SF tim
* 25.09.2020. 05:36:54
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 133 134 [135] 136   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Krčma "Kod belog jelena" II  (Pročitano 555058 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2010 poslato: 22.07.2020. 00:11:45 »

Glorija, mrzi me da kuckam ali sve tvoje stavove po ovom pitanju, potpisujem. Jedino ispravljam da je u Parizu primljen Taci a ne Haradinaj. Propaganda je na delu i tu je Kusturica u pravu.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2011 poslato: 22.07.2020. 20:53:14 »

pozdrav Stigla kometa !

http://www.kosmodrom.rs/kometa-neowise-vidljiva-golim-okom-na-vecernjem-nebu/?fbclid=IwAR3ez1r37FTcaFyZ1ZoTyzS5BKa9rk09Y42R67nH-VYrOaRB_GABNrPu0Fw
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #2012 poslato: 24.08.2020. 14:29:58 »

To je tako ako pitamo Amere  Twisted Evil

To je tako ako se pogledaju faktualni podatci, a za ovo postoji dosta dokumenata koji potvrdjuju ono sto sam vec napisao.

Citat
The Austro-Hungarian Monarchy collapsed with dramatic speed in the autumn of 1918. In the capital cities of Vienna and Budapest, the leftist and liberal movements and politicians (the opposition parties) strengthened and supported the separatism of ethnic minorities. These leftist or left-liberal pro-Entente maverick parties opposed the monarchy as a form of government and considered themselves internationalist rather than patriotic. Eventually, the German defeat and the minor revolutions in Vienna and Budapest gave political power to the left/liberal political parties. As it became apparent that the Allied powers would win World War I, nationalist movements, which had previously been calling for a greater degree of autonomy for various areas, started pressing for full independence. The Emperor had lost much of his power to rule, as his realm disintegrated.[225]

Alexander Watson argues that, "The Habsburg regime's doom was sealed when Wilson's response to the note, sent two and a half weeks earlier, arrived on 20 October." Wilson rejected the continuation of the dual monarchy as a negotiable possibility.[226] As one of his Fourteen Points, President Woodrow Wilson demanded that the nationalities of Austria-Hungary have the "freest opportunity to autonomous development". In response, Emperor Karl I agreed to reconvene the Imperial Parliament in 1917 and allow the creation of a confederation with each national group exercising self-governance. However, the leaders of these national groups rejected the idea; they deeply distrusted Vienna and were now determined to get independence.

Ukratko, misljenje u USA je bilo da svaka nacija u Austro-Ugarskoj kraljevini bi trebala da ima pravo na samostalnost, specijalno poslije Ceske pobune u maju 2018.

Mangupi su (u oba rata) prodavali oružje svakom ko plati a kad su videli ko će da pobedi "odabrali" da budu ma pobedničkoj strani ...
Procitah ovo i onda je uputno kako objasnjavas Pearl Harbor. Je li se 1941-ve znalo tko ce pobjediti?

Najžalosnije je što je Holivudska propaganda iskrivila sve ... Nije 20 miliona Rusa umrlo boreći se protiv Hitlera i spasavajući Evropu od nacizma već

su Evropu oslobodili Ameri (spasavajući redova Rajana   Rolling Eyes  grrr  Mr. Green )

Revizija istorije na delu : 2000 000 mrtvih Srba u I sv. ratu nije dovoljno da na stogodišnjicu budu na bini sa pobednicima ( a tamo je Haradinaj iz države tada nepostojeće ).

Ili: znate li da su branioca Gavrila Principa (bečkog advokata po službenoj dužnosti ) iz Sarajeva spasavali u buretu ? Zašto? Čovek je dokazao da nemaju prava da mu sude -

aneksija Bosne nije pravno regulisana (0kupacija Bosne tako da Bosna NIJE deo Ausrougarske ) a nije ga upucao u Beču već u Sarajevu ( legalno pucao u okupatora).

"Mlada Bosna" kao - srpska ??? Vređamo mlade ljude svih vera okupljene oko ideje o zajedničkom životu u miru i poštovanju.  grrr Crying or Very sad

Jezivo ... Da citiram Kusturicu : na kraju će nas ubediti da je majmun postao od čoveka  Twisted Evil

Razumijem potpuno vese nepovjerenje prema istoriji... no vrijeme ce pokazati ko je u pravu...

