SF tim
* 26.10.2020. 06:31:47
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 3 (37.5%)
Osrednje - 4 (50%)
Lose - 1 (12.5%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: John Carter  (Pročitano 6763 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 21.05.2012. 20:30:02 »

John Carter - Džon Karter: Između dva sveta ( 2012)

Ja ga predlozih, vama prijatelji za gledanje, pa mislim red je i da kazem koju o filmu. Pametnu. Mozda i nece tako delovati, mislim pametno, ako kazem da cu film posmatrati u dva pravca . Nuzno je da ga, prvenstveno, predstavim kao sf jer tom zanru i pripada ( donekle). Sa druge strane, gde su kriterijumi daleko blazi, film se moze predstaviti i kao Diznijeva, recimo sf bajka, vrlo bogata u svakom smislu ( objasnicu nesto kasnije) snimljena da zabavi publiku svih uzrasta, sto bi rekli od 7 do 77.

Film je baziran na romanu Princeza od Marsa Edgara Rajsa Borousa ( Tarzan), prvi put objavljenom 1912. godine kao novinska priča u nastavcima, a 1917. i kao knjiga. Prica je veoma jaka i izuzetno mastovita, a moje pitanje glasi sta je tu falilo ili gde se pogresilo u pretvaranju iste u igranu formu.
Kritika je bila vise nego mlaka, preskromna ali kako sam lutao po filmskim sajtovima, primetim da ga posetitelji predstavljaju kao dobar film. To se nesto i nije pokazalo po zaradi. Ulozeno je 250 miliona dolara. Malo li je? Film se pokrio, nesto i zaradio ( jos uvek zaradjuje pa cifra nije konacna). Mada negde citam i potpuno druge cifre vezane i za ulozeni novac ali i za zaradu.
Mislim da je vrlo vazno uzeti u obzir vrema kada je nastala prica. Primetio sam da, kako strucni tako i nestrucni obozavaoci filma, kao manu izdvajaju klisee sf-a i predstavljaju ga kao krosover Ratova zvezda, Avatara, Indijane pa i Konana. Kakva greska. Film jeste u sustini miks pomenutih ostvarenja ali se ne mogu spominjati klisei za nesto sto je sustinski nastalo pre sto godina( nebitno sto je film snimljen sada jer se reziser drzao price stare jedan vek) niti je bio podstaknut bilo kojom idejom iz tih filmova, naprotiv, mislim da je cak posluzio svojim sledbenicima kao smernica, recimo za ideju kako bi Mars trebalo da izgleda. Pa Avatar je snimljen sto godina posle od nastanka ideje doticnog pisca da je pretvori u pricu.

Radnja filma, za mene neubedljiva i nepotrebno duga. Prica krece nevezano za Mars i prati bivseg vojnog kapetana Dzona Kartera, koga je zivot, blago receno zgazio. Zivi samotnjackim zivotom i jedino sto ga zanima jesu licni mir i egzistencija. I onda ni manje ni vise slucajno bude " transportovan " na Mars gde biva umešan u konflikt epskih razmera između stanovnika te planete, uključujući Tarsa Tarkasa (Vilem Defo) i zanosnu princezu Dežu Toris (Lin Kolins). U svetu koji je na ivici propasti, Karter će otkriti da opstanak Barsuma i njegovih stanovnika leži u njegovim rukama. E je.....To se zove suprise.
E tada prica postaje razvodnjena i stereotipna. On odbrani princezu od zlog i ubilacki a bogami i rusilacki nastrojenog osvajaca koji bi na silu da se zeni ( koci Misko), pa se zaljube, pa se i vencaju i spasu dobre momke od losih. Idila. Samo mo nije jasno kako je nas kapetan dosao sa tolikim znanjem macevanja na Mars?
Ja ne bih vise o desavanjima u filmu jer ce prica stvarno ispasti deja vu, a ja sam svoj utisak, zasto to nije tako vec prezentirao, pa ne bih bas da se ponavljam.

Film je u sustini ipak za publiku koja preferira avanturu i fantaziju. Generalno, film ima dobru pricu. Odradjen je vise nego dobar posao u smislu specijalnih efekata i montaze. Maska dobra. Marsovci ili ti vanzemaljci uradjeni dobro ali se iz aviona vidi da je vidjenje istih prevazidjeno pa imamo nesto sto slici gorilama, psima i naravno malim zelenima. Film prepun raznih likova, sto zanimljivih sto potpuno bledunjavih i nepotrebnih. Nije neko remek delo, vise ce se pricati o njemu kao o jos jednom Holivudskom promasaju, ali moze da se pogleda. Onako, za opustanje, bez velikih ocekivanja.
IMDb.com ga ocenjuju sa zavidnom ocenom 7/10 a Rotten Tomatoes sa osrednjih 52%.Ebert mu je dao tek dve i po zvezdice.
Režiju potpisuje Andrew Stanton, dobitnik 2 Oskara, perjanice:Toy Story, Finding Nemo ili Wall-e.
Glume Taylor Kitsch, Lynn Collins i Willem Dafoe.

Moja predrasuda oko ovog filma je postojala, i crne slutnje, na zalost, su se obistinile. Po ko zna koji put. I zvrsio bih citatom jednog gospodina koji , na svu srecu razume ono sto gleda. Kaze : Lep ali dosadan film. Bledunjav, neupadljiv, sa izvanrednom scenografijom. Ja se u potpunosti slazem i to je otprilike rezime celokupnog prikaza. Ja se mucim i razmisljam a covek sve rece u nekoliko reci.
Nesto izmedju loseg i osrednjeg.

www.imdb.com/title/tt0401729/
« Poslednja izmena: 08.03.2015. 01:25:11 od dan555 » Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 21.05.2012. 21:17:22 »

Hvala na prikazu.
Da se osvrnem na deo gde se prepricava skoro ceo film (tu je i pre bilo polemika, koliko otkriti).
Meni je dovoljno do dela, da je transportovan na Mars.

