SF tim
* 01.12.2020. 12:43:42
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (14.3%)
Dobro - 5 (71.4%)
Osrednje - 1 (14.3%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 7

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: X-Men: First Class  (Pročitano 7641 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 15.07.2011. 21:14:42 »

X-Men: First Class - Iks-ljudi: Prva generacija (2011)

Peti film o iks-ljudima i drugi prednastavak (glupe li reči Sad). Ponudio je isto što i ostali iz franšize - dobru akcionu zabavu bogatu specijalnim efektima.

Pošto se prethodni bavio "Vučkom" ovaj je usmeren ka profi, Magnitou i Mistik. "Vučko" se pojavio samo u jednoj kratkoj sceni, čisto da profi i Magnitou kaže da piiiiiip (cenzura) sa njihovom mobilizacijom iksova. Very Happy

Priča počinje kratkim uvodom, tokom drugog svetskog rata.
Dečaka Magnitoa sa majkom uvode u konc-logor. Naci-lekar dr Šmit odmah uoči njegove moći i malo kasnije, da bi ga naterao da ih ispolji, ubije mu majku. Klinac u besu, svojim moćima, devastira laboratoriju i ubije dva čuvara. Šmit je oduševljen i "obeća" mu da će mnogo raditi zajedno.

Njegov vršnjak Ksavijar u zamku svojih roditelja u Engleskoj tokom noći hvata klinku Mistik kako krade hranu u kuhinji. Oduševljen što je otkrio da nije jedini sa moćima, obeća devojčici da više nikada neće morati da krade hranu i ona ostane da živi sa Ksavijarom, kao sestra mu.

Posle špice, sve se "seli" u 1962. kada se odvija istatak filma.

Mlada i lepa (a kakva drugačija... Very Happy) agentica Cije bude svedok akcije iks-ljudi ali niko joj ne veruje. Da bi pretpostavljenima dokazala da nije luda, obraća se za pomoć sada već doktoru nauka Ksavijaru koji se bavi mutacijama. Sa njim je i dalje Mistik, nezadovoljna što nije kao druge devojke.
Kada Ksavijar i Mistik dokažu birokratima iz Cije da iks-ljudi postoje, šalju ih u specijalnu tajnu laboratoriju u kojoj već radi genije "iks" koji uspešno krije svoju tajnu. Genije napravi uređaj koji pojačava profinu moć da registruje i locira "iksove" bilo gde na svetu.
Prvi koga je osetio je Magnito.

Magnito traži Šmita da bi osvetio majku, ali kada ga nađe, na jahti, sazna da naci-dr ima svoju grupu iks-ljudi a i sam ima moć zbog koje ga je skoro nemoguće ubiti. Magnito gubi bitku ali spasi ga profa.

Ksavijar i Magnito kreću u potragu i regrutaciju "iksova". Jedan po jedan, okupila se prva generacija koja će se bolje upoznati sa svojim moćima i usavršiti ih.

Prva generacija ima i prvi zadatak - da spreči zlog doktora i njegove pomagače da izazovu treći svetski rat. Kreće potraga za dr-om, a zatim, smeštena usred kubanske krize, između dve flote, sledi završna bitka.

Glavni adut ovih filmova je akcija i borbe kako iksova protiv običnih ljudi tako i među sobom. Radnja nije nešto preterano bitna, samo je povod okršaja.
Bez zadiranja u 'dubinu duše' objašnjeno je zašto su Magnito i Mistik prešli na 'tamnu stranu sile'. Recimo da je bilo uverljivo.
Doktor je prikazan samo kao dobrica od glave do repa. Ništa o njemu nismo saznali osim da je nepopravljivi optimista koji veruje u dobrotu ljudi (i iksova).

Nešto pažnje je posvećeno i ostalima u prvoj generaciji ali od filma rađenog po stripu o superherojima ne treba ni očekivati više od objašnjenja na prvu loptu.

Film je urađen kako valja. Bogata produkcija je vidljiva svakog trena. Spec. efekti su odlični, što je i za očekivati. Ipak je ovo već peti film iz serijala, znaju kako treba uraditi stvari da bi publika bila zadovoljna. Tehnički je, dakle, film na najvišem nivou.

Radnja je zanimljiva, nema dosadnih delova, akcija lepo teče a i motivacija likova je jasna i vidljiva 'iz aviona'.

