SF tim
* 25.09.2020. 06:34:57
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 131 132 [133] 134 135 136   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Krčma "Kod belog jelena" II  (Pročitano 555074 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1980 poslato: 17.06.2020. 20:02:45 »

Lol! pogledah sad da vidim sta pricas za wreck it ralph posto nisam ranije cuo za to kad ja tamo a ono medjutim ne da ne bih prepoznao da je Tiana u pitanju nego odvaljuje. Neko se bas zaigrao sa bojama

inace, recimo

https://www.nytimes.com/2011/01/07/books/07huck.html

Upravo TO ne mogu da podnesem  grrr grrr grrr

Kako bi mi "ispravili" Crvenog bana ?  smeh
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #1981 poslato: 17.06.2020. 20:11:19 »

Procitah clanak i vidim u cemu je problem. Iako imam obadvije knjige, nisam ih jos procitao na Engleskom a na nasem jeziku se skoro ni ne sjecam knjiga. Bas budem pogledao kad je isprintana i koja je verzija.

Razumijem da u orignalnom stanju je ne mogu staviti u skolu, her ovdje se ta rijec izbjegava i ne koristi niti u kojem obliku.

Sta bi po vama bilo rjesenje za ovakve knjige??

Crven ban od Vuka? Sramota! Smile
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Eldundarin
Registrovani

kopilot

Ugled: +8/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1982 poslato: 17.06.2020. 20:37:15 »

Resenje? Ne dirati, ostaviti onako kako jeste jer to je u duhu epohe tog vremena. Naravno deci objasniti da je to tada bilo normalno ali da je danas to lose i da samo zato sto to tako pise u tim delima ne znaci da iko danas podrzava takvo ponasanje i izrazavanje tj da ponovim ono od prosle strane

https://sowingtheseed.files.wordpress.com/2014/09/warner-bros-disclaimer1.jpg?w=648
Sačuvana

Wisdom over Violence
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1983 poslato: 17.06.2020. 22:27:05 »

Eldundarin  apsolutno podržavam ne menjanje niti jednog slova u već napisanim knjigama.

Nove knjige imaće savremene teme i stavove ali stare su svedoci svog vremena. Kome se ne sviđa - ne mora da čita  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
Leto
oficir

Ugled: +9/-0
Van mreže

« Odgovor #1984 poslato: 18.06.2020. 09:26:17 »

Problem je kada se borba za ravnopravnost i jednakost pretvori u borbu za prevlast...
Thumb up! Borba za ravnopravnost je novi perfidni način borbe za očuvanje i utvrđivanje vlasti i finansijske moći. Borba za neorobovlasništvo. Kada vam zapadna medijska mašina pomogunuta Holivudom priča nešto, budite sigurni da se radi o suprotnoj stvari. Može neko da kaže, ne ne nije tako, ne vidim to. Sačekate, videćete.
Sačuvana

Све што овде пишем је део моје слике света, моје веровање а не доказива истина.
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1985 poslato: 18.06.2020. 15:41:25 »

Eldundarin i Glorija, problem je da je ovdje zakonom zabranjeno koristenje pojedinih rijeci zbog recimo par stotina godina robovlasnistva koje je jos uvijek dobro ukorijenjeno ovdje, nazalost. To bi znacilo da te knjige ne mogu se koristiti u skolstvu, ako ih ne prilagode zbog koristenja pogrdnih naziva.

No, najmanje me brine takvo nesto, ono sto mene brine je pokusaj religijskih struja da ubace Bibliju kao istrisku knjigu ovdje, ili pak kao nacnu knjigu da objasne postanak svjeta i slicno. Stvari su uveliko gore nego sto se to zna na balkanu, i ne, nije Holivud, vec religiske grupe koje rade na promjeni sistema i prilagodjavanja i porobljavanja sviju koji ne misle kao oni.

Prije nekih 15-tak godina to je doguralo do federalnog suda (link), gdje su izgubili... no, sa danasnjim predsjednikom takve organizacije su ojacale i pokusavaju da uniste obrazovanje na sve moguce nacine.

