SF tim
* 10.04.2020. 10:46:52
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 42   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šalter za žalbe&kukanje II  (Pročitano 167305 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 17.06.2011. 15:29:40 »

Svako radi prema svojim mogućnostima a dobija prema svojim potrebama. Zar to nije divno?

Nije. Zato što podrazumeva da postoji neko ko procenjuje kakve su ti potrebe i mogućnosti. Ko bi to bio i po kojim kriterijumima bismo ga birali? (Jer ja bih prva insistirala na tome da sam u stanju da radim sat i po dnevno, po mogućstvu posao koji je intelektualnog tipa, ali ne povlači nikakvu odgovornost za bilo šta, a da mi je potrebna kuća sa bazenom, četiri vrste sira za svaki obrok i određena količina kokaina svakog dana.) Osim toga, potrebe se proizvode.

Imaću još zamerki ali kasnije. Smile
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 17.06.2011. 15:36:31 »

Mislim, stvarno... pa nisam ja to smislio nego preneo ono što su me učili. Ti nađi "krivce" pa sa njima... Laughing
(Uostalom, zbog nečega mora da bude utopija, zar ne?)

Pitala si šta je nama komunizam i ja rekao, što će kas'ti da sam 100% u pravu. Ne mo'š ti bolje od mene da znaš šta je meni komunizam. Razz (ja sam bre na ti sa njim Mr. Green)
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 17.06.2011. 17:24:11 »

Ne mo'š ti bolje od mene da znaš šta je meni komunizam. Razz (ja sam bre na ti sa njim Mr. Green)

pozdrav Generacijo ! I baba sve sa Savezom Pionira, Omladinskom Organizacijom i članskom kartom SK ! Bilo takvo vreme ...  Rolling Eyes

Svetlosti - prosvetli babu jer ti bar znaš šta pričaš bez uticaja sećanja i tuđih svedočenja !!! Pomagaj ! Dete me pitalo a ja nism znala šta da kažem  grrr Embarassed

Pokušala sam da odgovorim duhovito  Rolling Eyes grrr Embarassed Kao: 10% ljudi uvek je nezadovoljno, 5% su žrtve sistema, 5% iskorištavaju sistem a 80% ljudi živi relativno dobro u socijalizmu  dok je u kapitalizmu sve isto osim što onih 80% ljudi nisu ljudi nego roba (ili robovi).

Isto sam joj savetovala da se preseli u Švedsku ili Norvešku ...

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 17.06.2011. 19:11:07 »

Mislim, stvarno... pa nisam ja to smislio nego preneo ono što su me učili. Ti nađi "krivce" pa sa njima... Laughing
(Uostalom, zbog nečega mora da bude utopija, zar ne?)

Pitala si šta je nama komunizam i ja rekao, što će kas'ti da sam 100% u pravu. Ne mo'š ti bolje od mene da znaš šta je meni komunizam. Razz (ja sam bre na ti sa njim Mr. Green)

Aman, ne kažem ja da to tebi nije komunizam. Samo da meni to nije divno.

@ Glorija i svi
Poenta je, kao što rekoh, da je kod Marksa prilično maglovito to šta je komunizam. Aj' pročitam večeras ponovo Manifest komunističke partije pa vam se javim sa jednim sažetkom. U svakom slučaju, ono što komunizam sasvim sigurno jeste, je poslednja faza, tj. kraj istorije ili kako god vam se dopalo da to zovete. U međuvremenu su prelazni periodi, kao što je diktatura proleterijata i socijalizam. Još jedna važna stvar (i to je ono što se jako često zaboravlja), Marks nije mislio da je komunizam nešto što je on zamislio pa treba da se ostvari, tj. utopija, tj. njegova vizija kako bi svet trebalo da izgleda da bi svi bili srećni. On je čovek bio uveren da je otkrio objektivni zakon istorije, tj. da je komunizam (i sve prethodne faze) svakako ono što sledi, sviđalo se to nama (njemu) ili ne. Lenjin je već druga priča.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 17.06.2011. 19:48:53 »

