SF tim
* 16.12.2019. 12:17:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Društvene" nauke i SF  (Pročitano 38613 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« poslato: 21.06.2011. 08:31:16 »

Pažljivim pregledom spiska tema  Twisted Evil najzad shvatih zašto je priča o naukama o društvu uvek  poster_spam - nema svoju Temu  ideja

Hajde da to ispravimo ! Možemo ovde da pričamo i o marksizmu. Laughing

Ipak, glavni razlog za pokretanje nije marksizam. Ima veze sa futurologijom ali ne i sa Lemom  Twisted Evil, sa ljudskom ličnošću, ali bez psihijatrije  Twisted Evil, ....

Elem, kad pričamo o budućnosti uvek nekako mislimo na materijalnu budućnost ( kakvi će biti gradovi, vozila, ... da li ćemo putovati samo do Meseca ili dalje, ...) ili na društveno uređenje ( utopija, postapokalipsa, ... ). Pojedinac se prosto gubi (osim kad je reč o kiborgu ili proizvodu genetskog inženjeringa, da zanemarimo ludake  Twisted Evil ).

Marks "otkriva" dijalektiku razvoja društva (uprošćeno  Rolling Eyes ) a dijalektika razvoja ličnosti ??? ( Priznajem: baba ima teoriju zašto marksizam nije "uspeo" - zanemarena je sama ljudska psihologija !  ideja  Laughing Laughing Laughing )

Retke su knjige koje mogu "iz temelja" da potresu sve što sam do sada naučila. Ovo je jedna od tih (iako ih je više  Twisted Evil )

http://www.korisnaknjiga.com/istorija-privatnog-zivota-iv-naslov-7531

Iako su sve vrlo interesantne i informativne pa ih toplo preporučujem , ono što me potreslo je činjenica da se vremenom sama ličnost pojedinca menjala.

Ako mislite da to nije značajno razmislite o tome malo bolje. Prosečan čovek misli da je ponašanje naših predaka neshvatljivo (ubijanje beba, žrtvovanje ljudi, ... i, što da ne, gradnja katedrala od strane ljudi koji žive u svinjcu ). Jeste ako mislite sa vlastite "pozicije" i koristite današnje kriterijume. Sama psihologija pojedinca menjala se sa vremenom. Ono što je nekad bilo sveto danas je čista budalaština. Ako vam se beba razboljeva odnećete je pedijatru a bacanje bebe na đubrište vam neće pasti na pamet mada je takvo ponašanje bilo uobičajeno jako dugo u ljudskoj istoriji. Ili, ako vam šef umre nećete se pridružiti kolegama u kolektivnom samoubistvu (naravno, uvek možete preživeti kao ronin  Wink Twisted Evil ). Volim dedu ali neću mu se živa pridružiti u grobu  Twisted Evil

Ne "ubrzava" samo razvoj tehnologije. I ljudi se brzo i često drastično menjaju. Ako uporedimo potrošnju sapuna i sl. od strane radnika s kraja 19. i 20. veka ...  Laughing Laughing Laughing

Bez šale, pogledajte kako se brzo menjaju .... hajde da to nazovem "in & out" stvari. Slepa odanost vladaru nekad je bila "in" a danas ? Samo ako je u pitanju venčanje princa ...  Twisted Evil Biti član SK ... nekad izvor ponosa a danas ?

Položaj i sama žena ? Od vlasništva kojim se raspolaže do ... pomahnitale feministkinje  Twisted Evil ili žeMskog šoviniste  Wink

Mislim da nam budućnost manje zavisi od razvoja tehnologije i vrste društvenog uređenja. Sve zavisi od toga da li će se i kako menjati promeniti sami ljudi. Šta vredi najbolja tehnologija ako je čovek nespreman da je izkoristi ? Strah od kompjutera kod starijih evidentno postoji. Otpor tehnološkim novinama znao je biti vrlo otvoren i nasilan. Sada to isto postoji samo bolje prikriveno ali sa teškim posledicama ( ne razbijaj - sabotiraj! ). Prilagođavanje teško ide ali je neophodno. Bez prihvatanja novih stvari nema ni njihove upotrebe pa je sav napor uzalud ( Džaba ste krečili ! grafit )

Embarassed Ovo počinje da liči na lekciju a ne na ono što treba da bude - poziv da iznese svako svoje viđenje !
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 21.06.2011. 08:35:06 »

Citat
Ovo počinje da liči na lekciju a ne na ono što treba da bude - poziv da iznese svako svoje viđenje !

