SF tim
* 30.11.2020. 08:51:42
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 2 (25%)
Dobro - 6 (75%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Source Code - 8 minuta  (Pročitano 9249 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 20.06.2011. 00:07:43 »

Source Code - Izvorni kod (ili '8 minuta') (2011)

Drugi film Dankana Džonsa, podjednako dobar kao i prvi.
Oba su SF, različiti po mestu događanja (Mesec - Zemlja) i podžanra (drama - akcioni) ali slični po donekle kamernoj sceni (baza na Mescu - voz) i glavnom liku koji mora da otkrije šta mu se događa. Iako različiti, vidljiv je isti (dobar) autorski stil. Očito da Džons ume da napravi dobar film.

O radnji je teško nešto reći a da se ne pokvari gledanje, ali nešto ipak moram da kažem, kako bi znali o čemu se radi.

Američki vojni pilot helikoptera budi se u vozu. Poslednje čega se seća je da je u misiji negde u svetu, u helikopteru.
U vozu mu ništa nije poznato. Preko puta njega sedi lepa devojka koja ga izgleda poznaje ali ga oslovljava drugačijim imenom. Na tren, dok voz prolazi pored širokih stubova, ugleda svoj odraz na prozoru ali to nije njegovo lice. Ode do toaleta i u ogledalu ugleda nepoznatog čoveka u čijem je telu. Dokumenti u novčaniku potvrđuju da više nije kapetan Kolter Stivens već Šon, kako ga je zvala devojka. Ničega se ne seća...
Osam minuta kasnije eksplodira podmetnuta bomba ubijajući sve u vozu.
Ali, ne i Koltera! Budi se prčvršćen za pilotsko sedište u nekakvoj kapsuli. Preko video veze poziva ga žena kapetan Kolin Gudvin, iz baze projekta u koji je i neznajući, bez pitanja uključen.

Tokom filma Kolter treba da pronađe teroristu koji je postavio bombu ali i da otkrije šta se to njemu samom dešava, otkuda on u projektu i kako to da mogu da ga stalno iznova vrate u voz na osam minuta. To otkriće biće za njega zastrašujuće.

Radnja je zaista lepo vođena. Smenjuju se akcija u vozu i drama u "stvarnosti" u kapsuli, gde pokušava da sazna šta mu se dešava. Puna je akcije dok Kolter tokom tih ponavljanih 8 minuta traži bombaša, pokušava da prodre u stvarnost kako bi otkrio istinu o sebi i usput, razvoja romanse sa devojkom. Nema dosadnih delova niti prenapadnih bilo kao neverovatnih tuča, bilo preteranih specijalnih efekata. Sve je sa merom, baš kako treba.

Gluma je dobra, ubedljiva. Glavni dvojac, Džejk Gilenhal (Jake Gyllenhaal) i Mišel Monahan (Michelle Monaghan) su, barem meni, odlični, baš odgovarajući za ovaj film.
Neobrijani Džejk čak i likom deluje izgubljeno, jer se ničega ne seća, a Mišel je prirodno lepa, kako i treba da deluje devojka iz voza, a ne neka napumpana seks-bomba.

Sve u filmu je urađeno sa pravom merom.

Jedinu zamerku bih našao u nedovoljno originalnom scenariju, previše je predvidiv. Isprva mi je delovalo da je u pitanju još jedan matriks ali već posle prvih objašnjenja iz centra projekta svakom SF fanu bude jasno šta je u pitanju (mene je podsetio na izvanrednu "Džejkobovu lestvicu horora", iako se u ovom filmu ne radi baš o istoj stvari). To što sam rano ukapirao šta je u pitanju nije mi umanjilo užitak jer film je, jednostavno, dobro urađen, ali izostao je efekat iznenađenja kad je na kraju otkriveno gde je zapravo glavni lik.