Preporucujem da pogledate Enemies of Reason od Dr. Dawkinsa:

https://www.youtube.com/watch?v=Daqofc-PXtY

https://www.youtube.com/watch?v=znm_NidEw_s

U zadnje vrijeme cesto pogledam starija predavanja na youtube-u, npr. ovu sedmicu sam gledao 2 predavanja od Isaaka Asimova i usporedim to sa sadasnjim vremenom - mi smo nazadovali...

https://www.youtube.com/watch?v=UQfYKbKdlBM

Jedan od vida koji mi daje nadu da nece sve biti izgubljeno...

https://www.youtube.com/watch?v=MrZ4197C1I0

« Poslednja izmena: 18.06.2020. 15:50:52 od SuperFrog » Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #1986 poslato: 18.06.2020. 16:20:02 »

Da mogu da ih koriste bez problema. Nista nece ni malom crnom detetu biti ako procita rec crncuga niti ce se malo belo dete zbog toga osecati mocnije. Ako im se objasni "to se tada koristilo i to je lose to ne treba da se radi ali smo tada bili toliko prokleto nazadni" onda ne bi bio problema i to bi bilo daleko delotvornije nego se praviti da se to nikada nije desilo. Ekvivalent tome je da dete ne pustas na ulicu da ga ne udari auto a kupio si mu mecboks pistu sa auticima. Te stvari su se desile i ne mislim ovde samo na robovlasnistvo nego na svaku mogucu tragediju koja je pokazala koliko nisko moze da padne ljudska vrsta i od njih ne treba bezati. Pocevsi sa progonom jevreja iz egipta pa sve do holokausta i ratova svuda po svetu. Svaki put kada smo ispali gov*a da mislimo da su jedni bolji od drugih treba deci to pokazati i uciti ih kako su se ljudi tada ponasali i koliko je to pogresno jer ako ne znaju da je tako nesto postojalo dovodimo ih u zabludu da je svet savrsen.

Sto se tice biblije u skolama pish-posh to nikada nece proci ali smatram da svako treba da procita sve 3 glavne verske knjige (Biblija, Tora, Kuran) ako ne radi licnog ubedjenja onda makar radi opste kulture a i da bi mogao poblize da shvati o cemu se radi (ako vec mislimo na neku opstu inkluziju svih u drustvu). Ma sta mi pricali i ma kako shvatali verski identitet je deo identiteta svake nacije i mislim da uz filozofiju, nauku i umetnost cine jedno drustvo potpunim.
Naravno da sam protiv indoktrinacije i ispiranja mozga ali nisam protiv tradicije i postovanja obicaja.
Sačuvana

Wisdom over Violence
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1987 poslato: 18.06.2020. 18:38:37 »

Problem je sto ti pises o tome kao necemu sto je proslo, zavrsilo, medjutim to jos uvijek ovdje, kao sto vjerovatno vidis na vjestima, traje.

Niko nece paliti knjige ili pak izbrisati filmove. Bar ne kako to opisaste na pocetku. Trebat ce vremena da se sve ovo normalizuje... a danas vrijeme ovdje nije nimalo normalno, od pandemije do trenutne vlade... Jedini koji u svemu ovome odrzavaju sve u zivotu su komicari. Da nema njih, poludili bi. Smile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1988 poslato: 18.06.2020. 19:37:59 »

Mislim da je u "Istoriji braka " ... nisam 100% sigurna ... parafraziram: dok su crnce zvali čamuge i vladao aparthejd - većina dece se rađala u porodicama otac+majka +babe i dede + rodbina.

Danas - samo 17% crne dece ima oca. Većina crne populacije okrenuta je socijalnoj pomoći ( jer su belci bili robovlasnici i moraju da im plaćaju makar naknadno ) i kriminalu.

Čitajući "crne" pisce zaprepastila sam se koliki su rasisti. Oni smatraju belce nižom rasom. (ako mene pitate - imaju pravo; dok Šaka Zulu nije naučio od belaca, crnci su u međusobnim sukobima uglavnom mnogo vikali i retko ko bi nastradao. )

Eldundarin i Glorija, problem je da je ovdje zakonom zabranjeno koristenje pojedinih rijeci zbog recimo par stotina godina robovlasnistva koje je jos uvijek dobro ukorijenjeno ovdje, nazalost. To bi znacilo da te knjige ne mogu se koristiti u skolstvu, ako ih ne prilagode zbog koristenja pogrdnih naziva.

