SF tim
* 20.09.2020. 19:51:11
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Kupovina novog televizora  (Pročitano 20236 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.01.2012. 17:42:10 »

Danas sam cuo vest, da ce skoro 1,5 milion gradjana... morati da kupi nov tv.
Postoji i mogucnost kuponine odgovarajuceg risivera.
Sve to, jer nam predstoji dolazak nove tehnologije tj. tv signala.

Sad vec polemisu i koji su to televizori, jer nisu svi odgovarajuci (trenutno u prodaji).

Zapoceo sam ovu temu jer kod nas uvek postoji, manjak para.
Narod se snalazi, pa pazari tv kod privatnih uvoznika - na malo.
Kod njih je jeftinije dosta, problematicna im je zbirna garancija na tv, mada se i to da resiti.

Dosta mojih poznanika je tako pazarilo.
Televizori Samsung LED UE32D5000, LED UE40D5000 kostaju oko 350 tj. 550 evra.
Velika je usteda u odnosu na zvanicne prodavnice ali je kes u pitanju.

Ovi televizori imaju i internet opciju.
To znaci: da skoro nista ne dobijate od interneta, izuzev azuriranja podataka i softvera sa zvanicnog sajta.

Znam da je Fane veci poznavalac televizora: LCD, LED, Plazma.
Ja reko da zapocnem, ovu uskoro... veoma aktuelnu temu. Mozda bude nekome od pomoci.

Moja preporuka, posto sam kupio onaj od 40inca, da je to idealna velicina.
Znam i da je deo rasprave oko velicine ekrana diskutabilan, ja sam izneo svoje misljenje.

Imam telefone - od dva coveka koji uvoze, za svaki slucaj sam sacuvao.
Ako Vas zainteresuje, javljam.

E pa, srecan nam dolazak, novog digitalnog signala. pozdrav
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.01.2012. 18:00:03 »

Neće to još, odložili su prelazak zbog izbora i nekog sportskog takmičenja za godinu-dve. Tako da će stari televizori još poslužiti.

Nije bitno koje vrste je ekran već koji je prijemnik digitalnog signala. Naši su odabrali MPEG 4 i DVBT 2 standard, što, koliko sam čitao po netu, za sada koristi samo Engleska.

Treba obratiti pažnju da televizori koji se prodaju kod nas imaju DVBT (bez 2) prijemnik koji neće moći da posluži.
Moći ćemo da pazarimo neku vrstu adaptera koji će koštati oko 50 €, mada nešto kao obećavaju da će neki biti deljeni besplatno ali čisto sumnjam u to.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.01.2012. 18:29:13 »

Kad je bilo kod nas besplatno. Jos ima da bude skuplje, nego kod drugih u okruzenju.
Mislim da su pomerili za godinu. Posto vreme leti, bice skoro. Mozda su uzeli u obzir i propast sveta, da ne idu u trosak  Razz

MPEG 4 i ovo drugo - izbacuju gomilu televizora iz daljeg takmicenja.
Sačuvana

S verom u Boga
fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.01.2012. 18:55:07 »

Da, digaitalizacija je odložena na neko vreme, na koliko, to već ne znam.
Dan je lepo objasnio a ja bih samo malu ispavku oko cene DVBT-2... već se prodaju po ceni od 25 €.

Tako da, Vali, vest da će 1,5 milona ljudi morati nov TV da kupe je...

Ali da se ne pravim mnogo pametan, evo super članka iz Sveta Kompjutera, doduše malo stariji ali ništa ne menja....osim napomenutog odlaganja.

