SF tim
* 21.10.2019. 15:45:43
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Društvene" nauke i SF  (Pročitano 37720 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #105 poslato: 30.06.2011. 15:56:32 »

Al' ja sam i dalje u nedoumici šta ti je ta evolucija mozga.  nejasno
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #106 poslato: 30.06.2011. 16:00:41 »

Laughing Prosvetljenje ? "Dozivanje pameti" ? Uviđanje ustrojstva ? I naravno - borba za očuvanje ovo malo razuma ...  Crying or Very sad (kome je preostalo ... )

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #107 poslato: 30.06.2011. 16:18:40 »

Ok, i misliš da to može da se desi...ni iz čega?
(aj' pod pretpostavkom da postoje takve stvari kao što su razum i ustrojstvo.)

Ako je reč o promeni stavova, stavovi se uglavnom menjaju pod pritiskom okolnosti. Npr. ono što ja već stolećima pričam i dosadna sam i bogu i narodu - imaš grupni identitet jer smo takve čoporativne životinje. Ali, vremenom, pod uticajem bolje komunikacije (boljih prevoznih sredstava, boljih načina prenošenja podataka) taj grupni identitet se širi sa porodice/čopora/sela na region/naciju/versku grupaciju. I, sa moje tačke gledišta, jedini način da se proširi na kompletno čovečanstvo je da se pojavi neko mnogo dramatično različitiji - vanzemaljci, zombiji, vampiri, mutanti - pa da se toliko natraumiramo da postanemo naprasno solidarni i ujedinjeni. Ja ne vidim kako bilo kakva promena stavova može da se dogodi dok se okolnosti u pozadini ne promene. Pri tom, tu postoje, čini mi se, dva momenta: stvari se promene, ljudi skapiraju da su se stvari (nepovratno) promenile. Pa se prilagode. Na koji način, to je prilično nepredvidivo. Mislim ja prva obožavam holivudske hepiendove, ali nešto nisam sigurna da idemo na tu stranu.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #108 poslato: 30.06.2011. 16:42:55 »

Crying or Very sad Izgleda da definitivno ne idemo na tu stranu ...

Slažem se sa napisanim. Uvek je moralo nešto "drastično" da se dogodi ... Sad, što se meni to ne sviđa  Rolling Eyes grrr

Nekako sam razočarana ... Ipak je razum taj koji je omogućio napredak čovečanstva ... gledati kako se ne upotrebljava ... i zloupotrebljava ...  grrr Crying or Very sad

Šta misliš, koliko Internet pomaže (zanemarimo "udruživanje" lovaca na UFO, otkrivača Zavere, obožavalaca Cece, ...  Twisted Evil ) ?

Hoće li "kvantitet" informacija preći u "kvalitet" tj. promenu na bolje (ili gore  Crying or Very sad ili se potiru  grrr) ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #109 poslato: 30.06.2011. 16:50:05 »

Nemam pojma. Sa jedne strane, (neka) znanja jesu mnogo dostupnija nego ranije. Sa druge strane, neka druga znanja se mnogo bolje čuvaju, upravo zato što ih je načelno lakše ukrasti. Osim toga, sloboda govora takođe ima dve strane itd. itd.

Ne može internet ništa sam da uradi. On može da obezbedi veću slobodu ili veću kontrolu. Može da utiče, delimično, na to da društvo (ponovo?) počne da se organizuje po principu mreže a ne po principu hijerarhije. Može da utiče na to da ukapiramo da postojimo istovremeno (as in "u realnom vremenu") sa nekim tamo na antipodima. Itd. itd. Ne može da sruši vladu. Nijednu. Teško da može da doprinese stvaranju globalnog identiteta jer je suštinski fragmentiran. Kako stvari sada stoje (bar po nekim istraživanjima), u suštini svi novi mediji, koji se prilagođavaju korisniku, uglavnom služe da se više individualizujemo, a ne da uspostavimo zajednički identitet. I da se vratim na početak, nemam pojma.  uhh
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #110 poslato: 30.06.2011. 17:07:40 »

Crying or Very sad Ja još manje ... Samo mi je sve nekako ... "iščašeno"  grrr

Pokušavam pronaći neku nadu u "bolje sutra".

