SF tim
* 12.12.2019. 23:01:26
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (12.5%)
Dobro - 3 (37.5%)
Osrednje - 3 (37.5%)
Loše - 1 (12.5%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Prometheus - Prometej (2012)  (Pročitano 25020 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 12.06.2012. 19:55:40 »

Prometheus - Prometej (2012)

Prometej je  američki SF film iz 2012 u režiji Ridleya Scotta i scenariste Jona Spaihtsa i Damona Lindelofa.
U glavnim ulogama su  Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, Idris Elba, Logan Marshall-Green i Charlize Theron.

Radnja filma se dešava krajem 21. veka, I priča o posadi svemirskog broda “ Prometej” koja služeći se   mapom otkrivenoj   među ostacima nekoliko drevnih ljudskih  kultura – traži odgovor na pitanje o poreklu čoveka. Put ih odvodi do udaljene planete I do tuđinske razvijene civilizacije, gde umesto odgovora koje su tražili pronalaze  pretnju koja bi mogla da dovede do nestanka čoveka.

Film je započeo sa razvojem u ranim 2000-im kao peti nastavak “ Alien”  serijala, sa sve  Scottom i režiserom drugog “Alien”a  James Cameronom  okupljenim oko  ideje za film koji će poslužiti kao Prolog  Scottovom kultnom SF –hororu iz ‘79te.
Do 2009te projekat je zaboravljen a Cameron je otišao da snima nešto drugo,  tada Scott čita Spaihts-ov scenario I ponovo počinje da radi na filmu.

Uz  još dorada na scenariju( Damon Lindelof) film počinje da se snima aprila 2010-te.Sa budžetom od oko 130 miliona dolara sniman je na lokacijama u Engleskoj, Islandu, Španiji  i Škotskoj, u potpunosti pomoću 3D kamere.

Prometej je imao premijeru 1. Juna  2012 u Velikoj Britaniji, a 8. Juna  u Severnoj Americi I ostatku sveta...

... Pre svega, film je tehnički izuzetan,a Ridley-evo  korišćenje 3D fotografije neverovatno.
 Praznik za oči, prepun nezaboravnih ,prelepih slika  a način na koji Scott predstavlja  tehnologije budućnosti  je toliko uvjerljiv da se povremeno zapitaš u kojoj vukojebini od vremena živiš .

Priča?... onako, - mešano.Najveća koska IMO. je bila zamisao koja je i dovela do snimanja filma tj.- da bude  prolog Alien-u, kao zasebna priča bio bi puuuno bolji.

Dobro počinje. Početna sekvenca, na majstorski način – bez reči  sugeriše  poreklo naše vrste i njeno mesto u širem poretku stvari.

Sledi skok u blisku budućnost, kada  dr Elizabeth Shaw (Noomi Rapace) i njen partner dr. Holloway (Logan Marshall-Green) otkrivaju crtež u škotskoj pećini  koji dokazuje njihovu teoriju o  kontaktu drevnih civilizacija sa vanzemaljcima. Shaw vidi slike kao poziv čovečanstvu  da hodočasti mesto na kome je stvoreno. Njen rad i vera  dobijaju podršku od trulo bogatog  Peter Weyland-a (Guy Pearce) koji  finansira ekspediciju.

Ironično ali I uz bogatstvo vizuelnog, "Prometej" u stvari ima klaustrofobičnu priču.
Brod sleće na planetu koju je  Shaw tražila, istražuju je,dešavaju se sranja i sve se završava eksplozijom.
U linearnoj priči, iako sve vreme aludira na “velika pitanja”, film kad god je u dilemi dal’ da zagrebe malo dublje ili samo uplaši- desi se “Bu!!!”.
Previše pitanja  filozofske I duhovne prirode, nažalost završe kao ćorak.

Uloga Michaela Fassbendera je nezaboravna – delom omaž Roy Batty-u iz  “Bladerunner”-a, a opet dovoljno originalna i u duhu filma (android koji traži odgovore na svoja egzistencijalna pitanja)…

Lepa Charlize je lepa, a ostali su ok.

Nemoguće je “iz prve” svariti perverzni stepen umeća koji je na ekranu u svakom kadru "Prometeja" i sigurno bih voleo da me je  priča ostavila jednako “bez daha”. Ovako, - solidan prolog koji je zaslužio svoje mesto u seriji, ali i najveći, najbolji ekran da ga pogledate.

http://www.imdb.com/title/tt1446714/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:34:33 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 12.06.2012. 20:43:50 »

Приказ?
Ја се понадао да га је неко написао. Sad
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 12.06.2012. 20:52:59 »

Приказ?
Ја се понадао да га је неко написао. Sad

... strpljenja  pozdrav
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 12.06.2012. 21:19:13 »

Одлично. pozdrav
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 12.06.2012. 22:34:11 »

Одлично. pozdrav

Laughing sad sam tek završio - još da stavim slike. pozdrav
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 12.06.2012. 22:58:11 »

Prikaz mi se svideo, slike mi se svidele i jos samo da docekam film. Priznajem probudio si mi znatizelju, mada istini za volju film vec izvesno breme ocekujem. Ma nekako mi nedostaje tvrdji SF. Skidao sam vec prilicno kopija ali sve razocarenja. Mozda ga posetim i u bioskopu, ali brate mrzi me sam, unuka je mala, zenu ne interesuje a deca svojim poslom. Moram da nadjem neku polovnjacu za bijoskop. Laughing
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 15.06.2012. 10:15:26 »

