SF tim
* 24.10.2019. 01:22:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (40%)
Osrednje - 2 (40%)
Loše - 1 (20%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: In Time - Preostalo vreme  (Pročitano 6606 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 06.01.2012. 02:48:04 »

In Time - Preostalo vreme (2011)

Film koji izrazima "švorc sam" i "nemam vremena" daje sasvim drugo značenje. Dešava se u relatvno bliskoj budućnosti pa nema mnogo SF elemenata. Zapravo, samo jedna stvar ga svrstava u žanr.

Naučnici su genetskim inženjeringom uspeli da od 2161. ljudi prestanu da stare kada napune 25 godina ali tada im se aktivira sat ugrađen u podlakticu i počne da otkucava jednu godinu, posle koje umiru. Vreme može da se dopuni ali i da drugome. Preostalo vreme je postalo sredstvo plaćanja i novca više nema. Sve, od autobuske karte do najskuplje nekretnine, plaća se tako što se ruka stavi u uređaj koji oduzme vreme u iznosu cene usluge ili robe. Ljudi mogu dati, uzeti, oteti tuđe vreme prostim stiskom ruke. Nije objašnjeno kako se upravlja ovim procesom ali deluje kao voljna radnja.
Vreme može da se čuva i u elektronskim uređajima iz kojih i u koje se prebacuje sa ljudi tako da postoje i banke vremena.

LED cifre na ruci koje otkucavaju preostalo vreme su jedini pravi SF element. Ima nešto malo redizajniranih automobila i to je sve od futuristike.
Naravno, svet je neka vrsta distopije. Postoje milioneri koji mogu živeti večno jer u sefu imaju milion godina. Ljudi su podeljeni po vremenskim zonama u kojima su cene podešene tako da sirotinja umire jer nije u stanju da zaradi dovoljno da sebi doda vreme a bogati mogu sve da plate i žive lagodno i beskrajno.

Sama radnja nije nešto naročito žanrovska ali taj jedini element, jurnjava da se bukvalno produži život makar za koji minut, tako je dobro udenut da je obojio ceo film i, makar meni, dao razlog da ga gledam sa zanimanjem.

Siromašni Vil živi sa majkom koja je uspela da dogura do 50 godina (Olivija Vajld Very Happy), uspeva nekako da se uvek snađe i dopuni svoje vreme, tako da ima 28 godina. U baru pomogne bogatašu da pobegne kardljivcima vremena. Bogataš mu objasni u kakvom svetu živi i zašto sirotinja mora da umire. Pošto ima preko 100 godina, život mu je dosadio i dok Vil spava da mu sve svoje godine, više od veka. Kamera snimi Vila dok pokušava da ga odgovori od samoubistva ali sam skok nije zabeležen. Vil je optužen za krađu vremena i čuvari vremena počnu da ga jure.

Neznajući da ga policija goni, Vil plaća ulaz u vremensku zonu bogatih gde upozna ćerku milionera, kome u partiji pokera uzme više od milenijuma preostalog vremena i tako može da plati šta god želi. Taman što je na žurci kod milionera uspeo da se približi devojci, upadaju čuvari vremena, konfiskuju mu sve vreme ostavljajući mu samo dan. Počinje borba za goli život u kojoj mu prvo nevoljno a zatim kao dragana pomaže i ćera bogataša.

Scenario mi se dopada. Kroz akciju uverljivo je opisan svet u kome je vreme bukvalno novac i gde ljudi umiru onog časa kada im sat pokaže nulu. Mrtvi leže na ulici i niko se ne osvrće na njih. Sirotinja bukvalno trči jer nema vremena za bacanje. Srećni su ako imaju nekoliko dana 'fore'. Mnogi nemaju ni par sati tako da trče na posao kako bi makar malo zaradili i dopunili vreme. Istovremeno, bogataši sve lagano rade jer imaju večnost pred sobom.
Odnosi unutar sirotinje kao i prema bogatima su lepo prikazani, dobro uklopljeni u priču. Meni je delovalo baš uverljivo.

Gluma je dobra. Pevač (Džastin Timberlejk) kao Vil i mlada Amanda Sajfrid kao njegova devojka su uverljivi, kao i ostali u glumačkoj ekipi.
Sve u filmu je, po meni, urađeno zanatski dobro. Možda je sam kraj, sa čuvarem vremena, malo glup (čovek taj posao radi 50 godina a takva glupost da mu se desi, ccc).

Budžet je bio 40 miliona dolara, što nije mnogo za Holivud, ali ovde nema skupih specijalnih efekata tako da je bilo dovoljno za sasvim solidnu produkciju.
Zaradio je mnogo više, preko 130 miliona a kritika ga je ocenila osrednje.

