SF tim
* 15.12.2019. 09:50:06
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Divide - Podela  (Pročitano 7942 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 07.04.2012. 01:40:13 »

The Divide - Podela (2011)

Na IMDb ga vode kao horor, SF, triler, a ja sam video samo dramu.
Ovo nije ni prvi ni poslednji film koji u postapokalipsi, što je jedini SF element, u jednu prostoriju smesti grupu ljudi koji se bore da prežive pa nema iznenađenja što se radnje tiče. Bitno je jedino da li je dobro urađen, a jeste.

Početak je, meni, odličan. Krupan plan na oči glavne junakinje iz kojih kreće prva suza, dok iz svog stana gleda kako nuklearne eksplozije uništavaju grad. Odmah potom, verenik je povuče i pridruže se ostalim stanarima u stampedu ka podrumu. Prva grupa u poslednji čas uspe na silu da uđe kroz blindirana vrata koja domar upravo pokušava da zamandali.
Domar se pripremio za rat tako što je napravio malu zalihu hrane, vode, benzina i drugih potrepština. Planirao je da tu boravi sam sve dok se radijacija ne smanji, ali osmoro komšija su mu pokvarili plan.
Podrum je ogroman, sa mnogo prostorija tako da svako ima svoju sobu ali toalet je jedan, i to u vidu daske sa rupom. Dnevni boravak i kuhinja je velika prostorija pa nema opasnosti od klaustrofobije.

Tokom boravka, kako vreme odmiče i oni shvate da podrum ipak nije atomsko sklonište da ih zaštiti od radijacije, počinju promene kako fizičke tako i psihičke. Upravo te promene su glavna tema filma. Fizičko propadanja vizuelno ilustruje unutrašnje spuštanje na nivo životinja.
Moglo bi se reći da je ovo film o bestijalizaciji civilizovanih ljudi suočenih sa bezizlaznom situacijom.

Odrađen je surovo, teško, naglašeno, pesimistično...

Produkcija je dobra i sve deluje kako treba. Nisam našao podatak o budžetu tako da ne znam da li da ih hvalim ili kudim zbog dobro/loše potrošenog novca, ali kako bilo, uvreljivo je.

Gluma je dobra. Od baš poznatih tu je samo Rozana Arket u ulozi potpuno različitoj od veselih sisatih devojaka u kojima sam navikao da je vidim.
Glavne uloge tumače Lorin German (Lauren German) kao čvrsta tačka zdravog razuma, Majkl Bin (Michael Biehn) kao domar-čudak.
Majlo Ventimilija (Milo Ventimiglia) iz "Heroja" i Majkl Eklund (Michael Eklund) kao dvojac koji prođe najveće promene. Njihova gluma kroz prenaglašene grimase potencira spuštanje civilizovanih osoba na animalni nivo. Može biti da su u tome preterali.

Transformacija od civilizacije do divljaštva

Zamerku imam na drugi deo filma koji traje predugo. Toliko je otegnut da postaje dosadan (morao sam da premotavam). Glat su mogli da utepaju 20 minuta i učine ga dinamičnijim ništa ne izgubivši od radnje.

Završetak je (opet samo po meni) je odličan. Iako sadrži neku vrstu "deus ex machina", sam kraj je na odličan način poslao snažnu poruku.

Još jedna zamerka je to što nije objašnjeno otkud i šta radi grupa dobro opremljenih ljudi koji upadnu u podrum i otmu jednu stanarku. Činjenica da imaju odgovarajuću opremu, laboratoriju i da tačno znaju šta rade, donekle umanjuje efektnost završne poruke.

Kod kritičara nije prošao najbolje. Na "Trulim paradajzima" sakupio je svega 20% pozitivnih kritika sa prosekom od 3,8/10. Meni se čini da je mnogo bolji od te ocene. Doduše, film ništa novo nije ponudio, ali priču jeste ispričao dobro. U redu, nije u rangu jednog "Slepila", previše insistira na potpuno mračnoj strani teme na možda prejak način, ali bolji je od mnogih sličnih filmova.

Od mene ocena Dobro i preporuka za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1535616/
« Poslednja izmena: 27.08.2015. 23:02:29 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
velx
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 15.04.2012. 17:29:36 »

Film je pomalo tezak psihicki, posebno druga polovina filma koju su stvarno mogli da skrate. I da, pre bih ga svrstao u dramu nego u sf. Za preporuku.
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 23.04.2012. 19:28:11 »

Od mene svakako preporuka. Jedina zamerka( pretpostavljam da su morali da igraju na tu kartu kako bi stvorili negativce u "podrumu") jeste, a to je Dan spomenuo, preterana promena kod dvoje glavnih nebaja. Kako u filmu nista nije spomenuto o njihovoj proslosti jedino na cemu sam mogao da gradim zakljucak o njihovim licnostima jeste karakter istih koji na pocetku filma odmah nagovestava da su u pitanju, blago receno, osobe pune bunta i bezobrazluka. Ali da se bas toliko promene i postanu ubice, silovatelji, manijaci, sadisti i stosta drugo, malo mi je preterano. Ali i verovatno moguce samo ja nisam bas upoznat s tom tematikom. Mracan film koji odise prljavstinom i nehigijenom, ljudskom brutalnoscu, seksualnim porivom u nedostatku mogucnosti kvalitetnije provedenog slobodnog vremena i  naravno spremnoscu na sve kako bi preziveo, sto je valjda i normalno u takvim okolnostima. Ali je sve to fino upakovano, zamotano i lepo izgleda. Svakako pogledati.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Bilja

stažista

Ugled: +3/-0
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 31.05.2012. 20:23:24 »

