SF tim
* 17.10.2019. 15:24:07
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (20%)
Loše - 4 (80%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Iron Sky - Gvozdeno nebo  (Pročitano 9475 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 01.06.2012. 18:56:08 »

Iron Sky - Gvozdeno nebo (2012)

Željno smo ga iščekivali i pitali se da li će biti genijalna komedija ili potpuni promašaj. Po meni, negde je na sredini. Šta sam očekivao to sam otprilike i dobio.
Prikazivan je i kao "Čelično nebo" ali nacisti su cenili gvožđe kao simbol čistote i praktičnosti pa su zato imali orden "gvozeni krst", pa otuda naziv treba prevesti bukvalno kao "Gvozdeno nebo". (hvala Časlavu sa SJA na ovom objašnjenju)

Radnja deluje suludo ali zanimljivo. Krajem rata 1945. nacisti su tajno otišli na tamnu stranu Meseca, napravili veliku bazu, nastavili da žive, gaje decu i razvijaju svoju tehnologiju. Cilj im je da se vrate na Zemlju i "pomognu" ljudima tako što će zavladati svetom i doneti mir, red i sve te lepe stvari koje se očekuju od "starih dobrih" nacista. Sredstvo za ostvarenje cilja je flotila svemirskih bojnih brodova, stenčuge koje bi doteglili i  bacili na Zemlju i najmoćniji ali ne sasvim dovršen ogromni ratni brod "Geterdemerung". Nedostaje mu samo bolji kompujter.

Priča se odvija 2018. u jeku izborne predsedničke kampanje u SAD. Kako bi povećala svoj rejting i dobila drugi mandat predsednica šalje dvojicu astronauta na Mesec. Jedan od njih je crnac, model koji je dobio posao samo zato što lepo izgleda. Čim njih dvojica malo odšetaju od mesečevog modula naiđu na naci-stražu. Jedan Amer odmah bude ubijen a crnca zarobe. U njegovom mobilnom nađu računar dovoljno moćan da upravlja super-brodom ali prilikom probe mobilni crkne pa prvi do firera, Klaus Adler, sa grupom vojnika ode na Zemlju da nađe novi (tablet, zapravo). Usput, ima planove i za nešto drugo - želi da postane 'kalif umesto kalifa' i sam pokori planetu.
Tu je i glavna ženska, buduća gospođa Adler, kojoj se (neočekivano) dopadne crnac pa se ušunja u brod i stigne na Zemlju. Tu dvoje nacista pokušavaju da sprovedu svoj plan tako što će doći od predsednice...

Kada govorimo o ovom filmu mislim da je potrebno imati u vidu način na koji je nastao. Jedna je od nezavisnih produkcija koja je u rad uključila i onlajn zajednicu. Producenti, koji su prethodno napravili parodiju "Star Wreck: In the Pirkinning", počeli su da prikupljaju sredstva još 2006. Našli su nekoliko koproducenata iz raznih država ali novac su skupljali i na mreži, od priloga fanova. Na sajtu "Wreck-a-Movie" zainteresovani su mogli da doprinesu idejama za scenario. Snimanje je počelo 2010. sa budžetom od, za ovakav SF veoma skromnih, 7,5 miliona evra.

Imajući ovo u vidu, film vizuelno deluje odlično, na nivou mnogo skupljih spektakala. Računarska grafika izgleda veoma dobro. Brodovi, borbe u svemiru, baza na Mesecu... sve je urađeno kako dolikuje akcionom SF-u. Kostimografija je takođe dobra. Direktno se oslanja na uniforme iz drugog svetskog rata.

Naci-mašinerija, zbog razvoja tehnologije izolovano od ostatka sveta, ima jak "šmek" sredine XX veka tako da se može reći da je na neki način u pitanju stimpank prošlog veka (ne znam kako bi se zvao taj podžanr). I to mi deluje fino.

Glumačka postava je osrednja. Imam utisak da su glumce birali i prema izgledu. Tako je glavni "baja" pravi, krupni, četvrtasti arijevac. Gluma je, recimo, uglavnom solidna, u stilu opšteg parodiranja. Glavna glumica, Julija Dice, je zgodna (farbana) plavuša i (meni) solidna glumica pa je fin "začin" filmu.