Sto se tice tko je postao od koga, i majmun i kusturica djele istog pretka, niti smo mi postali od majmuna niti je majmun postao od covjeka, no poslije 90-tih sam se i sam pitao slicno pitanje... Nauka je kao sto rekoh jasna u vezi toga, djelimo iste pretke, pogotovo mi na balkanu, sa velikom dozom okupatorske krve... sto sa zapada, sto sa istoka...
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #2013 poslato: 24.08.2020. 21:12:54 »

Citat
Procitah ovo i onda je uputno kako objasnjavas Pearl Harbor. Je li se 1941-ve znalo tko ce pobjediti?
SAD nisu svojom voljom ušle u drugi svetski rat. Koliko znam, u to vreme dominantni uticaj imali su izolacionisti koji su smatrali da je rat stvar Evrope i da se ne treba mešati. Ruzvelt je znao da će kad-tad morati da zarate ali sam ništa nije mogao da uradi pa je jedino uspeo da šalje pomoć Britancima tokom bitke za Britaniju.
Tek napadom na Perl harbur Japanci su bukvalno naterali Amere da uđu u rat.
Ameri su u rat u Evropi ušli tek sredinom 1943. iskrcavanjem na Siciliju a potom i na kopneni deo Italije.
U to vreme Sovjeti su već dobili bitku za Staljingrad, uništivši četvrtinu nemačkih snaga na istočnom frontu, pobeđivali u Kurskoj bici i nastavili da gone Švabe na svim frontovima, do ulaska u Berlin. Posle Staljingrada bilo je jasno da su Nemci izgubili rat a Ameri u Evropu ulaze mesecima kasnije.
Čuveno iskrcavanje na Normandiju izvršeno je ne toliko zbog borbe protiv nacista već da se spreče Sovjeti da dođu do Atlantika.
Tako da... nije bez osnova ono što je Glorija napisala.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2014 poslato: 27.08.2020. 20:05:41 »

Twisted Evil Istoriju pišu pobednici !  SuperFrog citiraš tekst na engleskom ... dakle ...

Ako SAD misli da treba bivšu Austrougarsku podeliti po nacijama ... neka prvo to pokuša kod sebe. Baš me zanima kako bi to izveli.

Prnjavor u Bosni imao je 24 nacije (jedna italijanka iz Prnjavora poraodila sa u Banjaluci kad sam bila u bolnici ... zato znam).

Šta misle da rade sa ljudima koji NE ŽELE da ih određuje nacionalnost ? Pobiće ih kao i sve koji se ne slažu sa njima ?

Ko će da odluči o granicama ? Oni ili mi ? Bombama se mir ne donosi nikome samo smrt  Crying or Very sad

Naravno da Amerika misli o sebi sve najbolje ... Problem je što nikome ne dozvoljava da misli drugačije bio u pravu ili ne  Evil or Very Mad

Kad sam mislila na saradnju, mislila sam na Nemce - IG Farben, Krup i mnoge druge. Uostalom, svi znaju gde su završili nemački naučnici posle rata.  Wink

Sačuvana

Bog čuva budale !
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #2015 poslato: 31.08.2020. 15:08:27 »

Secam se da sam nekad davno citao knjigu od Henri Kisindzera, gde on kaze otprilike da je drugi svetski rat bio nastavak prvog, a svi ratovi po svetu posle drugog nastavak drugog. I to sve uglavnom izmedju amera i rusa. Tako da nisu ameri bas naivni po pitanju ratova pre bi se reklo da ih oduvek kontrolisu/izazivaju.
A nemacki naucnici su u to vreme bili ogroman resurs, jer rat ipak izvuce ono najbolje iz nauke Smile . Fon Brown koji je konstruisao nemacke supersonicne rakete V2 je sa druzinom zavrsio u americi i posle rata poslao amere oko zemlje i kasnije na mesec. Rusi su takodje docepali 400 raketnih naucnika sa sve raketama pa su imali vise uspeha u pocecima svemirskih letova. Amerika je ionako imala najvise stanovnistva nemackog porekla pa je bez sumnje bila protiv rusa oduvek.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2016 poslato: 31.08.2020. 17:17:19 »

Prvo, izvinjavam se za postiranje teksta na Engleskom. Ubuduce cu probati na nadjem prevod ili pak cu prevesti.

O tome sta Ameri misle o sebi, to nije bas tako crno/belo kako ti Glorija opisa. Istina je da su Ameri se docepali dosta naucnika, ali takodje su i rusi ucinili isto, kao sto to garwor spomenu. Njemacki naucnici su imali doista veliku ulogu u privh par decenija svemirskog istrazivanja.

Ako zelite da vidite kako dosta Amera vidi ovu drzavu, preporucujem 'Neispricanu Istoriju SAD' od Olivera Stona. (TV dokumentarac, svaka epizoda pokriva odredjen vremenski raspon, pre i posle 2 svjetskog rata, te sve do Obame.