U stvari, najviše liči na otvorenu provokaciju (mene).  Mr. Green  Laughing
Na koju ću vrlo rado nasesti, samo kad pozavršavam neke obaveze.  Very Happy
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 21.06.2011. 08:41:55 »

grrr Embarassed kesa Baba je "pročitana"  ...

Ipak, ne možeš da kažeš da nije interesantno a može biti i zabavno  Wink Laughing

Samo lagano, bez žurbe. Zna se šta je preče !
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 21.06.2011. 09:39:12 »

Glorija, ne bih baš rekla da se menja psihologija, menja se moral. A moral se menja zato što je društveno uslovljen, i kad se promeni društveni kontekst onda se i moralne norme (mada uglavnom polako) menjaju. Sad, taj društveni kontekst je delimično, istovremeno, i tehnološki kontekst.

(npr. pilula za kontracepciju - tehnički izum - je manje-više izazvala seksualnu revoluciju, a Klark je to u jednoj rečenici u "Kraju detinjstva" odveo i korak dalje)

Sa tačke gledišta recimo starih Grka, "izlaganje" bolesnih i deformisanih beba (ili kako ti reče, ostavljanje na đubrištu) je i te kako imalo smisla jer zajednica (porodica, polis) prosto nije imala resursa da se njima bavi, a te bebe niti su imale baš dobre šanse da prežive niti da im život bude na bilo koji način zadovoljavajuć. Kad smo došli do stupnja da neke stvari mogu da se izleče a neke da se ublaže, došli smo i dotle da je napuštanje (a kamoli ubijanje) beba nešto strašno da strašnije ne može biti.

Drugo, nisam sigurna koliko priča o pojedicu i njegovom...bilo čemu...ima smisla pre nekog recimo, uslovno, savremenog doba.

A Herkul Poaro lepo kaže "ljudi se ne menjaju".  Mr. Green
Ljudi su prosto to što su, i prilagođavaju se okolnostima. A okolnosti (prirodne društvene i tehničke) se menjaju. Sad, šta su to ljudi je pitanje za milion dolara. Nije nemoguće da je najbliže bio Makijaveli sa "un mezzo bestia e mezzo uomo".
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 21.06.2011. 11:39:31 »

Imam potrebu da se sa mnogo toga ne složim, ali dok Svetlost ne spakuje preče pusule, da ubacim jedno side kick razmišljanje. Zapanjimo se kad saznamo koliko se brzo virusi genetski menjaju. Čini nam se da se čovek ne menja (ono što vidimo kao promene uvek smo spremni da pripišemo nečem drugom). E, ovako:
1. Brzina evolucije je obrnuto proporcionalna složenosti živog organizma.
2. Humanizam je floskula, u ljudskom društvu životinjizam ima prioritet.
3. Između razvoja civilizacije i tehnološkog razvoja ne može se povući znak jednakosti, a i proporcionalost se jedva nazire.
Toliko za početak.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 21.06.2011. 11:46:34 »

Ne složiš se sas mene ili sas Gloriju? Mr. Green
A na 1,2,3 ću imati nekih potpitanja, čim se vratim s posla, nadam se uskoro.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 21.06.2011. 12:44:37 »

Bez obzira s kim se složio ... dopada mi se napisano  Laughing

Ljudi su se neverovatno mnogo promenili. Njihova privatnost se promenila, samo shvatanje o vlastitoj vrednosti, važnosti, ličnom mestu u svemiru, ...

Najvećim delom Istorije pojedinac je bio "potrošna roba" (sem Vladara, ali i njih su "trošili" ). Nije bilo ni pomisli na pobunu  Shocked A onda su stvari počele drastično da se menjaju (kao da počinje malo pre Francuske Revolucije i traje do danas fantastično ubrzavajući ).

