:34:38 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 08.08.2012. 10:59:14 »

Nema druge nego da se slozim sa Danom. Kada je sve tako lepo nabrojao, a ima toga jos, sto krvari ovaj film, stvarno dvojka mu je solidna ocena. Bez sumlje da u puno filmova ima nelogicnosti ili ajd da kazem gluposti, ali ovde su na granici da vredjaju razum. Sa druge strane treba biti i posten pa ceo film staviti u kontekst svih filmova koje sam pogledao, i reci da je tehnicki bar koliko toliko doteran. (Secam se filma, ali ne i naslova  Mr. Green, gde se vozilo vanzemaljaca krece po sumama i gorama nase majcice planete a cevcuga na krovu mlati ko velika. i zamislite kad to nije obicna cecuga vec nekakav top koji unistava cak i dolazece projektile. E to, a i poprilican broj slicnih niskobudzetnih filmova su bili za izbegavanje.) Znaci ako ovo remek delo stavim u kontekst vec vidjenog, moram da mu dodam bar jedan plis. Znaci od mene "sedi 2+" i zalbe ne razmatram. Laughing
Sačuvana
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 08.08.2012. 11:47:48 »

Jos jedna vizuelno perfektno odradjena amerikanska glupost. Oni jadni vise nemaju sa kime da se biju nego moraju da im dodju na zicer antropomorfni vanzemaljci bez rezervnih naocara za Sunce. Kako sam odgledao film tako sam ga zaboravio. Toliki je utisak na mene ostavio. Zato i ne mogu da se prisetim zasto su zapravo oni dosli ovde? Dal' su, bese, svratili po vodu?!
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 08.08.2012. 13:45:37 »

Bas ga pogledao ovaj vikend u kinu i po meni je prosjecna SF komedija. Svi ti transformersima slicni brodovi, vanzemaljci kojima smeta sunce te ratna moc jednog destrojera cine film losim, no sam humor i specijalni efekti cine ovaj film zabavnim.

Prava ocjena bi bila 2.5 no kako nemamo detalje, dajem filmu vecu ocjenu - 3 zbog pojave Liama, dobre plavisu i Erica iz True Blood (Alexender S.).
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 10.08.2012. 19:55:03 »

Jos jedno razocarenje i sve drugo sto bih rekao bilo bi ponavljanje onoga sto su pomenuli moji prethodnici. Ovo je strasno kako izgledaju noviji sf filmovi ( godinama !!!!!!!) tako da me ne cudi sto se sve vise okrecem hororima, misterijama ili temama paranormalnog. Ipak, slaba je to uteha........ grrr
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 15.09.2012. 00:03:05 »

Ja dajem ocenu dobro. Razlog je vrlo jednostavan. Isti dan sam sagledao The Hunger Games, The Avengers i Battleship. Od prva dva film sam očekivao mnogo više, ispostavilo se da su katastrofa, a od ovog filma nisam puno očekivao, tako da nakon prva dva "neuspeha" ovo me pomalo iznenadilo. Čista akcija, sa ne baš dosad neviđenom idejom, ali šta je tu je. Ako kažem da je The Hungar Games samo osrednji film, onda je ovaj više od toga.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.