FIlm ima svojih mana, ali generalno to je jedan solidan hororčić sa apokaliptičnom temom, vizuelno jak i sa solidnim glumcima. Možda je transformacija likova i njihovo mentalno i fizičko propadanje prikazano malo predimenzionirana, ali moglo bi se to pripisati posledicama zračenja, recimo.
Uz male izmene u scenariju, mogao bi da prođe sa ocenom 6/10, ovako možda 5, u svakom slučaju, gledljivo.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 31.05.2012. 21:03:06 »

Jeste da ima teških scena ali meni ovde nema horora. Svrha tih scena nije da uplaši gledaoce već da prikaže dramu kroz koju prolaze likovi. Barem ja to tako vidim.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 31.05.2012. 21:39:37 »

Sagledao prvih 20min, prekinuo, ne znam kad ću završiti.......  Rolling Eyes
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Bilja

stažista

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 31.05.2012. 21:53:24 »

Sagledao prvih 20min, prekinuo, ne znam kad ću završiti.......  Rolling Eyes

Znači, ipak nije ni gledljivo bar ne za sve. Ja sam izgurala do kraja, ali moram priznati da mi je u drugoj polovini filma bilo već malo muka od preterivanja sa nasiljem. A videla sam na stotine horora.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 01.06.2012. 00:40:28 »

Ne znam je li odgledljiv ili ne, očekivao sam neki horor, na početku ga nije bilo, a ja nisam bio u elementu da gledam SF dramu...
Verovatno ću ga poslije sagledati, a do tada, ne želim da nagađam....
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
BHeretic
Registrovani

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 41
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 06.11.2014. 07:52:59 »

Zamerku imam na drugi deo filma koji traje predugo. Toliko je otegnut da postaje dosadan (morao sam da premotavam). Glat su mogli da utepaju 20 minuta i učine ga dinamičnijim ništa ne izgubivši od radnje.

Slažem se, s tim da bih dodao da su 20 minuta iz drugog dijela mogli prebaciti u prvi dio i dati duži i napetiji prikaz konflikta grupe slučajnih survivorsa i 1 kvaziprepersa sa vladinim prepersima.

Još jedna zamerka je to što nije objašnjeno otkud i šta radi grupa dobro opremljenih ljudi koji upadnu u podrum i otmu jednu stanarku. Činjenica da imaju odgovarajuću opremu, laboratoriju i da tačno znaju šta rade, donekle umanjuje efektnost završne poruke.

Evo ovako, bit ću kratak.
Mickey u jednom trenutku kaže - proklete turbandžije - aludirajući na one ljude koji su na grad ispalili više nuklearnih projektila. Mislim da je to nerealno - imati mišljenje da su to bile turbandžije znači imati i mišljenje da su oni za to tehnološki i tehnički sposobni - a nisu, niti će to biti.
Ljudi u bijelim zaštitnim odijelima su vladini prepersi i preživjeli - recimo USA vojska.
Ono što mislim da se dogodilo jeste to da je Izrael aktivirao opciju Samson, nakon što je i sam pretrpio nuklearnu devastaciju, te ispalio sav svoj arsenal "random" po svijetu - kako bi ljudskom rodu nanio što je moguće veću štetu.

Grupa u podrumu je na sebe skrenula pažnju radio-aparatom, nakon čega je USA Army stigla na lice mjesta, izvršila upad i uzela jedino dijete (prethodno joj gledajući stanje zuba usljed radijacije, te vadeći krv). Ostali ih nisu interesovali uopće...
Gore u Labu, onaj što je otišao u ekspediciju nalazi u nekakvim inkubatorima i tu djevojčicu i još nekoliko djece - temelj za opstanak i preživljavanje u postnuklearnom svijetu. Djeca su im važna zbog dobi i genetičke diversifikacije.

U jednom trenutku crnac kaže da je čuo na radiju da govore "da je čišćenje završeno", odnosno prikupljanje njima interesantnih preživjelih jedinki čovječanstva koji nisu previše ozračeni - uglavnom djece - kao temelj budućeg ljudskog roda.

Od mene ocjena "Osrednje", ali i preporuka za gledanje.

« Poslednja izmena: 06.11.2014. 15:29:08 od BHeretic » Sačuvana

Daleko je jutro, a kamoli Subotica. Ivan-u 17:15.
BokassaTzar

kadet

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 16.02.2015. 20:51:57 »

Ретко добар филм, чисти хорор, који приказује потпуно психолошки разбијене људе, од којих су неки отпорнији на језиву безнадежну реалност, а неки су глатко полудели одмах. Свака препорука за гледање.

Иако се око ликова управо одиграо Судњи Дан, нагласак је на чињеници да су ликови транспортовани директно у Пакао. А Пакао нису паклене ватре напољу и демони, Пакао су други људи око тебе.

Нереални елемент је да их је онако закопане под рушевинама целог града, пронашла нека америчка војно политичка структура, која је дабоме била спремна  Shocked да одреагује на целу ту ситуацију, и не само то него је и била некако ту у близини на суседној адреси, такорећи. Иди бегај  grrr

То је истовремено и кокетирање са ``ипак има наде за малу невину децу`` варијантом и служи да не вриштите у биоскопу.
Алиби за тај део приче и логичку подлогу је објаснио БХеретик изнад (потпуно тачно).

Крај је један од убедљиво најбољих од свих филмова које сам гледао,
можда је само Француски ``400 удараца`` оставио слично јак  Exclamation НЕМА ДАЉЕ   Exclamation  утисак.

Sačuvana

Миш уз пушку, миш низ пушку
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.052 sekundi sa 26 upita.