Na stranu moral, etika i estetika. Znam da su zavisni od okruženja. Ono što ja hoću da "osvetlim" je sam pojedinac.
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 21.06.2011. 15:15:07 »

Ja ćem da se složim sa Lutalicom, ljudi se ne menjaju. Naša psiha, ličnost, kako god to nazvali je uvek ista.
Menjaju se naša shvatanja, običaji, moral... i sl.
Mislim da sam negde već pominjao, primer za to da smo isti već nekoliko hiljada godina je Ep o Gilgamešu. Za njega kažu da lepo pokazuje da su ljude i tada morili isti problemi kao nas danas. Razlikuju se samo shvatanja ondašnjih ljudi i nas. Slika sveta je bila drugačija, poznavanje prirode je bilo tanje, tehnologija je bila oskudnija, i to je uticalo na razlike o kojima govori Glorija.

Sve vrste se menjaju pa i mi, ali ovde govorimo o istorijskom periodu, dakle nekih 6-7.000 godina. To je premalo da bi se vrsta značajno promenila. Postoji mikroevolucija ali to su sitne razlike. Negde sam gledao emisiju o "Lepencima". Imali su na očnjacima mali bočni koren i vilice im nisu imale preklop nego su zubi činili savrenu liniju na spoju. To im je omogućavalo da žvaću tvrđu hranu nego što mi danas možemo. Ali, to su sitnice, oni su mentalno, psihički bili isti kao mi danas.

Sve o čemu govori Glorija je uslovljeno društvenim i tehnološkim okolnostima. Ljudi su uvek isti i samo se prilagođavaju, kao što reče Lutalica.

Ne znam da li ću umeti da objasnima al' probajte da pročitate šta sam 'teo da kažem. Laughing grrr
Mogućnosti našeg mozga su široko ali ograničeno polje. Najudobnije nam je kada su zahtevi koji nam se postavljaju u sredini naših mogućnosti. Ali, za život je nekada dovoljno i da radimo na donjoj granici mogućnosti mozga i tada ne koristimo pun potencijal, ali to je prilično štedljiva varijanta a priroda teži ekonomičnosti pa se ljudi ne trude da bez potrebe više "troše" mozak.

U nekim okolnostima od nas se traži da radimo na gornjoj granici. Možemo to da postignemo ali uz veliki napor i nelagodnost.
Problem nastane kada su zahtevi iznad naših mogućnosti. Tada postajemo nekorisni, zastareli modeli.

Ovo se odnosi na sve crte ličnosti. Npr. u AmeriKi je zahtev okoline da svi budu ekstrovertni, aktivni, pozitivni, a takvi naprosto nisu svi ljudi. Introvertni, povučeni moraju da rade na gornjoj granici svojih mogućnosti u pogledu te crte ličnosti, što ih dovodi do psihijatrije.
Valjda ste razumeli šta sam 'teo da kažem. kesa

Dodatak, jesam napisao kao da je sve ovo nepobitna istina, ali valjda se kapiramo, to je samo moje viđenje stvari. Verovatno ne bih umeo da ga odbranim. kriv sam
« Poslednja izmena: 21.06.2011. 15:36:10 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 21.06.2011. 15:55:18 »

grrr Kako biti razumljiv ? Ljudi se ne menjaju, prihvatam - prekratko je vreme. Ali ...

Pojedinac je danas savim nešto drugo u odnosu na pojedinca nekada. Kako da objasnim ovo?

Ako je čovek isti danas kao i pre 10 000 godina, pretpostavljamo da je i mislio o sebi na isti način. To nije tačno. Danas je svako od nas "ličnost" za sebe. Zahtevamo poštovanje, smatramo da imamo prava, rušimo tabue, borimo se sa predrasudama, zahtevamo slobodu, ...

Naši preci su o sebi mislili sasvim drugačije.

Biti sam i izvan Plemena (grupe ) značilo je presudu "na smrt" i odbačeni pojedinac bi zaista umro (i bez potrebe da mu se u tome pomogne  Twisted Evil ). Bez plemena, ne pripadajući grupi ljudi, on je "niko" i prestaje postojati (a onda i fizički nestaje ). Život je "javan" a "privatnost" praktično ne postoji.