Ne treba zakonom zabraniti REČI već dela - da prestanu da budu rasisti a kako će da se zovu nije ni bitno.

Način rešavanja problema je sasvim pogrešan, nisu reči krive već ljudi. Englezi su u Australiji bili nesrećni što nema lisica pa su lovili Aboridžine  Crying or Very sad Evil or Very Mad

Sve će to trajati dok SVI ne budemo shvatili da smo LJUDI i BRAĆA koju ova planete trenutno trpi.
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1989 poslato: 19.06.2020. 15:06:55 »

Zelis reci, imaju oca, ali ne zive u tradicionalnoj familiji?

To nije ovdje samo problem koji oni imaju, vec rasformiranje tradicionalne familije je uveliko svaciji problem. Rijetkost je ovdje pronaci familiju koja je nekoliko decenija zajedno. Puno razvedenih a o djeci koja dobiju djecu ne treba trsiti rijeci... nije li to MTV reality show??

Dakako, ako pogledas Dr. Saganov video koji sam gore postirao, vidjet ces da se slazem sa tim... podsjeti me ovo na pokojnog George Karlin-a, koji je jednom pricao sta on misli o 'Spasimo zemlju' pokretu... Ne znam imaju li prijevod na nas, ev' na engleskom...

https://www.youtube.com/watch?v=7W33HRc1A6c

Mr. Green

Dok pricamo o familiji i slicno, neki dan slusam na radiju da u Kini pokusavaju da proguraju da je OK da zena se uda za 2 muza, da bi se borili sa opadom populacije najvise prouzrokovanim jedna familija - jedno djete zakonom.

https://www.caixinglobal.com/2020-06-11/trending-in-china-professor-proposes-women-be-allowed-two-husbands-to-solve-problems-caused-by-one-child-policy-101565890.html

Ideja je da mozda bude vise bebi ako bi zene mogle da imaju 2 muza. Very Happy Naravno, ne zaboravimo da u Kini ima manjak zena, nesto vise od 30 miliona vise muskaraca u populaciji po statistici iz 2018.

Bas zanimljivo vrijeme u kojem zivimo...
« Poslednja izmena: 19.06.2020. 15:56:06 od SuperFrog » Sačuvana

Eldundarin
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #1990 poslato: 19.06.2020. 18:22:05 »

Da igramo neku karticnu igru ovo bi bio tipican Counter Target Spell potez

https://www.louderwithcrowder.com/aunt-jemimas-great-grandson-is-outraged-over-white-liberals-cancelling-her-legacy
Sačuvana

Wisdom over Violence
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1991 poslato: 19.06.2020. 19:28:21 »

Skoro pa kao onion clanak...

Evo vjesti  u vezi logoa i stereiotipa iz kojeg je proizisao.

https://www.nbcnews.com/news/us-news/aunt-jemima-brand-will-change-name-remove-image-quaker-says-n1231260
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1992 poslato: 19.06.2020. 19:43:02 »

Teška kletva : dabogda živeo u zanimljivo vreme !

Ima jedna Pračetova knjiga : https://www.delfi.rs/knjige/4293_zanimljiva_vremena_knjiga_delfi_knjizare.html  ...

Nije strašno što se svet menja - ako se menja na bolje  Twisted Evil

Samo, da li je baš tako ... ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
Eldundarin
Registrovani

kopilot

Van mreže

« Odgovor #1993 poslato: 19.06.2020. 22:17:01 »

Ja sam ljubitelj homeostaze  Mr. Green
Sačuvana

Wisdom over Violence
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1994 poslato: 20.06.2020. 16:44:46 »

grrr grrr grrr

Preskoči to ! Dosadila mi homeostaza na Fiziologiji čoveka ... doslovno je svuda ...

Onda me dočeka na Teoriji sistema  grrr Rolling Eyes Crying or Very sad

Nema bežanja od homeostaze ... Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 131 132 [133] 134 135 136   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.