Tehnička strana filma je bolji deo, problemi su u scenariju i načinu sprdanja sa protagonistima.
Osnovna ideja je, kao što već napisah, baš intrigantna, obećava mnogo. Ali, na nivou razrade, dijaloga i pojedinih scena zakazuje. Kao da je nedostajao iskusniji scenarista bogatije imaginacije.

Problem može biti i očekivanje od filma, odnosno svrstavanje u žanr. Po scenografiji ovo je potpuno tvrda svemirska opera. Tu je sav očekivan inventar, baze na Mesecu, brodovi, super-oružje... Ali, uza sve to, film vrvi od gluposti svih nivoa što se nauke tiče. Ceo film je naučno nemoguć.
Osnovni cilj autora je sprdanje sa savremenom američkom politikom i društvenim sistemom. SF okruženje je tu samo zgodna scenografija, potpuno nebitna. Zbog toga mi ništa od kršenja prirodnih zakona nije smetalo.

Ono što mi je smetalo i na čemu film pada je prenapadno sprdanje sa Amerikom i njenim političarima. Nema ni trunke suptilnih, inteligentnih smicalica i natuknica. Sve je dato na prvu loptu, neduhovito, predirektno. Naročito je loše (prevulgarno) dat lik američke predsednice. Možda je to do finskog humora, ali ako je tako, meni ne odgovara. Sami Ameri se bolje sprdaju sa svojim predsednicima u sličnim filmovima.

Koliko god da se slažem sa svim što je u filmu rečeno o američkoj politici, nije mi se dopao način na koji je kritikovana. Izgleda da ni predlozi fanova nisu pomogli piscima scenarija da sastave bolju, prefinjeniju priču. Šteta, zaista šteta...
Čak ima pozajmica iz drugih filmova. Recimo, ubistvo cipelom sa visokom štiklom a mogu se naći i druge kopirane stvari.

"Gvozdeno nebo" očito ne igra na zaradu na Američkom kontinentu. Prikazivan je u Evropi i pušten na disku. Nisam našao podatak o zaradi, ali očito da nije loša jer producent već govori o nastavku pa i o 'prednastavku', a prošle godine napravljen je i digitalni strip o događajima koji prethode filmu.

Kritika ga je ocenila otprilike prosečno, sa čime se slažem.
Imajući u vidu mali budžet, zemlju porekla (iz koje ne dolaze hitovi) i način na koji je nastao, nisam nezadovoljan viđenim. Fino sam se zabavio gledajući ga.
Zato, ocena Osrednje i (ipak) preporuka za gledanje. (a biće mi drago da odgledam i nastavak Smile)

http://www.ironsky.net/site/
http://www.imdb.com/title/tt1034314/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 20:11:58 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 01.06.2012. 20:13:30 »

Film nije ništa posebno, očekivao sam da ću se nasmijati, nisam.  grrr
Malo mi je i scenario glup, sama tema Nacisti na mesecu...  Rolling Eyes
Oni su gore lepo živeli 83 godine, niko nije primetio, a bilo im je k'o na Zemlji, bla bla bla...
Da ne pljujem dalje, od mene ocena loše, ko hoće nek gleda.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 02.06.2012. 01:38:38 »

Kao sto rekoh:
Ali, bas sam se razocarao. Ako je SF, ne svidja mi se. Ako je komedija, ne svidja mi se.
Necu da kazemda je smece, jer odgledo sam i puno gorih, ali svakako razocarenje je do bola.
Ocena lose mu po meni jako pristaje.
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 02.06.2012. 15:09:49 »

Ja ne volim ali bas ne volim kada mi sf ili horor pomesaju sa komedijom. Nije mi u planu.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 02.06.2012. 18:55:34 »

Robi, nista neces propustiti   pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 08.06.2012. 22:00:29 »

Svoje mišljenje iskazao sam u film-kafeu prije nekih mjesec dana. Film me je apsolutno i totalno razočarao, ali...
Mislio sam da je razlog totalke loša (CAM) kopija filma, pa sam se potrudio da ga ponovo pogledam u boljoj verziji (BRRIP). Nisam promijenio mišljenje. Nije baš negledljivo, ali je loše.