Digitalna magla

O digitalnoj televiziji priča se već neko vreme, ali su informacije koje izlaze u javnost nezvanične, nedorečene i sa više pretpostavki nego potvrđenih informacija

Pominju se rokovi za gašenje analognog signala, standardi koji će se koristiti, ali skoro niko ne objašnjava šta to znači za krajnjeg korisnika. U doba digitalizacije, kada se frekvencije kojima jedna država raspolaže smatraju nacionalnim dobrom, analogna televizija predstavlja rasipanje resursa. Jedan televizijski predajnik može da emituje u etar samo jedan analogni (PAL) televizijski program (kanal opsega 7 ili 8 MHz). Korišćenjem istog opsega i predajnika za emitovanje u digitalnom obliku po DVB-T standardu moguće je emitovati oko šest TV programa (u zavisnosti od bitratea dodeljenog pojedinačnim programima – veći bitrate po programu znači više detalja u slici, a samim tim i bolji kvalitet).

Međutim, korišćenjem standarda DVB-T2 MPEG4 moguće je emitovanje oko 12 TV programa sa jednog predajnika. Pored digitalnih televizijskih kanala, paralelno je moguće emitovati i razne dodatne servise i sadržaje. Dalja kalkulacija vrlo je jednostavna – uštede i prednosti novog standarda su ogromne.

Cela stvar odlično zvuči u teoriji, ali praksa uvek krije iznenađenja. Za početak, možete to i sami da primetite, kod nas je gotovo nemoguće naći u prodavnicama televizore koji podržavaju standard DVB-T2 MPEG-4. Trgovci tvrde da nemaju nikakvo zvanično obaveštenje o novousvojenom standardu, pa se takvi televizori još ne uvoze. Posebnu zabunu u prodavnicama unose oznake u specifikaciji televizora, gde se navode standardi koje podržava ugrađeni tjuner (prijemnik). Ove oznake stoje u zagradi i obično navode skoro sve postojeće standarde – od analognih do onih za digitalnu kablovsku, pa i sam DVB-T2. Međutim, oznake u zagradi znače samo da postoji druga verzija tog modela televizora sa tjunerom koji podržava neki od tih standarda. Dakle, važeći standardi za konkretan model trebalo bi da se nalaze izvan zagrade.

Digitalnu televiziju mnogi poistovećuju sa HD televizijom. Često je verovanje da je digitalizacija kraj televizije standardne PAL (SD) rezolucije, kao i da je samim tim automatski obavezna i kupovina novog televizora. To, naravno, nije tačno. Kao što se domaći kanali emituju digitalno sa satelita ili kroz pojedine kablovske sisteme, tako će se emitovati i putem zemaljskih predajnika. Digitalizacija će omogućiti još veći broj standardnih PAL (SD) TV programa, njihov poboljšan kvalitet, kao i kasniji postepen prelazak na programe visoke rezolucije (HD).

Za prijem digitalnih kanala biće vam dovoljna standardna krovna antena. Ono što će možda napraviti problem u prijemu jesu stara i loša antenska pojačala koja prave prevelika izobličenja signala, pa će na taj način ometati digitalni signal koji treba da dođe do prijemnika. Na sreću, već sada se u prodaji mogu naći pojačala koja su namenjena poboljšanju prijema upravo digitalnog signala. Svi mi koji već posedujemo televizor (analogni ili digitalni koji nema DVB-T2 MPEG4 kompatibilni tjuner) moraćemo da dokupimo eksterni Set-Top Box (STB), koji će se povezati između antene i televizora poput video rekordera. Naravno, kako ne bi sve bilo jednostavno, i tu ćemo imati dodatan izbor između modela koji su samo za prijem PAL (SD) kanala (imaju analogne antenske izlaze za starije CRT televizore), modela koji će primati samo SD kanale, ali istovremeno imati i HDMI izlaz za upscale (razvlačenje) slike i prilagođavanje novijim HD televizorima, i na kraju onih koji će biti prvenstveno namenjeni prijemu HD kanala (kada se i oni nađu u etru) i biće unazad kompatibilni za prijem PAL (SD) kanala.