Polis, grad, je centar sveta. Građani su nosioci svih ljudskih vrednosti. Ako nisi iz Rima i jednog od rimskih plemena - nisi rimljanin (građanin rimske države ) - stranac si, rob ili varvarin. Sve je "javno" i pravila su kruta. Na prvom mestu je dužnost prema Rimu. Ličnost se izdvaja ali samo kao javna ličnost. Privatno, svi su kao na izložbi, sve se ocenjuje, vrednuje, kažnjava. Lična sloboda ???

Kako napreduje nauka i, još bitnije, kako informacije postaju dostupnije - privatnost dobija na značaju.
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 21.06.2011. 17:35:08 »

Nemoj nemoj nemoj molim te Rimljane u polis...Rimljani su ubili polis.  cmizdravac

Naravno da ljudi nisu mislili o sebi na isti način. Grci i Rimljani (a srednji vek naročito) nije uopšte baš kapirao ideju privatnog vs. javnog. Btw. što se tiče odnosa prema kolektivu, stvari stoje još gore - Aristotel kaže (tamo gde kaže ono famozno da je čovek zoon politikon - političko, državotvorno biće), u stvari, da van polisa ne postoje ljudi: van polisa (mogu da) žive samo bogovi i zveri. A u polisima žive samo Grci, pa ti sad vidi šta su ostali.

Sve do Francuske revolucije najveći broj ljudi uopšte nije viđen (ni od strane sebe ni od strane drugih) kao ličnost, a naročito ne kao ličnost sa nekim ljudskim i građanskim pravima.

Sad, da li razvoj ideje privatnosti, ideje ljudskih i građanskih prava itd. ima veze sa razvojem nauke i dostupnošću informacija...pa nisam baš sigurna. Ima veze sa kapitalizmom i sa filozofijom liberalizma (i pre toga teorijom društvenog ugovora). Sa druge strane, kapitalizam i tehnologija mu dođu ko brat i sestra i šta je tu starije ja stvarno pojma nemam (niti mi se čini da iko pouzdano ima pojma). Ali u suštini ne vidim kako bi razvoj nauke direktno uticao na razvoj indvidualnosti.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 21.06.2011. 18:45:12 »

To je TO !  Twisted Evil

Moje je mišljenje, što ne znači da ga neću promeniti ako dobijem jake argumente protiv istog  Wink Laughing , da je najveću ulogu u formiranju "ličnosti pojedinca" odigrala činjenica da su informacije postajale sve dostupnije i to sve bolje i sve brže.

Širenje pismenosti i štampe je započelo "igru". Sve više ljudi je "obavešteno" (i prevareno  Twisted Evil ). Protestanti sa svojim ubeđenjem da svako treba da čita Bibliju, započeli su sa masovnim opismenjavanjem. Posledice nisu mogli predvideti. Da jesu, pitam se da li bi to radili  Twisted Evil Gutenberg je sve samo olakšao. Ljudi su uvek mislili na isti način ali sada su našli istomišljenike.

Vremenom, sve informacije postaju dostupne velikom broju ljudi. Nauka, tehnika, medicina, ... sve nauke štampaju najnovija otkrića. (Od toga da je dete "višak" koji se sme odbaciti, još jedan "par ruku" koji zarađuje, ... do doktora Spoka i današnjice sa Deklaracijom o pravima deteta; btw. u njoj nema obaveza, makar one da ne smeju da izluđuju roditelje  Twisted Evil ) Gomila naučno-popularne literature ( pa i SF što da ne ?) pomaže "običnim" ljudima da saznaju mnogo toga čega njihovi preci nisu bili svesni (i sasvim lepo su živeli i bez toga  Wink Twisted Evil ). Bavimo se idejama a da se nikad i ne upitamo da li smo mi "pozvani" da se o tome izjašnjavamo (babin slučaj  Embarassed ).

Danas sa Internetom ... kud plovi ovaj brod ????

Rimljani su morali ubiti polis - preterali su sa širenjem  Crying or Very sad
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 21.06.2011. 21:04:10 »

Ovoj temi nedostaje Nara, da nam stručno kaže šta se može menjati u našoj ličnosti.

Skenirao sam dva grafikona iz Katelove "Naučne analize ličnosti", da probamo da razlučimo šta je podložno promeni.

