SF tim
* 23.10.2020. 22:52:07
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 1 (100%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Empty  (Pročitano 2492 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.09.2011. 03:45:15 »

Empty - Prazno (2011)

Razlog da gledam ovaj film je to što na plakatu piše da je "u tradiciji Puta (The Road) ali, na žalost, nije mu ni prići, daleko je od njega svetlosnim godinama.
IMDb ga vodi kao Dramu, Horor, SF. Samo ono prvo je tačno. Od horora nema ni pomena, niti jedna scene nije "plašljiva". SF je samo uslovno.

Momak i devojka kampuju u divljini nedelju dana. Dok se vraćaju kući stanu da dopune rezervor, ali goriva nema a na zatvorenoj pumpi je obaveštenje da je razlog naftna kriza. Kratak pregled interneta na mobilnom kaže im da je Amerika "presušila" zbog svetske krize.
Ovo bi trebalo da se računa u postkatastrofu pa je samo zbog toga, na dugom štapu, SF.

Osnovna postavka je potpuno van pameti. Od prve velike naftne krize sedamdeset i neke sve velike države drže rezerve goriva. SAD, mislim, imaju za više meseci. Nikako ne mogu da presuše za nedelju dana. Čak i pumpe, pa i sami vozači u svojim kolima bi sačuvali dovoljno da mogu da odu gde žele.

Ulice gradića u kom se smeste u motel su potpuno prazne, nit' kola, nit' ljudi. Radnje su zatvorene. Ipak, neko tu živi što je jasno iz priče recepcionara koji jedini boravi u motelu. Takođe, noću vide dvojicu kako prebijaju čoveka, a kasnije neko pokuša da im ukrade benzin iz kola. No, danju je sve potpuno prazno. Nema čak ni kučića ni mačića... Ni kola ostavljenih na putu zbog toga što su ostala bez goriva.

Struje ima skoro celi film, mobilni i fiksni telefoni i internet rade bez problema.
Policije nema ni od korova jer su i oni, jadni, ostali praznih rezervoara. Nema ni vojske, nacionalne garde...

I sve to samo za nedelju dana. Da bi bilo uverljivo trebalo je da ostave glavne likove u divljini bar par meseci.
Neubedljivo.

Iskreno, da sam znao da je budžet bio samo 10.000 dolara (nije greška, ne fali nijedna nula) ne bih ni gledao film. Sa tako malo para zna se da ima mnogo kadrova lepe prirode i gomile dijaloga uz malo glumaca.
Tako i jeste.

Mladi par malo boravi u motelu gde recepcionar koristi priliku da im proda hranu po nenormalno visokim cenama, a kada vide nasilje, odu u vikendicu devojčinog oca. Tamo im je fino, imaju konzerve, vodu, struju... ali i tu ih pronađu pljačkaši.
Usput, želeći da pomognu tipu kome su kola stala, moraju i da se brane.
Na kraju, već pomenuti otac, koji je u Engleskoj, organizuje im prevoz do "Ostrva", gde je situacija bolja. Kako se sve to završi pogledajte (ili bolje ne) sami.

Jasno je da su pare za snimanje otišle na pokrivanje materijalnih troškova pa ekipu verovatno čine amateri i entuzijasti.
Glavni glumački par čine početnici sa tek par uloga, uključujući jedan kratki film. Imajući to u vidu, film je ispao sasvim dobro. Gluma je mnogo bolja od, recimo, Azilumovih monstruma od filmova. Neki od retkih epizodista su izgleda slučajni prolaznici bez pojma o glumi. Srećom, kratke su im uloge.
Produkcija, režija, fotografija... fini. Jedino je muzika grozomorno dosadna. Tehnički gledano film deluje bolje nego što je očekivati od ovakvog, skoro pa fan-dela.

Film je u celini dosadan. Premalo radnje, ponavljanje situacija iz drugih filmova o postkatastrofi ali bez neke značajnije tenzije.

Dopalo mi se što je ponašanje likova izvedeno iz njihovih karaktera. Prevod nisam dočekao pa sam gledao uz engleski. Razumeo sam pola, nadam se onu bitniju polovinu. Uglavnom se priča i svodi na dijaloge koji objašnjavaju kakvi su momak i devojka. Ona je dobro uklopljena u društvo pa je valjda zato zadržala nazore civilizacije i ne pristaje da ih se liši. On ima probleme sa samopoštovanjem i samodokazivanjem pa mašta o životu u divljini gde bi sve od njega zavisilo. Ne podnosi budućeg tasta i odbija bilo kakvu pomoć od njega što ima značajnog uticaja na događaje.
Možda je ovo dato "preglasno" ali meni nije smetalo jer bi mi finiji detalji, zbog neznanja engleskog, promakli.

Film ne mogu da preporučim za gledanje. Ništa novog ne donosi i prilično je dosadan.
Ocena Loše (mada, za ovu cenu verovatno i nije moglo mnogo bolje).

http://www.imdb.com/title/tt1798148/
« Poslednja izmena: 15.01.2012. 03:14:51 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.032 sekundi sa 26 upita.