Sto se tice podjele Autro - Ugarske monarhije, koliko se sjecam, to je nama, Juznim slovenima pasalo, jer pad te monarhije je doveo do stvaranja Kraljevine Jugoslavije.
Sačuvana

Leto
oficir

Ugled: +9/-0
Van mreže

« Odgovor #2017 poslato: 02.09.2020. 14:39:56 »

USA je danas u problemu zbog podele između globalsta Hilari, Bajden, Obama... i suverenista, Trampa i onih koji su ga doveli za predsednika, zatim zbog podele na obojene i bele, bogate i siromašne, ali i zbog nedovoljnog ulaganja u naučna istraživanja. Nedovaljno u odnosu na kineski obim ulaganja i angažovanja. Odatle zaostatak u superkompjuterima, AI, telekomunkacijama...  

Razlozi za zaostajanje USA je liberalni kocept koji u prah pretvara dugoročne planove razvoja (ima izuzetaka, npr SpaceX kompanija) i koji stavlja za vrhovni prioritet profit, profit što pre to bolje. Za razliku od USE, u Kini vreme teče drugačije. Ne postoje četvorogodišnji ciklus izbora i eventulne promene vlasti, nego postoji kontinuitet života i rada. Svest da su stari hiljadama godina i da su hiljade godina ispred njih. Najveći deo istorije Kina je bila najveća ekonomija na svetu. Sada se vraća na svoje mesto. USA je svesna toga i svaki dan odlaganja da se nešto učini čini situaciju sve težom i težom. Pred njom je da što pre ubedi svoje saveznike u neophodnost i pravednost intervencije protiv Kine. Slično kao što je sa Engleskom ubedila svoje saveznike sa neopohodnošču i pravednošću intervencije, tj. agresije na SR Jugoslaviju. Agresija prema Kini je počela i u toku je novi hladan (cold, mada je bolji naziv scold war; scold znači prekorevati, zamerati... pošto USA neprestano kritikuje Kinu). Ali pridobiti savenike danas je teže jer seveznici skoro ništa dobro ne mogu dobiti od USA, ali mogu sankcije kao što trenutno USA preti sankcijama Nemačkoj zbog završetka gasovoda iz Rusije, Severnog toka 2. Da li će doći i do vrućeg rata USE sa Kinom? Teško jer saveznicima nije do rata. Imaju loša iskustva sa agresijom na malu Siriju. Gde će tek na Kinu. Plus što su, ko prati zna, da su Kina i Rusija u vojnom zagljaju.

Jedino rešenje za USU je da pokažu veću inventivnost, naučno tehološku superiornost da bi ostali vodeća ekonomska i vojna sila na svetu. Zdravo naučno privredno nadmetanje. Ali zdrava otvorene konkurencije to je teren na kome se USA ne snalazi a nema ni volje za tako nešto. 2. sv. ratom morale su  biti uništene Nemačka i Japanska industrija i ekonomija da bi Amerika imala narednih 5 6 decenija vodeće mesto. Te decenije su prošle i dovele USU tu gde je sada. U svakom slučaju, u zanimljivom vremenu živimo.
« Poslednja izmena: 02.09.2020. 22:20:22 od Leto » Sačuvana

Све што овде пишем је део моје слике света, моје веровање а не доказива истина.
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2018 poslato: 05.09.2020. 17:25:32 »

Rolling Eyes Crying or Very sad Dabogda živeo u zanimljiva vremena ! Užasna kletva ...

Možda sam samo pod utiskom knjige ( Tom Filips: Ljudski rod – Kako smo sje*ali sve što smo mogli ) pa mi se čini da smo negde gadno promašili ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #2019 poslato: 06.09.2020. 19:07:37 »

Ja mislim da ti se opste ne cini...
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2020 poslato: 07.09.2020. 19:24:52 »

Ja mislim da ti se opste ne cini...

Hvala, baš me uteši ...
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2021 poslato: 09.09.2020. 19:27:47 »

Leto,

situacija sa Kinom nije samo USA probem, i mislim da je to manje vise svima jasno.

Cekaj dok kina pocne da se siri malo vise, kao sto to trenutno rade sa vjestackim otokom koji su kreirali da bi prisvojili lokalna nalazista nafte.

O Kini se moze uveliko pricati... kao i svaki drugi komunicsticki sistem, koripcija je naziv igre.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2022 poslato: 10.09.2020. 19:24:08 »

Twisted Evil

Hajde da zamenimo "Kina" sa SAD ... a komunizam sa liberalnim kapitalizmom ...

Sve zavisi od ugla gledanja : iz SAD kao "glavne sile" i njene svete "demokratije" i kapitalističkog uređenja (koji nije gadljiv na korupciju ), Kina je đavo.