"Čovek sebi stvara zadovoljavajući sistem samo kad ne poznaje osobine pojave koju treba objasniti." (Moperti)

Ko je meni kriv što ne mogu bez "sređenih" sistema ... pa "sizifujem"  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #111 poslato: 06.07.2011. 13:25:11 »

Evo još jedan citat i Hičensa koji se lepo uklapa u temu (nit' se slažem nit' se ne slažem, ali je zanimljivo kao podsticaj za razmišljanje):

Citat
A  cilj usavršavanja  roda –  koji  je u  samom
korenu i izvoru totalitarnog impulsa – u suštini je religijski.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #112 poslato: 06.07.2011. 17:50:44 »

nejasno Očito je tvrdnja deo neke šire rasprave ?  ideja O religioznosti u totalitarinim društvima ... ?

grrr Rolling Eyes Crying or Very sad Mada mene više muči kako ne razmišljati ... Ovo me podseti na Hitlera i pokušaje stvaranje "prave arijevske" vere  Twisted Evil

Koristiti religioznost ljudi da bi se nešto postiglo ... stara priča i opšta (zlo)upotreba  Rolling Eyes

Luter nije govorio o očitom: Katoličkoj crkvi koja je postala ruglo, besmislenom ropstvu i bezznačajnosti malog čoveka, potrebi da se nauka oslobodi crkvenih dogmi, opismenjavanju, ... A, ne ! On "reformiše" crkvu. Henri 8. nije dovoljno moćan da "ukine" papu ali zato - osniva Englesku Crkvu. (Uticaj protentastizma na liberalni kapitalizam ..  gadljivko )

40 godina ljudi žive u miru, crkve se sete kad babe pričaju, a onda - pokolj na Balkanu: sete se da su im dede išle u drugu crkvu ili džamiju ...

NEĆU o ovome !!!  grrr Evil or Very Mad

Shocked  Laughing Laughing Laughing Kliknem "Pregledaj" (zbog pismenosti  Embarassed ) i dobijem ovo:

"Upozorenje - dok ste kucali poslato je 111 nova odgovora. Možda ćete želeti da izmenite svoju poruku."

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Na mreži

« Odgovor #113 poslato: 06.07.2011. 18:01:41 »

Valjda jedna nova poruka? Aj' priznaj kol'ko si alkohola popila pa vidiš trostruko? Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #114 poslato: 06.07.2011. 18:07:41 »

Laughing Ma jok "kopiraj-nalepi po Operi" .

Pazi "111 poruka"  grrr Laughing Laughing Laughing

Ti znaš šta si radio ... pa se vadiš na babu a ona trezna ko' ... (na žalost  Rolling Eyes Crying or Very sad )
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #115 poslato: 06.07.2011. 19:28:30 »

To danas otvoris da odgovoris i onda se sutra u sred 'uradi sam' projekta sjetis da odgovoris???  Mr. Green
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #116 poslato: 06.07.2011. 22:52:01 »

Jok ! To brlja server. Sad sam uspela da se registrujem tek iz 4. puta.
Sačuvana

Bog čuva budale !
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #117 poslato: 18.10.2011. 09:57:28 »

U ovu temu "umešala" se realnost  Shocked Ili BČB ?  nejasno

http://www.vijesti.me/svijet/demonstracije-njujorku-ko-to-kampuje-vol-stritu-clanak-40595

Šta se to događa ????  Shocked  grrr

"Svjetska ekonomija je uništena od strane tih grabežljivih trgovaca, ali ipak demonstranti su u zatvoru, napisao je Salman Ruždi na Tviteru"

Revolucija uz pomoć Neta ???? !!!!  Twisted Evil

Sve to dok čitam Naomi Klajn (Doktrina šoka) ... Kao da su demonstranti čitali isto pa krenuli da kažu: ukapirali smo i ne slažemo se !

"Inicijativa "Okupirajte Vol strit" demonstrira zbog pohlepe, socijalne neosjetljivosti, visoke nezaposlenosti i neravnopravnosti u SAD-u za što velikim dijelom krive finansijsku i bankarsku kliku na Vol stritu."

"Poznati intelektualci i umjetnici pridružili su se zahtjevima demonstranata među njima Sjuzan Sarandon i filmadžija Majkl Mur."

Koliko sam ja razumela CNN ... ovaj jadni Mur dobija pretnje i pod "stražom" je ... (ili ga država štiti ili ... pazi na njega ? )

Verovatno je ovde odgovor :

Kod:
http://www.breakingcopy.com/occupied-wall-street-journal-pdf

Za svaki slučaj proveravam da nisu "braća anarhisti" ...

Kod:
http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Nadolazeca-pobuna-Nevidljivi-komitet_5122/

Protest se širi ...

Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #118 poslato: 18.10.2011. 14:03:55 »

Ovo je trebalo odavno da se dogodi. To je "sledeća revolucija". Globalizacija koja smrdi na imperijalizam je put u propast i ljudi su toga sve svesniji. Nažalost, jedino bogati mogu da plate policiju, pa će biti krvi.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #119 poslato: 18.10.2011. 14:56:06 »

.... ako već nije pala  Crying or Very sad Sumnjam da će 800 već uhapšenih (?) da maze u pritvoru ...

Posle 11. septembra, lepo su iskoristili šok da donesu gomilu zakona koji ... fuj! gadno je i napisati ...

Jeste da samo bogati imaju policiju ... ali - zar "prosečni" Amer nije naoružan ?  Wink Twisted Evil

Oops kesa NIJE smešno ... Biće gadno ali - još gadnije ako ih ućutkaju  Crying or Very sad svima i avuda ...