Druga, teža greška je kraj. Džons lepo vodi film do prirodnog kraja i taman kada gledalac očekuje špicu - bum - radnja se nastavlja u tipičan holivudski kraj. Ajd' što je nepotreban, lepo je kad se sve lepo završi, ali problem je što su ovakvim krajem poništili sva objašnjenja, pažljivo smišljena i davana u pravilnim razmacima tokom filma. Kao da je režiser uradio film a zatim je neki producent odlučio da hoće drugačiji kraj i nakalemio ovo nevodeći računa o svemu što se desilo do tada.

Samo zbog ove dve stvari film ocenjujem sa Dobro a ne sa Izvanredno.
Nadam se da će Bouvijev sin nastaviti da pravi ovako dobre filmove i da će naći neki odgovarajući scenario koji prosečan SF fan neće "prokljuviti" već na početku.
Od mene preporuka za obavezno gledanje.

http://www.imdb.com/title/tt0945513/
« Poslednja izmena: 20.06.2011. 00:17:43 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 20.06.2011. 00:23:27 »

Ja sam ovaj film nabavio prije par dana, ali nikako da ga sagledam.
Uzeo sam ga jer glumi Jake Gyllenhaal, koji me do sada ni u jednom filmu nije razočarao.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 11.08.2011. 12:16:59 »

Pogledao sam film i ne mogu mu pronaci zamjerke za ne dati ocjenu 'izvanredan'.

Misel izgleda prekrasno u filmu, a sama radnja i akcija/reakcija odlicno odmjerena. Film vjerovatno nekim ne-ljubiteljima SF-a nece biti nesto posebno, no meni je doista odlicno provedenih sat i pol.

Sto se tice samog kraja, bas u njemu je i draz, tj. dovodi do odredjenog zakljucka koji cu ipak staviti u kvarisu, da ne pokvarim drugima ugodjaj.

Sama cinjenica da on nastavlja da zivi poslije 8 minuta dovodi do zakljucka da svaki od prethodnih pokusaja je u stvari stvaranje novog paralelnog svijeta. Podsjeti me na nedavnu emisiju o fantasticnoj nauci, gdje su dva doktora tvrdili da je moguce da se sa njihovim eksperimentom stvori novi paralelni svijet. (trebao bih dobro podgrijati google da bih pronasao i emisiju i o kojim se naucnicima radi...) Dakako da je happy end uveliko bolji zavrsetak, jer treba s necim nagraditi jadnika od kojeg je samo glava i truplo ostalo.

Steta sto nisu na tren pokazalo kakva je bila kazna za iskopcavanje sprava za odrzavanje zivota.

« Poslednja izmena: 11.08.2011. 12:22:51 od SuperFrog » Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 12.08.2011. 22:32:20 »

Meni se film bas svideo. Za razliku od mnogih filmova koje sam skoro gledala o ovome mozes i da razmisljas kada ga odlgedas. Definitivno treba pogledati.
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
venom187
Leon S. Kennedy

admiral flote

Ugled: +14/-2
Starost: 27
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.08.2011. 13:13:49 »

Film je poprilično dobar, ali mozak mora biti "on" čitavo vreme.  Very Happy Razz
Kao što sam i rekao, Jake Gyllenhaal opet dobro odglumio.
Sačuvana

Don't run. You'll only die tired.
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 26.08.2011. 09:14:09 »

Dobar Smile
Sačuvana
robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 27.08.2011. 13:36:01 »

Dobar Smile
Slazem se. podrska
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 55
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 28.02.2012. 19:32:37 »

Ja sam ovaj film odgledao bez daha. Ideja je odlicna mada su ga na kraju uprskali. I pored toga dao bih mu najvisu ocenu.
Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 65
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 29.02.2012. 11:06:58 »

Interesantna tema - dobra ideja. ali liči mi na sf verziju dana mrmota  Embarassed zato ocena dobro
Sačuvana
velx
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 15.04.2012. 17:03:14 »

Meni je film sasvim prosecan. Lak za razumevanje, dobra gluma i rezija ali nista specijalno. Mozda je ono sto ga izdvaja od ostalih originalnost.
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 16.04.2012. 00:22:41 »

Sve je u ovom filmu dobro odrađeno osim tradicionalno-holivudski-hepiend-kraja i pomalo smušenog objašnjenja cijele procedure.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.032 sekundi sa 26 upita.