Jeste radnja uglavnom današnja, da ne kažem svakidašnja - sirotinja koja se bori da preživi, spretan sirotan, krimosi koji otimaju od sirotinje, bogataši koji ne haju za tuđe živote, ljubav dvoje različitih klasa... ali film, po meni, ima ono "nešto" što ga čini vrednim gledanja. Mene je čak ponukao da se zapitam o tome kako koristim svoje 'preostalo vreme'.

Ocena Dobar i preporuka za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1637688/
« Poslednja izmena: 15.01.2012. 03:39:21 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 10.03.2012. 21:19:59 »

Otprilike tako. Može da se gleda ako nemate nešto pametnije da radite, a nećete ni zaspati gledajući ga jer mu taj vremenski detalj forsirano daje dinamiku.
Amanda je sasvim cakana Laughing pa nedostatak glumačkog talenta (ili iskustva) i ne pada u oči baš mnogo.

Lično, razočarao me je onaj kradljivac vremena. Krade vrijeme fol kroz poštenu borbu u nekom (ilegalnom) sportu zasnovanom na nadvladavanju protivnikove volje da bi mu se otelo vrijeme, a ne zna za tako očigledne trikove.
« Poslednja izmena: 10.03.2012. 21:22:39 od MasterYoda » Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 10.03.2012. 21:52:38 »

Dan, odličan prikaz, što se i očekuje od tebe.
Ne slažem se sa Yodom da samo vreme forsira dinamiku i da je to jedini razlog zbog koga se neće zaspati.
Scenario je genijalan, u najmanju ruku, a i glumci su dobri, sem pomenutih Timberlakea i Seyfried, tu su i Olivia Wilde (nažalost prekratko, ali uloga interesantna) i Cillian Murphy, koji je možda bolje odglumio i od Timberlakea.
Od mene ocena dobro i preporuka.  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 10.03.2012. 22:13:38 »

Otprilike tako. Može da se gleda ako nemate nešto pametnije da radite, a nećete ni zaspati gledajući ga jer mu taj vremenski detalj forsirano daje dinamiku.
Amanda je sasvim cakana Laughing pa nedostatak glumačkog talenta (ili iskustva) i ne pada u oči baš mnogo.

Lično, razočarao me je onaj kradljivac vremena. Krade vrijeme fol kroz poštenu borbu u nekom (ilegalnom) sportu zasnovanom na nadvladavanju protivnikove volje da bi mu se otelo vrijeme, a ne zna za tako očigledne trikove.
Apsolutno tako .
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 30.03.2012. 12:42:51 »

To(mislim na film) mu dođe kao varijanta "Loganovog bega".
« Poslednja izmena: 30.03.2012. 12:44:36 od plotz » Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
velx
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 15.04.2012. 18:01:13 »

Film je bas opustajuci i moze da razonodi. Jedan od boljih koje sam pogledao. Cak ni Timberlejk nije lose glumio. A sama prica mi lici na jednu veliku metaforu u smislu pojednostavljenog sistema vrednosti kakavog imamo danas. Pa i danas vam isto covek moze da zivi onoliko dugo koliko ima para. Nista se tu nije promenilo i zato mi se film svideo jer je neverovatno realan.
Sačuvana
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 16.04.2012. 09:41:57 »

Nista specijalno. Najvece licemerje je sto taj isti, neverovatno bogati, Timberlejk glumi tu neku finocu, i glumi kao da zna sta je to biti siromasan. Vidi se da je Amere komunizam preskocio.  Rolling Eyes
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 16.04.2012. 14:20:53 »

Nista specijalno. Najvece licemerje je sto taj isti, neverovatno bogati, Timberlejk glumi tu neku finocu, i glumi kao da zna sta je to biti siromasan. Vidi se da je Amere komunizam preskocio.  Rolling Eyes

Onda bi morali uvesti nekog glumca iz Srbije ili Bangladeša koji nebi bio bogat i koji bi lako glumio siromašnog....
Činjenica je, svaki glumac koji je mogao glumiti u ovom filmu je neverovatno bogat....  Rolling Eyes
Sačuvana

robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.04.2012. 14:38:50 »

Duhovito, duhovito.....
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
ariella
oficir

Ugled: +2/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.04.2012. 13:28:32 »

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 23.07.2012. 17:42:56 »

Pogledao sam In Time, film je srednja zalost... Klasicna borba protiv sistema...  ili ti Robin Hood u Buducnosti...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 23.07.2012. 22:37:56 »

Meni je poprilično dobar.  pozdrav
Zapravo, postoji mnogo dobrih filmova gdje je tema ta "borba protiv sistema".
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.