Iz kineskog ugla - SAD je đavo.

Nas male samo biju za primer  grrr Crying or Very sad

Ameri su bili "glavni" i nije nam bilo lepo ... da sad probamo Kinu ?  Twisted Evil

Bojim se da ni tad neće biti mnogo bolje ...Bar nama ... Crying or Very sad
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2023 poslato: 11.09.2020. 16:01:51 »

Da, i?

Ne znam koliko vidite sta se desava sa Hong-Kong-om.

Nikad nisam niti oprobao da opravdam ulogu USA u svjetu. Rekoh ranije da dokumentarac od Stona to najbolje opisuje. Oprobaj pronaci prijevod.

Evo youtube prethodni uvod (A):
https://www.youtube.com/watch?v=jZBRcdy7ndI
Sačuvana

Leto
oficir

Ugled: +9/-0
Van mreže

« Odgovor #2024 poslato: 11.09.2020. 23:36:13 »

Leto,

situacija sa Kinom nije samo USA probem, i mislim da je to manje vise svima jasno.

Cekaj dok kina pocne da se siri malo vise, kao sto to trenutno rade sa vjestackim otokom koji su kreirali da bi prisvojili lokalna nalazista nafte.

O Kini se moze uveliko pricati... kao i svaki drugi komunicsticki sistem, koripcija je naziv igre.

Mi odavde gledamo drugačije. Vidmo da se USA proširila sa najvećom bazom u Evropi na teritoriji Srbije, tj. Kosova. Tako da kinesko ostrvo ne vidimo kao pretnju. Razumemo da je pretnja USI ali za to nemamo razumevanja. Neka USA pored kineskog izgeradi svoje ostrvo kao što je bazu na Kosovu. U Srbiji vidmo mnoge stvari izgrađene zahvaljujući Kinezima, i mnoge uništene od strane USE. Da ne bude Srbija je specijalan slučaj, pa je to zato tako. Pogledajmo šta su sve Kinezu uradili u Africi. Šta su sve izgradili, uložili u obrazovni i zdravstveni sistem. Preselli deo svoje proizvodnje u Afriku, tako da je Afrika kineska Kina.

Ono o korupciji ne razumem. Valjda da je Kina korumpiranja. Verovanto je to neki sterotip u američkim medijima. Tamo se zloupotreba vlasti plaća glavom. Najveća korupcija koja postoji je u USI, jer je tamo i najveći novac. Samo se to često zove lobiranje. Setimo se krize 2008 ko ju je izazvao i kako.

USA ima drugi problem, podelu na levicu i desnicu, globaliste i suverniste. Kritična tačka je pređena, nema više povratka na staro, nikakvi predsednički izbori to ne mogu promenit. Beskrajni besmisleni rata levice i desnice, crnaca protiv belaca, žena protiv mušaraca... to je put kojim je krenulo američko društvo. Okrutna podela bogatstva će se pojačavati dovodeći do velikih sukoba i epidemija. Sami američki intelektualci predviđaju turobnu sutrašnjost, podelu društva na feude u kojima će vladati bogati feudalcia a ostali će ih služiti. Demokrati, vladavina prava i sl. biće zaboravljeni. Društvo će biti surovo, rasizam, seksizam će biti legalizovani. Oskar Vajld je rekao Američko drušvo je jedino društvo koje je iz faze varvarastva prešlo u fazu propadanja, preskočivši civilizovanu eru.

Zašto se dešavaju loši tokovi u USI, sa tendencijom da će biti gori? Razlog je što se krnji predstava USE kao izuzetne i superiorne nacije. A krnji se zbog rasta Kine i istoka kroz potvrđen uspešniji društveno ekonomski model bez vođenja ratova u svetu. Ako bismo uporedili sa evolucijom životnjiskog sveta. Pojavili su se novi oblici života bolje prilaogođeni, fleksibilniji, snalažljiviji, inovativniji. A stari oblik je zaglavljen. Čak mislim da ono što se dešava u USI je smišljeno i planski se sprovodi, kao i dolazak Trampa, jer dosadašnja USA gubi konkurentnost i neophodne su promene njenog unutrašnjeg ustrojstva na svim nivoima. Promene koja će delovati na svakog pojedinca, porodicu, kompaniju da bi se stekla nova struktura, sposobnost i efikasnost društva. Te promene ne mogu da budu mirne nego nasilne i sa velikom pljačkom, tj. preraspodelom bogatstva i promenom vizure, paradigme društva. Kapitalizam po svojoj prirodi mora doći do brutalne faze.
Sačuvana

Све што овде пишем је део моје слике света, моје веровање а не доказива истина.
Stranice: 1 ... 133 134 [135] 136   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 24 upita.