Globalizacija tipa: svetsko bratstvo ljudi, obogaćivanje kultura, upoznavanje, razmena mišljenja i ideja ... biće svedena na: globalno ćemo vas opljačkati ili ubiti ako ne pristanete da se pokorite.

Mali "prilog", razmišljanje anarhista o pojedincu i društvu ...

U meduvremenu, snalazim se. Potraga za samim sobom, moj blog, moj stan, zadnje pizdarije u 

modi, veze i afere, tko koga ševi... bilo kakva proteza kojom cu se držati za Ja! Da društvo nije postalo 

takva definitivna apstrakcija, oznacavalo bi skup egzistencijalnih štaka, skup ovisnosti koje sam ugovorio 

kao cijenu svog identiteta. Hendikepirana osoba model je gradanina sutrašnjice. Nije slucajno da 

organizacije koje ga danas iskorištavaju, istovremeno zahtijevaju da mu se osigura "egzistencijalni 

minimum" (revenu d'existence). 

Posvudašnji nalog da se "bude netko" održava patološko stanje koje cini društvo nužnim. Nalog 

da se bude jak proizvodi slabost kojom se to društvo održava, toliko da sve naizgled poprima terapeutsku 

narav, cak i rad, cak ljubav. Svi oni "kako si?" koji se izmijene u jednom danu podsjecaju na medusobna 

mjerenja temperature. Socijabilnost se sastoji od tisucu malih niša, tisucu malih skloništa gdje se možeš 

zgrijati. Sve je bolje od velike hladnoce vani. Gdje je sve lažno jer je sve samo izlika da se zgriješ. Gdje 

se ništa ne može dogoditi jer smo svi zaokupljeni zajednickim drhtanjem. Ovo društvo uskoro ce na 

okupu držati samo stremljenje društvenih atoma nekom iluzornom ozdravljenju. Podsjeca na 

hidrocentralu koju pokrece gigantski rezervoar neisplakanih suza, uvijek na rubu da se prelije. 

"I AM WHAT I AM." Nikad dominacija nije imala neviniji slogan. Održavanje Jastva u stanju 

trajne polupropasti, kronicnog polusloma najbolje je cuvana tajna aktualnog poretka stvari. Slabašno, 

deprimirano, samokriticno, virtualno Jastvo u biti je taj beskrajno prilagodljivi subjekt kakav iziskuju 

proizvodnja temeljena na inovaciji, ubrzano zastarijevanje tehnologija, konstantna previranja socijalnih 

normi, opca fleksibilnost. Istovremeno je i najpohlepniji konzument i, paradoksalno, najproduktivnije 

Jastvo, ono koje ce se najžešce i najenergicnije baciti i na najmanji projekt, samo da bi se kasnije vratilo u 

svoje izvorno stanje larve. 

"TO ŠTO JESAM", dakle? Od djetinjstva živim u struji majcina mlijeka, mirisa, prica, zvukova, 

osjecaja, djecjih pjesmica, supstanci, gesta, ideja, impresija, pogleda, pjesama i hrane. A što sam ja to? 

Vezan posvuda za mjesta, patnje, pretke, prijatelje, ljubavi, dogadaje, jezike, uspomene, za sve vrste stvari 

koje, prema svemu sudeci, nisu ja. Sve što me vezuje za svijet, sve veze koje me tvore, sve snage koje me 

sacinjavaju ne formiraju identitet, kojim bih se trebao razmetati, nego egzistenciju, jedinstvenu i 

uzajamnu, življenu egzistenciju iz koje mjestimice na trenutke proviruje to bice koje kaže "ja". Naš 

osjecaj nekonzistentnosti rezultat je glupavog vjerovanja u trajnost Jastva i premalo brige koju pružamo 

onom što nas cini onime što jesmo. 

Omamljuje pogled na šangajski neboder na kojemu se šepuri Reebokov "I AM WHAT I AM". 

Zapad svuda potura, kao svog omiljenog trojanskog konja, tu ogorcenu antinomiju izmedu Jastva i 

svijeta, pojedinca i skupine, predanosti i slobode. Sloboda nije gesta kojom se rješavamo svojih 

predanosti, nego prakticni kapacitet da se njima djeluje, da se krecemo u njihovu prostoru, da ih 

uoblicimo ili raspustimo. Obitelj postoji kao obitelj, dakle kao pakao, samo za one koji su odustali od 

izmjene njenih iscrpljujucih mehanizama ili one koji ne znaju kako je izvesti. Sloboda da se otrgnemo 

uvijek je bila fantomska sloboda. Ne možemo se riješiti onog što nas sputava, a da u isto vrijeme ne 

izgubimo ono na što svoje snage možemo primijeniti.
« Poslednja izmena: 18.10.2011. 15:04:04 od Glorija » Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 24 upita.