U prvom se vidi koliki mali deo se može menjati pod uticajem životnog iskustva, tj. društvenog uticaja. Većina dolazi samim rođenjem i taj deo je isti i za prošle generacije i za nas.

Drugi je mnogo značajniji za ovu temu.
U korenu dinamike naših ličnosti su nagoni, naše osnovne potrebe koje su iste za sve ljude (a i šire). To je motor koji nas pokreće, zbog kog radimo sve što radimo.
To je deo koji se ne menja i u čemu smo kroz sve generacije isti.
U dijagramu 2 je dat sasvim desno, kao ergovi.

Ergovi mogu da se ispolje na različite načina a kroz nekoliko nivoa.

Prvi nivo je dat kako sentiment. To je, koliko ja razumem, ono što nam usađuju porodica, društvo, kultura naroda u kome smo rođeni. U tabeli su to Bog, domovina, žena. To bi bile osnovne vrednosti kroz koje pokušavamo da ostvarimo svoje ergove.

Sledeći nivo je više ličan, kreće se u okviru prethodnog, a najviši nivo su naši stavovi, koji su sasvim lični - to je naš izbor ili slobodna volja (kako god).

Najniži nivo, ergovi su isti svima i to je ono na šta mislim kada kažem da se ne menja i da su ljudi isti sada i pre 10.000 godina.

Ono što se menja su sentimenti i tu vidim promenu koju pominje Glorija.

Stavovi se (relativno) lako menjaju i to pretpostavljam nije predmet ove teme.

Nadam se da će Nara ovo dopuniti drugim teorijama ličnosti i ispraviti sve što sam pogrešno shvatio.

Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 21.06.2011. 21:28:13 »

Glorija, opet će da ispadne da teram mak na konac, ali štampa nije nauka nego tehnologija i to tehnologija koja je nastala...hm, pa recimo slučajno, tj. metodom pokušaja i greške, a ne na osnovu naučnog uvida. Sad, Gutenbergova biblija jeste bila prva industrijski proizvedena roba. Što nas vraća na kapitalizam. I tehnologiju. I šta je starije.  Mr. Green

@vanax
1. meni je to jasno, kao i to da verovatno ima neke veze sa, hm, brzinom razmnožavanja, tj. vremenom koje je potrebno da prođe između dve generacije or something (kapiram da negde postoji stručan izraz za ovo ali ja ga ne znam pa ostaje samo da se nadam da razumeš na šta mislim). To je, čini mi se, jedna od osnovnih (naučnih) rupa u ovoj odvratnoj, odvratnoj knjizi. Mislim, za ciglo 15 godina je na površini evoluiralo sve i svašta (i to ne bakterijsko sve i svašta, nego ogromno leteće, skačuće i misleće sve i svašta) što mi je prilično neverovatno, uprkos radijaciji i raznim drugim mutagenima. Neuverljivo to meni, i volela bih da me neko demantuje. (ovde je tvoj postulat, očito, samo inspiracija za pljuvanje po Gluhovskom  Mr. Green )

2) sa dva se sasvim slažem, šta god podrazumevao pod životinjizmom.

3) hajde pliz pre nego što potrošimo 10 strana na raspravu definiši šta podrazumevaš pod civilizacijom i razvojem civilizacije.

Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 21.06.2011. 21:39:12 »

Što se tiče brzine evolucije: mutacije se događaju istom brzinom kod svih vrsta ali kod jednostavnih se lakše ispolje. Složene vrste imaju em bolje mehanizme za ispravljanje grešaka em je organizam složeniji pa je verovatnoća da će mutacija potrefiti nešto što će izmeniti vrstu mnogo manja.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 21.06.2011. 21:41:36 »

Ok, mene zanima ovo:
Bakterije i vinske mušice mogu mnogo brzo da evoluiraju jer u kratkom vremenskom periodu prođe mnogo generacija. Mutacije + selekcija itd. itd.

Kod životinja koje žive duže, i razmnožavaju se ređe u toku svog života, npr. jednom godišnje, koliko vremena aproksimativno treba da prođe da bi evoluirale u drugu vrstu? Čak i pod pretpostavkom da sve jedinke rođene u jednoj generaciji mutiraju i to mutiraju na iste načine...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.04 sekundi sa 24 upita.