Oki-doki, nisam pažNjivo pročitao tvoju poruku.
Elem, zar mogućnosti već davno, u kapitalizmu, nisu određene u vidu normi koje zaposleni moraju da ispune. Problem je sa poslovima koji ne mogu da se normiraju, pa dolazi do gluposti da se normira rad umetnika i sl.
Potrebe određuju stručne službe (pod kontrolom ŠNM Mr. Green) i ne odnose se na "potrebu" da se ima trenutno moderna firmirana 'aljina ili patike.
Imali smo fin primer u vidu pravilnika za dodelu stanova. Znalo se da samcima sleduje garsonjera ili 1.0 stan. Bračnom paru 1.5-2.0 (dnevna + spavaća soba), roditeljima sa istopolnom decom 2.5-3.0 (jedna dečja soba), sa raznopolnom decom 3.5-4.0. Koliko je komada dece dolazilo po sobi ne znam ali i to je imalo uticaja. Znalo se koliko kvadrata mora doći po glavi stanovnika, da je polu-soba manja od (recimo) 11 m2.
Tebi bi sledovao barem 3.5 - dnevna, spavaća, dečja + kao naučni radnik bi imala pravo na radni kabinet. E sad, koliko bi tačno kvadrata dobila i da li bi stan bio u krugu dvojke ili u Kaluđerici zavisilo bi od stvari koje nemaju veze sa socijalizmom.

Nije određivanje mogućnosti i potreba nepremostiva prepreka.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 17.06.2011. 19:57:27 »

A tebi je stvarno super da ti neko normira potrebe? I mogućnosti? I stvarno si ubeđen da neko može da proceni tvoje potrebe i mogućnosti bolje od tebe? I gde se u šemu potrebe/mogućnosti uklapaju želje?

(Nemoj [opet] pogrešno da me shvatiš, ne kontriram ti kontre radi [čak ti u suštini ne kontriram uopšte] nego samo ukazujem da stvari uglavnom nisu...jednostavne Smile )

Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 17.06.2011. 20:08:23 »

Pa nisu jednostavne, naravno.
Pre svega, ne misilm da se sve u našim životima normira već samo ono što je opšte. Zna se koliko prosečna osoba otprilike može dati na poslu. To nam je već svima normirano.
Takođe, zna se šta su osnovne životne potrebe i to se u komunizmu mora svima obezbediti. Kao što se onima sa većim potrebama (bolesni i svi na bilo koji način onesposobljeni) moraju obezbediti uslovi za život.

Po meni, osnovna utopijska osobina (©  Mr. Green) komunizma je to što zahteva "novog čoveka" koji će biti potpuno solidaran prema manje sposobnim, što je prilično nemoguće. Mada, ima mnogo i takvih, vrlo-veoma dobrih osoba.
"Novi čovek" bi trebalo da bude pošten i daje svoj maksimum na poslu, a istovremeno da bude skroman i uzima samo ono što mu je zaista potrebno.
Deluje nemoguće, zar ne?
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 17.06.2011. 20:11:42 »

Citat
I gde se u šemu potrebe/mogućnosti uklapaju želje?

Preskačeš nezgodna pitanja. Smile

Btw. ne, Marks ne zahteva "novog čoveka". Marks je zakleti antropološki optimista (tj. smatra da su ljudi po prirodi solidarni, dobri, skromni itd.) a da njihovu suštinski pitomu i dobru prirodu kvare izvitopereni društveni odnosi (eksploatacija koja je posledica privatne svojine). Daklem, kada se jednom ukinu takvi društveni odnosi, ljudi će, manje-više po instant receptu, kao supa iz kesice, ponovo postati dobri, solidarni i skromni.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 17.06.2011. 20:24:36 »

.... nisam bila daleko ... zbog toga ona dijalektika, razvoj proizvodnih snaga, ... OK

Pada mi na pamet: ako naučnici tvrde da mogu napraviti veštački organ, to ne znači da moramo postati Borgovi  Twisted Evil

Marksizam ne znači diktaturu proleterijata, Kulturnu revoluciju i piramide od odsečenih glava Pola Pota. Mošda je Kuba najbliža samo - potreban je visok nivo bogatsva države da bi ona sebi mogla dozvoliti besplatno zdravstvo, školstvo, ... Nesreća je što su se marksizmom pravdali diktatori najsiromašnijih zemalja ....  Crying or Very sad

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 17.06.2011. 20:51:27 »

Želje su lična stvar. Ako nisu materijale prirode, ne vidim zašto bi bile problem. Koliko su ostvarive zavisi od mogućnosti društva.