Već smo pisali o tome da je Vlada predvidela sistem kupona u vrednosti od 25 evra za pomoć pri kupovini STB prijemnika kada zvanično počne kampanja za prelazak na digitalno emitovanje, što će svakako pomoći većini građana da što bezbolnije obave ovu tranziciju. Oni koji žele veći komfor i veći broj opcija u multimedijalnom svetu zabave sigurno će poželeti da kupe neki skuplji model sa hard diskom za snimanje programa, sa dva tjunera za gledanje jednog kanala i istovremeno snimanje nekog drugog ili sa mrežnim priključkom za razne multimedijalne sadržaje koji će biti omogućeni na pojedinim kanalima ili na Internetu. Mogućnosti su zaista mnogobrojne, a nadamo se da će neko smisliti način da ih gledaoci koriste na pametan način.

Za nekoliko meseci trebalo bi da počne emitovanje prvog MUX-a programa (multipleks, „paket” programa – skraćenica koju ćemo ubuduće često viđati) na većem delu teritorije Srbije. Jednostavno rečeno, MUX predstavlja skup više TV programa koji se emituje digitalno, sa jednog predajnika, na jednom televizijskom kanalu (opsegu frekvencija). Prijemnik (televizor ili DVB-T2 kompatibilni STB) „raspakuje” primljene programe i potom je spreman da ih reprodukuje kao sliku i zvuk. Kako smo već rekli, jedan predajnik će emitovati oko 12 digitalnih programa, u početku samo televizijâ sa nacionalnom frekvencijom. Nakon toga planiran je drugi MUX sa novih 12 TV programa. Toliko je opreme trenutno kupljeno i planirano da se pusti u rad, i to najkasnije do kraja godine. Nakon toga sledi period u kom će se raditi na pokrivanju preostalog dela teritorije države digitalnim signalom. Dalje bi trebalo da usledi nabavka dodatne opreme za pokretanje još nekoliko MUX paketa. To znači da će se dodeljivati i nove dozvole za programe sa nacionalnim pokrivanjem.

S tim u vezi, ako pogledamo kako se digitalizacija odvija u susednoj Hrvatskoj, videćemo da je nakon prve faze usledilo dodeljivanje dozvola postojećim TV stanicama za pokretanje novih kanala, a trenutno je raspisan konkurs za nove specijalizovane programe. Na primer, planira se pokretanje posebnog sportskog programa, za čiju dozvolu konkurišu dve televizije, očekuje se specijalizovani kanal za decu, kanali namenjeni zabavi, muzički kanal i tako dalje. NovaTV počela je sa probnim emitovanjem svog programa u HD rezoluciji.

Kod nas u početku možemo očekivati da dobijemo poseban kanal namenjen prenosu skupštinskih zasedanja. Pink već emituje više kanala na satelitu, pa će biti zanimljivo videti da li će neki od njih početi da se emituje slobodno, kao drugi zemaljski kanal. B92 takođe već ima drugi program informativnog karaktera, te se očekuje da će i sa njim konkurisati za nacionalnu frekvenciju. Za prva dva MUX-a nisu planirani HD programi, mada se može očekivati da se tu nađe RTS-ov eksperimentalni HD program koji emituje sportske prenose u visokoj rezoluciji. S velikim brojem mesta za nove TV programe u budućnosti biće zanimljivo kako će se ko snaći u novoj situaciji, a priznaćete da do sada regulatorima baš i nije najbolje išlo. Biće zanimljivo videti i kako će sve to uticati na broj pretplatnika kablovskih operatera, jer je najveća prednost kablovske ponude upravo veliki broj programa (istina, i ponuda stranih programa zanimljive sadržine).

Kada ćemo početi da dobijamo prve kanale visoke rezolucije, još se ne zna. Takođe, još se ne zna ni to kada će početi informativna kampanja kako bi se gledaoci upoznali sa svim detaljima digitalizacije i sa tim šta će ona značilti za njih. Još jedna važna stvar (koja se takođe ne zna) jeste to kada će se početi sa gašenjem analognog signala, koje je prvobitno bilo planirano za sada već prilično blisku budućnost – 4. april 2012. godine.