PS: Brod se zove Götterdämmerung (sumrak bogova). Veoma je teško ovo transkribovati zbog preglašenih ö (koji se može izgovoriti na više načina, ali nikada kao e) i ä koje se izgovara tako da se usta namjeste kao da ćeš izgovoriti a, a onda opališ e. Prvo r se uopšte ne izgovara, a diftong -ng na kraju posebna je priča. IPA je ɡɒtəˈdæmərʊŋ pa se snađite.
« Poslednja izmena: 08.06.2012. 22:16:40 od MasterYoda » Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 08.06.2012. 22:16:23 »

Treba uzeti u obzir da je ovo Finski film, a ne Američki.
Dobra strana je što radnja nije isklišeizirana, kao što rade u Hollywoodu. Ja sam ovaj film shvatio kao zajebanciju, zato se nisam ni razočarao.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 09.06.2012. 01:05:26 »

Desetak puta sam vraćao scene u kojima glavna glumica i kasnije glavni baja izgovaraju ime broda. Ono što sam napisao je najpribližnije onome što sam čuo.

Додатак, питао на СЈА.
« Poslednja izmena: 09.06.2012. 01:14:23 od dan555 » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 09.06.2012. 01:33:36 »

A ja sam osam godina učio njemački  Mr. Green
Većinu riječi sam, doduše, do sada zaboravio. Tako to biva ako strani jezik ne koristiš četrdesetak godina Laughing

Ako glumci stvarno tako izgovaraju, to može biti neka igra riječi. Trebalo bi istražiti značenje tako promijenjene fraze ali mi je bez veze baviti se time.
« Poslednja izmena: 09.06.2012. 01:37:26 od MasterYoda » Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 09.06.2012. 06:37:25 »

Ich habe Deutch fergessen... il' nesto takvo...

Zanimljivo je da sam ga prije 17 godina pricao i pisao veoma dobro. Sad mi treba vremen da se sjetim samo rijeci, a kako se pisu... to je SF sad za mene... Very Happy Steta, trebao bih se podsjecati. Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 09.06.2012. 13:16:17 »

Ich spreche kein Deutsch, aber... изгледа да сам добро чуо. На СЈА кажу Гетердемерунг али има савета да се назив брода преведе као Сумрак богова.
« Poslednja izmena: 09.06.2012. 16:21:43 od dan555 » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 09.06.2012. 15:42:04 »

Zarez iza Deutsch (prije aber)...
Nisu mi poznati oni koji se javljaju na SJA, ali to je ipak prvenstveno S, a ne G (D).
Nema šanse da riječ počinje sa gE... ( to njemačko ö samo naoko može ličiti našem e ali način izgovora je bitno drugačiji) niti da se čuje ono r götteR... jer se radi o muklom r koje se ne izgovara već se usta naprave kao da će se izgovoriti r a izgovori se naredni suglasnik (u ovom slučaju d). Isto tako, samo obrnuto, ono g na kraju sigurno se ne izgovara - tu je situacija slična engleskom -ing gdje se g takođe ne izgovara.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 09.06.2012. 16:21:31 »

Ја појма немам, само преносим. На СЈА има пар чланова који живе у Дојчланд или Естерајх.
А транскрипција, колико сам схватио, не води се увек за изговором. Ал’ не бих смео да се кладим.

Оно „р“ се врло слабо чује али ту је.

Турио СареС ди треба.
Sačuvana

venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 09.06.2012. 23:29:17 »

Eto, gledali ste The Nazie na Mesecu, evo, pogledajte ih i u središtu Zemlje.  Laughing

http://www.imdb.com/title/tt2130142/

Ne verujem da je veće smeće od Iron Sky.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 10.06.2012. 01:04:56 »

Мора да се шалиш, па то је Азилум!!! Горе од тога нема. Евентуално може да им се приближи Уве Бол и још по неки изгубљени „случај“.
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.