SF tim
* 06.12.2019. 17:02:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 3 (60%)
Dobro - 1 (20%)
Osrednje - 1 (20%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rise of the Planet of the Apes - Uzdizanje planete majmuna  (Pročitano 4644 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 27.12.2011. 21:43:38 »

Rise of the Planet of the Apes - Uzdizanje planete majmuna (2011)

"Planeta majmuna" - da, ali ne ona iz 1968. Osnova je ista - majmuni preuzimaju Zemlju od ljudi, ali priča je drugačija od originala. Ovaj film je zamišljen kao prvi u nizu novih o planeti majmuna, novi početak (reboot). Objašnjava kako su majmuni postali inteligentni i počeli sukob sa ljudima.

Gledano samo tehnički, film je sasvim dobro urađen. Problem je što sam od dela iz serijala o planeti majmuna očekivao mnogo više novog, neobičnog. Ovaj film ništa od toga nije ponudio. Zapravo, većim delom je uobičajena priča o laboratorijskoj životinji za koju se veže naučnik, spasi je, odgaja, pa se pojave "zle čike"... (skoro kao da sam ponovo gledao "Splice" ili takav neki film, ima ih oho-ho)

Genijalni naučnik Vil Rodman (Džejms Fanko) uspeo je da napravi lek za alchajmerovu bolest. Lek je u formi virusa koji izaziva rast novih neurona, što kod majmuna na kojem se isprobava dovodi do povećanja inteligencije. Taman kada se dostignuće prikazuje potencijalnim investitorima majmun postane agresivan, rasturi promociju pa čuvari moraju da ga ubiju. Projekat otkažu a eksperimentalne majmune ubiju. Zaostane samo jedno majmunče, novorođenče, dete najinteligentnije šimpanze. Ovo je veliki gaf, kako naučnicima da promakne da im je labor. životinja trudna, pa se još i porodila a oni to ne primete??? Mis'im... ccc...

Vil novoljno uzme bebu i odnese je kući gde je sledećih godina odgaja. Mališa pokazuje neverovatnu inteligenciju, čak ravnu pa i višu od ljudske dece. Nazovu ga Cezar (kao u originalnim filmovima).
Sve je lepo dok je Cezar samo sa Vilom i njegovim dementnim ocem, na kome takođe proba lek (odlični Džon Litgou). Ali, kada Cezar pokuša da spase senilnog starca od nervoznog komšije (hehe, Dejvid Hjulit iliti dr Rodni iz SGA, takođe dobar kao nervčik Very Happy) stvari krenu loše. Vil više ne može da ga zadrži u kući pa će Cezar upoznati i loše ljude ali i druge čovekolike majmune. To iskustvo će ga potakunti da uradi nešto sa svoje suvrsnike i tako započne priču o planeti majmuna...

Kao što se vidi, radnja se razlikuje, i to bitno, od originala. U četiri filma prvobitnog serijala majmuni su prvo zamenili kučiće i mačiće, koji su izumrli, kao kućni ljubimci. Zatim su postali nešto kao lični robovi za kućne poslove, koje su mogli da obavljaju zbog unapređene inteligencije. I tamo je Cezar jedini mogao da govori, bio najinteligentniji i poveo pobunu koja je dovela do uzdizanja majmuna i pada ljudi.

Ovde se radi o neočekivanom ishodu genetskog eksperimenta, koji se otrgao kontroli i raširio se svetom. Prilično savremeno ali takođe prilično istrošeno.

U film je uloženo nešto manje od 100 miliona pa je produkcija očekivano dobra. Dobri su i ostali elementi - scenario nije loš, priča teče logično (ipak, nije da nema gluposti), film je dovoljno dinamičan. Lepo je odrađeno odrastanje i sazrevanje Cezara, mada je malo preterano kako se i fizički menja njegov pogled i držanje pri kraju, kada progovori.
Gluma je dobra, glumci uverljivi. Glavna ženskica, Freida Pinto (Milioner iz blata) simpatično lepa (ali ni bluzu JHL iz Garfilda (još jedan film koji mi je pao na pamet dok sam gledao "Uspon") a uloge su im slične).

Jedino na šta bih imao primedbu je računarska animacija majmuna. Za razliku od starih filmova, ovde nema kostima i maski već je sve prepušteno programima za CGI. Iako je prikaz samog Cezara dobar (čak odličan, najbolja animacija koju sam do sada video), često je prilično vidljivo neprirodno uklapanje u ostatak slike/kadra. Imam utisak da je tehnologija kompjuterske animacije samo na korak do potpune realističnosti.

Elem, film je sam po sebi dobar ali nedovoljno, čak ni malo inovativan za serijal o planeti majmuna koji je u svoje doba ponudio nešto novo.

Kritičari i publika su ga lepo prihvatili. Zaradio je skoro pola milijarde dolara pa bi bilo baš čudno da ne uslede nastavci. Izgleda da su uspeli da počnu novi serijal, pitanje je samo koliko će trajati. Za nastavak najavljuju priču o ratu ljudi i majmuna.

Veoma gledljivo tako da ima moju preporuku.
Od mene ocena Osrednje, jer se ne razlikuje od drugih dobro urađenih filmova ove tematike.

I još jedna napomena. Treba odgledati odjavnu špicu zato što je tokom nje grafički objašnjeno šta se desilo sa opasnim virusom.

http://www.imdb.com/title/tt1318514/
« Poslednja izmena: 15.01.2012. 03:22:50 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 08.01.2012. 02:21:24 »

Fenomenalan film u svakom pogledu.
Sačuvana
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 26
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 10.01.2012. 23:27:12 »

Sagledao, davno.
Priča je dobra, glumci isto tako.
Ocena dobro i preporuka za gledanje.  Mr. Green
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
kaa
Registrovani

admiral

Ugled: +15/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 11.02.2013. 18:30:12 »

... kada sam ga gledao prvi put, i nisam bio pod nekim utiskom - mislio sam da je dobar sa par sjajnih uloga ali previše industrijski a i original mi je bio previše drag da bih bio objektivan.
Sada, posle deset+ gledanja ubedjen sam da je fenomenalan (navodi me na razmišljanje, što se zaista retko dešava sa novi(ji)m filmovima) i da je sigurno medju najboljim ako ne i najbolji film ovog žanra u prethodnih... više godina.
-žestoka preporuka za više gledanja svima koji to još nisu učinili.
Sačuvana

SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.02.2013. 15:13:59 »

Do sad najbolji film na ovu temu. Odlicni glumci, specijalni efekti na nivou a sama radnja je vise nego li dobra. Uspjeli su povezati sve sto godinama drugi filmovi na ovu temu nisu mogli. Preporuka za gledanje i od mene!
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.018 sekundi sa 26 upita.