Novije generacije nisu ni citale knjigu i ovakav film za njih treba da bude uvod u sf i f.
Stara devojka u novoj haljini, opet deljuje zanosno svom okruzenju a i komsijama.  Mr. Green
Od mene dobro.
Sačuvana

S verom u Boga
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 21.05.2012. 22:03:56 »

Ma moze Vuki i toliko, meni lakse.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 21.05.2012. 22:42:29 »

Ne zameri Robi. Bravo za trud. Imam poverenja u tvoj sud. Rimu je se  Laughing

Interesuje me dal' su deca gledala i njihovi utisci (ciljna grupa). Publika je dala sasvim solidnu ocenu, kriticari su prica za sebe i uvek se svodi na individualan utisak.
Sačuvana

S verom u Boga
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 21.05.2012. 23:24:35 »

Ja opet nisam citirao  grrr. To moram pod obavezno da ispravim. Mislio sam Vule na tvoj osvrt na prepricavanje filma. Rekao si dovoljno do transporta na Mars. Kada sam rekao moze toliko, mislio sam na prepricavanje filma. Meni lakse da ne moram mnogo da objasnjavam sta se desava u filmu. Moja greska. Stalno napravim pometnju necitiranjem  Embarassed. To mi se skoro desilo i sa Masterom. Izvini. Ja sebi nikada ne bih dozvolio da dovodim u pitanje tvoj komentar ili tvoje misljenje i tvoju ocenu necega. Naprotiv, ja ga izuzetno uvazavam i postujem. Izvini jos jednom zbog nesporazuma i stvarno cu se truditi da budem oprezniji sto se tice citata. Mislim, ja da odgovorim nekom sto nije dao ocenu kao moju? Ili sto je razlicitog misljenja. Pa ja se ne bih vise oglasavao na ovom sajtu i smatrao bih sebe izuzetno malim i nekulturnim kada bih se nekom obratio na takav nacin. Bas mi je krivo sto je tako ispalo i iskreno se nadam da si me za ovo vreme, koliko je to moguce, upoznao preko sajta i da verujes da su moje reci iskrene. pozdrav
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 22.05.2012. 00:13:23 »

Nisi nigde pogresio, uzivaj. Nestrpljivo cekamo sledeci prikaz  pozdrav.
Sačuvana

S verom u Boga
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 22.05.2012. 15:00:59 »

Gledano iz ugla zanra ja bih ga ocenio nesto oko proseka. E, sad sta je novo sto film donosi, odnosno sta se meni svodja. Scena i kompjuterska obrada su jako dobri. Neka nova stvorenja (bica) se uvode u listu vanzemaljaca, mada marsovci (zeleni) donekle podsecaju na "plave" iz Avatar-a.
Muzika prati film i jako je diskretna.
E sad sta mi je zasmetalo. Sama ideja je "igranje na sigurnu kartu". Slucajno negde zavrsis, razvije se hemija izmedju dve vrste, desi se neko kvrc, i trazis i nadjes nacin da se vratis, ruseci sve mostove za sobom. Nesto zbrckano izmedju vec pomenutog Avatara i Zvezdanih kapija. Tipicno prepisivanje ali ruku na srce dobro odradjeno.
Naucno i logicno gledano, nelogicnosti na pretek. letelica fura neverovatno brzo a upravalja se pomocu lancanika. Kuku kako je taj sistem precizan i sposoban za brzo i precizno reagovanje.
Ima toga jos ali netreba traziti bas mak na konac. Ipak je film namenjen zabavi.
Sobzirom na sve sta sam gledao ipak ovo i nije tako lose. Ocena osrednje.
« Poslednja izmena: 22.05.2012. 22:07:20 od Nesa » Sačuvana
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 22.05.2012. 15:41:41 »

Meni je delovalo kao da je film radjen "u čast" kostimiranih spektakala iz zlaćane holivudske ere. @robi je objasnio o starosti priče, i ne bih to prevideo. Nema nikakvu pretenziju, zabavan je, duhovit, šaren  Very Happy... Za mene i ostalu "decu" lep način da se provede 2h. Iskreno mi se dopao (nisu odmogle ni jasne aluzije na Korbenovog "Dena" - vidi borbu u areni pred kraj)
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 19.06.2012. 17:18:20 »

Гласао за осредње. У духу старих авантуристичких романа, што „Марсовска принцеза“ и јесте. Недопало ми се препричавање радње у уводу и касније током филма. Чим наратор објашњава шта се десило уместо да сами то видимо нешто ту не штима. Sad

Главни глумац ми се не допада. Некако ми је безличан.
Главна глумица има интересантну фацу и хммм... фигуру и костим. Помало у стилу много упечатљивије принцезе Ауре Орнеле Мути из Флаша.

Ако се не очекује много може да се одгледа.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 25.02.2013. 15:11:54 »

I od mene srenje, iako sam umalo zbog te glavne glumce stavio dobar... jer ona je... stvarno... dobar... komad.  Mr. Green

Procitao sam knjigu i ne znam sta me vise iritira, zavrsetak filma ili zavrsetak knjige.... mah obadvoje... moglo je to i bolje...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 04.03.2013. 17:00:37 »

Dobro od mene. Daleko da je remek delo ali je ovo najpodcenjeniji film prošle godine.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 26 upita.