Izvor:  Svet Kompjutera
« Poslednja izmena: 18.01.2012. 19:00:36 od fane » Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 18.01.2012. 19:09:18 »

Znao sam da je Fane upuceniji sa novim informacijama  pozdrav.
Ja sam samo preneo radijsku vest a nije 1 april.
Mozda im je vesela radio sema  Cool.

Hvala Fane za tekst, sad sam mirniji jer ovaj moj ima sve nabrojano.
Ostaje da se zavalim i cekam.

Fane, nisam do skoro znao, da fajl preko 4gb nece da se prebacuje (sa kompa na hard).
Kakva su tvoja iskustva.
Poskidao sam Ratove zvezda a sad ne mogu da ih gledam preko usb-a.
Prvi deo, tj 4-ti je ispod 4bg pa sam gledao pirgavu princezu  Laughing, dakako odusevljen.

Mogu da povezem preko hdmi al sam trenutno zatrpan kablovima.

Sačuvana

S verom u Boga
fane
Driver of the universe

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 18.01.2012. 19:15:45 »

I ja sam se se tako jedared mučio dok mi neko jije objasnio  Laughing

Moraš da hard disk formatiraš u NTFS.
Tebi je hard verovatno formatiran (po difoltu) u FAT 32 pa neće da prepozna fajlove veće od 4 gb...ali pazi pri formatiranju, gubiš sve podatke na njemu, pa ih prvo kopiraj negde  pozdrav
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 18.01.2012. 19:22:34 »

Hvala Fane. pozdrav
Rekli su mi da mora da je isti format al nisu rekli koji.
Sad za prelazak na NTFS je vec kasno. Od "tera" u kompu.
Dosta sam natrpao a nemam gde da prebacim.

Mislio sam da obrisem filmove, al si ih spasio  Laughing
Jos jednom hvala na informaciji.
« Poslednja izmena: 18.01.2012. 19:24:46 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 18.01.2012. 20:26:31 »

kesa Baba ima podpitanje: ako je TV kablovska ... mora li novi TV ????  Oops poster_stupid

Samo pokušavam da što više odgodim kupovinu novog ... dežurnog daveža  Evil or Very Mad grrr Jest' da ga ne mogu spojiti sa kompom ... ali ga i onako ne gledam  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 18.01.2012. 21:46:24 »

Cijela Evropa uvodi DVB-T a Srbija DVB-T2. Mi uvijek moramo biti najpametniji.

Babi: Ne, ne moraš ništa mijenjati sve dok kablovski operater ne počne emitovanje digitalnog umjesto analognog programa, a to će da bude malo sutra.

Ono što nisu rekli u onom članku je da se gotovo svi set boksovi na televizor povezuju pomoću SCART kabla pa ako imate Tv koji nema SCART utičnicu imaćete problema.
Set boksovi (za DVB-T koji se koristi u susjednoj Hrvatskoj) ovdje koštaju manje od 50 KM (tj. manje od 25 €) i ima ih i po trafikama.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
fane
Driver of the universe

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 18.01.2012. 21:52:44 »

Nisam siguran ali mislim da će prilikom digitalizacije novi box setovi imati HDMI priključak jer (kolko znam) planiraju full HD sliku a samo pomoću HDMI možeš da dobiješ full HD sliku na svom Televizoru.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 18.01.2012. 22:39:49 »

Za nas koji smo na kablovskoj digitalna ne donosi ništa posebno novo. Već imamo dobru sliku i mnogo programa. Jedino što bi bilo napredak je HD. Pošto više praktično nema CRT 4:3 TV-a, samo HD može da ispuni ekran. Vrlo veoma me nervira što gledam "debele" likove jer samo tako mogu da razvučem sliku na ceo ekran. Zum je retko kada primenjiv jer odseca previše slike.
Tako da ne očekujem previše od prelaska na digitalno emitovanje. Sad
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 19.01.2012. 01:18:23 »

I HD je sasvim dovoljan, pod uslovom da valja. Kod nas ima dosta zrnaste slike i razlivanja.
Serije sa neta u HD varijanti, odmor su za oci.