Želja da se ima skupa stvar zato što je skupa ili moderna nije vredna pomena. A o želji da se bude bogat da bi se vladalo drugima tek nema smisla raspravljati.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 17.06.2011. 21:10:32 »

Želje su lična stvar. Ako nisu materijale prirode, ne vidim zašto bi bile problem. Koliko su ostvarive zavisi od mogućnosti društva.

Želja da se ima skupa stvar zato što je skupa ili moderna nije vredna pomena. A o želji da se bude bogat da bi se vladalo drugima tek nema smisla raspravljati.

A čekaj, ne postoji varijanta da se želi materijalna stvar zato što je lepa a ne zato što je skupa ili moderna? A ovo drugo ne znam uopšte kakave veze ima sa temom. Mislim, tako isto možemo da špekulišemo o tome da neko želi da letuje na Jupiteru. Ali recimo, želja da odeš na more. Želja da vidiš Petru u Jordanu. Želja da poseduješ nešto što niko drugi nema (ne zato što je skupo ili moderno nego zato što je drugačije). Ko je za to nadležan i ko je ovlašćen da odluči koja je želja opravdana a koja nije... (Da ne pričamo o tome npr. da li je svakom detetu dovoljno 2 dl mleka na dan i tako to slično, što nas vraća na priču o normiranju potreba.)
Sačuvana
Dragan

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 58
Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 17.06.2011. 21:22:43 »

Bilo pa proslo. Moramo ziveti u sadasnjem sistemu ( jer tako smo mi hteli ili politicari, ko ce ga znati ). Pitanje je sta bi smo mi hteli a sta si mozemo priustiti. Zbog toga i bezim u buducnost sa SF gde je sve moguce. O situaciji sada, dok citam ili gledam ne razmisljam. Okrenem mozak naopacke i nije me briga. Manje me boli glava. Mr. Green
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 17.06.2011. 22:00:54 »

Aj' se dogovorimo da želje nisu potrebe.
Koliko će svako imati za želje zavisi od mogućnosti društva. Svakome se da podjednako za ispunjavanje želja pa nek' sami odluče na šta će to potrošiti.

Imenjače, ovo je, na neki način, SF jer neku buduću generaciju čeka rešavanje ovih pitanja. U temi o elojima smo zaključili da će tržišna privreda samu sebe ukinuti pa eto prilike da dođe do neke vrste (tehno) komunizma.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 17.06.2011. 22:18:33 »

Ok, da se vrnemo na lični plan.  Cool
Tebi je stvarno u redu da tebi neko ko nisi ti (na primer ŠNM, komitet, komesar, HAL9000) normira mogućnosti i potrebe?

Disklejmer: treba imati u vidu da sam ja jedna krajnje šizofrena mešavina liberala i totalitariste.  Very Happy

Edit: izvinjavam se, ali bila sam ubeđena da se iz postavke (gde su želje u šemi potrebe/mogućnosti) vidi da želje nisu isto što i potrebe.  Question
« Poslednja izmena: 17.06.2011. 22:21:24 od svetlost lutalica » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 17.06.2011. 22:30:35 »

Ček, ne normiraju se mogućnosti već se donose norme za rad na osnovu mogućnosti grupa ljudi (ili u nekoj SF budućnosti, pojedinca) na osnovu, hmmm, objektivnih merenja (govorimo o utopijskoj budućnosti). U tom smislu, zašto bih imao protiv da mi izmere psiho-fizičke mogućnosti i postave mi normu koju ću moći da ispunim ako radim pošteno i ne zabušavam?

Za potrebe slično. Šta je loše u tome da se za sve odrede norme u skladu sa stvarnim potrebama vodeći računa o životnim okolnostima? Što je društvo bogatije to će (svi) pojedinci imati više norme (veće, kvalitetnije stanove, bolje zdravstvo, školovanje...).
Dakle, šta će meni kao neoženjenom čoveku vila od 1.000 kvadrata, kada mi je dovoljan skroman stan? I tako za sve osnovne životne potrebe.
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 42   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.032 sekundi sa 23 upita.