Jedino što mi se ne dopada je glumačka podela. Nekako mi ovi mladi glumci deluju kao da nisu dorasli kolegama iz prethodnih nastavaka. Jedino mi se izdvajaju Magnito (Majkl Fasbinder) i, naravno, Šmit (uvek dobri Kevin Bejkon). Ne da su ostali loši glumci nego, eto, nekako mi ne odgovaraju i ne deluju kao odgovarajuća 'prethodnica' ulogama u prethodnim filmovima.

U epizodi, kao ruski general, glumi i Rade Šerbedžija.

Dopalo mi se kako je na kraju Magnito rešio problem Šmitovih moći.

U film je uloženo poprilično novca, 160 mil. zelenih, ali zaradio je više nego duplo. Već se pominje sledeći "iks" film.
Kritika ga je nahvalila.
Ja bih se složio sa njima. Ovo je dobar film u svojoj klasi.

Ocena Dobro i preporuka za gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt1270798/
« Poslednja izmena: 15.01.2012. 02:01:26 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 15.07.2011. 21:49:20 »

čisto da profi i Magnitou kaže da piiiiiip (cenzura) sa njihovom mobilizacijom iksova.

Piiiip tebe cenzura, nemam blagog pojma šta si hteo da kažeš. Laughing
Sačuvana
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 03.08.2011. 09:22:53 »

Odlican film, odlican kasting.
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 05.08.2011. 15:43:01 »

zviznuh na dobro jer se slazem sa svime sto je rekao dan jedino mi se cini da nece da ide film nego serija sve mi se cini da je tako pripremljeno podela likova tabora glumaca i svega ostalog
Sačuvana
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 06.08.2011. 19:57:49 »

Nece serija sigurno, prejaka su imena McAvoy i Fassbender za seriju.
Ema Frost (Januar Jones) vec glumi u Mad men, a ovaj mali sto je Beast ima 4-5 projekata u narednih godinu dana.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 08.08.2011. 16:41:49 »

Jos nisam pogledao film, odem u kino ako ne u toku sedmice, onda sigurno za vikend.

No, glede film/serije, ako i dodje do serije, sigurno nece biti ista postava. Bit ce prije da uzmu jeftinije glumce, slicno kao sto je bio slucaj u Stargate - SG-1.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
sreja

član posade

Ugled: +3/-3
Starost: 30
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 02.11.2011. 19:19:06 »

Po meni najbolji X men film...prava prva klasa Mr. Green
Sačuvana

Cloaked in the skin of their own
Waits in incubation to spread disease
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 28.12.2011. 21:38:26 »

Po meni najlosiji deo. Nekako teen. Osrednje.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 30.05.2012. 20:03:51 »

Meni je film bio dobar, odlicna postava za buduce nastavke. Radnja odlicno uskladjena sa ostalim x-man filmovima.
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 30.05.2012. 21:01:39 »

Retro, retro, retro.... ne volim baš to u filmovima, mada je to danas popularno kod ovakvih filmova, prva dva- tri filma normalna i onda odjednom, kako je to sve počelo... puk u daleku prošlost...  Rolling Eyes

Međutim, ovaj film nije loš, lepo posloženo sa predhodnim, a ako se ne varam, treći dio filma je ostavio kao mogućnost za neki nastavak.
Sve u svemu, gluma, scenario i ostalo... ocena dobro...  pozdrav
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 08.06.2012. 21:18:14 »

davno sam gledao, ali sjećam se da me naživcirao Xavier. Loš glumac i uloga.
Sačuvana

Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 08.06.2012. 21:57:16 »

Nije on los glumac uopste, samo je uloga jako lose napisana, za razliku od Magneta koji je imao odlicnu ulogu. Inace Xavier tj James McAvoy me je odusevio u ulozi Leta Atreida II ( u narodu poznatog kao Crv ) u TV obradi Dece Dine davne 2003. godine. Pogledaj, uopste nije los, a uloga nije nimalo laka, potpuno je zasenio glumca koji je igra Muad Diba.

http://www.imdb.com/title/tt0287839/
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 08.06.2012. 21:59:41 »

te dvije mini serije imam namjeru pogledati. taman si me podsjetila Smile
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 26 upita.