Meni ne smeta sto su "deblji" likovi. Mozda im je to prava slika  Twisted Evil.
Jedino me cudi sto mi napominje, da nema digitalnog signala, a RTS ima onaj digitalni kanal, ko tu koga laze. Mozda je Fane pogodio u centar. Kad do televizora dodje HDMI kabl, bingo onda.

Da se vratim na osnovnu Danovu primedbu.
- Mozda Dan preferira tanke a viskoke?
Sacekaj koju ispred tv studia pa javi pravo stanje  Very Happy

Sačuvana

S verom u Boga
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 25.01.2012. 00:04:08 »

Slučajnost, tri dana prije nego mi crk'o kompjuter, pokvario se TV.  Confused
Nije bio mnogo star, oko 4 godine.  Mr. Green
Ne gledam mnogo TV, više visim na kompjuteru, pa mi nije previše nedostajao, odlučio kupiti novi kad budem mogao.
Međutim, kada se kompjuter pokvario ostao sam bez "prozora u svet".
Tako da sam bacio pogled i na novi TV, mada ne namjeravam izdvojiti previše za njega.  Mr. Green Twisted Evil
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 31.01.2012. 21:36:36 »

Ajjj, opet nece sva evropa imati isti standard?! Nije dovoljno sto smo imali PAL/NTSC??

Ja imam digitalni prijemnik vec 11-12 godina, iako tad nije ni bilo digitalnih programa u velikom broju a i moj TV je bio regularni tubas - analogni. Razlog za digitalni prijemnik od kablovske je bio da mogu da spakuju vise od 150 kanala. (Danas je to par stotina kanala plus radio stanice/muzika)

S vremenom su vecina programa prebaceni u digiatalni format a unazad 3 godine imam HD TV, prijemnik i DVR (nesto bez cega ne bih vise mogao da zivim Smile) OVdje su tek prosle godine, ako se tacno sjecam, odlucili da sve prebace na digitalni signal, a projemnici su bili veoma jeftini.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
valiant68
Vuki

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 01.02.2012. 02:32:37 »

Mi uvek patimo kada nas ubacuju u kalup  Twisted Evil.

Sta god da bude ponudjeno od standarda, Dan je u pravu. Velika vecina ima kablovsku i sta dobijemo, nema da se zalimo. Ovih dana sam na raznim prodajnim stranama, nalazio, razlicite podatke o jednom modelu.
 Strasno - kako im se specifikacije razlikuju. Morao bi da rasturam tv i jos da se upoznajem sa svim vidovima prevara proizvodjaca, pa potom prodavaca. Svasta uz osmeh prodaju. A mi srecni. Zasto? Pa navikli smo na porciju kase i srecni. Grci su jos na bifteku, uziju, suncu, maslinovom ulju: u sebi i na telu. Oni se ne zadovoljavaju sa malim. Jos im i pola duga oprastaju. Dobro se cenjkaju
svaka cast

Vanax nek preskoci ovaj deo o "zadovoljavanju" ili "malim". Ima suvise ideja al nema snage da pise posle penjanja, do 4-tog sprata. Kad se i oporavi, visak krvi potrosi na varenje novo-pridoslih ideja ili prezivanje starih.
- Zao mi je sto manje vrcavosti ovde ispaljuje. Nema veze - pratim ga na drugom sajtu. Mozda se i ovde saplete al da Nara ne nastrada. Niko Naru nije upozorio da Vanax preferira, zensku vrcavost - veciti mladic  pozdrav.

Da se vratim na temu.
Prikacio sam na tv - hard preko 100gb i odusevljeno gledam filmove. Cita titlove pa sve fercera.
Jos kad postavim slike i muziku u pozadini, dobijem veliki ram za slike. A oni na NG imaju strava fotke.
Fotke se smenjuju, muzika mazi dusu a topli radijatori. Ih miline na ovoj hladnoci.
« Poslednja izmena: 01.02.2012. 02:42:03 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.045 sekundi sa 23 upita.