Odgledao.
Savet:  sta?  no pasaran  bezi
Sačuvana

S verom u Boga
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 15.06.2012. 13:03:12 »

Prikaz mi se svideo, slike mi se svidele i jos samo da docekam film. Priznajem probudio si mi znatizelju, mada istini za volju film vec izvesno breme ocekujem. Ma nekako mi nedostaje tvrdji SF. Skidao sam vec prilicno kopija ali sve razocarenja. Mozda ga posetim i u bioskopu, ali brate mrzi me sam, unuka je mala, zenu ne interesuje a deca svojim poslom. Moram da nadjem neku polovnjacu za bijoskop. Laughing

Bem mu misa, pa svi SF-ovci imaju slican problem, naci partnera za biJosKope... Smile

Meni je doduse nesto lakse, za sad badjo voli SF i sve zadnje (izuzev John Cartera kojeg ja nisam gledao) smo gledali skupa. Sin, koji je tek 3 pokazuje veliku znatizelju za sve vezano sa SF, robote i superjunake.

Slozio bih se sa pregledom filma i slicno mislim da nije bilo 'alien' dodatka, film bi bio daleko bolji.

Ovako se stvara drugi problem - predatori. Kako su oni dosli da tehnologije 'inzinjera' te kako i zasto su je koristili za lovacke igre...

Naravno, film zasluzuje ocjenu izvanredan samo zbog Charlizine utegnute opreme i 3D guze, bec i sve tehnologije prikazane u filmu. Mnogo detalja, odusak za oci...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 15.06.2012. 16:33:44 »

„Натераћете“ ме да овако кљакав одем у биоскоп и погледам га (кол’ко издржим). Толико хвалите фотографију (тако се некада звало, немам појма како се сада каже за 3Д).
Sačuvana

SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 15.06.2012. 19:15:08 »

Ako ces film pogledati samo zbog predivnih scena i ne budes se obazirao na 'alien' dodatak, film ne da je dobar, vec izvrstan. Svakako da je pun rupa i mogucih tumacenja, od toga da u neku ruku prmovise religiju (ne samo sa pogleda stvaraoca zivota, istina ne znamo je li na zemlji ili negdje drugdje, pretpostavimo da je na zemlji), pa do toga da glavna protagonistkinja ostaje vjerna u svoja vjerovanja, iako sve upucuje da su pogresna... (nesto kao dio tradicije)

Ne znam zasto, kraj me podsjetio na kraj filma Misija na Mars (Mission to Mars)...

Istina, kao obozavalac SF-a, tesko da se previse razocaras... Very Happy
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 16.06.2012. 01:27:33 »

Stvarno mi nije jasno sto se uopšte pojavljuje ljudska vrsta u "Prometeju".
Lepo su mogli da prikazu: naručivanje "virusa" od strane Predatora u izradi "Inzinjera".
Kakvi su planovi sa nasom planetom i jos da vidimo gomilu njihovih brodova i tehnologije.
A najveca ludost na pocetku filma: samoubistvo i potencijalno trovanje cele populacije "Inzenjera" na rodnoj planeti, putem vode.

O ostalim dešavanjima i odstupanjima kod "Aliena", previše za progutati.
Isprovocirali su mi takav naboj negativne energije da ni nastavak filma ne pomaze.
Ovako nešto izazvao mi je i poslednji Alien vs Predator.

PS:
 Jel se meni čini ili ovi inženjeri suvise podsećaju na Meštrovicevog "Pobednika".
« Poslednja izmena: 16.06.2012. 01:29:36 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 16.06.2012. 08:37:58 »

...
A najveca ludost na pocetku filma: samoubistvo i potencijalno trovanje cele populacije "Inzenjera" na rodnoj planeti, putem vode.

...

PS:
 Jel se meni čini ili ovi inženjeri suvise podsećaju na Meštrovicevog "Pobednika".

pozdrav 'jutro - a vidi, ja sam to razumeo kao žrtvovanje jednog od "Inženjera" zarad početka života na Zemlji  Arrow te tu ide povezanost sa likom iz mitologije osim u nazivu broda.
- (Ja iskreno ne vidim mesto Predatorima u ovoj priči, nema to veze sa Ridlijem)
PS:  Shocked da yebote- mada je možda i do toga što su i vajar i režiser razmišljali kako bi izgledala neka superiorna, idealna forma... ali, da - baš liče.
« Poslednja izmena: 16.06.2012. 09:43:18 od kaa » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 16.06.2012. 09:27:46 »

Мислите мало и на нас који још нисмо гледали филм. Embarassed

Рад на филму је почео са идејом да буде пролог Туђину али развио се у самосталан урадак. Скот каже да нема везе са Осмим путиком па не би требало тражити везе.
Sačuvana

kaa
Registrovani

admiral

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 16.06.2012. 09:42:07 »

Mnah, samo terminološke rasprave o detaljima na početku filma  Very Happy (kojkakosvatio)
Ono bitno - slika i utisak nemož da se prepriča.
+ videćeš ipak da po par detalja - priča ide ka prvom "8om putniku"...
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 16.06.2012. 13:22:43 »

Nastavljmo kad većina prijavi da je gledala  pozdrav.
Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 26 upita.